anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Ocena sprzedającego za transakcję która się nie odbyła

altern22
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry wszystkim. 
Przydarzyła się dziś niesamowicie ciekawa sytuacja. Otrzymaliśmy negatywną ocenę sprzedawcy, za zakup który się nie odbył. Historia wygląda tak: 03.05 oraz 19.05 pewien kupujący próbował zakupić u nas ładowarkę. Jednak, z jakiegoś powodu, nie dokończył zakupu. Zamówienie miało więc status "płatność rozpoczęta". Wpłata nigdy nie wpłynęła, a paczka nigdy nie została spakowana ani wysłana. Dziś, po ponad dwóch miesiącach, otrzymaliśmy "negatywa", z komentarzem że ładowarka się nagrzewa. 
Skontaktowaliśmy się z Allegro na czacie, w celu wyjaśnienia w jaki sposób ktoś może wystawić jakąkolwiek ocenę, za niedokonaną transakcję. Pracownik na czacie zasugerował że transakcja mogła się odbyć poza allegro, więc nie może z tym nic zrobić. Kazał skontaktować się z Kupującym. 
Co oczywiście zrobiliśmy, rozwiązaliśmy sprawę bez problemu. Doszło do pomyłki. No nic wielkiego, może się zdarzyć. 
Ale tu pozostają pytania:
1. Skoro sprzedaż poza Allegro jest niedozwolona, czemu Allegro sugeruje łamanie regulaminu?
2. Skoro jest możliwość że transakcja doszła do skutku "poza Allegro", czemu można wystawić za taką transakcję ocenę NA Allegro?
3. Czemu system pozwala na ocenianie niedokończonych zamówień? 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

mdrogeria
#21 Demiurg#

altern22 kupujący może ocenić pracę sprzedawcy tuż po przybiciu oferty , nikt nie jest w stanie dociec co się działo pomiędzy kliknięciem ,, kup teraz ,, czy ,, licytuję ,, a chwilą , w której kupjący zdecydował się na rezygnację z zakupu i co było tego powodem .

oznacz moderatorów

DECO-MASTER
#15 Entuzjasta#

@mdrogeria taki regulamin. Pytanie, czy taki być powinien? Porównanie proste sobie zrobię: Ładuję w Biedronce koszyk do pełna, podchodzę do kasy, stwierdzam, że się rozmyśliłem i wychodzę, zostawiając wszystko w koszyku. Nikt nie wie, dlaczego to zrobiłem. Może kolejka długa, może ktoś obok bąka puścił, może siku musiałem...

Potem jeszcze trąbię wszędzie, że Biedronka "be".

Tak to widzę.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@altern22 Kupujący dokonał zakupu na Allegro. On kupuje wtedy, gdy użyje przycisku Kupuję i płacę, a nie wtedy, gdy zapłaci. Zapłata nie jest warunkiem wystawienia oceny, więc mógł to zrobić mimo braku wpłaty i wysyłki towaru. Regulamin Allegro tego nie zabrania. Zapłata poza Allegro, jak zasugerował pracownik, nie jest zakupem poza Allegro. Można płacić zwykłym przelewem poza Allegro, kupując wcześniej towar na Allegro. To nie jest łamanie regulaminu.

Jeżeli kupujący przyznał się do błędu, czyli nie otrzymał towaru i go ocenił, może poprosić Allegro o usunięcie oceny tu; https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=1aab3926-a59f-4f0a-b91a-ab3d4e469201 Tylko on może to zrobić, inaczej Allegro oceny nie usunie.

oznacz moderatorów

altern22
#8 Zapaleniec#

@xyz96 Szczerze mówiąc to jest bardzo trafna odpowiedź. Racja, kupujący ma możliwość zapłacić poza allegro. Jednak w tym przypadku Allegro jest stratne te kilka złotych, ponieważ przyznaje mi rabat transakcyjny za taki "zakup". W tym przypadku dokładnie tak się stało. Wystarczy namówić kilku stałych klientów, by tak robili i już się robi niezły precedens. Może to brzmi śmiesznie bo to kilka zł. Co jednak gdyby co drugi Sprzedający tak zrobił?

A z tego co zauważyłem, każda próba zrobienia zakupu poza allegro jest karana. Jest Pan/i pewny że nie jest to sprzeczne z regulaminem? Nie mogę znaleźć w Regulaminie odpowiedzi. Bo jeżeli to jest legalne, to jest to dość spora luka.

Miałem kiedyś przypadek, że spanikowana Kupująca zadzwoniła do mnie że nie może wysłać wiadomości przez "pytanie do sprzedającego", a Allegro groziło jej jakąś karą administracyjną. Stało się to właśnie dlatego, że z jakiegoś powodu, nie mogła zapłacić za przedmiot dostępnymi kanałami płatności. Więc napisała, przez "pytanie o przedmiot", że chciała zapłacić "poza". Mówiła mi że użyła w wiadomości frazy "zakup poza Allegro". Automat to wyłapał i dostała maila z wiadomością, że narusza regulamin i ma tak więcej nie robić. Jest to dość analogiczna sytuacja, bo zamówienie miała złożone, ale nie opłacone. 

Jeszcze jedna myśl do "On kupuje wtedy, gdy użyje przycisku Kupuję i płacę, a nie wtedy, gdy zapłaci.": W sklepie zakupem nie jest wyłożenie przedmiotów na taśmę i powiedzenie "Kupuję to!". Zakup powinien być sfinalizowany płatnością, mówimy tutaj oczywiście o zwykłym zakupie konsumenckim, nie sprzedaży na FV w termin. 
Co do samej sprawy, Kupujący bez problemu usunął komentarz przez  formularz "prośba o usunięcie" który Mu wysłałem. Ten wątek to bardziej akademicka dyskusja nt. dziurawego systemu na Allegro. 

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Poproś kupującego by potwierdził to że transakcja się nie odbyła i to powinno ci pomóc .Zgłoś to do allegro i poproś o anulowanie komentarza.

oznacz moderatorów