anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mogę dołączyć do zakupu fakturę, która była wystawiona na moje dane?

Dawid13DJ
#7 Wielbiciel#

Czy sprzedając wysyłając telefon nowy który był kupiony z moimi danymi na fakturze mogę tą fakturę przekazać bez obaw kupującemu ?

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

mdrogeria
#21 Demiurg#

Dawid13DJ tak , pod warunkiem ,że faktura pisana jest na osobę prywatną , nie prowadzącą działalności .

oznacz moderatorów

Dawid13DJ
#7 Wielbiciel#

Czyli kupujący w żaden sposób nie może wykorzystać moich danych , z wyjątkiem oczywiście wysłania na ewentualna gwarancję ?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

Dawid13DJ nie , Twoje dane otrzymał również dokonując zakupu .Zwróć uwagę tylko na jedno - czy nie ma na fakturze Twojego nr. pesel .

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@Dawid13DJ możesz przekazać kopię faktury

rękojmia wymaga by ją składał beneficjent umowy

gwarancja producenta z reguły nie wymaga by ją składał pierwotny beneficjent umowy

ale są sytuacje do których przy gwarancji może być on potrzebny np: zwrot kosztów z powodu

niemożności naprawy i usunięcia usterki

 

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Dawid13DJ Możesz, ale to nie będzie Twoja faktura wystawiona kupującemu. Zazwyczaj gwarancje są uznawane w podobnych przypadkach tylko osobom, na które została wystawiona faktura. 

Lepsza od gwarancji jest rękojmia, wtedy Ty odpowiadasz przed kupującym za towar przez 2 lata. Do rękojmi nie trzeba żadnych faktur. Rękojmi udzielasz zawsze w ofercie, o ile jej wyraźnie nie wyłączyłeś w opisie transakcji. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

xyz96 owszem , ale powierdzenie nabycia oraz płatności załatwia sprawę .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mdrogeria Nic niczego nie załatwia. Kupujący nie musi korzystać z gwarancji, może skorzystać z rękojmi sprzedawcy bez żadnych faktur. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

xyz96 zupełnie mnie nie zrozumiałaś , tak nie musi , ale jeśli chce skorzystać z gwarancji producenta otrzymana faktura + potwierdzenia , o których pisałem dają taką możliwość .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@xyz96 " Zazwyczaj gwarancje są uznawane w podobnych przypadkach tylko osobom, na które została wystawiona faktura. " nieprawda. Gwarancja jest uznawana z dowodem zakupu nie ważne czy reklamująca osoba to ta na którą jest wystawiona faktura. Moge na swoje imie i nazwisko reklamowac przedmioty: żony, dzieci, sąsiadów - o ile je obejmuja warunki gwarancji oraz jest odpowiedni dokument pierwszego zakupu. Poniewaz od tej daty liczy sie termin rozpoczęcia gwaracji

Druga rzecz: "Lepsza od gwarancji jest rękojmia" w wiekszości przypadków to prawda lecz jest mnóstwo przypadków kiedy firma likwiduje działalnośc i potem albo jej trzeba szukac a nawet jeśli ją znajdziesz to z reguły ma gdzieś reklamacje i swoje zobowiązania. Wówcza zostawałby tylko sąd bo nikt inny nie byłby w stanie takiego sprzedającego do niczego zmusić. W takiej sytuacji gwarancja dużego solidnego producenta to zdecydowanie szybsza i bezpieczniejsza droga do usuwania usterek.

Jeśli jest gwarancja to warto ją mieć rękojmi i tak nikt nie odbierze a wybór zawsze ma konsument.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ Wszystko prawda. ZAZWYCZAJ gwarancje są uznawane na podstawie faktury wystawionej kupującemu, a nie innej osobie. ZAZWYCZAJ - rozumiesz? Warunki gwarancji ustala gwarant. Rozumiesz? 

Tak, zazwyczaj rękojmia jest lepsza od gwarancji, pisz też o tym UOKiK. Tego też nie rozumiesz? 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@xyz96  ten ZAZWYCZAJ wygląda tak ze NIGDY  nie miałem problemu kiedy reklamowałem na gwarancji przedmioty zakupione przez bliskich. Robiąc to na moje dane. Ot taki ZAZWYCZAJ.

Gwaranta interesowły dwie rzeczy 1. Albo pieczątka z datą na karcie kwarancyjnej

2) albo dowód zakupu ( nieważne na kogo wystawiony)

Czasami jeszcze np w przypadku kuchenki gazowej pieczatka że montażu dokonywała osoba z uprawnieniami.

NIGDY z tego ZAZWYCZAJU nie korzystano i nie dopytaywano czy faktura zakupu jest wystawiona na moje imie i nazwisko. Dokumentem zakupu jest także paragon gdzie w ogóle nie ma danych kupującego a gwarancje sa tak samo uznawane

 

oznacz moderatorów