anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż wartości prywatnej a działalność gospodarcza na Allegro Lokalnie

MAMY ROZWIĄZANIE!
Tom_gilk
#8 Zapaleniec#
Dzień dobry
Posiadam bardzo dużo części elektronicznych jak również podzespołów do samochodów. Wszystko zakupiłem bądź odzyskałem do celów własnych. Po roku zdecydowałem ze nie jest mi to potrzebne i postanowiłem sprzedać na popularnym serwisie aukcyjnym. Jak wygląda taka sprzedaż pod kątem prawnym? Czy żeby to zrobić muszę założyć działalność gospodarczą? Czy jest jakaś kwota której nie można przekroczyć? 
oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10
LEW433
#21 Demiurg#

Obecnie nie ma żadnych kar za sprzedaż na Allegro bez działalności. Wszystko za sprawą działalności nierejestrowanej, która umożliwia prowadzenie regularnej sprzedaży bez zakładania firmy, o ile miesięczny przychód nie przekracza 50% wynagrodzenia minimalnego na dany rok. W 2021 roku jest to 1400 zł. Jeżeli są to używane powinieneś być właścicielem przynajmniej pół roku.

oznacz moderatorów
Tom_gilk
#8 Zapaleniec#

Wydaje mi się że towaru będzie więcej nić za 1400zł. Czy lepiej Sprzedać to wszystko na raz czy sprzedawać co miesiąc do tej maksymalnej kwoty. 

Czy jeżeli będę to sprzedawać co miesiąc np. do 1000zł to czy muszę zgłaszać takie transakcje do urzędu czy można traktować to jako sprzedaż okazjonalną?

 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Tom_gilk 

@LEW433 wprowadza Cię w błąd kopiując cudzą wypowiedź stąd; https://blog.sky-shop.pl/sprzedaz-na-allegro-bez-dzialalnosci-gospodarczej/

Ciągła sprzedaż zorganizowana, czy to na Allegro, czy na Allegro Lokalnie wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej. To nie jest tak, że na Allegro nie ma żadnych kar za sprzedaż bez działalności. Kary mogą być i to bardzo słone, gdy takiej sprzedaży przyjrzy się US.

Działalność nierejestrowa to wyjątek. Musisz bardzo uważać, aby nie przekroczyć kwoty przychodu. Więcej informacji masz tu; https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dzialalnosc-nierejestrowa-brak-obowiazku-rejestracji-drobnej-firm...

oznacz moderatorów
AdamSmak
#11 Animator#

xyz96 "Kary mogą być i to bardzo słone, gdy takiej sprzedaży przyjrzy się US." - ciekawe o jakich to słonych karach napisałeś?

Jedyną karą jaka z tego tytułu grozi to mandat w wysokości zależnej od sytuacji materialnej ukaranego, wynikłej z wachlarzu kar ujętych w KKS, oczywiście o ile o ukaranie ktokolwiek wystąpi. Co najczęściej w tego typu przypadkach miejsca nie ma.

Owszem można też przyjąć naliczenie należnego podatku od sprzedaży jako karę lecz formalnie karą owy podatek nie jest, i podobnie z odsetkami od nieodprowadzonych podatków.

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Tom_gilk Cześć. Okazjonalna sprzedaż nie wymaga założenia działalności gospodarczej. Jeśli jesteś właścicielem tych przedmiotów od minimum 6 miesięcy, to ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu. Powinieneś również móc udowodnić, że sprzedajesz na Allegro Lokalnie okazjonalnie i nie jest to źródło Twojego stałego zarobku. 
Nie wiem o jakiej skali sprzedaży rozmawiamy, dlatego jeśli przewidujesz duże zyski i dłuższą działalność, najlepiej skonsultuj tę sprawę z księgowością. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
Tom_gilk
#8 Zapaleniec#

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.

Nie, nie jest to moje główne źródło utrzymania (pracuje na etacie). Raczej powiedziałbym, że to pozbycie się "przedmiotów "i jednocześnie dorobienie sobie do pensji. 

Tutaj właśnie mam pewien problem z pojęciami. Jeżeli będę sprzedawać te przedmioty np. przez rok - miesiąc w miesiąc osiągając przy tym maksymalnie 1000zł to czy w świetle prawa będę prowadził niezarejestrowaną działalność czy nie?

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Tom_gilk Teoretycznie nie, bo przychody ze sprzedaży nie będą przekraczać połowy wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo będzie to sprzedaż Twoich prywatnych przedmiotów. Wiele zależy jednak od interpretacji Twojej działalności przez Urząd Skarbowy. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
AdamSmak
#11 Animator#

@ko_alka Bez znaczenia jest wysokość osiągniętego dochodu.

W prosty i przejrzysty sposób opisano to tu:
https://infofranchising.pl/sprzedaz-na-allegro-bez-dzialalnosci-gospodarczej/

oznacz moderatorów
Tom_gilk
#8 Zapaleniec#

Bardzo dziękuję za odpowiedź. 🙂

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
Tom_gilk
#8 Zapaleniec#

Tutaj słowem klucz jest " interpretacja". Dziękuję 

oznacz moderatorów