anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Niekorzystne ustawienia cennika dostaw

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

Temat poruszałem już co najmniej kilka razy z pracownikami Allegro i nigdy nie dostałem wiążącej odpowiedzi. Ostatnio Pan Jakub [edycja] obiecał, że skontaktuje się ze mną w sprawie omówienia tej sprawy, ale oczywiście brak odzewu. Może wy drodzy sprzedający będziecie mieli jakieś kreatywne rozwiązanie mojego problemu. Niech Allegro potraktuje ten wątek jako poradę i pomysł na przyszłe implementacje do swojego systemu.

Sprzedaję na Allegro zarówno małe (butelki 1l) jak i duże (wypełniające w pełni paczkomat C) przedmioty.
Do małych przedmiotów mam dodany cennik dostawy na zasadzie 10 sztuk w paczkomacie = 1 paczka
Do dużych przedmiotów mam dodany cennik dostawy na zasadzie 1 sztuka w paczkomacie = 1 paczka

Klienci notorycznie kupują u nas koszyki na zasadzie 1 duży przedmiot + 1-5 małych przedmiotów i wybierają opcję paczkomat. Nie mam do nich pretensji, bo takie ich święte prawo żeby kupili to na co mają ochotę. Allegro natomiast oblicza koszty dostawy w taki sposób, że ja powinienem z tego zrobić jedną paczkę. Zgodnie z opisem jestem zmuszony zrobić dwie paczki, bo duży przedmiot wypełnia całą dostępną przestrzeń skrytki paczkomatowej C. Ostatecznie pakuję 1xC i 1xB a Klient (lub Allegro jeśli jest SMART) płaci mi tylko za jedną przesyłkę. Drugą pokrywam ja jako sprzedawca.

Dlaczego tak się to odbywa, gdy ja jasno i wyraźnie deklaruję: duży przedmiot mieści się tylko 1 w przesyłce, nie ma możliwości nic tam dołożyć. Ok - wiem, że istnieją metody obliczania, ale:

  • kwota najtańszej dostawy / kwota najdroższej dostawy - nie ma znaczenia - wszędzie są te same kwoty dostawy
  • przesyłki będą nadane osobno, a koszty dostawy zsumują się - dla mnie bez sensu, bo oprócz podanego wyżej przykładu sprzedaje też inne przedmioty, dla przykładu butelki 0,5l to 20 sztuk w paczkomacie a butelki 1l to 10 sztuk w paczkomacie. Gdy Klient kupi 2 x 1l + 3 x 05,l to oczywiście jestem w stanie wysłać mu to jedną przesyłką. Jeśli będę miał ustawione nadawanie osobno, to będę oszukiwał Klienta - będę żądał od niego opłaty za dwie paczki, gdy w rzeczywistości jestem w stanie nadać jedną paczkę.

W związku z tym mam ustawione "kwota najdroższej dostawy"

I teraz moje rozwiązanie tego problemu:

Dla przykładu przyjmijmy założenia podane poniżej:

  • przedmiot A ma cennik 20 sztuk w paczkomacie
  • przedmiot B ma cennik 10 sztuk w paczkomacie
  • przedmiot C ma cennik 1 sztukę w paczkomacie
  • Cena za paczkomat w każdym cenniku identyczna

Gdy obowiązują obecne zasady to Klient zamawiający 20xA + 10xB +1xC zapłaci tylko za jedną przesyłkę, podczas gdy ja będę musiał nadać i wysłać trzy przesyłki

Dlaczego Allegro nie wprowadzi sposobu obliczania dostawy na zasadzie sprowadzenia przesyłki do wspólnego mianownika? Wydaje mi się, że nie jest to trudne w dobie milionowych inwestycji w systemy informatyczne Allegro, które mają nam, sprzedawcom, ułatwiać sprzedaż.

czyli:

Przyjmujemy że pusta paczka to kontener o zawartości 0/1

Przykład 1:
Klient kupuje 5xA i 5xB czyli kupuje zawartość 5/20 + 5/10 = 15/20 (dla mnie to jasna sytuacja wysyłam 1 paczkę i tak samo naliczy Allegro)

Przykład 2:
Klient kupuje 8xA i 7xB czyli kupuje zawartość 8/20 + 7/10 = 22/20 = 1 i 2/20 (Wysyłam 2 paczki, bo towaru jest zbyt dużo żeby wysłać to jedną paczką. Allegro oczywiście naliczy 1 paczkę)

Przykład 3:
Klient kupuje 3xA i 1xB i 2xC czyli kupuje zawartość 3/20 + 1/10 + 2/1 = 45/20 = 2 i 5/20 (Wysyłam 3 paczki bo towaru jest zbyt dużo żeby wysłać to dwiema paczkami. Allegro oczywiście naliczy 2 paczki)

Mam nadzieję, że jasno to przedstawiłem. Czy Wy też borykacie się z podobnym problemem? Dla ułatwienia opisałem tylko przykład z paczkomatem, ale to samo tyczy się oczywiście kuriera i każdej innej formy dostawy. Nie obraziłbym się gdyby @msniezek odniósł się do sytuacji.

oznacz moderatorów
41 ODPOWIEDZI 41

jakub_kosmider
Ekspert Allegro

Dzień dobry, 

Po pierwsze przepraszam za opóźnienie, po drugie dziękuję za Twoją opinię i głos w tej sprawie. Z tego co udało mi się dowiedzieć od kolegów pracujących przy temacie cenników dostaw pracujemy nad nowymi sposobami obliczania cenników, ale w tej chwili nie możemy określić konkretnych dat, kiedy takie zmiany wejdą w życie. Wiemy że jest to istotny temat, między innymi właśnie dzięki takim opiniom. 

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

Czy może Pan z grubsza powiedzieć czy nowy sposób obliczania cennika wykorzystuje tok myślenia, który przedstawiłem w pierwszym poście? Będzie sprowadzanie do wspólnego mianownika?

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Debiut_Plus w tej chwili nie możemy jeszcze tego potwierdzić, ale wszystkie głosy i opinie są dla nas bardzo cenne, więc na pewno weźmiemy pod uwagę Twoje pomysły. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

ELMAT-LUBLIN
#9 Pomysłodawca#

Witam!

My również mamy z tym problem.

Mamy towary duże, które zajmują cały wymiar "C" i produkty malutkie, których możemy wysłać 20szt. w jednej paczce. Wystarczy, że klient wybierze jeden produkt mały, automatycznie może wybrać jeszcze 19 produktów dużych i Allegro liczy to jako jedną wysyłkę do paczkomatu, chociaż fizycznie nie ma możliwości aby to się zmieściło.

Cenniki mamy ustawione dwa:

- dla małych produktów  - 20szt. do paczkomatu

- dla dużych produktów - 1szt. do paczkomatu

Problem jest i to wyraźny, bo albo klient będzie mógł kupić tylko po 1 produkcie do paczki, albo My jako sprzedawca będziemy musieli dokładać do paczek.

Proszę o ustosunkowanie się do sprawy.

Pozdrawiam!

oznacz moderatorów

drew-metSpZoo
#8 Zapaleniec#

u nas to samo pergola idzie w jednej paczce a do tego kupiła pani 4 donice koszt wysyłki za jedna paczkę

oznacz moderatorów

jasne1
#7 Wielbiciel#

Ja też mam wrażenie, że najbezpieczniej wpisać tylko 1 produkt w 1 paczce, a nadwyżkę kosztów wysyłki ewentualnie zwrócić klientowi. Nie zawsze ma to jednak sens, bo są takie towary, które klient z reguły zamawia po kilka sztuk.

A może ustawiać same wagi przedmiotów, a nie liczbę sztuk w paczce? jeśli określimy max wagę 1 paczki i wagi pojedynczych przedmiotów, być może wynik będzie bliższy rzeczywistej liczbie wysyłek.

Jeśli gabaryt przedmiotu odpowiada wielkości 1 paczki, można ustawić dla niego wagę max, aby już nic innego się nie zmieściło (niezależnie od rzeczywistej wagi przedmiotu, którą można podać w treści aukcji).

Uprzedzam, że dopiero mam zamiar założyć sklep i nie mam jeszcze sprawdzonego tego rozwiązania.

Mój problem jest natomiast taki, że przedmioty będą wysyłane z kilku magazynów, a każdy z nich określa swój osobny koszt dostawy i liczbę sztuk w paczce. Czy ktoś ma pomysł, jak w takiej sytuacji ustawić cenniki dostaw, żeby nie dopłacać ciągle do wysyłek? Mi przychodzi do głowy jedynie wyższa marża, która zrekompensuje te straty.....

oznacz moderatorów

sacsklep
#7 Wielbiciel#

Witajcie,

 

A powiedzcie mi, jak rozwiązujecie temat wysyłek ponad 30 kg. Chodzi mi o to czy da się zaznaczyć w cenniku, że towar będzie wysłany w dwóch paczkach. Tak by w menadżerze przesyłek inpost zaciągały się z jednego przedmiotu dwie paczki. 

 

Z góry dziękuję. 

oznacz moderatorów

Adekpol
#13 Ambasador#

Nigdy tego nie sprawdzałem ale w mojej głowie powstaje pytanie

Czy gdy Klient zamówił sobie produkty do paczkomatu, i przy zamówieniu widnieje ilość paczek 2, to czy przy koszcie jego Smarta 0 zł mogę mu wysłać 2 paczki i wszystkie są w ramach Smart, czy tylko 1 paczka zostaje w Smarcie a druga opłacam sam

Bo jeśli dopłacam to ja pie**ole, takich paczek mam całkiem sporo

oznacz moderatorów

DARFOLOPAKOWANIA
#8 Zapaleniec#

W zamówieniach masz wpisany nr paczkomatu, obok jest wyszarzany napis z ilością paczek. Jeśli "1 przesyłka" to 1 jest darmowa jeśli "2 przesyłki" to dwie są darmowe i tyle darmowych etykiet wygenerujesz.

oznacz moderatorów

Robert_Pa
#7 Wielbiciel#

Mam dokładnie ten sam problem, z tym że u nas marże są bardzo małe i niestety w wielu przypadkach musimy do takie sytuacji dopłacić.

problem już istnieje od dłuższego czasu ale widać że allegro się nie śpieszy z jego rozwiązaniem bo ich to nic nie kosztuje!

oznacz moderatorów

VELADOroof
#9 Pomysłodawca#

Cześć, 

Mam ten sam problem, cenników dostaw mam wiele i wiele z nimi problemów.

Aktualnie mam opcje sumowania się kosztów dostawy, po spakowaniu nadwyżkę zwracam.

Problem w tym że klientów często zniechęca duży koszt dostawy i mogą zrezygnować z finalizacji zamówienia lub wystawić później gwiazdki za koszt dostawy nawet jeśli zwracam im nadpłacone koszta. Problem zgłaszam co miesiąc od prawie roku ale niestety nadal nie został rozwiązany. 

Fajnie jakby była możliwość określenia które cenniki dostaw mogą zostać ze sobą połączone a które nie.

oznacz moderatorów

Bioires-Polska
#9 Pomysłodawca#

Przy obecnych cennikach Allegro są dwa rozwiązania:

1) Zaznaczyć opcję zsumowania cię cenników dostaw (niestety nie można tego zrobić dla wybranych aukcji, a jedynie albo wcale albo dla wszystkich). 

2) Założyć drugie konto i tam tylko wystawiać ciężkie produkty (taką właśnie dostałem radę od konsultanta Allegro).

Nie ma innej opcji. Wystarczyłoby gdyby Allegro wprowadziło możliwość ustawienia maksymalnej masy w paczce. Przecież istnieje parametr - masa. 

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

10 miesięcy minęło.
Czy coś się ruszy w temacie? Rozwiązanie uczciwe dla obu stron transakcji jest w pierwszym poście. Czemu Allegro przez wszystkie lata działalności nie jest w stanie poprawić tego mechanizmu, który powoduje, że sprzedawca dopłaca do interesu?

oznacz moderatorów

4thReactor
#7 Wielbiciel#

Mam podobny problem, ale u mnie chodzi o gabaryty a nie o ilość czy wagę. Klienci bowiem notorycznie kupują dwa produkty z których jeden jest kwadratowy i ciężki a drugi płaski i lekki. Nie mogą być zapakowane razem, bo są zupełnie innych gabarytów.

W takich sytuacjach jestem zmuszony wysyłać dwie osobne przesyłki, choć Allegro liczy klientowi za jedną. Bardzo bym chciał, żeby Allegro się tym zajęło, bo od paru lat generuje mi to spore straty.

oznacz moderatorów

Helenka147
#9 Pomysłodawca#

Nie czaje dlaczego allegro każe nam wypełniać te cenniki dostaw (z czym jest trochę roboty), skoro i tak nie stosuje się do tego, co jest tam napisane. Mam dokładnie ten sam problem. Ustawiłam maksymalnie 1 w paczce, klient zamówił coś z 2 różnych ofert, allegro chce to wysłać 1 paczką paczkomatową.

Czy nie jest czasem tak, że do 1 zamówienia można drukować kilka etykiet w managerze inpost (chyba do 3)? Słyszałam, że ludzie tak robią, jeśli mają towar z różnych magazynów. Po prostu generują i drukują tą samą etykietę kilka razy. Czy ktoś z Was tak robił?

oznacz moderatorów

VELADOroof
#9 Pomysłodawca#

Oklejają kilka paczek etykietą o tym samym numerze ?

oznacz moderatorów

Helenka147
#9 Pomysłodawca#

Nie, to się tyczy dobrze przetworzonych paczek jednak. Czyli takich gdzie do jednego zamówienia ma się informacje o 2 przesyłkach (lub więcej). Wtedy można wygenerować kilka razy jedną etykietę.

Ogólnie zmieniłam w ustawieniach allegro, że przesyłki się nie sumują (wcześniej miałam klient opłaci najdroższą przesyłkę, czy coś takiego) i teraz wszystko mi działa ok. Czyli normalnie dostaje np 1 zamówienie na kilka przedmiotów + kilka etykiet. Klienci raczej nie narzekają, bo jak ktoś ma smarta to i tak nie płaci za ta 2 etykietę.

oznacz moderatorów

DARFOLOPAKOWANIA
#8 Zapaleniec#

Nie można generować 2 takich samych etykiet do 2 różnych paczek bo i tak jedna kurierowi nie przejdzie.

Wątpię by problem się rozwiązał, bo Allegro na tym nic nie zyskuje a musi wydać więcej darmowych etykiet, pozostaje opcja zwrotu kasy za jeden produkt i niech klient kupi go jeszcze raz.

oznacz moderatorów

Helenka147
#9 Pomysłodawca#

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moją poprzednią odpowiedź.

Nie można tej samej etykiety drukować 2 razy i udawać, że wszytko będzie ok.

 ALE... jeśli zmienisz ustawienia na "przesyłki będą nadane osobno, a koszty dostawy zsumują się", to będziesz dostawał 2 etykiety (lub więcej), nawet jeśli klient kupi poprzez koszyk kilka przedmiotów od Ciebie.

Te dodatkowe etykiety generuje się w WYGENEROWANYCH / NIEWYGENEROWANYCH w import allegro w menagerze inpostu. Odsyłam tutaj jak coś:

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zaawansowani-sprzedawcy/jak-wygenerowa%C4%87-dwie-etykiety-do-pacz...

oznacz moderatorów

DARFOLOPAKOWANIA
#8 Zapaleniec#

Tylko problem leży gdzie indziej, nie ma problemu gdy masz w cenniku maksymalnie w paczce 10 szt. klient kupuje 20 szt. to z automatu masz 2 darmowe etykiety.

Problem lezy gdzie indziej. Mamy duży objętościowo towar i załóżmy że do paczkomatu wejdzie tylko 1 szt. Masz w cenniku napisane maksymalnie w opakowaniu 1 szt. A ktoś kupi u Ciebie jeszcze jeden przedmiot, załóżmy że o połowę mniejszy to i tak nie zmieści się w jednej paczce, a Allegro generuje tylko 1 darmową paczkę w smarcie.

oznacz moderatorów