anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak sprawdzić czy dana firma jest jednoosobową działalnością.

przytulprodukt
#9 Pomysłodawca#

Witajcie, mam taką sprawę, dokonano u nas zakupu na FV. Na firmę która jest spółką cywilną, nie wiem czy mogę podać tutaj nip. Pan napisał, że chce dokonać zwrotu, jak mogę sprawdzić czy to działalność jednoosobowa i czy może dokonać zwrotu, oraz czy to nie zakup na działalność w celu jej prowadzenia.  Zaznaczam chodzi o zwrot (nie reklamację).  Dostałem taką wiadomość: 

spółka cywilna jest spółką osób fizycznych

 
oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

mdrogeria
#21 Demiurg#

@przytulprodukt wpisz NIP w wyszukiwarkę wujka Googla  ,zweryfikuj przy okazji PKD

oznacz moderatorów

przytulprodukt
#9 Pomysłodawca#

Niestety problem, jest większy w CEIDG takiego nipu nie znajduje. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@przytulprodukt a po wpisaniu danych firmy co pokazuje wyszukiwarka ? druga sprawa , dla własnego bezpieczeństwa przed wystawieniem FV należy zweryfikować firmę .

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@przytulprodukt w wyszukiwarce CEIDG jest osobne pole "NIP SPÓŁKI CYWILNEJ". 

oznacz moderatorów

przytulprodukt
#9 Pomysłodawca#

Ok dzięki, nie zauważyłem. Jest taki wpis: Status indywidualnej działalności gospodarczej:Działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych

oznacz moderatorów

SpeedyGonzalezz
#10 Popularyzator#

@przytulprodukt Spółka nie jest działalnością jednoosobową - jak sama nazwa wskazuje. Formę prawną firmy można sprawdzić w CEDiG, ewentualnie w KRS. 

Z drugiej strony, czy warto być takim formalistą i robić z tego problem? 

--------------------------------------------------
Najszybsza mysz w całym Meksyku
oznacz moderatorów

przytulprodukt
#9 Pomysłodawca#

Tutaj nie chodzi, że to problem. Na początku produkt został użyty, napisano że jest super. Umówiliśmy się na większy zakup po niższej cenie i nagle okazało, że produkt jest rzekomo wadliwy (chodzi o dużą ilość małych produktów). Na początku poprosiłem o odesłanie do reklamacji, to nagle zmiana decyzji na zwrot całości. Obawiam się że dostane zniszczony towar, użyty. 

oznacz moderatorów

agdrtv_czwa
#8 Zapaleniec#

@przytulprodukt napisz jaki to produkt(y) i jakie PKD są w działalności. Najlepiej jakby był wpisany handel wszystkim 🙂

Jeśli zakup nie podpada pod PKD, a dostaniesz zwrot używanych rzeczy, to możesz ten zwrot pomniejszyć na podstawie art. 34 ust.4 ustawy o prawach konsumenta.

Pozdrawiamy
PHU MAR-SAT

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@SpeedyGonzalezz Spółka cywilna nie podlega wpisowi do KRS. W kwestii zwrotu stosuje się wobec niej (poza szczególnymi wyjątkami spółek ale jeszcze takiej cywilnej nie spotkałem) te same zasady co do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. 

oznacz moderatorów

fox_paws
#12 Orędownik#

@sl-aw-ek Zgadza się. Spółka cywilna jest po prostu spółką dwóch lub więcej jednoosobowych działalności gospodarczych i nie ma osobowości prawnej.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@SpeedyGonzalezz gdybyś wiedział ile korekt nie zostało zaksięgowanych z takich zwrotów

i co Ci grozi w takim wypadku miałbyś inne zdanie o takich zwrotach

tu musisz być formalistą inaczej prowadzisz sprzedaż i księgowość nierzetelnie

 

rząd nie ma pieniędzy, gdzie będzie szukał?

co jest łatwiejsze do kontroli przez us - przedsiębiorca i jego zwroty czy prywaciarz z dac7?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Po NIPie sprawdzisz, wystarczy poszukać w internecie.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

jako prowadzący spółkę cywilną mogę napisać,

że do tej pory nie wiem jak interpretować zwroty konsumenckie od takich spółek

prawodawca zapomniał o nich w ustawie (nie pierwszy raz), są interpretacje całkowicie różniące się od siebie

s.c. na pewno nie są działalnościami jednoosobowymi ale prowadzą je jednoosobowe działalności

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

@RED 

Jakby patrzeć dosłownie na ustawę, to ochrona konsumencka przysługuje przedsiębiorcy prowadzącego indywidualną jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Tymczasem spółka cywilna, choć jej właścicielami są zazwyczaj osoby prowadzące własna JDG, to sama spółka nie jest zaś działalnością jednoosobową (choć jest coś takiego jak spółka jednoosobowa).

Inną rzeczą są kody PKD. Wg ustawy prawa konsumenckie przysługują kupującemu prowadzącego JDG, jeżeli z informacji w CEIDG wynika, iż nie mają one dla niego charakteru zawodowego. I tu mamy kolejny problem, bo PKD wspólnika spółki z CEIDG może być inne niż PKD spółki z bazy REGON.
Tu mogę podać mały przykład ze swoich stron. Gość ma swoją działalność i zajmuje się sprzedażą detaliczną dekoderów TV-SAT i tak ma w PKD. Obok tego jest jeszcze wspólnikiem w SC, która prowadzi sieć pubów. Teraz spółka kupuje nalewak do piwa i po kilku dniach chce go zwrócić. Patrząc tylko na PKD z CEIDG wspólnika, wynika, że nie ma ona dla niego charakteru zawodowego, choć prowadzi on także pub.

A i mimo że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, to ma nadany NIP i REGON. Tak więc zakupu dokonuje spółka A o NIP 1231231212, a zwrotu osoba B o NIP 3213212121.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@pecela oczywiście pkd mogą być inne, ale wspólnik sc nie musi też prowadzić własnej działalności - my tak mamy - działalność jest zgłoszona ale prowadzimy w niej tylko sc

osoba nie może dokonać zwrotu na firmę z innym nipem - to jest inny podmiot, nie możesz też wystawić w takim wypadku korekty bo jak komuś o innym nipie?

tu masz jedną wersję interpretacji:

https://jakzrozumiecprawnika.pl/przedsiebiorca-na-prawach-konsumenta/

tu masz inaczej

https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-konsumenta/686278,Kto-nie-jest-konsumentem.html

charakter zawodowy dotyczy raczej wiedzy kupującego - coś takiego wyczytałem w wytycznych/wyjaśnieniach do ustawy, pkd jest orientacyjne bo o tym decyduje sprzedawca

ustawodawca zapomniał, że spółki cywilne definiuje umowa, której jakoś nie przedstawia kupujący przy zakupie i zwrocie - a tam mogą być różne zapiski

my przyjmujemy zwroty od sc ale wymagamy wyjaśnienia w/w problemu lub odstąpienia od umowy przez obu wspólników - co się stanie gdy drugi wspólnik lub trzeci nie zgadza się na zwrot?

 

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

@RED 

Szedłbym w stronę tego co pisze Infor, zwłaszcza że jest to wydawnictwo typowo prawne.

W art. 22(1) KC jest wyraźnie napisane, że konsument to osoba fizyczna, a nie osoby fizyczne. Osoba w liczbie pojedynczej. Tymczasem spółka cywilna, są to zazwyczaj osoby fizyczne, z których każda prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, czyli mamy co najmniej dwie osoby.

A co do PKD, to ustawodawca wyraźnie zaznaczył w KC, że weryfikacja tego czy zakup ma dla kupującego charakter zawodowy, następuje na podstawie danych z CEIDG, a przecież spółek tam nie ma (są wspólnicy spółki, a ich PKD mogą być inne niż samej spółki, nawet jak prowadzą działalność wyłącznie w formie spółki). Oczywiście nikt nie zabrania przyjmowania zwrotów od spółek (w tym cywilnej), ale nie jest to zwrot wynikający z ustawy, lecz z dobrej woli sprzedawcy.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@pecela też myślę jak Ty, ale nie rozumiesz pokrętnego myślenia prawników, wystarczy sprawdzić jak rozumieją stosowanie prawa wprost - jeżeli dotyczy zwykłego obywatela  to są wykręty, a jak dotyczy prawnika to nagle interpretacja zmienia się o 180 stopni.

Mamy spółkę cywilną 26 lat, gdybyś znał historię prawa to byś wiedział, że wspólnik spółki cywilnej nie musiał prowadzić działalności gospodarczej, nam działalność indywidualną na siłę założyło państwo, samo wpisało do cedig i to z dużym opóźnieniem. Funkcjonujemy ciągle wg tej samej umowy sc zawartej 26 lat temu.

Z kodami pkd jest podobnie - to jest jakaś totalna bzdura - 27lat temu mogłeś wpisać - działalność handlowa z wyłączeniem koncesji i tyle, teraz możesz wpisać co chcesz i wykonywać coś zupełnie innego.

Podawałem kilka dni temu tutaj przykład nowo założonej firmy - w pkd tylko handel w internecie - w nazwie firmy usługi informatyczne - a firma co sprzedawała na allegro? -> itemy do gier

 przez pewien czas za dopisanie czegoś do pkt trzeba było płacić - prawie każda firma wpisywała tyle kodów ile zmieściło się na formularzu niezależnie od charakteru działalności,

z drugiej strony nikt nie sprawdzał i nie sprawdza czy to się pokrywa w działalności - nagle cyk i to ma znaczenie przy zwrotach

my też mamy wpisy rzeczy których nie robimy i nigdy nie robiliśmy i na nich się nie znamy - wg ustawy jesteśmy ekspertami, z drugiej strony możesz mieć wykształcenie branżowe, certyfikaty i pozwolenia a wykonywać odmienną działalność gospodarczą - i co wg ustawy możesz robić zwroty - mimo, że duch ustawy twierdzi inaczej

to jest absurdalna prawna amatorszczyzna

do tech dochodzi głupota tekstów i interpretacji prawniczych - te dwa linki które podałem powyżej zostały powielone w sposób bezmyślny przez wiele podmiotów - przykład

Sprawdź od kiedy pojawił się w podobnych tekstach zapis, że kupujący może sprawdzać towar kupiony na odległość tak jakby to robił w sklepie stacjonarnym - po kilku dobrych latach, błędnych interpretacjach m.in. uokik, wyrokach sądów - ktoś doczytał, że w założeniach ustawy i dyrektywach ue jest o tym mowa.

Kolejna bzdura, podobna jak wyżej, która funkcjonuje w obrocie prawnym - to umowy frankowe - przepisy mówią wprost - jeżeli są zapisy abuzywne to się ich nie stosuje od razu, bez sądu. Będziesz miał coś takiego w ofercie na allegro, w swoim regulaminie - nie obowiązuje to konsumenta

ale co sąd mówi w sprawie umów bankowych, które powstają w oparciu o te same przepisy - idź obowiązkowo do sądu

 

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

@RED

Tylko, że w Polsce, uprawnionym do interpretacji ustawy jest wyłącznie Sąd Najwyższy i póki co nie ma jeszcze interpretacji tych przepisów.

A co do CEIDG, to wcześniej ewidencję działalności gospodarczej prowadziły gminy (było to zadanie własne gminy). I tu mogło być tak, że w jednej gminie wspólnicy spółki musieli mieć działalność gospodarczą, a w innej już nie. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@pecela chyba jesteś zbyt młody by to pamiętać :),

nie dopisałem, że 26 lat temu nie było też zusu 🙂

jeszcze wcześniej pitów

prawo jest jedne dla każdego rejonu Polski,

gminy prowadziły rejestry i one je przenosiły do cedig - stąd burdel

we wpisach - my zniknęliśmy na 10 lat ale to nie był nasz problem

przy kontrolach pokazywaliśmy nasze dokumenty, prowadziliśmy księgowość - us chyba przydusił organ by wpis się pojawił

osobnym była widoczność w cedig spółek cywilnych, raz były raz nie- teraz ich chyba nie widać, są podane indywidualne działalności z dopiskiem wspólnik sc

oznacz moderatorów