anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nadużycie zwrotu

MAMY ROZWIĄZANIE!
Jaszpero
#8 Zapaleniec#

Witam wszystkich chciałbym zapytać jak wygląda sprawa nadużyć zwrotu kupujący zakupił u mnie kartę graficzną 12 czerwca przesyłka z kartą została dostarczona już 15 czerwca ,po 13 dniach 28 czerwca kupujący zdecydował się zwrócić przesyłkę lecz nie nadał przesyłki od razu po wygenerowaniu kodu nadania tylko nadał ją dopiero 11 czerwca po 14 dniach czy mogę w takiej sytuacji odrzucić zwrot klienta ? Proszę o pomoc ponieważ narażam mnie to na duże straty finansowe przy okazji kupujący nadużywa możliwości zwrotu.

oznacz moderatorów
32 ODPOWIEDZI 32
xyz96
#21 Demiurg#

Nic w takiej sytuacji nie zrobisz, kupujący ma takie prawa.

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@Jaszpero Nic nie zrobisz. Zmieścił się w ustawowych terminach, na które pozwala mu prawo.
Ja na Twoim miejscu po odebraniu karty wnikliwie bym ją przetestował i obejrzał (nawet pod lupą, by stwierdzić brak uszkodzeń mechanicznych czy brak jakichś elementów SMD - takie uszkodzenia mogą się przytrafić np. podczas nieumiejętnego (de)montażu karty). Dobrze by też było, gdybyś miał fotki karty sprzed jej wysyłki do kupującego, żeby mieć porównanie i dzięki temu móc stwierdzić, czy np. układ chłodzenia nie został podmieniony (albo nie był demontowany, co będzie widać po pozycjach śrub mocujących), a co najważniejsze, że to nadal jest ta karta, którą wysłałeś (w sensie ten sam egzemplarz - to akurat można poznać po pozycji stickerów i nr-ach seryjnych na nich).

PS Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom - jeśli z kartą wszystko będzie OK i zdecydujesz się zwrócić mu kasę, to też oddaj mu ją 14. dnia od odebrania przesyłki, bo w sumie przecież możesz😏

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Lepiej mikroskopu niech użyje, więcej powodów do obniżenia kwoty zwrotu o 100% znajdzie 🙂

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Ze dwóch świadków też by się przydało. Potwierdzą, że karta wróciła używana lub nawet uszkodzona. Ktoś kiedyś dawał instrukcję na dawnym Cafe Pomoc, aby zwracany towar elektroniczny sprzedawca włożył na chwilę do mikrofalówki, to wystarczy 🙂 Nawet pamiętam kto, ale on tutaj już nie pisze, na samym początku został zablokowany za chamskie odzywki, za obrażanie i poniżanie kupujących, za ujawnianie danych osobowych 🙂

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@xyz96 Do piecyka (są takie specjalne, do wygrzewania) karty graficzne z reguły wrzuca się po to, żeby spróbować je ożywić, a nie dobić (co w mikrofali akurat może się udać)😏

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@xyz96 Śmiej się śmiej, a ja nauczony doświadczeniem zawsze oglądam w powiększeniu procesory, pamięci RAM, karty graficzne czy płyty główne, które kupuję.

 

Przypadek nr 1
Kupiłem kiedyś płytę główną. Po złożeniu zestawu na tzw. pająka okazało się, że płyta główna włącza się, ale nie bootuje. Po bliższych oględzinach wyszło na to, że ktoś (za)montował procesor z niezbyt prostymi nóżkami, co uszkodziło otwory w górnej plastikowej części socketu oraz najprawdopodobniej uszkodziło też metalowe styki (w postaci cienkich blaszek) w jego wewnętrznej części, na skutek czego procesor nie zawsze łączył. Płytę zwróciłem, obyło się bez problemów.

 

Przypadek nr 2
Również płyta główna. Po obejrzeniu okazało się, że od spodu płyty solder maska jest zdarta do gołej miedzi, a kilka nóżek od slotu PCIe położonych. Widać że płyta była po czymś przeciągnięta, być może jeszcze z czymś ciężkim leżącym na niej. Fotek płyty od spodniej strony na aukcji nie było.

płyta.jpg

Płyta zwrócona i również obyło się bez problemów (mimo tego że działała, ale nie chciałem ryzykować, że prędzej czy później ta odkryta miedź zacznie się utleniać). Niemniej jednak sprzedający wystawił tę płytę kolejny raz i ją sprzedał (fotki od spodu już były, jednakże "miejsce zdarzenia" było dość dobrze "zamaskowane", najprawdopodobniej solder maską w sprayu). Poniżej fotki z kolejnej aukcji (czyli nie mojego autorstwa). Jak się wie, gdzie patrzeć, to widać na pierwszy rzut oka.

solder_1.jpg

solder_2.jpg

 

Przypadek nr 3
Tym razem procesor. Miał być sprawny (i był, tyle że nie mechanicznie) i działać (i działał, ale po poradzeniu sobie z usterką mechaniczną). Dotarł do mnie w takim stanie.

procesor_1.jpg

Sprzedający oczywiście tłumaczył się tym, że tego nie zauważył, ale po wyprostowaniu nóżki przecież będzie działał. No fakt, po poświeceniu mu czasu na prostowanie nóżki działał, ale ja przecież nie kupiłem zestawu DIY😒

procesor_2.jpg

 

Przypadek nr 4
Również procesor, ale tym razem z tego portalu na "o"😏
Fotek od strony nóżek było brak, więc spytałem czy nóżki są proste i żadnej nie brak. Odpowiedź oczywiście w stylu "funkiel nówka nieśmigany" (koleś podobno był w rozjazdach, więc już nie chciałem męczyć go o fotki i uwierzyłem na słowo). Procesor dotarł w takim stanie (paczka była naprawdę świetnie zapakowana i zabezpieczona, więc nie, to nie uszkodzenia powstałe podczas transportu) - rozdzielczość 16 MPix, więc można sobie popodziwiać dzieło zniszczenia😏

ślusarz.jpg

Na pierwszy rzut oka widać, że nie dość że ktoś pogiął nóżki, to w takim stanie próbował (za)montować procesor (co chyba mu się "udało"😏), wskutek czego pogiął je jeszcze bardziej, by następnie nieudolnie próbować je prostować (między kolejnymi rzędami nóżek widać podłużne kreski, a w niektórych miejscach solder maska zdarta jest aż do gołej miedzi). Mimo tego sprzedawca twierdził, że procesor u niego działał🤣
Procek oczywiście zwrócony, kasa odzyskana (wraz z kosztami odesłania), mimo rzucania "pro-sty-tut-ka-mi" (sorry, cenzura) w słuchawkę przez sprzedawcę i rozłączania się w połowie rozmowy (gdyż jasno postawiłem sprawę w kwestii tego co zrobię, jeśli będzie próbował dalej kombinować).

PS @xyz96 Nigdzie nic nie pisałem o obniżaniu kwoty zwrotu. Jak wszystko będzie OK, to niech @Jaszpero zwraca mu całą kasę, tyle że 14. dnia (w ramach "wdzięczności"), natomiast wesołego fana wypożyczania sprzętu (czyt. "kupującego") wrzuci na CL😏

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
Jaszpero
#8 Zapaleniec#

Tak zrobie dzięki za radę a pytanie co to oznacza CL ?

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@xyz96 Ależ oczywiście, że używa się mikroskopu https://www.youtube.com/watch?v=ARCZZ7dH3_E&t=91 😏

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
Jaszpero
#8 Zapaleniec#

Czekaj to ty jesteś ten na YouTube  ? Hahah właśnie zastanawiałem skąd zrobiłeś takie ładne zdjęcia z bliksa .

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@Jaszpero Nie, to nie ja jestem ten na youtube (ale muszę przyznać, że zrobiło mi się miło i aż się wzruszyłem😁).
No jak to skąd "takie ładne zdjęcia z bliska"? Z aparatu w trybie makro (z reguły, choć nie zawsze)😏

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
Jaszpero
#8 Zapaleniec#

No to powiem świetnie masz doświetlone te zdjęcia lusztrzanką z lampa i obiektywem 18-135 cieżko jest taki efekt uzyskać ,naprawdę świetne zdjęcia widać że dobrze ogarniasz temat i dobry sprzęt masz . Jeszcze raz dzięki wielkie za rady i zdrówka życzę  🙂

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@Jaszpero Dzięki za miłe słowa nt. fotek:)
Z reguły nie używam lampy błyskowej i robię fotki tylko przy świetle dziennym (tak właśnie fotografowane były procesory - jeśli jest za ciemno, to używam tzw. bracketingu, czyli po prostu zwiększam ekspozycję). Fotka płyty natomiast była robiona po zmroku, bez lampy, przy użyciu górnego światła ledowego i pod odpowiednim kątem.
Sprzęt jakiego używam, to zaledwie Panasonic Lumix DMC-FZ72.

PS Nie ma za co, również życzę zdrowia.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów