anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Vat Marża a wysyłka towaru

SirGuardian
#10 Popularyzator#

Witam

 

Dowiedziałem się na tym forum. Sporo o przyszedłem działalności. Brakuje mi informacji na temat wysyłki.

 

Będę wystawiał fakturę vat marże na swoje produkty.  Czy w fakturze uwzględniam kwote sprzedaży produktu czy kwotę sprzedaży produktu oraz kwotę wysyłki. Wolałbym kwoty wysyłki nie uwzględniać. Ale klienci przecież wpłacają z kwotę z dostawą. Jak to potem z US rozliczyć.

 

Będę prowadzil ewidencje kwoty zakupu towaru i kwotę sprzedaży. Ale na konto wpływac będzie kwota powiększona o wysyłkę. Mogę o tym zapomnieć? i US też się tego czepiać nie będzie?. Nie zależy mi by rozliczać jakoś wysyłkę. 

 

 

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

SirGuardian
#10 Popularyzator#

Jak zacznę sprzedawać i robić ewidencje dla Urzędu Skarbowego to będę kolekcjonował dowody zakupu towaru i wystawione faktury z kwotą sprzedaży mojego produktu. 

Nie wiem czy muszę tam uwzględniać kwotę wysyłki.

 

Druga sprawa jak będę obliczał do zapłaty Ryczałt to mogę go liczyć od przychodu bez wysyłki ? tak było by logiczne ale chce się upewnić. 

 

 

 

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@SirGuardian Moim zdaniem żeby nie było wątpliwości należy wysłać zapytanie do stosownego US

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

No tak zrobie chyba

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@SirGuardian  Masz podkładkę z US atu będziesz miał 1000 pomysłów

oznacz moderatorów

Q-parts
#9 Pomysłodawca#

wysyłka również jest twoim przychodem, także też wliczasz do ryczałtu. Skoro masz być Vatowcem to proponuję znaleźć dobrą księgową obytą ze sprzedażą internetową. Inaczej możesz się potem gęsto tłumaczyć przed US.

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

 

Dzięki czyli jest moim przychodem w ryczałcie. Trochę to nie uczciwe bo to np do 100 zł produktu 10 zł wysyłki to jest spora część.  Mimo że klient mi wysyła za przesyłkę to przecież ja to płacę.  To można zatem jakoś cały ten koszt wysyłki jakoś odliczyć?.  Będę wystawiał fakturę vat marże za produkty to potem może odliczyć vat za przesyłkę?

oznacz moderatorów

Q-parts
#9 Pomysłodawca#

przychód to przychód, nie można odliczyć przesyłki, zawsze możesz wybrać inną formę opodatkowania - kwestia czy się opłaca.

Vat to inny podatek, tutaj sobie odliczysz.

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

A znalazłem coś takiego w internecie zobacz.

 

"

Jako sprzedający, zawiera indywidualne umowy o świadczenie usług pocztowych w imieniu i na rzecz (rachunek) kupującego, na podstawie umowy zawartej z kupującym i udzielonego pełnomocnictwa. Zgodnie z regulaminem sklepu internetowego, kupujący wraz z zapłatą za towar przekazuje na konto wnioskodawczyni (sprzedającego) środki pieniężne, na pokrycie jego zobowiązania (za wysyłkę) względem poczty.

Wnioskodawczyni nie zalicza zwrotu kosztów opłat pocztowych do przychodów ewidencjonowanych. Posiada ona jednak dowody (faktury) potwierdzające wykonanie usługi pocztowej.

W związku z zaistniałą sytuacją pojawiły się wątpliwości co do tego, czy środki pieniężne przekazane przez kupującego na pokrycie zobowiązań względem poczty, w sytuacji, gdy kupujący udziela sprzedającemu pełnomocnictwa do działania w jego imieniu i na jego rzecz stanowią przychód sprzedającego podlegający opodatkowaniu?

W wydanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że w opisanej sytuacji nie można mówić o powstawaniu przychodu."

 

Może jednak nie trzeba zaliczać tego do przychodu w ryczałcie?

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

tu kolejna informacja

 

"

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, że jeżeli w regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów zostanie wyraźnie zastrzeżone, że kupujący automatycznie udziela podatnikowi pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy, z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów, na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego, to - w zakresie otrzymanych od kupującego kwot, stanowiących rzeczywiście poniesione koszty przesyłki towarów - nie powstanie u przedsiębiorcy przychód podatkowy, w rozumieniu cytowanych powyżej przepisów.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-koszty-przesylki-stanowia-przychod-u-ryczałtowca"

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

To zaliczam wysyłkę jako przychód czy nie zaliczam?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@SirGuardian Nie kombinuj jak byś sie nie rozliczał przesyłka jest twoim przychodem, a czy wejdziesz w ryczałt czy pełna księgowość musisz se skalkulować, wtedy dasz fv z poczty w koszty i se wyzerujesz a na ryczałcie masz inny podatek wiec se policz co sie bardziej opłaca 🙂 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@SirGuardian  Jak na początek i nie będziesz miał księgowej to niezłe wyzwanie cię czeka Napisałem skoro robisz to sam to zapytaj US żebyś później nie mial nieprzyjemności które mogą kosztować o wiele więcej

oznacz moderatorów

Q-parts
#9 Pomysłodawca#

W przypadku konsumentów takie zapisy w regulaminie podpadają pod klauzule niedozwolone, narobisz sobie tylko niezłego kłopotu.

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

Dziękuje za podpowiedź . Ale chyba się mylisz.  Zobacz to. I widziałem że sprzedawcy tu na allegro wykorzystują taki regulamin sklepu z taką klauzulą

 

https://taxcare.pl/porady/ksiegowe/koszt-wysylki-towarow-nie-jest-przychodem-sprzedawcy/

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@SirGuardian patrz na datę stare sposoby, już nie przechodzą, przesyłka to twój przychód a nadanie Koszt o ile masz pełną księgowość 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

 

Problem w tym że ta wysyłka dla mnie to tylko koszt nic więcej. Co z tego jak ja mi to klient wysyła jak póżniej  to ja opłacam przesyłkę. Dlatego też pytam was serdecznie czy allegro inpost wydaje zestawienie moich opłat za wysyłkę. Jak tak czy jak płace te 8.99 za wysyłkę inpost to czy w tym jest VAT który mógłbym sobie ewentualnie odliczyć wtedy było ok wyszedł bym na zero bo tam bym marżę powiekszył o koszt wysyłki i wyliczył vat a  potem odliczył sobie ten vat z faktur od allegro inpost. Da się tak i tak się robi?.  

 

oznacz moderatorów

Q-parts
#9 Pomysłodawca#

Tylko że Ciebie obowiązuje nie tylko prawo podatkowe, i co powie US. Dochodzi do tego Kodeks Cywilny czy prawo konsumenta.

http://orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/content/$N/154505000005127_XVII_AmC_007087_2013_Uz_2015-03-31_0...

oznacz moderatorów

SirGuardian
#10 Popularyzator#

 

 

Sąd sądowi nie równy , to jest bełkot a nie orzeczenie tam 3/4 tekstu jest o moralności i rzeczach wiązanych z niedogodnościami kupującego i  o tym że strona kupująca nie zostaje indywidualnie po informowana o takim regulaminie sklepu.

Wystarczy wyraźnie dużymi literami to napisać. Konsument jak nie chce nie musi się godzić na zakupy. Każdy inny sąd w apelacji by uznał prawo sprzedawcy. Po za tym to sąd warszawski gdzie rządzi chore umysłowo PO więc dla mnie te orzecznie nie jest wartę papieru toaletowego.   

 

Na infolinii podatkowej powiedzieli mi że nie muszę do faktury marży uwzględniać kosztów wysyłki.  Jeszcze maila do nich napisałem by na piśmie to mieć. Po czekam na odpowiedź.  Bo widzę że znawcy są z was tacy że jeden mówi z drugim co innego. 

 

Tutaj intepretacja z 2016 roku która pozwala na stosowanie klauzuli i nie uwzględniaiu kosztów wysyłki do przychodu.    

 

https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=4...

oznacz moderatorów

Q-parts
#9 Pomysłodawca#

Życzę powodzenia, jak jesteś taki mądry to radź sobie sam.

oznacz moderatorów