anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro/PayU - Skan Dowodu Osobistego od sprzedającego od ok. 20 lat?! Co to za cyrk?!

neo86
#8 Zapaleniec#

Allegro we współpracy z PayU odwala cyrk. PayU aby wypłacić mi środki za dany sprzedany przedmiot żąda skanu dowodu osobistego. Wysłali do mnie maila gdzie w treści jest zaznaczone:

  • Wystarczy nam zdjęcie tylko tylnej strony dowodu osobistego lub tylko strony ze zdjęciem w paszporcie.
  • Widoczne i czytelne muszą być jedynie:
  • imię i nazwisko
  • PESEL (lub data urodzenia)
  • seria i numer dokumentu
  • data wydania i data ważności dokumentu.

Niby napisali:

Na zdjęciu swojego dokumentu możesz samodzielnie umieścić znak wodny lub inny element (na przykład przekreślenie lub napis), który zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa. Takie dodatkowe zabezpieczenie nie może jednak utrudniać odczytania wymaganych danych, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Nie może być przy tym nic zasłonięte.

Co mi da znak wodny?! Są programy do usuwania znaków wodnych bazujące na AI NVidia (sztucznej inteligencji)! Wystarczy, że takim programem przefiltruje jakiś oszust z allegro i ma czysty skan dowodu wymagany do pożyczki online! 

Dzwoniłem do nich w tej sprawie to uparcie twierdzą, że potrzebują skanu dowodu gdzie będzie wyraźnie widać imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego (dane wystarczające do pożyczki nawet na telefon bez skanu). No chyba ich popieściło. Na skan dowodu toż można brać pożyczki i to już grube! Oni żądają zaufania to powinno być po obu stronach zaufanie a za wysyłanie skanu dowodu to ja im nie ufam.  Na allegro jestem już prawie 20 lat! Kiedyś była tam opcja przelewu bezpośredniego teraz bez tego pośrednika PayU nie ma mowy. A skanu dowodu nie zamierzam im wysyłać (bo miewają wycieki danych).

Rok temu wysyłałem im owszem skan dowodu ale dokładnie wymazałem połowę numeru PESEL oraz połowę Numeru i Serii dowodu osobistego. I sprawa ma cały czas status od roku czasu "w trakcie weryfikacji". Czyli nie przyjmują takiej formy skanu dowodu. Musi być cały i nic nie zamazany i tyle!

Sorry ale tracę zaufanie do Allegro, PayU i temu podobnych.

Kiedyś na allegro kupiłem za jakieś 100 zł pewien obiektyw. Sprzedający go nie wysłał i się rozpłynął. Allegro żądało świstka od policji do wprowadzenia sprawy ochrony kupujących. A na policji stratę 100 zł wyśmiali mnie, że mają poważniejsze sprawy a bez tego świstka allegro sprawę olało.

W kwestii pożyczek na telefon to znam się na tym. Pracowałem w firmie gdzie takie wałki się odbywały i jest to jak najbardziej możliwe do 1000 zł na same dane "na gębę" czyli jak ktoś tylko telefonicznie poda imię, nazwisko, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego. Natomiast na czytelny całościowy skan dowodu osobistego w tej firmie można było brać do 3 000 zł. Jak to poznałem "od środka" co oni odwalają to uciekłem z tej firmy i sam się zwolniłem bo ja nie chciałem mieć problemów. Gdyż jest to niezgodne z prawem!

Dlatego też nie zamierzam ani do allegro ani do PayU wysyłać pełnego skanu dowodu bez zasłaniania danych istotnych przy pożyczkach online. 

Jeśli chodzi o sprzedaż na allegro to chyba się pożegnam z nimi. Ale ta ostatnią rzecz co sprzedałem u nich to bym chciał pieniądze za to a nie, że mi je blokują!

Ktoś? Coś? W tej sprawie Proszę niech się wypowie...

oznacz moderatorów
102 ODPOWIEDZI 102

Livek
#9 Pomysłodawca#

allegro zasłania się ustawą art 34 przeciwdziałającą praniu pieniędzy finansowaniu terroryzmu traktują sprzedawców jak podejrzanych  bez wskazania konkretów , dowodów .To co robią jako serwis sprzedażowy wskazuje i można potraktować jako czyn nieuczciwej konkurencji utrudnianie dostępu do rynku.Pranie pieniędzy zaczyna się od kwot 15 000 gdy a ktoś sprzeda kilka używanych  rzeczy w miesiącu na małe kwoty, ban blokada  bo wielki  antyterorysta  wojownik allegro skanu fotki dowodu osobistego nie dostał.

oznacz moderatorów

tepri
#10 Popularyzator#

mnie już w tamtym roku zablokowali wypłaty z payu, a w tym roku dali 2msce na wysylke skanu, jak nie to payu rozwiąże umowe i automatycznie wyplaci moje pieniądze które blokują już od prawie roku. Więc mineło 2msce, napisali że rozwiązali umowe ale pieniędzy nie wypłacili.

Treśc emaila:

"Zakończenie procesu weryfikacji Twoich danych i jego następstwa"

Drogi Użytkowniku, 

 

W związku z tym, że w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy od Ciebie dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia przez operatora płatności PayU okresowej weryfikacji oraz aktualizacji Twoich danych* informujemy, że PayU nie będzie mogło dłużej świadczyć dla Ciebie usług w ramach serwisu Allegro. 

 

Zgodnie z Wypowiedzeniem umowy o świadczenie usług płatniczych przez PayU, które otrzymałeś w dniu 16.05.2023 po upływie 2 miesięcy, tj. od 19.07.2023 r. nie będziesz mógł korzystać z usług PayU jako Sprzedawca, czyli przyjmować wpłat od kupujących, gdy dokonujesz sprzedaży w serwisie Allegro.

Jeżeli na Twoim saldzie były zgromadzone środki zostaną one automatycznie wypłacone na rachunek podany w czasie rejestracji w serwisie Allegro. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy na stronie https://poland.payu.com/pomoc/.

 

W dalszym ciągu będziesz mógł korzystać zarówno z serwisu Allegro, jak i z usług PayU jako Kupujący. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Na mocy z art. 34 ust. 1 pkt 4c Ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu PayU jako instytucja obowiązana zobligowana jest do zapewnienia, że posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące Klienta są na bieżąco aktualizowane.  Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy w przypadku braku możliwości zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego instytucja obowiązana powinna rozwiązać stosunki gospodarcze z Klientem. 

oznacz moderatorów

klufa
#8 Zapaleniec#

Przyzwyczailiśmy się do allegro. Ja nie wysłałam skanu d.o. i rozwiązali ze mną umowę. Teraz się odzwyczaiłem od allegro i wcale mi tego nie brakuje. Jest wiele kanałów do sprzedaży i kupna. Zachęcam jednak do pisania skarg na ich żądania wysłania skanu dowodu osobistego do odpowiednich organów. Jak będzie dużo może się tym zajmą.....

oznacz moderatorów

jagoda4455
#9 Pomysłodawca#

Mam takie samo wypowiedzenie i z tą samą datą ( 19.07 ) " Wypowiedzienie umowy ...itd. "   !

Ja napisałsm do Payu co o tym myślę ale wysłałam na email z ktorego dostałam to wypowiedzenie  i nie wiem czy moje pismo do nich trafiło czy wpadło jako spam . Nigdzie nie znalazłam adresu na który można wyslać swoje uwagi i zastrzeżenia bo jest tylko nr telefonu. Jeżeli ktoś ma informację o adresie meilowym  , to prosze o podanie  !  Ja też nie zaryzykowałam przesłania zdjęcia DO bo chronię swoje dane i każdemu to zalecam !  Jest nas więcej co tak samo myślą i może to z czasem odniesie  jakiś skutek. Allegro już tak nas łupi , że czas poszukać innych portali sprzedażowych !!

oznacz moderatorów

Blaksad
#12 Orędownik#

Dobrze napisałeś w innym wątku  - "nawet darmowych ogloszen nie moge wystawiać na allegro lokalnie bo zablokowali, a przecież nie mają nic wspólnego z payu."

Namawiali Cię na założenie nowego konta ? Nowe konto = bez skanu dowodu. Chociaż jedna z konultantek twierdziła inaczej. 

allegro wysłało mi mail, że zweryfikowali dokumenty i płatności są aktywne, a teraz się z tego wycofują. Niezły bałagan mają. Od 15 lipca konsultują sprawę i jeszcze nie odpisali.

 

oznacz moderatorów

aleks291275
#8 Zapaleniec#

a ja jestem w takiej sytuacji, że dokumenty wysłałam a oni twierdzą że nie no i wypowiedzieli mi umowę  dzis dostałam maila że allegro nic nie zamierza z tym zrobić a jedyne co to moge sobie założyć nowe konto i wiecie co ja tego nie odpuszczę w przeciwieństwie co do niektórych składam zawiadomienie gdzie sie da i to na allegro to oni zapłaca za burdel w Payu bo to oni zablokowali mi sprzedaż a niech im przypierd...... jeszcze będzie o tym głośno i tyle w temacie. Ludzie nie dajcie sie to nic nie kosztuje. pozdrawiam

oznacz moderatorów

jagoda4455
#9 Pomysłodawca#

Witam !

Ja też mam wypowiedzianą umowę i zablokowaną sprzedaż . Napisałam do allegro i Pay-u co o tym myślę ale oni z uporem maniaka zasłaniąją się ustawą . Daj znać gdzie będziesz składać skargi to pójdę tym samym tropem . Też mam ochotę zepsuć im trochę krwi i niech się potłumaczą !

Pozdrawiam !

Jagoda

oznacz moderatorów

Livek
#9 Pomysłodawca#

cały czas zasłaniają się ustawą przeciw praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, od 14 lat  jestem na allegro żadnych danych nie zmieniałem  W  2022 roku zablokowali mi wypłate środków , skanu dowodu nie przesłałem , po rozmowie z allegro odblokowali mi gdy poprawiłem dane czyli moje imie w banku było Dariusz a w allegro Darek.Myślałem że sprawa załatwiona.Jednak w lato 2023 r znów się domagają bym przesłał fotografie dowodu osobistego przez internet, nerwy psują tworzą  bałagan.To podchodzi pod nękanie i To co robią jako serwis sprzedażowy można potraktować jako czyn nieuczciwej konkurencji utrudnianie dostępu do rynku.Trzeba by z prawnikiem skonsultować czy ta zapora art 34  i uparte domaganie się przez payu allegro  danych wrażliwych z dowodów osobistych czy można obejść .  Na jakiej podstawie robią cyrk podejrzenia że jesteśmy przestępcami ? Zapytać allegro  konkretnie czy macie podejrzenie że piore pieniądze wspieram terrorystów jak tak to prosze powiadomić służby RP , a to łatwo sprawdzić w banku przeglądną historie wpłat wypłat  i jakie sumy gdzie  itd .  Sprzedaje w miesiącu kilka rzeczy używanych (  dział odzież )  100% pozytyw ocen,  żadne  wielkie pieniądze, 200- 300 zł na opłacenie rachunku za internet i drobiazgi ,  allegro  jest  nie poważne 

oznacz moderatorów

jagoda4455
#9 Pomysłodawca#

Ja tak napisałam do Pay-u ale nie mam żadnej wiadomości czy wogóle przeczytali !

Szanowni Państwo !

W nawiązaniu do pisma z dnia 19.07 . br w następstwie czego moje konto na
allegro zostało zablokowane chciałabym przekazać Państwu kilka uwag i
spostrzeżeń , które mogą mieć wpływ na podejmowanie przez Pay-u w
przyszłości takich decyzji jaka mnie spotkała. Uważam , że w tym
przypadku jak i podobnych do mojego czyli drobnych , prywatnych
uzytkowników allegro , nastąpiła nadinterpretacja przepisów na które
się Państwo powołujecie a mianowiecie Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o
przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu !
Wszędzie gdzie tylko zdążyłam zajrzeć " Pranie brudnych
pieniędzy " to wszelkie działania podejmowane w celu wprowadzenia
środków pieniężnych pochodzących z działalności przestępczej lub
innych nielegalnych źródeł, np. z przemytu czy handlu narkotykami, do
legalnego obrotu. Bardzo chciałabym wiedzieć jaka to działalnośc
przestępcza występuje w moim przypadku skoro macie wiedzę na temat
wszystkich moich transakcji i dokonanych wpłat . Każda wpłata którą
uiszcza Kupujący jest widoczna w systemie i wiadomo czego dotyczy.
Faktycznie to w moim przyapdku super biznes na który składa się
sprzedaż rzeczy osobistych , których juz nie potrzebuję bo jestem na
emeryturze i pozbywam się nadmiaru ciuchów , torebek , butów itd. a
czasem jakichś niepotrzebnych mebli , drobnych art. gospodarstwa domowego
, wyposażenia itd. Jak mogę skutecznie wspierać terroryzm z tych
drobnych kwot skoro dotąd nikt mi takich zarzutów nie postawił i zawsze
byłam wiarygodna i sprawdzalna . Znalazłam sobie zajęcie na emeryturze
żeby się nie nudzić i ćwiczyć mózg żeby się nie starzał. Uważam
,że zostałam już wystarczająco zweryfikowana przez allegro skoro mam
same pozytywne komentarze i niegdy nie miałam żadnych problemów.
Chronię swoje dane i nie udostępniam ich na każde życzenie a w tym
przypadku uważam to żądanie za nadużycie przepisów ustawy. Takie
weryfikacje powinny być prowadzone przede wszystkim w stosunku do osób, 
które osiagają przychody ze sprzedaży np. pow. 50 tys zlotych rocznie i więcej i
handlują rzeczami tego samego rodzaju w ilościach hurtowych . W moim
przypadku ani jedna rzecz sie nie powtórzyła , każda jest inna i w
większości używana a jeżeli nowa to nietrafiony zakup , prezent , 
który też juz jakiś cas przeleżał w szafie . Ponieważ allegro nie
udostępnia płatności bezpośrednich i wszystko musi przechodzić przez
Pay-u , konsekwencje są takie jakie mnie dotknęły . Nie myślę , że w
tej sytuacji będę nadal korzystała z allegro ani jako sprzedający ani
kupujacy ale poddaję pod rozwagę dalsze postępowanie weryfikacyjne
poprzez scan dowodu osobistego jak aktualnie wymagacie ! Nie jestem jedyna
, która nie akceptuje takiej formy weryfikacji . Powinien być
wystarczajacy przelew z konta bo bank potwierdza tym samym tożsamość
klienta. 
Dziękuję za dotychczasową współpracę !
oznacz moderatorów

tepri
#10 Popularyzator#

tego nie wiedziałem, wygląda na to że tylko stare konta trzeba weryfikować skanem dowodu?

Do tej pory payu nie wypłaciło mi pieniędzy ktore blokuja, a napisali wczesniej że automatycznie je wyplacą po rozwiązaniu umowy tj. (19.07.2023).

oznacz moderatorów

wojzuk
#8 Zapaleniec#

Dołączam się do was, po prawie 23 latach współpracy wypowiedzieli mi umowę, nic nie mogę sprzedawać. Kiedyś już raz kilka lat temu wysyłałem swoje dane do Payu więc je mają. Teraz każą zakładać nowe konto na tą samą osobę i ten sam adres zamieszkania czemu to ma służyć?

 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@wojzuk  Mogę się tylko domyślać że  w starych umowach były jakieś zapisy których nie da się zmienić lub przemilczeć więc pozostaje wypowiedzenie, jako jedyna metoda unieważnienia starych umów.

Niestety nie mam nigdzie kopii starej umowy więc nie mam 100% pewności czy mam rację.

Bez powodu tego nie robią, ja też mam konto od 2001 roku ale mi jeszcze nie wypowiedzieli.

oznacz moderatorów

tepri
#10 Popularyzator#

Payu nie odda mi chyba dobrowolnie moich pieniędzy ktore przetrzymują już prawie rok i nimi obracają. Najpierw piszą że od razu po wypowiedzeniu mi umowy środki zostaną automatycznie zwrócone, a teraz sie okazuje inaczej. Allegro mi napisalo że ja mam złozyć wniosek o wypowiedzenie umowy allegro czyli usunac konto z allegro (trwa to 60dni), a wtedy serwis allegro "poprosi" payu aby mi wypłacono środki.

Treśc emaila od allegro z dzisiaj:

"Dobry wieczór, dziękuję za cierpliwość, już wyjaśniam.
Może Pan złożyć wypowiedzienie umowy Serwisowi na stronie:

https://allegro.pl/rozwiazywanie-umowy/wniosek/rozwiazanie

Okres wypowiedzenia potrwa 60 dni. W jego trakcie nie będzie można korzystać z większości funkcji Allegro, m.in. kupować oraz wystawiać przedmiotów. Po tym czasie logowanie nie będzie już możliwe i dojdzie do rozwiązania umowy z Allegro.

Abyśmy mogli w przyszłości usunąć dane, saldo na rachunku musi zostać wyzerowane (nie może być dodatnie, ani ujemne).

Po rozpoczęciu wypowiedzenia proszę o informację zwrotną, razem z informacją czy rachunek podany na koncie - -------- jest aktualny. Przekażę informację do operatora z prośbą o wyrażenie zgody na zlecenie jednorazowej wypłaty środków.

W razie pytań proszę do mnie napisać, chętnie pomogę.
"

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@tepri  "Przekażę informację do operatora z prośbą o wyrażenie zgody na zlecenie jednorazowej wypłaty środków"

Dziwne sformułowanie. należy sie domyślać że operator nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy, może wyrazić zgodę jeśli się ładnie poprosi ale wcale nie musi.

Czyli legalny rozbój, można zabrać pieniądze klientów i co mi zrobisz?

oznacz moderatorów

jagoda4455
#9 Pomysłodawca#

Myślę . że to jest zagarnięcie pieniędzy i kwalifikuje się jako przywłaszczenie powierzonego mienia. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jak inaczej zakwalifikować przetrzymywanie kwoty , która nie jest własnością Pay-u tylko stanowi zapłatę za zakupiony towar ( przedmiot ) ? Może trzeba zgłosić sprawę właściwym organom ?

oznacz moderatorów

tepri
#10 Popularyzator#

Naprawde zgłupiec można - Payu od razu po wypowiedzeniu umowy miało przelać moje pieniądze automatycznie -tak napisali, a tego nie zrobili. Ponadto Payu napisało mi ze będe mógł dalej kupować i płacić poprzez payu a jedynie nie bede mogl sprzedawać. Teraz allegro  pisze że mam złozyć wypowiedzenie czyli wniosek o usunięcie konta z allegro i wtedy oni "poproszą payu" aby zwróciło moje pieniądze. Ale ja nie chce usuwać konta z allegro, bo chce dalej móc kupować.  To jakiś koszmar.

oznacz moderatorów

jagoda4455
#9 Pomysłodawca#

To może usuń stare , to na którym są pieniądze od Payu a równocześnie załóż nowe !

oznacz moderatorów

Blaksad
#12 Orędownik#

U mnie konsultantka także namawiała na założenie nowego konta i twierdziła, że "podczas zakładania nowego konta będzie potrzebne załączenie zdjęcia / skan dowodu osobistego", co jest kłamstwem. allegro u mnie potwierdziło: "Zweryfikowaliśmy dokumenty przesłane przez Ciebie podczas aktywacji konta do wypłat. Płatności są aktywne” a teraz się z tego chce wycofać.

Dodatkowo na odpowiedź od konsultanta allegro czekam już tydzień (od 15 lipca).

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@tepri "Ale ja nie chce usuwać konta z allegro, bo chce dalej móc kupować" 
Gdybym ja miał taki problem to nie chciałbym kupować 

oznacz moderatorów

tepri
#10 Popularyzator#

już mi sie powoli odechciewa też kupowania, ale konta nie chciałbym usuwać bo mam je wiele lat i żadnego negatywa, kto wie może kiedyś coś sie zmieni i znowu bedzie mozna z niego coś wystawić. Wysle bezpośrednio do payu pismo o wypłate pieniędzy skoro rozwiązali ze mną umowe to dlaczego nie oddają mi pieniędzy. Bo kontakt przez allegro to jakaś kpina.

oznacz moderatorów