anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Gwarancja i reklamacja - czasy

MAMY ROZWIĄZANIE!
KARTONteka_pl
#9 Pomysłodawca#

Cześć,

Mam pytanie dotyczące reklamacji i gwarancji.

Na wielu aukcjach widzę, że sprzedający w ogóle nie mają ustawionych gwarancji lub reklamacje mają np. 1 rok.

Próbowałem na wiele sposobów i nie mogę "nie wybrać" gwarancji, żeby na poziomie oferty w ogóle się nie wyświetlała.

Nie mogę też wybrać mniejszego okresu reklamacji niż 2 lata.

Proszę o podpowiedź, jak to zrealizować.

Pozdrawiam 🙂

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14
LEW433
#21 Demiurg#

Na nowy czy używany towar, gwarancja jest do wyboru z pewnością, od firmy masz  2lata reklamacji.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@LEW433 od 2023 r. nic nie masz do wyboru czy to nowe czy używane masz 2 lata odpowiedzialności za towar 🙂 to co piszesz było w zeszłym roku wiec nie mieszaj jak nie wiesz, bo wprowadzasz w błąd !

________
Κώστας
oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Sami mieszacie ponieważ są widoczne oferty z krótszym czasem i czytaj co piszą koledzy ? a ten drugi rok to i tak fikcja, każdy sprzedajacy odrzuci i kupujacy musi udowodnić wadę- dobrze wiesz.

oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@KARTONteka_pl Jeśli sprzedajesz jako przedsiębiorca to okres reklamacji nie może być krótszy niż 2 lata.

Co do gwarancji - przy wystawianiu oferty po prostu nic nie wybieraj. Gwarancja to w pełni dobrowolne świadczenie i nie musisz nic tam uzupełniać.

Zrzut ekranu 2023-09-16 114353.jpg

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@KARTONteka_pl nie kombinuj bo jako przedsiębiorcę obowiązuje 2 letnia rękojmia bez względu na to jaka jest gwarancja producenta .

oznacz moderatorów
KARTONteka_pl
#9 Pomysłodawca#

To jest jasne.

Ale widzę wiele aukcji gdzie produkt jest nowy, a nie ma gwarancji w sekcji po prawej np. https://allegro.pl/oferta/przelacznik-meross-mrs100kit-14180343054 .

 

 

oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@KARTONteka_pl Reklamacja na podstawie niezgodnosci towaru z umową a gwarancja to dwie zupełnie różne rzeczy.

To pierwsze określają i regulują przepisy - jest obowiązkowa.

Gwarancja to dobrowolne świadczenie sprzedającego czy też producenta - można jej udzielić na tydzień/rok/10 lat albo w ogóle.
Przy wystawianiu oferty pole gwarancja po prostu zostaw puste.

oznacz moderatorów
KARTONteka_pl
#9 Pomysłodawca#

Rozumiem to, ale właśnie o to chodzi, że na przykładzie podanej aukcji user dał tam 1 rok reklamacji. Ja nawet takiej opcji nie mam - mam do wyboru 2 lata lub więcej.

oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@KARTONteka_pl Ciężko powiedzieć czemu tak jest ale taki zapis w ofercie jest niezgodny z obowiązującymi przepisami i tak czy inaczej nie ma żadnej mocy prawnej.
Okres na reklamacje obowiązuje 2 lata.
Przed nowelizacją przepisów można było go skrócić do 1 roku dla towarów używanych.
Obecnie są to dwa lata niezależnie od stanu towaru.

oznacz moderatorów
KARTONteka_pl
#9 Pomysłodawca#

Przyjmuje to do wiadomości natomiast dziwi mnie to, że:

1. Można jakimś cudem tak coś wystawić (1 rok) - allegro tego nie blokuje jeśli jest to niezgodne z prawem. A skoro jest niezgodne to dlaczego w ogóle jest jakaś taka możliwość.

2. Jak w ogóle to zrobić bo nie widzę takiej możliwości.

3. Może jednak w określonych przypadkach jest to możliwe bo widzę, bardzo wiele aukcji w których tak jest.

oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@KARTONteka_pl O ile się nie mylę po nowelizacji przepisów allegro automatycznie pozmieniało ustawienia reklamacji aby była ona minimum na dwa lata - zaznaczam o ile się nie mylę bo pewności nie mam.

Aczkolwiek jest możliwość, że niektórym sprzedającym zostały stare ustawienia do wyboru i po prostu je podpinają do ofert.

Najlepiej zapytać samo allegro.

oznacz moderatorów
KARTONteka_pl
#9 Pomysłodawca#

Zapytałem Allegro. Faktyczne, to stare ustawienia, które nie powinny mieć miejsca.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@KARTONteka_pl są to stare ustawienia w ofertach wystawionych w zeszłym roku, też ma 1 rok 🙂 

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów