anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Data wystawienia faktury - zakup w niedzielę 31.12.2023 firma nieczynna / inwentura

biumax
#8 Zapaleniec#

@w_kiwi@ko_alka@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

Szanowni Państwo, proszę o pomoc i opinię czy Kupujący może domagać się od nas wystawienia faktury za zakup, którego dokonał w dniu 31 grudnia 2023, o godzinie 00:05 - niedziela, firma nieczynna, świeżo po inwenturze.

Towar wysłany zgodnie z terminem wskazanym w aukcji (wysłany w dniu dzisiejszym tj. 02.01.2024) oraz faktura wystawiona dzisiaj z dniem 02.01.2024.

Kupujący po otrzymaniu faktury napisał do nas wiadomość: "TOWAR ZOSTAŁ ZAKUPIONY 30 GRUDNIA 2023 R. i TEGO SAMEGO DNIA OPŁACONY BLIKIEM.
FAKTURA POWINNA BYĆ WYSTAWIONA Z DATĄ
30 GRUDNIA 2023 R.
Proszę o niezwłoczne wystawienie faktury z prawidłową datą, dnia zakupu i opłacenia zamówienia - 30 grudnia 2023 r.!"

 

Po chwili kolejna wiadomość: "To jakiś żart??? Towar opłacony 30 grudnia,dlaczego faktura została wystawiona z data styczniową ???"

 

Proszę o pomoc, co możemy w tej sytuacji zrobić.

oznacz moderatorów
49 ODPOWIEDZI 49

RED
#21 Demiurg#

Kupujący się ośmiesza i tyle

Napisz mu, że działacie zgodnie z polskimi przepisami

i tyle

Kupujący i tak nie może rozliczyć tej faktury w zeszłym roku bo nie nastąpiła dostawa towaru

Przepisy chronią Państwo przed takimi optymalizacjami podatkowymi, tak każdy wiedząc, że ma podatek do zapłacenia przedpłacałby za prąd , allegro i itp

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@RED Tak po mojemu to koszt jest zawsze w dniu w którym została wystawiona faktura: 


https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-otrzymana-przed-dostarczeniem-towaru
Tutaj artykuł tłumaczący, że w hipotetycznej sytuacji którą przedstawiasz (dostawa towaru w miesiącu następnym po wystawieniu faktury) koszt jest w miesiącu w którym wystawiono fakturę. 

W tej materii chyba od lat nic się nie zmieniło 🤔

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek @RED @biumax przy wystawieniu faktury masz 2 daty -  datę zakupu oraz datę wystawienia , gdzie jeszcze Macie problem?

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  no jest problem

1) wpisując date zakupu 30-12 a date wystawienia 02-01 kolejnego roku to produkt masz w remanencie ? czy nie?

bo w zasadzie klient kupił ale.... produkt w dniu 31-12 nadal jest w Twoim magazynie i powinien byc ujęty w remanencie koncowym a pieniądze jeszcze nie są w Twoim posiadaniu ( na Twoim rachunku ) wiec do faktyczego zakupu nie doszło i takiej transakcji nie powinno sie ksiegowac w danym roku

Dlatego mysle że w tym przypadku lepiej zastosowac prostą metodologie i potraktować zakup w dniu 30-12 jako zamówienie od innej firmy.  Zrealizowane w pierwszym możliwym dniu roboczym zarówno kiedy można było zrobić wysyłke jak i zaksiegować wpłate na rachunku

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ tak , produkt masz na stanie czyli musi być na remanencie , ze stanu schodzi Ci z datą wystawienia faktury  ,na swoim koncie środków nie masz , ale są zaksięgowane na subkoncie allegro .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  ale subkonto alegro nie ma nic do rzeczy. Wczoraj to sprawdzaliśmy. Do transakcji sprzedaży dochodzi w momencie kiedy środki znajduja sie na RACHUNKU BANKOWYM sprzedającego wtedy też powstaje obowiązek podatkowy ( nabicie paragonu) . Gdzieś tym wątku sa wpisy.  Natomiast subkonto u posrednika w związku ze swoimi ograniczeniami nie jest rachunkiem bankowym sprzedającego. Srodki de facto moga być w każdej chwili zablokowane przez allegro. 

A swoją drogą okazuje sie że zgodnie z obowiązującymi przepisami jeśłi allegro w ramach zabezpieczenia zablokuje wypłaty to sprzedający - poniewaz zgodnie z przepisami nie otrzymał środków na swój rachunek bankowy - nie jest zobligowany do wysyłki towaru . A wręcz nie powinien tego robiić.  @w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_   czy dobrze myśle że tak jest w myśl obowiązujących przepisów ?

oznacz moderatorów

biumax
#8 Zapaleniec#

Tak w ogóle sprawdziłem, że pieniądze trafiły na moje konto w dniu 02.01.2024 - wtedy dostałem przelew zbiorczy od PayU i P24.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ tak , podatek naliczany jest z datą WYSTAWIENIA faktury , również nabywca nie odliczy podatku z datą zakupu tylko z datą wystawienia FV jeśli te daty są różne .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria   @MikroLITY  "

." Jeżeli nastąpiła ona przed wysyłką towaru, to jako datę wystawienia dokumentu  należy przyjąć dzień wpłynięcia sumy na konto sprzedawcy. Jeśli jest nim faktura, przedsiębiorca może to zrobić najpóźniej do 15 dnia następnego miesiąca. Często zdarza się, że produkty kupione w e-sklepie wysyła się za pobraniem. Wówczas sprzedający otrzymuje zapłatę po dostarczeniu towaru. W takiej sytuacji terminem udokumentowania sprzedaży jest fizyczne doręczenie nabywcy przesyłki."

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-i-paragon-w-dzialalnosci-sklepu-internetowego

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  i jeszcze to 

"

Kupujący dokonują także przelewów na konto sprzedawcy poza godzinami jego funkcjonowania - moment wystawienia faktury może być późniejszy, jednak powinien to być dzień, w którym nabywca dowiedział się o wpłacie lub kolejny dzień roboczy z ograniczeniem do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-i-paragon-w-dzialalnosci-sklepu-internetowego

 

Czyli zarówno w omawianej sytuacji jak i wszystkich sprzedaży z okresu 30-12-23 do 01-12-24 prawidłową data wystawienia dokmunetów sprzedażowych ( paragonów i FV ) bedzie data 02-01-2024 a wszystkie towary umieszczemy w remanenci koncowym

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ ,,moment wystawienia faktury,, ale data sprzedaży może być , a nawet powinna być zgodna z datą zawarcie transakcji .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  no i własnie to próbujemy ustalić. Kiedy faktycznie dochodzi do zawarcia transakcji bo są to dwa momenty

1) otrzymanie środków na koncie sprzedającego ( przy autowypłacie) lub na rachunku posrednika ( przywypłatach ręcznych)

2) odebranie towaru przez kupującego - przy przesyłkach pobraniowych

 

W związku z tym tematem gdzieś nawet czytałem ze najbardziej prawidłwym działaniem byłoby wysyłanie towaru i osobne wysyłanie dokumentu sprzedażowego po zaksiegowaniu środków wypłaconych przez pośrednika lub odebraniu przesyłki pobraniowej. W związku z tym że generowałoby to znaczne koszty urzędy nie nakładają kar jeśli dokumenty sprzedażowe jadą razem z przesyłką. Ważne aby nie były zaksiegowane póżniej niż nastąpiła wypłata na rachunek sprzedawcy lub doręczenie przesyłki ( przy pobraniu)

Natomiast de facto w świetle przepisów podatkowych transakcje na allegro jeśli sprzedający ma autowypłaty to są dopiero zamówienia . Do zawarcia umowy dochodzi dopiero w momencie wpływu środków na rachunek sprzedającego

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ a zdajesz sobie sprawę z mętliku jaki powstałby podczas takiego systemu ? ,pilnuj teraz każej przesyłki i wystawiaj on line dokument po doręczeniu . Na FV datę sprzedaży podajesz , zwykle to nie ma znaczenia , ALE jak w wątku dla up.....ch klientów czasem się przydaje szczególnie na przełomie miesiąca / roku . @biumax powinien wystawić fakturę z 2 datami  ,klient i tak nie odliczy podatku z datą zakupu tylko z datą wystawienia  , ALE !!! nie ma się czego uczepić .Każda wypłata z subkonta potwierdzana jest mailem ..... dobrze jest zachować te wiadomości choćby tylko w formie elektronicznej .

I jeszcze jedno , a mianowicie w sklepie stacjionarnym płatność kartą .... kiedy wystawiasz paragon ? przy wydaniu towaru ....czy po zaksięgowanuu na koncie środków , one zwykle pokazują się tak jak wypłata z subkonta w następonym dniu roboczym .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  tak wiem że byłby mętlik. Nawet US to wie i nie czepia sie kiedy paragon jedzie w paczce bez czekania na przelew od posrednika finansowego.

Natomiast tutaj ze względu na upór kupujacego chciałem wykazać że jednak można zastosować prawo precyzyjnie. A zgodnie z jego literą sprzedający autowpłate na swój rachunek otrzymał 02-01 . W tym samym dniu wysłał paczke Ponieważ zaistniała jedna z przesłanek do zaksiegowania sprzedaży ( otrzymanie środków) data zaksiegowania sprzedaży 02-01 jest jak najbardziej prawidłowa.

Oczywiście można kombinowac z datami jak piszesz tylko po co ? Aby urzędnik za trzy lata na kontroli miał dylemat jak to ma być zaksiegowane i dlaczego właśnie tak  ?  A jeśli Skarbowy zapyta sprzedającego czemu wystawił FV za sprzedaż 31-12 -2023 jeśłi nie miał środków na koncie a kupujacy nie odebrał towaru ? W sumie nie zaistniała żadna z przesłanek aby okresłić że doszło do sprzedaży.

A tak mamy jasność : środki na konto sprzedającego wpłyneły 02-01-2024 i zgodnie z przepisami jest to moment sprzedaży. Tak też został wystawiona FV  niezaleznie czy to sie kupującemu podoba czy nie. Czasem prawo bywa precyzyjne .

Póki co FV została wystawiona w pierwszym możliwym momencie po momencie zakupu i myśle że nikt sie tego nie przyczepi.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@biumax @_Likos_ @mdrogeria Tak jak było to już wykazane. Sprawa naprawdę jest prosta.

Data sprzedaży 31.12.2023, data wystawienia faktury 02.01.2024.

I tyle.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Lara__
#7 Wielbiciel#

A ja mam pytanie w kwestii księgowania takiej faktury zakupowej w kosztach. Wiem, że może nie jest to odpowiednie miejsce do takich rozważań ale myślę, że jesteście w stanie mi pomóc. Z informacji uzyskanych w internecie wyczytałam, że księgujemy taką fv w kosztach z data wystawienia (otrzymania) faktury. Tylko jak się to ma do przełomu roku. Sprzedaż jest z 31.12.2023, wiec kwota netto idzie do grudnia a vat na styczeń czy jednak całą fakturę księgujemy w styczniu? Forma rachunkowa książka KPiR metoda kasowa (uproszczona). Z góry dziękuję za pomoc.

oznacz moderatorów

biumax
#8 Zapaleniec#

Z tego co się dowiedzieliśmy od firmy doradczej i księgowej oraz pracownika Urzędu Skarbowego, to w grudniu można tylko rozliczyć VAT na podstawie faktury zaliczkowej. Jeśli chodzi o koszty, to dopiero w styczniu, bo liczy się fizyczny moment otrzymania towaru czyli dopiero 03.01.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ ale ja zmierzam do tego jak zadziałać w sytuacji podbramkowej , w jakiej znalazł się @biumax  ,prostym wyjściem z sytuacji jest skorygowanie daty sprzedaży na dokumencie , pozostawienie daty wystawienia z NR i załączenie w dyskusji z bąknięciem ,, przepraszam w natłoku nie pomyślałem ,, a klient ma nauczkę bo i tak zostaje z ręką w nocniku .

oznacz moderatorów

MikroLITY
#13 Ambasador#

Ciekawiej jest jeszcze w przypadku paragonów. W zeszłym tygodniu czytałem interpretację z 2021 r. (niestety, ale nie mogę jej teraz namierzyć), gdzie było napisane:

Wpłata PayU np. 31.12.2023, paragon wystawiony 2.01.2024 - i taki paragon trzeba zaksięgować w grudniu 2023, a później o tę kwotę pomniejszyć przychód za styczeń 2024.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@MikroLITY dlatego nie należy robić wypłaty środków z AF przed podjęciem przesyłki do realizacji .

oznacz moderatorów