anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy karalne jest podpinanie tego samego produktu przedmiotu pod kod Ean

Blochstore
#7 Wielbiciel#

Część przychodzę z zapytaniem do was bo zostałem ostatnio zaatakowany o kod EAN jest sprzedawca który wystawia swoje oferty od tego samego dystrybutora co ja. Postanowiłem podpiąć swoje aukcje pod jego (identyczne produkty) po czym po tygodniu dostałem pismo że jeżeli nie zakończę aukcji to zostanie mi wytoczona sprawa. Jak to wygląda prawnie? Czy są za to jakieś konsekwencje? Niestety dla mnie to jedno wielkie nieporozumienie i cięzko mi wyobrazić sobie zastrzeżenie kodu EAN w ten sposób. 

Proszę o porady i wytłumaczenie jak to działa

oznacz moderatorów
23 ODPOWIEDZI 23

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Blochstore Cześć. Jeśli sprzedajesz ten sam produkt, to możesz połączyć swoje oferty z tym produktem w Katalogu Allegro. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Ty możesz według allegro sobie swoje oferty podpiąć a on może dochodzić swoich praw . Trudno powiedzieć jak oceni to sąd gdyż takie zjawisko jak prywatyzacja i zasady katalogu są czymś nowym i działania wydają się na odbiegające od ustaleń kodeksu ,nie nam to jednak oceniać . Osobiście też uważam że każdy powinien sam tworzyć własną ofertę a nie korzystać z tego co wypracował inny.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@kolekcjoner608  niestety biorąc pod uwage regulamin serwisu myślę że można podpinać te same produkty pod oferte z katalogu. Katalog produktów nie jest własnością żadnego sprzedającego lecz własnością allegro i łączenie swojej ferty z produktem w katalogu jest nie tylko dozwolone lecz wręcz wymagane regulaminem. O czy powinien wiedziec każdy sprzedający

@Blochstore  jeśli podpiałeś produkty dokładnie te same ( ta sama marka, producent i inne parametry ) to moim zdaniem nie powinieneś sie obawiać - takie podpinanie ofert jest jednym z wymogów allegro. 

Mi osobiście jeśli ktoś by zaczął grozić że podpiałem sie pod "jego produkt" to najpierw bym sie uśmial a potem spokojnie odesłał do regilaminu allegro który zakceptował no i ewentualnie do sądu. Ja bym sie tym po protu nie przejął.

I wcale nie twierdze że katalog z wszystkim jego błedami to jest dobry pomysł. Według mnie uderza on w podstawowoe zasady wolnego rynku i narusza ustawe o nieuczciwej konkurencji , Choćby poprzez zmuszanie do reklamowania ofert konkurecyjnych w ofercie każdego użytkownika( najtaniej od..., najszybciej od,,,,). No ale od tego aby to orzekac są odpowiednie instytucje wiec jeśłi one sie nie wypowiadają to ja takze

oznacz moderatorów

Blochstore
#7 Wielbiciel#

No właśnie sprzedaje dokładnie to samo aczkolwiek inny sprzedawca twierdzi że jego produkt jest zupełnie inny od reszty bo ma inny kod EAN i straszy prawami autorskimi co uważam za troszkę smieszną sprawę 

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@Blochstore gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. 😛 Sprzedajesz pewnie taniej niż on?

Do nas odezwał się kiedyś polski "producent" chińskiej drobnicy. Najpierw pytanie - "skąd macie nasze produkty?". Odpowiedzieliśmy, że z hurtowni, z którą mamy podpisaną umowę. Dostaliśmy odpowiedź, że mamy wycofać ich towary z oferty, bo sobie nie życzą byśmy je sprzedawali. To odpowiedzieliśmy, że jeśli są wprowadzone do obiegu gospodarczego w ogólnodostępnych hurtowniach, to mogą nas cmoknąć. To następnie napisali, że mamy się trzymać cen detalicznych z załącznika. Odpowiedzieliśmy ponownie, by nas cmoknęli oraz, że właśnie składamy doniesienie do UOKiK o namawianie do zmowy cenowej i działanie na niekorzyść konsumentów. Następny mail od nich brzmiał: "przepraszamy za nieporozumienie, proszę uznać poprzednie wiadomości za nieaktualne". Zgłoszenie do UOKiK wysłaliśmy, a sama marka po kolejnych 2 latach zniknęła z rynku 😛

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

To zależy, czy na produkcie który sprzedajesz jest kod EAN to okej.

Gorzej jeśli ten sprzedawca wykupił swoje kody EAN i sprzedaje nawet wydawać by się mogło te same produkty, ale pod swoją marką.

oznacz moderatorów

outdoor-bazar
#9 Pomysłodawca#

Kod EAN to kod pomocniczy, zwykła liczba. Pierwsze słyszę, aby ustawa o prawie autorskim obejmowała kody EAN. Na pewno też nie można sobie kodu EAN zastrzec, jako wzoru przemysłowego (to nawet głupio brzmi - zastrzec sobie liczbę w EUIPO). Możecie zacytować jakiś przepis prawny, który mówi, że sprzedawca może sobie zastrzec EAN na własność? 🙂

 

 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Kodu samego nie możesz zastrzec, ale markę i znak towarowy już tak, jeśli właściciel marki wykupił kody EAN to wszystkie produkty o danym kodzie EAN nie są dozwolone do sprzedaży, bez zgody marki, POD JEJ NAZWĄ, A KOD ean WZKAZUJE NIE TYLKO NA PRODUKT, A TAKŻE NA WŁAŚCICIELA. 

Oczywiście tylko wtedy, gdy to taki przypadek, bo autor postu niedoprezyzował dokładnie. 

oznacz moderatorów

outdoor-bazar
#9 Pomysłodawca#

Takie rzeczy to ja wiem.

Ale tu mamy sytuację, kiedy jeden sprzedawca na allegro sprzedaje produkty tego samego producenta, a atakuje drugiego sprzedawcę za ich sprzedawanie i grozi pozwem za wpisanie kodu ean produktu do aukcji. Sytuacja absurdalna i bez żadnych podstaw prawnych.

 

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Halfrunt  myśle ze ktoś po prostu wykupił swoją pule eanów i zakleja te producenckie swoimi. Co zdaje sie nie jest zabronione lecz w żaden sposób nie jest chronione prawem autorskim

Ean jest tylko kodem  służącym porządkowaniu , Jeśłi ta firma nie zmienia logotypu, opakowania, kolorystyki czy innych parametrów charakterystycznych dla marki to EAN nie ma żadnego znaczenia dla praw autorskich.

Produkt i  marka  - nadal pozostaje ten sam

oznacz moderatorów

Blochstore
#7 Wielbiciel#

Sprawa wygląda tak że ten sprzedawca nazwał ten produkt inaczej i mówi że tylko on ma prawo go sprzedawać pod tym eanem 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Blochstore  daj link do aukcji swojej i tamtego produktu. Bo tak to mozemy sobie gdybać .

oznacz moderatorów

Blochstore
#7 Wielbiciel#

Link sprzedawcy 1

https://allegro.pl/oferta/pistolet-elektryczny-agregat-do-malowania-600w-pro-12710254867

Ogólnie dostępny 

https://allegro.pl/oferta/agregat-malarski-pistolet-elektryczny-do-malowania-11649667269

Coś takiego ja już swoją aukcje usunąłem ale podpięta była pod sprzedawcę 1 po czym zaczął mnie straszyć w innych produktach zrobił tak że nazwał te same produkty swoją marką mowiąc że ma inny kod EAN który wpływa na to że to są całkowicie inne rzeczy mimo identycznych parametrów

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Blochstore to daj link do aukcji usuniętej bo to że ma takie same parametry a różni się logo - nazwą to inne produkty 😞 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

jeśli agegat również był marki 

Powermat 

to wydaję mi się, że sprzedawca co se wykupił EAN, może cię co nawyżej cmoknąć w ....

inaczej jeśli nawet na tym samym agregacie miałeś inne logo/markę. 

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Blochstore ja bym w tej sytuacji po prostu skontaktował sie z Powermatem jako włascicielem produktu . Podal im link do aukcji spraedawcy i zpytał czy jako firma zezwalają innym podmiotom na wykorzystwanie swojej nazwy do tworzenia nowej marki ( Powermat profi 2023) bo taka marke podął tamten sprzedawca ( cytowałem nazwe z pamięci ). I czy tamta firma ma prawo do zastrzeżenie tylko dla siebie takiej nazwy dla danego asortymentu.

Producent powinien szybko wyjąśnic sprawe

oznacz moderatorów

na-obcasach
#11 Animator#

Producenci tak wyjaśniają sprawę,że ja dostałem od niego zjebę,bo sprzedawałem jego wyrób taniej niż inny sprzedawca,który na mnie do niego doniósł .Skończyło się tym że musiałem podnieść cenę,bo w przeciwnym przypadku nie dostanę towaru od producenta

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@na-obcasach  to chyba lepiej ? Ja wole sprzedawać drożej niż taniej 🙂

oznacz moderatorów