anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot kosztów montażu części gdy sprzedający nie jest przedsiębiorcą

MAMY ROZWIĄZANIE!
mlyneq
#8 Zapaleniec#

Witam,

Jakiś czas temu sprzedałem używaną część do samochodu, według sprzedającego część jest wadliwa. Najpierw był problem z udowodnieniem "uszkodzenia", spór został zamknięty.

Po 2 miesiącach panu się znów przypomniało (i tu moje pierwsze zdziwienie ze zamknięty spór można znów otworzyć). Dla świętego spokoju postanowiłem mu zwrócić koszty zakupu wraz z wysyłką (całość 30 zł), na co pan stwierdził że chce zwrot kosztów montażu i demontażu części...

Istnieje przepis Art. 561 1 KC § 2. Sprzedawca może odmówić demontażu i ponownego zamontowania, jeżeli koszt tych czynności przewyższa cenę rzeczy sprzedanej.

Ja NIE jestem przedsiębiorcą, więc kupującego nie chroni prawo konsumenckie.

Moje pytanie brzmi: Czy w tej sytuacji kupujący ma prawo do zwrotu kosztów montażu?

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6
mdrogeria
#21 Demiurg#

@mlyneq owszem , jeśli zataiłeś stan faktyczny przedmiotu .

oznacz moderatorów
mlyneq
#8 Zapaleniec#

Nie zataiłem 🙄

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@mlyneq jeśli wada wynikła w trakcie użytkowania to .... nie musisz .

oznacz moderatorów
mlyneq
#8 Zapaleniec#
oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@mlyneq Zakończyliśmy tę dyskusję, rozwiązałeś problem klienta. Ewentualnego zwrotu dodatkowych kosztów klient może dochodzić na drodze prawnej. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@mlyneq troszku się ten zapis zmienił w 2023 r.

Art.  561. 
§  1. 
 Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady.
§  2. 
 Sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.
§  3. 
 Sprzedawca może odmówić zadośćuczynienia żądaniu kupującego, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów. Jeżeli kupującym jest przedsiębiorca, sprzedawca może odmówić wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady także wtedy, gdy koszty zadośćuczynienia temu obowiązkowi przewyższają cenę rzeczy sprzedanej.
________
Κώστας
oznacz moderatorów