anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

zwrot z licytacji

Idź do rozwiązania
allecoolombard
#8 Zapaleniec#

Witam, proszę o pomoc. Przedmiotem sprzedaży był aparat analogiczny, który został wylicytowany przez klienta. W opisie było napisane, że aparat analogowy jest niesprawdzony a stan wizualny dobry. Teraz klient chce zrobić zwrot towaru i domaga się zwrotu kosztów za kuriera w dwie strony. Klient tłumaczy, że aparat jest uszkodzony i za grzybiały. Dodam, że klient który zakupił aparat zajmuje się handlem sprzętem fotograficznym.

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6
xyz96
#21 Demiurg#

On nie chce zwracać bez przyczyny, tylko reklamuje wady. Reklamację możesz uznać lub odrzucić. Po uznaniu zwracasz mu wszystkie koszty, także koszt odesłania. Po odrzuceniu reklamacji on może iść do sądu, a może też wystąpić o rekompensatę z POK. Nie może jedynie reklamować wad, które były podane w opisie. Wszystkie inne może.

oznacz moderatorów
Vryko
#18 Luminarz#

Zwrotów, jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, przyjmować nie musisz. Masz jednak obowiązek przyjęcia i rozpatrzenia reklamacji. Za sprzedawany towar odpowiadasz przez (w tym przypadku) rok czasu - z ramienia rękojmi. I teraz tak - klient nie może reklamować cechy, o której wiedział (jeśli byś napisał, że jest uszkodzona przesłona, klient nie mógłby tego reklamować). Ma prawo jednak reklamować niezgodności z opisem, które nie zostały ujęte w umowie/aukcji. Pisanie, że "stan nieznany" jest więc strzelaniem sobie w kolano. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów
allecoolombard
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za odp. pozdrawiam.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Dodam, że okres rękojmi to 2 lata, nie 1 rok. Sprzedający prywatnie może rękojmię ograniczyć lub wyłączyć, ale jeśli tego nie zrobi, obowiązuje 2 lata.

oznacz moderatorów
Vryko
#18 Luminarz#

@xyz96 Uściślę: http://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/#rkjm05

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

To dotyczy sprzedaży konsumenckiej, a w takim przypadku przy rzeczach używanych sprzedawca może, nie musi, ograniczyć rękojmię do 1 roku. Prywatny sprzedający może, nie musi, rękojmię wyłączyć całkowicie lub ją dowolnie ograniczyć, ale to musi być zaznaczone w opisie transakcji. jeśli nie jest - obowiązuje 2 lata.

oznacz moderatorów