anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Książki wydane przed 1989 w kategorii Antyki?

merkuriusz77
#9 Pomysłodawca#

Czy ja dobrze pojmuję do czego zmierza Allegro? - to jest: chce zmusić sprzedających książki do przeniesienia wszystkich książek wydanych przed 1989 rokiem do kategorii ANTYKI?? - to znaczy równocześnie "opodatkowania" ich opłatą w wysokości 30 groszy miesięcznie? Przecież to ABSURD! - książka wydana w 1985 roku ma być ANTYKIEM?? No i ta opłata! - to jest horrendalna podwyżka kosztów (w moim przypadku: powiedzmy 4000 książek - czyli 1200 złotych miesięcznie...

oznacz moderatorów
26 ODPOWIEDZI 26

merkuriusz77
#9 Pomysłodawca#

No właśnie! - podpisuję się pod wnioskami kolegi, a przy okazji dorzucam własne trzy grosze:

Zostało nam miesiąc do przejścia z 50% wymaganych powiązań w dziale Książki - do 100%. Duży skok, nieprawdaż? Można zatem przypuszczać, że Allegro jest świetnie przygotowane w tej kwestii, wszystko ma zapięte na ostatni guzik  itd. Prawda, że to naturalne oczekiwanie? Chyba prawda! A teraz spójrzmy jak to wygląda na chwilę obecną:

Biografia Hitlera - w dziale Humor, parodia, satyra; przewodnik po Krakowie - to przewodnik, owszem, ale po jakimś państwie afrykańskim; praca o zbrodni katyńskiej - to, oczywiście, Hobby, kolekcjonerstwo - itd. Nazywając to BAŁAGANEM, użyję określenia BARDZO ŁAGODNEGO. 

Dlaczego tak jest? - Odpowiedź brzmi: ponieważ Allegro zaczęło wdrażać produktyzację w dziale książek używanych, bez ŻADNEGO POMYSŁU na narzędzia jej weryfikacji. Zaczął się robić chaos. - Co robi Allegro? - OBCIĄŻA NAS KOSZTAMI WŁASNEJ NIEKOMPETNECJI! - a w praktyce: "no, tak, zawaliliśmy - więc sobie to teraz sami naprawcie! My nie mamy czasu..."

No dobrze - niech i tak będzie! - odpowiadamy pokornie - bo cóż zrobić? Co robi Allegro? - NA KAŻDYM KROKU UTRUDNIA NAM NAPRAWIENIE WŁASNYCH BŁĘDÓW, ZA KTÓRE NAS NAWET NIE RACZYŁO PRZEPROSIĆ! Każdy kto korzystał z opcji Zgłoś błąd wie o czym mówię.

Przykład: powieść historyczna o wydarzeniach dziejących się w XVIII wieku, napisana przez XX-wiecznego pisarza - kategoria: Reportaż. Zgłaszam błąd. ODRZUCONE! A potem, przy powtórnej edycji - cud! - ta książka jest jednak powieścią historyczną; ale jeżeli chcę ją tak przyporządkować, muszę zrobić z niej ANTYK! Inaczej: to jest jednak reportaż. Ktoś ewidentnie robi mnie w konia! Przypominam przy okazji SZUMNE DEKLARACJE: PRIORYTETEM ZMIAN NA ALLEGRO JEST UCZYNIENIE ZASAD PRZEJRZYSTYMI! 

Przykład: miniaturki w wielu "sproduktyzowanych" już książkach to jakieś...no, nie powiem co to przypomina. Rozmazana breja. Mam zdjęcie w wysokiej rozdzielczości, widać krawędzie - bez porównania! Zgłaszam błąd. ODRZUCONE! NA ZDJĘCIU WIDAĆ ŚLADY UŻYWANIA! Niech mnie, a jeszcze niedawno to był ANTYK! Sugeruje mi się zatem, żebym wszedł na stronę internetową wydawnictwa działającego w latach 80-tych (!!!) i pobrał sobie śliczniutkie zdjęcie nowego produktu. No a przewaga tej już przypisanej, rozbełtanej miniaturki nad moją jest rzeczywiście taka, że nie widać na niej śladów używania - bo W OGÓLE NIC NA NIEJ NIE WIDAĆ! 

I TAK DALEJ. 

oznacz moderatorów

merkuriusz77
#9 Pomysłodawca#

Dalej! - Pytanie dla SPECJALISTÓW: co to jest numer ISSN?? A więc SEPCJALISTA - opieram przypuszczalną odpowiedź na obecnej praktyce - mówi tak: TO SAMO CO ISBN, TYLE ŻE DLA GAZET. - BŁĄD! ODRZUCONE szanowny SPECJALISTO! ISSN to numer dla publikacji ciągłych - rzeczywiście - na przykład gazet; ale nie przypisuje się go do JEDNEJ PUBLIKACJI, LECZ CAŁEJ ICH GRUPY. I teraz - jak to wygląda: mam, powiedzmy, 60 numerów Fantastyki - wszystkie są na jednym ISSN'ie. Próbuję każdy z osobna sproduktyzować - nie da rady! ISSN jest zajęty przez numer, dajmy na to, z sierpnia 1996 roku. Więc albo wszystkie muszę przypisać do tego jednego - wbrew faktom - albo: nici z produktyzacji!

oznacz moderatorów

merkuriusz77
#9 Pomysłodawca#

A teraz PROSTE ROZWIĄZANIE + UWAGA DLA MENAGERÓW:

Po pierwsze: odklejamy ISBNy od uszczegółowienia kategorii - Książka - tak! - ta i ta książka - ok! - ale TO SPRZEDAWCA DOPRECYZOWUJE NA WŁASNĄ RĘKĘ KATEGORIĘ! Inaczej - BAŁGAN JEST NIEUNIKNIONY! Po drugie: pozwalamy weryfikatorom na działanie w trybie CZŁOWIEK (obecnie są to jakby BOTy!) - jeżeli weryfikator WIDZI ŻE MOJA MINAUTRKA WYGLĄDA LEPIEJ - zatwierdza zmianę, ponieważ ma WYTYCZNE, a nie SZTYWNE PROCEDURY. Trzy: przypisujemy ISSN'y do GRUP, a nie poszczególnych publikacji (np. Czasopismo Fantastyka jako GRUPA z jednym ISSN'em). Cztery: wywalamy dziwotwór pod  postacią Książki-antyki/1950-1989 - ma on chyba załatać ten chaos, ale jest to jakieś nieporozumienie (pisałem o tym wyżej). 

A teraz dla MANEGERÓW: nie orientujecie się w rynku książek używanych, więc umyka wam JAK WIELE TRACICIE NA TYM CHAOSIE! Przykład: klient kupił u mnie książkę z działu Historia. Myśli sobie: "a spojrzę co jeszcze gość tam ma?" (Książka kosztuje 15 złotych - ale jest przecież SMART! - po co ma płacić 25 złotych z wysyłką za 1 książkę, gdy może mieć 3 za 40 złotych? - tak teraz myślą klienci na Allegro). Więc wchodzi do działu Historia w moim sklepie. I proszę! - Przygody gąski Balbinki, Podręcznik do narciarstwa, Jak naprawić swoje małżeństwo - itd. Efekt: "A niech mnie! - co to w ogóle jest!? - dobra, zostaję przy tym, co już mam! Przecież nie będę grzebał w tym MULE". 

Jak  sądzicie: ILE TRACI ALLEGRO - I MY, OCZYWIŚCIE, TEŻ - NA TYM CHAOSIE?? - O, myślę, że GRUBĄ KASĘ! Czy ktoś o tym pomyślał??

oznacz moderatorów

g_rajnert
#12 Orędownik#

Ostatnio to - produktyzacja magazynów - poprawiło się. Można robić produkty na czasopismach posługując się ISSN (+tytuł + rok + nr wydania).

Ale i tak sa gigantyczne problemy z czasopismami wydającymi wydania specjalne z tym samym ISSN co "regularne" wydania. Później zgadnij o co chodzi....

 

Powiem tak - zgłosiłem do tej pory ze 400ta korekt do produktów (książki, czasopisma).. I padłem... nie mam siły dalej się z tym bujać...

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

g_rajnert W książkach się nie poprawiło. Dobijam do 700 zgłoszonych błędów, prawie 70% odrzuconych częściowo lub w całości. Nawet załączanie linków do strony wydawnictwa nie zawsze pomaga.

oznacz moderatorów

g_rajnert
#12 Orędownik#

Przez "poprawiło się" miałem na myśli - w czasopismach można było tylko zrobić produkt per pełny EAN - czyli miesięcznik od 2010r ma 1-2 EANy - 1-2 produkty....

Teraz można wykorzystać ISSN i zrobić to prawidłowo...

Ale i tak widzę że są sprzedawcy wrzucający po 10-20 pozycji pod jeden produkt (istotnie inny, pomimo tego że odpowiednie produkty już są...) - bez sensu, ale procenty i wymagania spełnione.....

Drogie Allegro - sugeruję stworzyć możliwość zamrażania produktu - czyli książki/czasopisma: tytuł+autor+kategoria+wydanie: zamrozić, ew zmiany wprowadzać nie na pałę ale po potwierdzeniu przez pracownika Allegro i/lub osób wystawiających ten produkt w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

oznacz moderatorów

rudybart
#9 Pomysłodawca#

Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 120 opisuje co jest antykiem a co nie, z naciskiem na pkt 3 gdzie podane jest wyraźnie co może być antykiem oraz pkt 4 w którym podaje się co jest "towarem używanym".  Mam wrażenie że książki wydane po 1945 i do roku 1989 pasują idealnie do opisu "towarów używanych", dodawanie ich na siłę do antyków i wymaganie kodu ISBN to najzwyczajniej brak wiedzy lub chęć powiększenia zysków za wszelką cenę.

Poniżej art 120, pkt od 1 do 4.

Art. 120.

1. Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1) przez dzieła sztuki rozumie się: 

a) obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (PCN 9701), (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1),

b) oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (PCN 9702 00 00 0), (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),

c) oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (PCN 9703 00 00 0), (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),

d) gobeliny (PCN 5805 00 00 0), (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16- 30.00) oraz tkaniny ścienne (PCN 6304), (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,

e) fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach;

2) przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:

a) znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako ważne środki płatnicze (PCN 9704 00 00 0), (CN 9704 00 00),

b) kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (PCN 9705 00 00 0), (CN 9705 00 00);

3) przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, których wiek przekracza 100 lat (PCN 9706 00 00 0), (CN 9706 00 00);

4) przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (PCN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00).

oznacz moderatorów