anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Spadek sprzedaży do ZERA! Jak to możliwe?

virtus24-pl
#7 Wielbiciel#

Cześć, 

czy macie podobny problem? Od końca lutego (25.02) z dnia na dzień spadła mi sprzedaż całkowicie! 

Jakość sprzedaży bardzo dobra, same pozytywy, super sprzedawca, smart - wszystko jest jak powinno być a sprzedaż zerowa. Jakie mogą być tego przyczyny? Co prawda, mamy wydłużony czas dostawy, z racji tego, że sprowadzamy towar z zewnętrznego magazynu, ale wcześniej to nie wpływało w żaden sposób na sprzedaż, klienci kupowali i zazwyczaj wysyłaliśmy towar po 2/3 dniach, a nie jak zaznaczone w ofercie 5 dni.

 

Czy może mamy jakiegoś shadowbana, o którym nie wiemy? Byłabym wdzięczna za każdą sugestię. 
  Załączam wykres z analizy: @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  Bez tytułu.jpg

 

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35

mdrogeria
#21 Demiurg#

@virtus24-pl ceny , ceny , ceny ... niestety polityka allegro przyczyniła się do tego ,że zakupy na portalu zrobiły się drogie , a czasy przyszły takie ,że klient ogląda każdą złotówkę z obu stron zanim ją wyda .Finanse biorą górę nad komfortem zakupów , wystrzał ilości zwrotów w ostatnim okresie zmusza mnie do podniesienia marży , zaskutkuje to spadkiem obrotów , ale odbijam to z powodzniem na innych platformach .

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@mdrogeria trzeba poczekać do raportu za 1 kwartał 2023 r. i zobaczymy czy całość pada czy po prostu niektóre branże, czy mniejsze firmy maja problemy jak na razie allegro nie ma problemów 🙂

Poniżej przychody ze sprzedaży bez ostatniego kwartału 2022 r. więc wyniki całkiem przyzwoite, wychodzi na to że jednym spada a innym wzrasta kilka razy 🙂

Dane w tys. zł

2022(Q3*) 2021 2020 2019 2018 2017
7 522 792 5 352 870 3 997 811 2 592 306 1 978 017 1 662 705
________
Κώστας
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@kostas11 niestety moja branża pikuje , przyjeżdżają przedstawiciele i praktycznie u wszystkich spadek obrotow sięga 40 , a nawet 50 % pomimo średniego wzrostu cen w ostatnim kwartale na poziomie 28% , zauważam na stacjonarnym , że klienci przestają akceptować ceny  ,rezygnują z mniej potrzebnych zakupów lub zastępują tańszą alternatywą  ,według mnie recesję mamy tuż za progiem .

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@mdrogeria to nie ciekawie, coraz więcej jest tu takich postów 😞  u mnie na szczęście nie widać spadków oczywiście w rozliczeniu miesięcznym bo teraz koniec miesiąca i co miesiąc mam mniej zamówień po 20 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@kostas11 czekam na przedświąteczne odbicie , na razie nie działają żadne tricki ... mam na myśli stacjonarny , a tu ... strzały cenowe nie robią większego wrażenia na klientach - generują tylko większą ilość zwrotów , wiadomo świetna cena , ale potrzeba tylko 2 , a na smarta musi być 5 

oznacz moderatorów

SanexHurtowBHP
#12 Orędownik#

ok zarabiasz więcej ale koszty sa wyższe 🙂 ja nie porównuje 2021 z 2022 sprzedaż mam wyższa ale mniej w kieszeni  np place Zusu 300% więcej . Papier do ksero kosztował 8,99 A teraz 24 zł i tak można wymieniać ....................................................

oznacz moderatorów

www_anteny_net
#7 Wielbiciel#

Chiałem tylko zaznaczyć ze ceny wzrosły czesto nawet o 100% wiec biorąc obroty w tak długi okresie czasu trzeba brać  to pod uwagę

oznacz moderatorów

akcesoriazagrosz
#9 Pomysłodawca#

a gdzie jeszcze sprzedajesz ? 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@virtus24-pl  zgadzam sie z @mdrogeria  choć tylko częsciowo.

Myśle że rzeczywiście chodzi o ceny. Kliknąłem kilka Twoich ofert i żadna nie była w produktyzacji w top 5 (najtaniej od)

A z moich obserwacji wynika że jedyną szanse na sprzedaz mają produkty w sortowaniu " najtaniej od"  znajdujące sie w top 3 ( czasem ktos z pierwszej piątki sprzeda)

Nie wiem czy to kwestia kryzysu bo jak pokazuje @kostas11  generalnie idzie w góre.

Mysle że klienci nuczyli sie patrzeć na produktyzacje i dzieje sie to co allegro zakładało od samego początku. Mniejsi sprzedawcy których nie stać na wielkie rabaty o producentów są odsiewani. Zostana najwięksi robiacy gigantyczne obroty + osa. No i chinczycy.

Moja rada. Jesli możesz obniz koszty aby w produktyzacji najtaniej od wyskakiwac w top 3 a najlepiej top1 z superceną. Jeśłi nie możesz obniżyć kosztów i marzy - szukaj innego kanalu sprzedaży.

My obnizylismy marże, potargowaliśmy sie z dostawcami, zrezygnowaliśmy z reklam i póki co miesięczne obroty r/r  sa wieksze. Jak sie zamknie zysk ? zobaczymy na koniec roku . Ale sprzedaż póki co do góry i to zarówno jesli chodzi o wartość sprzedaży jak i ilość zamówień.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ jest jeszcze sortowanie ,, najszybciej od... ,, to też robi robotę w powiązaniu z niekoniecznie najniższą ceną  ,ale akceptowalną. O czy my gadamy Twoja branża jest teraz we wzlocie .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  dlatego licze statystyki rok do roku 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  aż z czystej ciekawości rzucilem okiem nd drugi parametr czyli " najszybciej od" . Przynajmniej w produktach które my sprzedajemy zdaje sie to nie mieć wiekszego znaczenia.

O ile w parametrze najtaniej jest po kilkanascie- kilkadziesiąt zakupów na piwrwszych pozycjach

To w parametrze - najszybciej są to albo pojedyncze zakupy albo w ogóle ( zależy od róznicy w cenie midzy tańszymi ofertami)

Wiec moim zdaniem póki co cena decyduje w 80-90% o zakupie danej oferty. Musiałbys porównać na swoich produktach bo może to kwestia branży

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ być może jest to uzależnione od towaru , u mnie powiem czas realizacji ma nie mały wpływ na sprzedaż .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  albo są mniejsze różnice cenowe niż w naszej grupie asortymentowej. U nas teraz u każdego sezon wiec u wszystkich pojawiaja sie zatory. Na bieżąco moga wysyłać tylko ci z najwyższą marżą którzy maja mniejsze skoki sprzedażowe i to oni wyskakują jako " najszybsi"

oznacz moderatorów

Client:111643463
#9 Pomysłodawca#

@_Likos_ Jako klient mogę powiedzieć - tak, patrzę na produktyzację. Patrzę głównie na "najtaniej od". Czasami też na "najszybciej od", jeżeli potrzebuje czegoś koniecznie szybko. Oczywiście skutek jest taki, że odsiewa to słabszych sprzedawców. 

Jednakże myślę, że dla Allegro to same plusy. Mniej sprzedawców do obsługi to mniejsze koszta, mniej rozliczeń, mniej kontrahentów z którymi trzeba rozmawiać. Forum można zamknąć dla sprzedawców, bo po co im pytania... Wolą skupiać się na klientach i ma to jakiś sens z mojej perspektywy. Jednakże ślepa pogoń za maksymalizacją zysków i słupkami wykończyć może niemal każdą firmę i Allegro nie jest żadnym wyjątkiem. Niedbalstwo i amatorka technologiczna niestety wskazują, że Allegro próbuje oszczędzać na WSZYSTKIM. A to źle wróży na ich przyszłość.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:111643463  mniej sprzedawców to mniejsza konkurencja. Mniejsza konkurencja to gorsza jakość i wyższe ceny.

Jeśli zostaną tylko najwieksi sprzedawcy którzy maja swoje sieci sklepów oraz znane sklepy internetowe ( a tylko najwieksi zostaną przy takiej konkurencji cenowej ponieważ oni najtaniej kupują produkty) Wówczas to ci najwieksi będa dyktować warunki allegro a nie allegro im.

Sam OSA nie utrzyma całego allegro.

Dlatego ciągłe utrudnianie małym sprzedawcom jest złe dla sprzedawców, kupujących jak i samego allegro. Zamiast wymagać kolejnych opcji dostaw kurierskich ( gdzie mali znowu poniosą koszty podjazdów) należało zwiekszyć wymagania odnośnie jakości obslugi klienta : szybkośc wysyłki, reakcje na pytania( zakazać autoresponderów), rozpatrzywanie reklamacji, szybkośc zwrotu wpłat. Bo to by podnioslo jakośc obsługi klienta

No ale to by akurat było nie na rękę dużym sprzedawcom bo u nich z tym bywa różnie.

Jeśli polityka allegro sie nie zmieni to po prostu rynek to wczesniej czy później zweryfikuje.... ot i tyle

oznacz moderatorów

Client:111643463
#9 Pomysłodawca#

@_Likos_ "mniej sprzedawców to mniejsza konkurencja. Mniejsza konkurencja to gorsza jakość i wyższe ceny."

Gdyby to było takie proste, Allegro robiłoby na odwrót. Nawet wyrównany duopol na rynku nie powoduje wymienionych przez ciebie problemów. Sprzedawcy mający malutkie obroty są planktonem bez większego znaczenia, takie są fakty. 

"Jeśli zostaną tylko najwieksi sprzedawcy którzy maja swoje sieci sklepów oraz znane sklepy internetowe ( a tylko najwieksi zostaną przy takiej konkurencji cenowej ponieważ oni najtaniej kupują produkty) Wówczas to ci najwieksi będa dyktować warunki allegro a nie allegro im."

Allegro im nie dyktuje warunków, Allegro z nimi współpracuje. Źle interpretujesz to, co Allegro robi.

"Sam OSA nie utrzyma całego allegro."

Zrobi to z nawiązką, mogę się założyć. 🙂

"Dlatego ciągłe utrudnianie małym sprzedawcom jest złe dla sprzedawców, kupujących jak i samego allegro. Zamiast wymagać kolejnych opcji dostaw kurierskich ( gdzie mali znowu poniosą koszty podjazdów) należało zwiekszyć wymagania odnośnie jakości obslugi klienta"

Szerszy zakres dostaw kurierskich to też jest nacisk na obsługę klienta.

"Jeśli polityka allegro sie nie zmieni to po prostu rynek to wczesniej czy później zweryfikuje.... ot i tyle"

Zweryfikuje ich z innych powodów, niż tobie się wydaje. Likwidacja drobnych sprzedawców o małych obrotach jest w ich interesie

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:111643463  ktos mądry kiedy rozpoczynalem działalnośc powiedział mi jedną rzecz. " możesz handlować sznurówkami czy zapałkami - byle byś ich sprzedawał za miliony"

Dokładnie to samo jest z małymi sprzedawcami - im wiecej ich jest tym większy obót generują- jednoczesnie konkurując miedzy sobą co jest dobre dla rynku.

Osobiscie kilka lat temu odczuwałem upałdłośc jednego dużego kontrahenta który generował mi duże zyski i około 20-25% obrotu. Zbierałem sie po tym finansowo chyba ze trzy czy cztery lata. Od tamtej pory zacząłem doceniać piekne pojęcie : DYWERSYFIKACJA.

Zamiast jednego dużego kontrahenta - wole mieć 100 małych , zamiast jednego kanału sprzedaży - wole mieć trz czy cztery.

Nawet dostawców staram sie mieć kilku z tymi samymi produktami - chociaż pewnie robiąc wiekszy obrót z jednym mialbym lepsze warunki . Lecz kilku dostawców pozwala mi mieć lepsze spojrzenie na rynek w danej grupie towarowej a do tego wprowadza miedzy nimi konkurencje dzieki czemu ceny zakupu mam porównywalne do firm robiących dużo wieksze obroty.

Nie jestem zależny ani od żadnego dostawcy, ani od żadnego klienta ani od żadnego żódła sprzedaży. Jełsi allegro wyeliminuje małych sprzedawców tego wszystkiego po prostu zabraknie a to są podstawowe elementy kształtujące rynek.

Rynku nie kształtują monopole ( poza wyjątkami) rynek to naturalne zjawisko wynikające z potrzeb kupujących. I nie znośi próżni. 

Alegro na swoją pozycje pracowało długo i w innych czasach. A wypracowało ją dzieki cierpliwości o ogromnej ilości sprzedających konkurujących miedzy sobą. Czyli zupełnie naturalnym rynkowym mechanizmom. Teraz te mechanizmy zostają zaburzane

Gospodarke centralnie planowaną już mieliśmy. Jak sie skończyła - wiemy

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:111643463  a teraz mi przyszło do głowy ciekawe porównanie odnośnie tego co napisałeś

"Sprzedawcy mający malutkie obroty są planktonem bez większego znaczenia, takie są fakty. " cóż jak to w naturze - BEZ PLANKTONU WIELORYBY GINĄ . 

I właśnie dlatego uważam że allegro robi bląd wypychając na siłe małych sprzedawców

Wieloryby zginą. Może zostanie kilka rekinów a być może będzie to morze martwe

Obym sie mylił

oznacz moderatorów