anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak fakturować sprzedaż na allegro.cz

MAMY ROZWIĄZANIE!
Marlonka
#9 Pomysłodawca#

Witam,

pytanie do Sprzedawców, którzy wystawiają oferty na allegro.cz, w jaki sposób wystawiacie faktury dla czeskich firm ? 

Pozdrawiam

Iwona

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16
mikeza
#20 Guru#

pytanie, czy jesteś zarejestrowana jako płatnik Vat-eu, potem pytanie czy przekroczyłaś limit 10tys euro sprzedaży zagranicznej. Tutaj nie ma takiej jednej prostej odpowiedzi, bo sposób rozliczenia zależy od kilku czynników.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
Marlonka
#9 Pomysłodawca#

Jestem płatnikiem Vat, nie przekroczyłam 10.000 euro sprzedaży zagranicznej, miałam ostatnio kilka niedużych transakcji detalicznych na paragon, ale nie wiem jak postępować, gdy kupi firma.

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

ale czy jesteś zgłoszona do vat-eu, czy masz nip z przedrostkiem PL. Bo to czy jeteśmy płatnikiem vat na terenie naszego kraju,a czy jestesmy zgłoszeniu do do rozliczeń miedzynarodowych ma tutaj kluczowe znaczenie.

dodatkowo należy zwrócić uwage, że każdą transakcję zagraniczną musisz potwierdzać fv, nawet dla klienta prywatnego, oczywiście wtedy faktura vat zwykła, imienna, jak dla naszej prywatnej osoby, ale niestety nie może być to paragon.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
Marlonka
#9 Pomysłodawca#

Jestem zgłoszona do vat-eu. Nie miałam pojęcia o wystawianiu faktury dla prywatnej osoby, 

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

jak vat-eu to wystawiasz firmie czeskiej fakturę w kwocie netto, oddajesz im 23% poprzez płatności allegro i w zasadzie po sprawie. Dla osób prywatnych zwykłe faktury imienne w stawce 23%, tak jakby sprzedawać w kraju. Oczywiście te faktury dla prywatnych klientów trzeba odpowiednio oznaczać w deklaracji Vat. tu chodzi o limit 10tys euro, bo po jego przekroczeniu zmienia się cały system rozliczania vatu.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
Marlonka
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję bardzo za pomoc.

oznacz moderatorów
eSylar
#1 Nowicjusz#

A faktura w kornie czeskiej czy w pln?

oznacz moderatorów
Iron-Bike
#9 Pomysłodawca#

W takiej walucie w jakiej była transakcja, jeśli kupujący kupował na allegro.pl to w złotówkach, jeśli na allegro.cz to w koronach.

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

nie jest to obligatoryjne, to kwestia ustaleń pomiędzy kontrahentami, wazne jest, aby w przypadku wystawiania faktury w obcej walucie wartość podatku vat była dla celów podatkowych wyrażona w złotówkach.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
SilesiaCFU
#2 Obserwator#

Oddajesz 23% od których allegro nie chce oddawać prowizji za która płacisz... super rozwiązanie... ale tylko dla allegro ;(

oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Jak obie strony są zarejestrowane do VAT EU (są w VIES), to wystawiasz FV eksportową bez VAT-u (ważne bez VAT-u, a nie z na 0%, bo to drugie oznacza, że towar objęty jest stawką 0%). Na fakturze umieszczasz informację "Odwrotne obciążenie" (lub np. "Podatek VAT płaci nabywca (odwrotne obciążenie)").

Jak stawę VAT można wpisać np. "oo" (od odwrotne obciążenie), "np" (od nie podlega) lub zostawić puste pole. Ważne aby przyjąć jeden standard i się go trzymać. 
W przypadku zaś nabijania na kasę fiskalną (jak ktoś nabija), należy zaprogramować tzw. zero techniczne i fiskalizować transakcję z tą stawką (uwaga, jak ma się już zero techniczne np. do sprzedaży komisowej, to należy dodać drugą stawkę dla sprzedaży eksportowej; zaprogramowanie zera technicznego wbija się w książkę serwisową kasy).

oznacz moderatorów
Marlonka
#9 Pomysłodawca#

Wielkie dzięki.

 

 

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

możesz podesłać jakąś podstawę prawną ? wszędzie gdzie czytam coś o stawce przy WDT jest wyraxnie opisane stawka 0%

tutaj jest wpis z biznes.gov

Zgodnie z zasadą ogólną, transakcje między przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Natomiast w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

dodatkowo wszędzie znalazłem informację, że na takiej fakturze nie ma potrzeby umieszczać napisu odwrotne obciążenie.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Przy WDT może być 0%. U mnie skarbowy jak jeszcze robiłem w kasach i programach sprzedażowych, wymagał np. stawki "nie podlega" . 

Co do napisu "odwrotne obciążenie", to owszem nie trzeba umieszczać, ale warto dla św. spokoju ze skarbówką (w końcu oni najpierw wlepiają karę, a potem udowadniaj, że jednak zrobiłeś dobrze, w moich stronach ukarali faceta za przecinek na fv (oddzielił złotówki od groszy kropką a nie przecinkiem), dostał za to bodajże 15000 mandatu). Jak na fv nie ma info o WDT to wtedy już obowiązkowo.

Najlepiej zapytać w swoim US jaką stawkę dawać na fakturach eksportowych, bo co urząd, to inna interpretacja przepisów (jeden będzie chciał 0%, inny np, a jeszcze inny oo czy puste pole).

oznacz moderatorów
globtruck_pl
#2 Obserwator#

Witam a jesli osoba ma vat aktywny a klient nie chce takiej faktury na 0 vat tylko na 21 vat jaki jest w czechac to co wtedy ?

oznacz moderatorów
G-Tronikpl
#7 Wielbiciel#

Witam, chętnie podpiął się pod temat, ale nie wiem jak. Kontynuując: jeżeli jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT w polsce- mam obowiązek wystawić fakturę na żądanie i do tego miejsca się wszystko zgadza. Żeby wystawić fakturę zagraniczną muszę być zarejestrowanym w systemie VAT UE- nie mogę wystawić faktury nie posiadają wpisu do rejestru VAT UE. Więc tak jak przed mówca- powinna istnieć możliwość wyłączenia oferowania faktur VAT UE.

oznacz moderatorów