anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Problem z kupującym żąda zwrotu monety bulionowej

MAMY ROZWIĄZANIE!
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Witam

Potrzebuje porady a niestety moderacja z allegro nie pomaga w otwartej dyskusji. 

Wersja krótka:

Sprzedaje jako prywatna osoba a w zasadzie wyprzedaje własną kolekcje monet. Dla każdej z monet załączyłem dokładne zdjęcia. Jeden z kupujących który zakupił u mnie 2 sztabko monety po bardzo atrakcyjnych cenach, żąda zwrotu jednej z nich (sam wystawia na sprzedaż srebrne monety) bo posiada tzw. milk spoty (powstałe w wyniku produkcji i widoczne na zdjęciu z resztą co jest immanentną cechą monet bulionowych tak samo jak patyna). Po kontakcie telefonicznym gdzie zaproponowałem zwrot ale tylko osobisty (z obawy przed odesłaniem czegoś innego itd przed czym ustrzegli mnie znajomi z forum tematycznego na FB że tak się to odbywa) usłyszałem bluzgi, potem otrzymałem również telefony od kupującego z inwektywami. 

Jak jako sprzedający mam bronić się przed takimi atakami zwłaszcza jako osoba fizyczna. 

Myślę, że przeklejenie wymiany z dyskusji da obraz całej sytuacji. 

Kupujący:

"

Powód otwarcia dyskusji: niezgodny z opisem
Jedna ze sztabek ma milk spoty czyli plamy. A sprzedajacy napisał że stan jest bardzo dobry. Więc wprowadził mnie w błąd i tym samym oszukal

"

Ja:

Dzień dobry
Dziś wykonałem telefon do kupującego proponująć zwrot osobsity na neutralnym gruncie w Krakowie lub
w połowie drogi np: Katowicach (kupujący z Raciborza).Oferta nie została przyjęta.
Kupujący zarządał zwrotu za paliwo i zgodził się też na odesłanie jedynie listowne tylko ten jednej monety z dwóch zakupionych.
Konto kupującego Pani Zofi użytkuje jej syn, z którym rozmawiałem.
Rozmowa w bardzo nieprzyjazym tonie, niestety nie padły żadne inne propozycje ze strony kupującego prócz straszenia mnie rzecznikiem kosumentów
i wyzywaniem od oszustów. Jako indywidulany sprzedający nie mogę sobie pozwolić na tego typu inwektywy.
Moneta która sprzedałem pochodzi dokładnie ze zdjęć z aukcji.
Stan monety idealny - menniczy. Co widać zresztą na zdjęciach. Moneta ta jest monetą bulionową co oznacza ze producent nie przywiązuje uwagi do jej jakości.
Monety orginalnie dostarczane przez producenta w tubach - co również podczas transportu wpływa na ich wygląd.
Moneta którą zakupił kupujący była specjlanie wyselekcjonowana ze wględu na swój idealy stan z tuby i zamknięta w dedykowany kapsel.
Jako sprzedający nie widzę chcęci zawarcia ugody jedynie naciski i presję bym przyjął zwrot w postaci przesyłki tylko tej monety co tylko wzbudza moje podejrzenia.
Po rozmowie telefonicznej mam obawy co do intencji kupującego i zgadzam się jedynie na zwrot osobisty.
Kupujący wystawia na swoim koncie na sprzedaż podobne monety co jedynie świadczy o tym że wie czym jest bulion i jak jest produkowany przez producentów.

Pozdrawiam
T.W

 

Kupujący:

Jak można jechać 100 km oddać monete? To jakieś kpiny! W opisie napisał sprzedajacy że stan monety jest idealny. I ja mam teraz jechac oddać i ponosić koszty. Bo sprzedajacy mnie oszukał pisząc na aukcji ze stan monety jest idealny. A są milk spoty. Chcę odesłać listownie i zwrot kosztów.

Skoro w opisie jest stan idealny to ma być idealny. Nie ma ani słowa o milk spotach. Gdzie tu jest coś nie tak z mojej strony. Chcę normalnie odesłać monete. Zwrot kosztów i tyle. A sprzedajacy chce żebym jechał 100 km. I kto tu jest niepoważny.. Ja? Czy sprzedający?

Ja:

Witam
Rozumiem że kupujący nie zapoznał się ze zdjeciami oraz nie wie czym jest bulion.
Rozumiem stad idę na kompromis.
Monety bulionowe nie są monetami kolekcjonerskimi. Do tego dedykowane są tzw monety proof.
Jeśli chodzi o niezależną ocenę stanu monent, monety kupuje się w tzw gradingu gdzie niezależna instytucja wystawia ocenę i się pod nią podpisuje.
Podkreślam jeszcze raz, że stan sprzedanej monety bulionowej jest idealny a milki pochodzą od producenta co widać na zdjęciu i są nieodzwonym elementam jak patyna monet srebrnych bulionowych.
Jak napisałem mogą byc Katowice, jakiś weekend kwestia uzgodnienia.
dalej potrzymuje gdyż zakceptuje bład kupującego.
Nie akceptuje inwektyw i oskarżeń w moim kierunku.
Warunek zwrot całości czyli 2 monet.
Pozdrawiam
T.W

.

.

Allegro:

"Dziękuję Kupującemu za dodatkowe zgłoszenie 21242835. Pozwoliłam sobie zamknąć je w związku z prowadzoną dyskusją. Jak wspomnieliśmy przyjęcie odstąpienia od umowy w tej sytuacji zależy od decyzji Sprzedawcy, jednak kemottomek nie powinien narażać drugiej strony na dodatkowe koszty związane z dojazdem 100 km do miejsca spotkania, jeśli możliwe jest dostarczenie monety w inny sposób. Kupujący proponuje wysyłkę sztabki listownie, wówczas Sprzedający przed zwrotem pieniędzy otrzyma przedmiot do weryfikacji Zachęcam do wypracowania kompromisu w tej kwestii. XYZ informuje Pan o wadach monety, dlatego zgodnie z przepisami ma Pan prawo do reklamacji przedmiotu. Może Pan oczekiwać: - naprawy; - wymiany; - obniżenia ceny; lub jeśli wada jest istotna zwrotu pieniędzy. Jeśli chce Pan reklamować przedmiot, proszę o wybór jednego roszczenia, a kemottomek, proszę o odniesienie się do wad wskazanych przez XYZ i wydanie decyzji reklamacyjnej. "

 

Kupujacy:

Tak wada jest istotna. I dodtkowo zatajona przez kemottomek. Chciałbym zwrócić towar i otrzymać zwrot pieniędzy. A pan kemottomek upiera się ze tylko osobiście przyjmie towar. A jak mówie ze go wyślę to oskarża mnie o to że wyśle mu coś innego fałszywego. Takie stosuje argument absurdalne. I co mam zrobić w takim razie? Proszę o pomoc bo sprzedajacy zachowuje się źle i proszę allegro aby coś zrobilo w tej sprawie. Bo po co jest ochrona kupujących.? Niech to nie będą puste słowa tylko pomoc.

 

Ja:

Witam
Nie mogę zgodzić się na inne warunki zwrotu niż te które podałem. Poszedłem na duże ustępstwa. Nie mogę odpowiadać za pochopne decyzje zakupowe kupującego.
Moje daleko idące ustępstwa to:
1) Przyjęcie zwrotu osobiście w połowie drogi, również jako sprzedający ponoszę koszty
Kraków - Katowice - Racibórz
moje koszty Kraków - Katowice - 78 km
koszty kupującego Racibórz - Katowice 78 km
2) Zwrot zakupionego bulionu w całości a nie wybiórczo
3) Akceptuje starty ponownej spowodowane ponowną sprzedażą po mojej stronie wybiórczych roczników co zawęża grono potencjalnych kupujących
4) nie liczę już czasu.
5) Akceptuje zmianę kursową USD/PLN i cen srebra, które zaszły od momentu zakupu - straty
Jak widać aż 5 ustępstw z mojej strony.

Powyższe nie zostało zaakceptowane więc nie przyjmuję zwrotu powołując się na:
-> Zgodnie z art. 38 punkt 2 ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287, z 2021 r. poz. 2105.),
Klientowi będącemu Konsumentem nie przysługuje prawo odstąpienia od Umowy sprzedaży ze względu na fakt, że ustalona za Towar cena zależy od wahań na rynku finansowym,
nad którymi Sprzedający nie sprawuje kontroli i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy

Regulamin allegro:
-> "jest osobą prywatną, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej (przyjęcie zwrotu zależy wtedy tylko od jego dobrej woli)"
-> "usługi lub przedmioty, których cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad czym przedsiębiorca nie ma kontroli, a które mogą wystąpić przed upływem
terminu na odstąpienie od umowy – na przykład produkty inwestycyjne, takie jak: sztabki złota, złote monety kolekcjonerskie, srebro, platyna"

Nie uznaje również definicji wady istotnej kupującego dla monety bulionowej.
Bulion ma trzymać próbę srebra i wagę.
Pozdrawiam
T.W

I tu juz same smaczki:

Zapomniał Pan o tym że zataił wadę sztabki. Tym samym dokonał oszustwa. O tym Pan nie wspomina. Jest Pan oszustem i próbuje się bronić. Ale powtarzam zataił Pan wadę. W opisie aukcji nie było nic o wadach tylko ze stan idealny. Zwykły z Pana oszust. Tyle w temacie. A jeśli Pan myśli że odpuszcze to się Pan pomylił. Pytanie krótkie dlaczego w opisie nie napisał Pan że są plamy? Proszę odpowiedzieć

Albo załatwimy to jak ludzie. Wina jest ewidentnie po Pana stronie. Albo niestety będzie rzeczoznawca i potem będą koszta ale to już w raczej w tyśiącach złotych.

Organy odpowiednie zajmą się sprawą. A wtedy już nie będzie Pan tak mądrował. Oszustwo to poważna sprawa.

Dziś idę do radcy prawnego i potem ide do rzeczoznawcy. I zobaczymy. Mam opis aukcji i skan. Zobaczymy co powie.

 

Generalnie moderator nie pomaga a kupujący jest bardzo nachalny co tylko jeszcze bardzie wzbudza podejrzenia. 

Jako indywidualnemu sprzedającemu nie daje mi to spokoju, że ktoś tak bezczelnie rzuca oskarżenie jest głuchy na jakiekolwiek argumenty i presją chce coś osiągnąć. 

Proszę doradźcie jak radzicie sobie z takimi sytuacjami ?   

Nie chce też machać na to ręką bo to tylko rozzuchwala i powiela patologia w relacjach między kupującym a sprzedającym. 

oznacz moderatorów
52 ODPOWIEDZI 52
komis-bell
#21 Demiurg#

@kemottomek Nie znam się na monetach itp ale widzę, że w opisie jednej oferty masz zaznaczone "patyna na rantach" i na zdjęciu faktycznie widać plamy - to widzę nawet ja - laik.
Czy to tej kwestii tyczą się pretensje kupującego?
Czy chodzi może o tą drugą ofertę - monety w kapsule?

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Tak chodzi o drugą w kapslu. Roszczenie jest o twarz królowej widocznej na zdjęciu. 

Fajnie jakby ktoś kto na co dzień sprzedaje monety w tym bulion wyraził swoje zdanie. 

 

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@kemottomek zdjęcia są bardzo dobrej jakości i nawet ja laik widzę jakieś zaciemnienie we wskazanym przez Ciebie miejscu .Skoro klient jak piszesz jest profesjonalistą też powinien to widzieć .

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Dzięki za odpowiedź. Nie mam problemu z przyjęciem zwrotu (osobiście) ale generalnie bardziej dosadnie kupujący wyrażał się dzwoniąc z 2 różnych numerów do mnie, szkoda nawet cytować. 

Teraz to mam nawet obawy spotkać się z nim osobiście nawet jakby wyraził zgodę 😞

Moja obawa to otrzymanie falsu i tak zostanę bez kasy i bez bulionu. 

 

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@kemottomek jeśli chcesz załatwić sprawę polubownie to niech odsyła , ALE ! poinformuj w dyskusji  ,że rozpakowanie przesyłki będziesz nagrywał i jeśli wyjdą jakiekolwiek odstępstwa stanu monety w stosunku do zdjęć umieszczonych w ofercie zgłosisz do wlaściwych służb jako próbę wyłudzenia . Nie baw się w telefony tylko calą korespondencję kieruj do otwartej dyskusji .

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Powinien widzieć i zapewne widział wady, zna się na tym. Ty jako osoba prywatna nie musisz przyjmować zwrotów, reklamacje musisz rozpatrzyć w ciągu 14 dni i możesz odrzucić i z tego można wyciągnąć wnioski że ją odrzucasz, teraz kupujący może szukać dalszej pomocy w nieuznanej reklamacji albo sobie odpuścić .

oznacz moderatorów
WojciechB
#11 Animator#

Hej! Ale przecież chyba nie chce Ci tego zwrócić za pobraniem?

Wysyła normalnie (nie pobranie), ty oglądasz (jak ktoś napisał możesz nagrać cały proces rozpakowania na wszelki wypadek), jak jest tą , którą wysłałeś oddajesz kasę i masz pryszcza z głowy, sprzedasz komu innemu. Jak podmieniona, to sorry, odsyłasz i bye.  Jak ta sama, ale przybyły jej rysy, cokolwiek co wpłynęło na wartość, to pomniejszasz kwotę zwrotu. Chyba tak najprościej.

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

No tak ale to jest srebro, to tak jakbyś kupił 100 zł w papierku i uznał że ma plamkę i żądał mniejszej kwoty. Mniejsza o to. Jedyne ucięcie sprawy byłoby przekazanie z ręki do ręki i weryfikacja, tak to dalej mam zapewniony cyrk z osoba prezentującą w pełni roszczeniową postawę. 

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

To rozumiem, że jest różnica w ramach zwrotu i w ramach reklamacji. 

W pierwszej kolejności była mowa o zwrocie i takie było roszczenie ze strony kupującego. W drugiej po wskazówkach moderatora zostało zmienione na reklamację. 

Więc nie ma mowy o jeździe 100 km w ramach reklamacji. 

Zwrotu którego mogłem na dzień dobry odmówić, ale zrezygnowałem ze swojego prawa (akceptując straty związane ze wzrostem ceny srebra) przedstawiając swoją propozycję na swoich wstępnych warunkach tak by zminimalizować ryzyko oszustwa otrzymania innego towaru niż wysłałem. I nie mówimy tu o bluzkach czy innych przedmiotach ale o metalach szlachetnych.  

Argumentu w ramach wady istotnej wskazany w ramach reklamacji przez kupującego nie uznaje, nie musze przy tym oglądać tego co mi wyśle. 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

To po co robisz taki cyrk z oddaniem osobistym? Odrzuć reklamację i czekaj na przebieg wydarzeń. Kupujący już poprosił Allegro o pomoc w Dyskusji, a może jeszcze złożyć wniosek o rekompensatę z Programu Ochrony Kupujących. Gdy ją otrzyma, możesz (nie musisz) mieć kłopoty. Stan idealny to stan idealny, a nie plamy. 

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Nie występuje w roli zawodowego sprzedawcy, jeśli uważasz że takie zabezpieczenie moich interesów to cyrk to ok. Szukam innego spojrzenia w szczególności osób które zajmują się codzienną sprzedażą. Dzięki za opinie. 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Osoby, które codziennie zajmują się sprzedażą zawsze Cię poprą, ale tu piszą też osoby, które patrzą na problemy z punktu widzenia kupującego. Zgodnie z regulaminem, opis aukcji ma być jednoznaczny i nie może wprowadzać w błąd. Jeżeli stan jest idealny, to na towarze nie może być plam, a jeśli są, to należało o tym wspomnieć w treści. 

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

w 99,99% występuje w roli kupującego 0,01% zdążyło mi się być sprzedającym. Dalej nie widzę błędu w swoim opisie bulionu, ale dobrze to obrazuje punkt zapalny bo sam to podkreślasz xyz96.  To już wchodzimy w gdybanie, jaka jest różnica miedzy stanem idealnym rzeczy nowej a używanej ? to prowadzi do absurdów przecież. 

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Stan idealny bulionu. Wkleiłem definicje stanów w numizmatyce. Moneta która nie była w obiegu widać to gołym okiem. Ciekaw jestem opinii osób które handlują srebrem, bulionem na allegro.  

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Może pomoże , spróbuję wywołać jednego z gaduł na forum 😁 kolekcjoner608 hallo jesteś tam ??

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Patrząc na nick kolekcjoner608  opinia z jego strony będzie bardzo pomocna.  

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@kemottomek Z mojego punktu widzenia (kolekcjonera z długim już stażem ,zrzeszonym w PTN-ie ) ,patyna czy inne naloty powstałe naturalnie nie są wadą przedmiotu kolekcjonerskiego a patyna nawet w oczach kolekcjonerów tylko upiększa monetę. Niekiedy jednak ,gdy nalot jest spowodowany działaniem takim jak :dotyk gołymi palcami na monetach lustrzanych ,mycie ich w jakiś środkach chemicznych psuje wygląd jak i również ich wartość kolekcjonerską i w takich przypadkach warto o tym wspomnieć w opisie bo klient będzie miał prawo reklamować .

oznacz moderatorów
kemottomek
#8 Zapaleniec#

Super dzięki za odpowiedź. W tym przypadku nie ma mowy o monetach kolekcjonerskich tylko o zwykłym bulionie na którym był wykwit widoczny na zdjeciu tzw milk spotów wynikających z procesu produkcji.  Co w takim przypadku ? W bulionie liczy się kruszec a nie jakość jak w kolekcjonerskich co fajnie podkreśliłeś. 

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@kemottomek jeśli piszesz do konkretnej osoby kliknij w @ i z listy wybierz nick , wówczas osoba to otrzyma stosowne powiadomienie o Twoim wpisie .

oznacz moderatorów