anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy jak wypłaciłem więcej niż 2000 zł w ciagu miesiąca to muszę odprowadzić podatki?

Gracjan9123
#7 Wielbiciel#

Jestem totalnie zielony na temat podatków itd jeśli mój miesięczny przychód wyniósł ok 2100 zł to jak nie odprowadzę podatków czy coś mi grozi  @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Gracjan9123, niestety nie świadczymy usług doradztwa podatkowego. Zachęcam Cię do kontaktu z księgową/ym. 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Gracjan9123 to nie jest takie proste 😞

Ważne jest czy są to produkty które posiadasz dłużej niż 6 miesięcy i nie prowadzisz ciągłej zarobkowej sprzedaży - wtedy nie odprowadzasz podatku 

Ale jeśli wystawiasz produkty w celach zarobkowych i w tym celu je pozyskujesz to płacisz podatek od zarobionych pieniędzy tu poczytaj o działalności nierejestrowanej https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115 a jak przekroczysz 1505 przychodu czyli w żadnym miesiącu nie możesz przekroczyć 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.  a już przekroczyłeś to musisz założyć DG 😞

Oczywiście przy działalności nierejestrowanej podlegasz pod vat kasę fiskalną o ile wymagają to produkty, podatki i ustawy konsumenckie jako przedsiębiorca 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Gracjan9123
#7 Wielbiciel#

Jeżeli nie zarejestruje to się coś stanie ? Bądź poprostu jak nie będę więcej sprzedawać na Allegro to wciąż potrzebuje

oznacz moderatorów

Gracjan9123
#7 Wielbiciel#

A co w przypadku kont do gier ?

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Gracjan9123  Napiszę tak:  dopóty dzban wodę nosi dopóki się ucho nie urwie. Jakiś czas ci się uda bez płacenia podatku, ale prędzej czy później  cie dopadną.

Podatek od nieujawnionych przychodów wynosi ustawowo 75% plus kara  wynikająca z postępowania karno skarbowego. Nie opłaci się, nawet prowizja  Allegro jest niższa.

Ja bym może uwierzył że te konta do gier były od dawna twoją własnością, ale  wytłumaczyć się przed administracją skarbową będzie trudniej.  Bo tych kont jest wiele i sprzedaż jest ciągła.

No chyba że sprzedałeś tylko jedno konto,  może dwa?

oznacz moderatorów

Gracjan9123
#7 Wielbiciel#

W sesie ja opłacam Allegro prowizje ale nie wiem czy to wystarczające (jak bym teraz skończył sprzedawać sądzisz ze skarbówka by mnie ,, dopadła ,,?

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Gracjan9123 prowizja allegro a podatki to całkiem co innego 😞 a czy dojdą do Ciebie czy nie, nikt nie wie są przypadki że po miesiącu namierzają takich jak Ty a są przypadki że ludzie sprzedają za grube pieniądze i nikt ich nie namierza, więc to loteria.

Pilnuj przychodu 50 % najniższego w miesiącu, odprowadzaj od tego podatki i dalej se sprzedawaj po zapoznaniu się z artykułem https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115 lub po konsultacji z księgową 🙂 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Gracjan9123
#7 Wielbiciel#

Dobra postaram się to jakas ogarnąć czyli jak opłacałem to na Allegro jak nie przekraczałem 50% najniższej krajowej to podatki musiałem odprowadzać czy dopiero od teraz jak zaczelem sprzedawać powyżej 50% krajowej

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Gracjan9123  Z podatkami to jest tak że dopóki nie przekroczysz dochodu 30 000 rocznie  to podatku nie płacisz. Tylko ze musisz liczyć wszystko:  zarobki z pracy plus może renta, plus sprzedaż Allegro, inne zarobki.

Więc z tym 1500 miesięcznie jest jakaś niespójność,  no bo gdyby to  było  2500  to miało by sens:  30000 : 12 = 2500.  Ale tak w sejmie  wymyślili więc tak jest.

Dochody osób prywatnych liczy się za cały rok i płaci się podatek do końca kwietnia następnego roku.

Najlepiej porozmawiaj z kimś na miejscu, w każdym mieście są biura rozliczeń podatkowych tam na pewno ci pomogą.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@br.  tu nie chodzi o nie spójność lecz o przepisy nakazujące ZAREJESTROWAC DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ przy kwocie powyżej 1505 zł PRZYCHODU w miesiącu ( dotyczy roku 2022).

Można mieć zarejestrowaną DG i nie płacić podatku dochodowego jeżlei sie nie przekroczy 30 tys dochodu. Tak że to są dwie różne rzeczy

@Gracjan9123  kontrolę z US można mieć bodajże do 5 lat wstecz. Czyli jeśłi nic sie nie wydarzuy do konca 2027r to pewnie będziesz bezpieczny. ( o ile od teraz bedziesz robił tak jak przepisy nakazują) 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@_Likos_   Ok,  ja to wiem, ale niespójność pozostaje.
Kwotę wolną od podatku podniesiono w tym roku z 3000 na 30000.  Oczywiście innych przepisów nie zmieniono i nakaz zarejestrowania działalności przy przychodach wyższych w miesiącu  niż 1/2 średniej  pozostała.

I to jest jednak jakiś  bezsens, ale nie nam to oceniać.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@br.  ohh nie. Nie jest to bezsens.

Handel na zarejestrowanej działalności regulują przepisy - w tym ustawa konsumencka. Jeżeli ktos sprzedaje dużo i regularnie powinien tych przepisów przestrzegać.

No i oczywiscie zarejestrowana DG to nie tylko podatek dochodowy. Zawsze skladki ZUS i bardzo czesto VAT.

Jednoczesnie jeżeli działalnośc jest mala to nadal nie placimy podatku dochodowego bo tutaj tak jak piszesz obowiązuje 30 tys.

To jak najbardziej spójne.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@_Likos_  Oczywiście , z punktu widzenia rządzących to ma to sens.  Jeśli nie zapłacisz podatku to przynajmniej ZUS  ci wyrwią,  no i  zmuszą cię do rejestrowania wszystkich przychodów -  łatwiej  wtedy winę  udowodnić.

Przypomniał mi się stary film z de Funes'em.  Urzędnik skarbowy  chodził wokół  własciciela i kombinował jak udowodnić mu nieopodatkowane dochody.  Teraz urzędnicy chcą mieć wszystko podane na tacy.  Idzie ku dobremu.

oznacz moderatorów

Gracjan9123
#7 Wielbiciel#

Czyli jak zarejestruje i nie przekroczę 30000 tys rocznie cxy tam miesięcznie to nie muszę nic płacić czy jak 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Gracjan9123   Źle kombinujesz, jeśli zarejestrujesz działalność, to na pewno będziesz płacił,  tylko może na  początek  niekoniecznie  podatek,  ale składki ZUS to już na pewno. 

Ale  w zamian będziesz mógł wymagać od sąsiadów i znajomych żeby ci tytułowali "Panie Prezesie"  Przecież ma się własną firmę ... 😀

 Natomiast ile będziesz płacił to ci tutaj nikt tego nie wyliczy, tak jak  pisałem wcześniej porozmawiaj z jakimś biurem podatkowym w swojej miejscowości. Oczywiście koszty sobie odliczysz od przychodów.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Gracjan9123 przeczytałeś to co masz w linku, bo widzę że nie skoro zadajesz takie pytania 😞

Pamiętaj! Jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodu, twoja działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG.

Jest kwota wolna od podatku ale to trzeba też rozliczyć i zgłosić 🙂

Już przekroczyłeś i powinieneś założyć DG 

Od momentu podjęcia działalności nierejestrowej masz obowiązek:

  • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży
  • rozliczać przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej
  • przestrzegać praw konsumentów
  • wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową, jesteś „przedsiębiorcą" w świetle prawa cywilnego. Oznacza to, że w relacjach z konsumentami jesteś traktowany jako przedsiębiorca i masz z tego tytułu obowiązki związane z reklamacją, zwrotem, czy naprawą. Dotyczy to również prawa konsumenta do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość.

________
Κώστας
oznacz moderatorów