anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wykorzystywanie wizerunku osób publicznych, praw autorskich

Kubab9511
#7 Wielbiciel#

Witam, zwracam się z zapytaniem czy Allegro zezwala na wykorzystywanie wizerunku osoby publicznej i wykorzystywanie praw autorskich innych osób? Czy według Allegro wykorzystywanie wizerunku polityków, znanych osób itp jest legalne? Jeżeli nie, to czemu oferty są dostępne i cieszą się dużą popularnością. Rozumiem, że produkt finalny jest wykonywany z gotowego półproduktu dopiero po zamówieniu i jest jakby personalizowany. Czy można rozumieć jako personalizację wykonanie kubka z nadrukiem (twarz polityków) z gotowego białego kubka (do nadruku nie jest dodawana żadna personalizowana nazwa ani imię itp)? Przykład poniżej: https://allegro.pl/oferta/kubek-prezesa-bialy-smieszny-prezent-pis-kaczynski-10031306443

Czy takie działanie nie może być potem zgłoszone w prawie cywilnym poza Allegro?

Dziękuję 

oznacz moderatorów
4 ODPOWIEDZI 4

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Kubab9511 Odpowiedzialność za towar leży po stronie sprzedawcy. Zakładamy, że posiada prawo do korzystania z wizerunku osób pojawiających się na jego produktach. 

Jeśli tak nie jest, działania w tej sprawie możemy podjąć jedynie po zgłoszeniu od uprawnionego podmiotu.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

Kubab9511
#7 Wielbiciel#

Czyli wszystko rozumiem. W odpowiedzi od sprzedawcy wystawiającego przedmiot uzyskałem odpowiedź, że wszystko jest zgodne z regulaminem Allegro. Z regulaminem Allegro jest zgodne, lecz nie zawsze zgodne z prawem cywilnym. 🙂 A ww. podmiot uprawniony raczej nie będzie zajmował się takimi głupotami. Dzięki i pozdrawiam 

oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Do naruszenia wizerunku dochodzi przez jego rozpowszechnienie. Zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wykorzystanie wizerunku osoby publicznej jest legalne, jeżeli:

  • osoba ta jest powszechnie znana
  • wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez tę osobę funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych lub zawodowych.
oznacz moderatorów

Kubab9511
#7 Wielbiciel#

W dalszej części artykułu, z którego Pan zapewne korzystał jest napisane...

Sąd Apelacyjny w Warszawie, w wyroku z dnia 5 września 2013 roku (sygn. akt VI ACa 120/03), stwierdził, że „nie wolno rozpowszechniać wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli nie usprawiedliwia tego społecznie uzasadniony interes, a cel komercyjny”.

"...Bez zgody osoby powszechnie znanej nie wolno korzystać z jej wizerunku w celach komercyjnych. Zatem wykorzystanie wizerunku osoby publicznej na stronie internetowej, na której będzie Pan zarabiał, wymaga uzyskania zgody tej osoby..."

"...Oznacza to również, że wizerunek osoby powszechnienie znanej wykonany nawet w związku z pełnioną przez tę osobę funkcją, nie będzie mógł być rozpowszechniany w celach innych niż informacyjne, a w szczególności w celach komercyjnych..."

Nie wydaje mi się, że politycy lub inne znane osoby wyraziłyby zgodę na wykorzystywanie ich wizerunku w prześmiewczy sposób do celów komercyjnych. Nie chodzi mi o jakąś złość do sprzedawcy, lecz chciałem się dopytać w jaki sposób jest to dopuszczalne. Niestety okazuje się, że chyba jest to nie do końca legalne.

oznacz moderatorów