anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dlaczego nie mogę wystawiać faktur na Allegro choć prowadzę nierejestrowaną działalność gospodarczą?

MAMY ROZWIĄZANIE!
VENTOP_ADVENTURE
#7 Wielbiciel#

Od jakiegoś czasu Allegro wprowadziło zakaz wystawiania faktur i podawania informacji o takiej możliwości i zamiarze we wszystkich kontach nie firmowych.
Prowadząc działalność gospodarczą nierejestrowaną, zgodnie z Polskim prawem, mam możliwość wystawiania takich faktur do kwoty 1570,- zł miesięcznie.
Allegro jednak nie uwzględnia tego, jak myślicie dlaczego?

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17
annas14-firma
#16 Inspirator#
oznacz moderatorów
agus38
#12 Orędownik#

Niestety nie wiem, co to jest niezarejestrowana działalność gospodarcza, ale wiem, że żeby wystawiać faktury Vat trzeba prowadzić normalną działalność gospodarczą, opodatkowaną na 19 czy tam 21% i być płatnikiem Vat-u. Podejrzewam, że osoba prywatna prowadząca niezarejestrowana działalność gospodarcza nie jest płatnikiem podatku Vat więc nie może wystawiać takich faktur, coś na zasadzie działalności na ryczałcie, nie ma kosztów, nie ma Vat-u, jest mniejszy podatek.

Ot takie to moje przemyślenie z głowy, ale mogę się mylić.

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@agus38

Są też faktury bez Vat.

_____________
Kama
oznacz moderatorów
agus38
#12 Orędownik#

@Kaliope_Brzeg tak, ale fakturę bez vat-u wygenerujesz za pomocą jakiegokolwiek programu bez pomocy Allegro, wystarczy zwykły wydruk z szablonu Exela albo kwitek kupiony w sklepie papierniczym któryś kiedyś nazywał się "druk rachunku uproszczonego" i to była taka mała książeczka z kartkami samokopiującymi.

Ale jak pisała, nie bardzo się w tym orientuję i mogę się mylić, lecz gdyby była możliwość wystawiania faktur Vat z odliczeniem do 23 % vatu od każdej, to od każdego członka rodziny brała bym taką fakturę co miesiąc na kwotę 1570 zł i to by była "osoba prywatna prowadząca niezarejestrowana działalność gospodarczą"  😊

oznacz moderatorów
annas14-firma
#16 Inspirator#

@agus38 Problem zgłoszony tu nie dotyczy faktury VAT ale możliwości przekazania informacji kupującemu informacji że sprzedający wystawi do zamówienia fakturę jako prowadzący niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Możliwość, a nawet obowiązek wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż jest zgodna obowiązującym prawem.
Allegro w swoim regulaminie uniemożliwiło takim osobom założenie konta firmowego i pośrednio ograniczyło informowanie klientów o możliwości otrzymania faktury. 
Czy to jest zgodne z prawem? Nie ja będę rozstrzygał. Nie widziałem jednak stanowiska Allegro uzasadniającego przyjęte rozwiązanie.

oznacz moderatorów
PaniBeata
#10 Popularyzator#

Tu chodzi nie o to czy mozna wygenerowac fakturę czy nie tylko o to że osoba prowadząca nierejestrowana działalność gospodarczą jest zmuszona przez Allegro do podawania na stronie każdej aukcji nieprawdziwej informacji że nie wystawiawia faktur gdy wręcz przepisami prawa jest zobowiązana do ich wystawiaenia na życzenie klienta.  

oznacz moderatorów
PaniBeata
#10 Popularyzator#

Przecież VENTOP_ADVENTURE nigdzie nie pisze że wystawia faktury VAT. Może wystawiać faktury bez VAT a nawet ma taki obowiązek gdy kupujący o to poprosi.

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@VENTOP_ADVENTURE 

Twoje pytanie powinno brzmieć - dlaczego serwis utrudnia działania zgodne z prawem?

oznacz moderatorów
holecka
#8 Zapaleniec#

Czy mamy jakieś stanowisko Allegro? Dlaczego zmuszacie sprzedających do wprowadza kupujących w błąd że nie wystawiamy faktur? Wystawiamy, bo mamy taki obowiązek. 

Teraz dodatkowo opłata 1 zł za sprzedaż na koncie zwykłym, bez abonamentu?!? 

oznacz moderatorów
Client:65300220
#10 Popularyzator#

Allegro po prostu nie jest miejscem dla takich sprzedawców i mają prawo ograniczyć im dostęp do niektórych funkcji.

oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@Client:65300220 informacja o wystawianiu faktur nie jest funkcją, tylko informacją którą powinien dostać sprzedający. 

oznacz moderatorów
Client:65300220
#10 Popularyzator#

Wyświetlanie informacji jest funkcją przeznaczoną dla kont firmowych. Tak samo jak możliwość wykupienia abonamentu.

oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@Client:65300220 dopuszczając do sprzedaży na portalu osoby prywatne, allegro powinno zapewnić im pełną funkcjonalność, tak żeby mogły działać zgodnie z prawem Istnienie nierejestrowanej działalności nie jest tajemnicą i obowiązek wystawiania faktur też nie jest tajemnicą. Allegro utrudnia taką działalność, nie można zarejestrować konta firma, bo brak nipu, na koncie prywatnym brakuje możliwości dodania wszystkich informacji.  

oznacz moderatorów
Client:65300220
#10 Popularyzator#

Ale sam piszesz, że nie sprzedajesz jako osoba prywatna tylko jako osoba prowadząca działalność nierejestrowaną. Tylko takie instytucje są wykluczone z korzystania z portalu.

oznacz moderatorów
holecka
#8 Zapaleniec#

Allegro wybiera sobie spośród sprzedawców których chce u siebie mieć a których nie? A tyle się mówi o równym traktowaniu ...

oznacz moderatorów
Client:65300220
#10 Popularyzator#

A co to ma do równego traktowania? W większości hurtowni też zarejestrujesz się wyłącznie okazując numer NIP.

oznacz moderatorów
medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@VENTOP_ADVENTURE pojedynczy użytkownik z tym problemem nic u Allegro nie wskóra. Są jednak instytucje, które mogą Allegro zachęcić do zajęcia się tematem.

  1. KAS - zgłoś, że Allegro utrudnia Ci działanie w zgodzie z ordynacją podatkową.
  2. UOKiK - tu można zgłosić dwa naruszenia prawa. Po pierwsze zgłoś, że Allegro prowadzi działanie utrudniające Ci konkurencję z OSA (oficjalny sklep Allegro), poprzez uniemożliwienie poinformowania Kupujących o możliwości otrzymania faktury na zakupiony towar. Prowadzą bodajże teraz postępowanie wobec Allegro w tym kierunku. Po drugie, jest to działanie na niekorzyść konsumentów, którym przysługują szersze prawa przy zakupie oraz uniemożliwiają Ci również wykonania obowiązków informacyjnych, jakie musi spełnić przedsiębiorca wobec Kupujących.

    Wynika to wprost z tego, że mimo, że jest to działalność nierejestrowa, to musisz:
  • wystawiać na żądanie drugiej strony rachunek albo fakturę, ewentualnie fakturę uproszczoną;
  • respektować uprawnienia konsumenckie w relacjach ze swoimi klientami.
oznacz moderatorów