anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mogę odmówić przyjęcia zwrotu towaru

Idź do rozwiązania
R-X
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry. Kilkanaście dni temu sprzedałem towar (elektroniczny układ) kupującemu, który miał go wykorzystać w maszynach używanych w działalności gospodarczej. Po jego powrocie z urlopu okazało się, że pomylił się w zakupie towaru (nieznaczna różnica końcówki w oznaczeniu towaru którą prawdopodobnie zlekceważył lecz drastycznie podnosi to cenę elementu z 500zł do ponad 2000zł). Nalega na zwrot pieniędzy i wysłał do mnie przesyłkę z towarem i formularzem zasłaniając się tym, że po zakupie otrzymał od allegro informację, że może zwrócić towar. Dzisiaj wysłałem maila z prośbą o wpłatę pieniędzy za zwrot przesyłki, lecz otrzymałem zwrotkę, że chcą zwrot pieniędzy za towar na konto podane w formularzu zwrotu. Odesłać towar na swój koszt? Czekać na pieniądze na zwrot towaru do klienta? Przyjąć zwrot? Zgodnie z prawem nie mam obowiązku przyjąć zwrotu przedmiotu kupionego na FV i mającego przeznaczenie do DG. Tylko co z towarem, który leży u mnie?

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13
xyz96
#21 Demiurg#

@R-X Jeśli to zakup na firmę inną niż jednoosobowa działalność, nie masz obowiązku przyjmowania zwrotu. Jeżeli to działalność jednoosobowa i zakup jest bezpośrednio związany z profilem tej działalności, także nie masz obowiązku przyjmowania zwrotu.

Mimo to aby uniknąć kłopotów warto przyjąć zwrot, o ile stan towaru nie budzi zastrzeżeń. Klient może otworzyć Dyskusję i zakończyć ją jako nierozwiązaną, może też wystawić negatywny komentarz.

oznacz moderatorów
R-X
#8 Zapaleniec#

Dziwna sprawa zachowywać się zgodnie z prawem i mieć z tego powodu kłopoty....

oznacz moderatorów
Client:44052296
#21 Demiurg#

Kupujący zawsze ma rację 😉 i na allegro z nim nie wygrasz 😳

oznacz moderatorów
AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

R-X - z tego co piszesz, to wynika, że miałeś kontakt z kupującym, gdzie stwierdził on, że jest mu potrzebny do maszyn, które wykorzystuje. 

xyz96 - standardowo nie przeczytał ze zrozumieniem Twojego postu i odpowiada standardowo "gotowcem" typi Ctrl+C i Ctrl+V.

W opisywanej sytuacji nie masz obowiązku zwracać nic kupującemu. Jednak obowiązek to jedna rzecz, a dobre praktyki, to druga rzecz. To nie był przedmiot na zamówienie, masz go cały czas w ofercie. Kupujący go nie użył, miał inną końcówkę. W/g mnie to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby przyjąć taki zwrot. Pomijam już fakt, że kupujący może narobić Ci "syfu" w dyskusjach i komentarzach - chociaż osobiście to ja nie ulegam presjom i szantażom nawet w takich przypadkach, stąd nieco negatywów. Natomiast jeśli chodzi o zwroty - osobiście przyjmuję nawet od różnych firm, nawet częściowe i ze śladami użycia (odpowiednio rekompensując straty - zużycie towaru, zwrot kasy bez kosztów wysyłki itp.), nawet po terminie. I nie miałem z tego powodu żadnych zastrzeżeń od firm.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@AGD-SERVICE 

xyz96 - standardowo nie przeczytał ze zrozumieniem Twojego postu i odpowiada standardowo "gotowcem" typi Ctrl+C i Ctrl+V.

Ty też przeczytałeś bez zrozumienia, bo odpowiedziałeś tak samo, tylko w bardziej rozwlekły sposób.

oznacz moderatorów
R-X
#8 Zapaleniec#

No ok, ale co w przypadku gdy mógł użyć produktu o innych parametrach w aplikacji gdzie wymagana jest większa moc układu scalonego? Mogło dojść do uszkodzenia przedmiotu sprzedaży. Nie mam możliwości sprawdzenia czy dany układ działa poprawnie, ponieważ trzeba w tym celu posiadać spore i drogie zaplecze techniczne.

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@R-X  czy możesz podać numer zamówienia o którym piszesz? Skonsultuję to i wrócę z odpowiedzią, gdy tylko ją otrzymam.  

Monika
   Moderatorka

oznacz moderatorów
R-X
#8 Zapaleniec#

f350cd31-e6da-11eb-8db6-2722d863acec

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@R-X skonsultowałam sprawę z działem prawnym.
Prawo do odstapienia od umowy przysługuje:
1. Konsumentowi
2. Osobie fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 38a Ustawy o prawach konsumenta).
Więc w Twoim przypadku możesz odmówić przyjęcia zwrotu jeśli zakup miał dla kupującego charakter zawodowy. Jest to podstawa do odmowy zwrotu. 
Jeśli zdecydujesz się przyjąć zwrot to odbywa się on standardowo (kupujący odsyła na swój koszt lub za darmo jeśli w ramach smarta) a Ty ma obowiązek w ciągu 14 dni od otrzymania odstąpienia zwrócić środki. 

Monika
   Moderatorka

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@R-X 

No ok, ale co w przypadku gdy mógł użyć produktu o innych parametrach w aplikacji gdzie wymagana jest większa moc układu scalonego? Mogło dojść do uszkodzenia przedmiotu sprzedaży. Nie mam możliwości sprawdzenia czy dany układ działa poprawnie, ponieważ trzeba w tym celu posiadać spore i drogie zaplecze techniczne.

Jeśli tak, to nie wiesz też, czy sprzedajesz towary sprawne. W przypadku zwrotu od osoby prywatnej także nie mógłbyś sprawdzić ewentualnych uszkodzeń, a zwrot musiałbyś przyjąć. Jeżeli tak bardzo Ci zależy na odrzuceniu tego zwrotu, to go odrzuć i czekaj na nierozwiązaną Dyskusje i negatywny komentarz.

oznacz moderatorów
RED
#20 Guru#

@R-X nie musisz przyjmować zwrotu niekonsumenckiego

od firmy, która miała go użyć w działalności gospodarczej

przyjmując taki zwrot możesz sobie potrącić koszta jego sprawdzenia

musisz się także upewnić czy kupujący przyjął korektę i ją zaksięgował

a nie np: podarł

odpowiedzialność firmy za szkalowanie przedsiębiorcy np: komentarzem też jest inna niż konsumenta

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@R-X Sam musisz przemyśleć czy się zgodzisz na zwrot, z tego wnioskuje że zakup na firmę i nie musisz, później już nie będziesz miał pewności czy sprzedajesz dobry podzespół.😁

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@R-X 
Jak już wskazali moi przedmówcy: w tym przypadku masz prawo nie przyjmować oświadczenia Kupującego o odstąpieniu od Umowy tylko je oddalić (w czasie nieprzekraczającym 14 dni od otrzymania - oświadczenia, nie rzeczy). Rzecz pozostaje własnością Kupującego, ale ponieważ przyjmując zwrot (przesyłkę z rzeczą wysłaną do Ciebie) musisz się nią "zaopiekować" (możesz to zrobić "na koszt i niebezpieczeństwo Kupującego") ponieważ odpowiadasz za ew. jej uszkodzenie lub zaginięcie. W licznych opiniach prawnych zaleca się również w takiej sytuacji wezwanie Kupującego do odbioru rzeczy (np. pod adresem wskazanym przez Ciebie) i czekać na odpowiedź Kupującego.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów