anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Korzystanie ze zdjęć i opisów bez zgody autora - katalog produktów Allegro

esturion_pl
#10 Popularyzator#

Zauważyliśmy, iż inni sprzedawcy coraz częściej używają naszych materiałów w postaci zdjęć i opisów bez naszej zgody. Niektórzy kopiują wszystko, nawet z watermarkami, całe opisy bez zmiany choćby jednego słowa, bez znaczenia czy są one w katalogu produktów czy nie.

Jak z punktu prawnego Allegro rości sobie prawa do zdjęć czy do opisów? Gdzie także jest zapłata od serwisu za używanie naszych zdjęć i opisów? Od kiedy nasza praca to dobro wspólne tym bardziej dobro na rzecz konkurencji?

Proszę nie podawać regulaminu Allegro, tylko uzasadnić zgodnie z prawem autorskim w jaki sposób umieszczanie zdjęć w serwisie lub opisu sprawia, że Allegro nagle uzyskuje możliwość zarobkowego udostępniania materiałów innym i nie płacąc autorowi.

Dodatkowo w jaki sposób serwis weryfikuje czy to autor faktycznie umieścił zdjęcie i miał do niego prawo?

Teoretyczna sytuacja, jeżeli sprzedawca umieści w serwisie nielegalnie opis ze sklepu internetowego i zdjęcia to wedle Allegro ten opis i zdjęcia są już ich i wszyscy mogą z nich korzystać (co oczywiście nie jest prawdą gdyż weszli nielegalnie w posiadanie takowych materiałów). Jak to się ma do prawa własności intelektualnej?

Dodatkowo co w sytuacji gdy sprzedawca ma prawo do zdjęć i opisów ale tylko jako ich użytkownik, gdyż nie jest ich autorem i nie uzyskał zgody na dalszą odsprzedaż takowych materiałów?

P.S.

Postępujecie bardzo podobnie jak znany serwis amerykański (którego nazwy niestety nie da się na tym forum napisać a szkoda) i wykorzystujecie pozycje monopolisty. Chcecie mieć katalog ułatwiający umieszczanie produktów? Śmiało, przygotujcie zdjęcia i opisy na własną rękę i udostępniajcie. A nie sprawdzacie aukcje która ma jaki opis i jakie zdjęcia, wrzucanie wszystko do jednej aukcji i chwalicie się że PRZYGOTOWALIŚCIE materiały sprzedażowe...

@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
48 ODPOWIEDZI 48

Pengano
#13 Ambasador#

To proste: Dla Sprzedawców jest korzystne korzystanie z owoców ciężkiej pracy innych Sprzedawców. Czyli Allegro jest korzystne dla osób leniwych, używających cudzych gotowych treści, a nie jest korzystne dla osób tworzących wartościowe treści i zdjęcia. Takie osoby czy firmy są tu niewątpliwie niemile widziane i zachęcane do zmiany kanału sprzedaży.

Myślę że wszyscy popełniamy ogromy błąd sądząc, że Allegro będzie działać z korzyścią dla Partnerów - Sprzedawców. No nie. Allegro robi to, co jest ich zdaniem korzystne dla Allegro. Uznali widocznie że rozdanie wartości intelektualnych Sprzedawców wprost konkurentom jest fajne i nie przekonamy ich że jest inaczej. Tylko znaczny odpływ większości najlepszych Sprzedawców i gwałtowne pogorszenie jakości treści może zmienić sytuację.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@Pengano Allegro nawet pozwoli Ci używać miniatur bez białego tła, jeśli tylko podpiszesz z nimi umowę. Więc jeśli chodzi o zdjęcia, opisy i unikalne, wartościowe opisy, to da się załatwić. Na piśmie. Ale co chcą w zamian to nie wiem.  W jednych z ostatnich aktualności nawet o tym pisali, że zapraszają do bezpośredniego kontaktu. Czasowo nawet takie firmy mogą sobie opisać miniatury z promocjami.

Ja myślę że będzie zupełnie nowa strategia w serwisie i kolejny odsiew. Nie wiem na czym to będzie polegać, może nowe znaczki typu "uwierzytelniony sprzedawca Allegro" itp., możliwości jest wiele.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@pinsplash generalnie odpowiedź na obydwa pytania jest jedna: bo tak stanowi regulamin.

My jako dystrybutorzy mamy z naszymi dostawcami umowe lub klauzule w umowie handlowej że możemy wykorzystywać materiały, opisy , zdjecia i logotypy znajdujące sie na stronie producenta w celach związanych z marketingiem oraz sprzedażą jego produktów w internecie.

Taką umowę zarówno my jak i producenci akceptujemy.

Dokładnie taką samą umową zawartą miedzy sprzedającym a allegro  jest regulamin allegro który sprzedający akceptuje -> ergo podpisuje umowe.

I albo może taką umowe zawrzeć i handlowac na allegro udostepniając zdjęcia i opisy allegro oraz innym użytkownikom albo może takiej umowy nie zawierać i nie wystawiac ofert na allegro. To jest umowa miedzy dwiema firmami i żaden sąd tego nie ruszy.

Niestety ale tak wygląda rzeczywistość

Zupełnie inną sprawą jest przekazywanie przez sprzedających praw których nie posiadają ( dostawca udziela praw bez możliwości ich dalszego przekazywania) no ale jak już pisałem za to to odpowiada sprzedajacy nie allegro. Chociaż generalnie porducentom to nie przeszkadza ponieważ oni także są zainteresowani sprzedazą swoich produktów na allegro bo to potężny rynek jest

oznacz moderatorów

esturion_pl
#10 Popularyzator#

@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  Czy jakkolwiek moderacja się odniesie do niniejszego wątku (poza oczywiście wklejeniem regulaminu)?

Zapisy regulaminu są znane i zostały szeroko omówione przez innych użytkowników i przedstawiono wiele opinii i faktów, ale nie mamy nadal stanowiska samego serwisu. Prosimy o odniesienie się do tematu.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@esturion_pl komentarz nic nie widziałem nic nie slyszałem nic nie powiem

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@esturion_pl do czego ma się odnieść 😄

@az1rael @drekenzes @_Likos_ biorąc pod uwagę że to i tak będzie obowiązkowe i tak trzeba się pod coś podpiąć dziś usiadłem i wystawiłem kilka ofert których mi się wcześniej nie chciało na podstawie katalogu, podpiąłem wystawiłem na podstawie zdjęć i opisów konkurencji, cenę obniżyłem o 1 gorsz pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie, lepiej teraz to porobić niż 1 lipca wariować, jeden produkt miał zły parametr i tytuł bez problemu zmienili w katalogu 🙂

Fajna sprawa, poczekam jak reszta produktów się pojawi, odwalą robotę i się doczepię do gotowców 😄

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

nikl
#14 Krzewiciel#

Wypowiadanie się jest niezręczne dla Moderatorów, bo trzeba by przyznać, że Allegro jest bardzo niekorzystne dla twórców dobrych treści, których ciężka praca jest tu rozdawana darmo i wykorzystywana przeciwko nim samym. Jednocześnie Allegro jest bardzo korzystne dla leniwców i wyzyskiwaczy cudzych prac za darmo. Taki profil firmy nie mieści się w pojęciu sprawiedliwości społecznej, gdzie dobra praca jest nagradzana, a lenistwo karcone. Dlatego tak trudno o tym opowiadać Moderatorom. Nie ma co ich naciskać. Nie mają na to wpływu. Tylko patrzeć jak skasują wątek i zablokują możliwość wypowiedzi ujawniających ciemne strony i wady serwisu. Wielcy monopoliści wykonują to co jest dobre dla nich, a nie to co jest dobre dla użytkowników. Zrozumienie tej kwestii jest kluczowe.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@kostas11 

moja teoria spiskowa jest taka, że treść i jakość w ofertach ma wylecieć z allegro, ma zostać tylko ten cudowny katalog

następnie pojawią się specjalne opłaty pozwalające umieszczać ładniejsze oferty - już to teraz ma miejsce po wybraniu wyżej opłacanych opcji allegro

logicznym będzie także fakt, że ładniejsze = większa sprzedaż

oznacz moderatorów

nikl
#14 Krzewiciel#

Świetny pomysł. Opłaty za przywilej nieudostępniania wartościowych treści i zdjęć konkurentom. Zawsze myślałem od drugiej strony, że to serwis powinien płacić autorom treści za korzystanie z nich. A może być przecież odwrotnie: to autorzy treści mogą płacić serwisowi za przywilej ich użycia. Bardzo ciekawe. Czyli to malarz zapłaci galerii za swoją ekspozycję, a nie galeria malarzowi. Tylko czy nie będzie tak, że większość dobrych malarzy zacznie korzystać więcej z innych galerii, mniej znanych?

oznacz moderatorów