Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Męczy mnie od dłuższego czasu nowy formularz zwrotów udostępniony przez allegro
Nijak ma się od umowy konsumenckiej
pomoc allegro też nie wyjaśnia co to jest zwrot i jakie on ma umocowanie w przepisach prawa
jest taki link
który zawiera takie pojęcia jak odstąpić od zakupu, ale nigdzie nie ma słowa jak odstąpienie od umowy ani opisu co to jest allegrowy zwrot towaru
jest też drugi formularz
tutaj także ani słowa o odstąpieniu od umowy
jest taka strona
tutaj już pojawia się odstąpienie od umowy
wisienką na torcie jest informacja tutaj
kompletnie wprowadzająca w błąd konsumentów, którzy myślą że dzięki wspaniałemu allegro są ponad Polskim Prawem i nie muszą odstępować od umowy, ani nic odsyłać poza towarem
to ja się pytam Państwa ekspertów od allegro
@msniezek @nat_not @cloudcloud
gdzie w allegro jest formularz elektroniczny odstąpienia od zawartej umowy w trybie konsumenckim?
zacytuję tutaj artykuł
Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku, nie ma obligatoryjnej formy oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość. Artykuł 30, ustęp 1 wyżej wspomnianej ustawy wskazuje, że "konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu odstąpienia od umowy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do ustawy". Nie ma przepisów mówiących o obowiązku przesłania oświadczenia w formie pisemnej lub elektronicznej. Mimo wszystko, wyżej wspomniane formy są uznawane za najodpowiedniejsze, gdyż pozwalają na udowodnienie oraz potwierdzenie racji poszczególnych stron umowy – ich stosowanie jest najodpowiedniejsze dla celów dowodowych
Skoro wyżej wspomniana ustawa o prawach konsumenta nie określa konkretnej formy oświadczenia w zakresie odstąpienia od umowy zawartej na odległość, należy odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego (dalej jako k.c.). I tak, artykuł 60 k.c. wskazuje, że "Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli)". Z kolei zgodnie z art. 65 k.c.: „Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje”.
Konsument może zatem odstąpić od umowy, wyrażając taką wolę przez każde zachowanie, które ją dostatecznie ujawnia. Oświadczenie woli złożone konsumenta należy następnie tłumaczyć zgodnie z okolicznościami, w których zostało złożone, zasadami współżycia społecznego oraz ustalonymi zwyczajami.
Wynika z tego, że konsument ma dowolność w zakresie wyboru formy oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy. Brak nakazu zachowania formy szczególnej pozwala stwierdzić, że zachowanie konsumenta, które ujawnia jego wolę w sposób dostateczny, można potencjalnie uznać za rodzaj oświadczenia. Nie ma więc tutaj ograniczenia wyłącznie do zwrotów werbalnych. Okazuje się, że czasami gesty, znaki oraz inne zachowania również mogą wywoływać skutki prawne, co podlega jednak każdorazowemu badaniu w danej sytuacji.
https://www.rzetelnyregulamin.pl/pl/a/odstapienie-od-umowy-a-oswiadczenie-woli-konsumenta
nadmienię że
słowo zwrot nie jest jednoznaczne, chociażby dlatego, że może ono zostać odebrane przez sprzedawcę jako złożenie reklamacji lub odesłanie towaru na recycling do tego nie wiemy czy żądanie jest składane w trybie konsumenckim. Ponadto, prawodawca unijny wymaga, aby takie oświadczenie było jednoznaczne.
zacytuje tutaj fragment wyroku trybunału unijnego
Różnice w sposobach wykonywania prawa do odstąpienia od umowy w poszczególnych państwach członkowskich prowadzą do powstawania kosztów dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż transgraniczną. Wprowadzenie zharmonizowanego wzoru formularza odstąpienia od umowy, który będzie mógł być używany przez konsumenta, powinno uprościć proces odstąpienia od umowy i prowadzić do pewności prawa. Z tego powodu państwa członkowskie powinny powstrzymać się od wprowadzania jakichkolwiek dodatkowych wymogów dotyczących sposobu przedstawienia w odniesieniu do ogólnounijnego wzoru formularza, dotyczących na przykład rozmiaru czcionki. Konsument powinien jednak nadal mieć możliwość odstąpienia od umowy, posługując się własnymi słowami, pod warunkiem że jego oświadczenie o odstąpieniu od umowy skierowane do przedsiębiorcy jest jednoznaczne. Pismo, telefon lub odesłanie towarów wraz z jasnym oświadczeniem mogłyby odpowiadać temu wymogowi, ale ciężar dowodu, że odstąpienie od umowy miało miejsce w terminie ustalonym w niniejszej dyrektywie, powinien spoczywać na konsumencie.
co mówi nasza ustawa konsumencka na ten temat:
Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, muszą Państwo poinformować nas [2] o swojej decyzji o odstąpieniu od niniejszej umowy w drodze jednoznacznego oświadczenia (na przykład pismo wysłane pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną). Mogą Państwo skorzystać z wzoru formularza odstąpienia od umowy, jednak nie jest to obowiązkowe. Aby zachować termin do odstąpienia od umowy, wystarczy, aby wysłali Państwo informację dotyczącą wykonania przysługującego Państwu prawa odstąpienia od umowy przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.
*nowomowa 🙂
jakiś zły dzień chyba masz dzisiaj @REDziku 🙂
Masz batonika na dobranoc 😊 🤗
<daje Prince Polo śmietankowy>
@RED Poprawione.
a moze ktoś z Kompetentnych Pracowników na Allegro odpowie na mojego posta
dlaczego w formularzu zwrotu nie ani słowa o odstąpieniu od umowy?
otrzymałem dzisiaj kilka zwrotów po wypełnieniu takiego formularza i za diabła nie wiem czy te rezygnacje to odstąpienia od umowy czy też inne dziadostwo
np: próba zarażenia nas koronowirusem bo Kupujący mógł nam odesłać mocno skażony produkt
trzeba było nie odbierać, powód podajesz właśnie taki, że paczka może być zarażona, niech kupujący zwróci za 3 miesiące 2 tygodnie 😄
Nie wiadomo dokładnie, co to jest. Niby odstąpienie od umowy na podstawie ustawy konsumenckiej, ale można zaznaczyć powód „przedmiot uszkodzony”. Konsument może ale nie musi podać powód odstąpienia, jednak zawsze ma ono taki sam skutek, natomiast w takiej sytuacji nie otrzyma się zwrotu prowizji pobranej od niezawartej umowy, bo po odstąpieniu w świetle obowiązujących przepisów umowa jest uznana za niezawartą, a zgodnie z regulaminem gdy umowa nie jest zawarta Allegro nie nalicza prowizji. Gdyby był to formularz reklamacyjny, wtedy po upływie 14 dni od odbioru przesyłki nie mógłby się pojawiać komunikat „czas na zwrot minął”, ponieważ reklamować można do 2 lat. Jedno wyklucza drugie” Moim zdaniem jest to narzędzie ułatwiające nienależne pobieranie prowizji nawet wtedy, gdy konsument odstąpi od umowy. Z uczciwością ma to niewiele wspólnego.
myślę podobnie, wg mnie ten formularz pełni tylko 2 funkcje
- informuje allegro że jest zwracany towar
- informuje Sprzedawcę że może spodziewać się przesyłki
nie jest on w żadnym wypadku formularzem odstąpienia od umowy
ani formularzem zgłoszenia reklamacji
ba może go wypełnić ktoś komu nie przysługuje odstąpienie od umowy
ponadto
formularz odstąpienia od umowy Kupujący może sobie wydrukować ze stron allegro
i wygląda on inaczej - trzyma się litery prawa
Próbowaliście coś takiego wydrukować? np do celów ewidencyjnych?
przecież w wypadku kontroli skarbówki od razu padnie pytanie co to takiego jest?
dzisiaj przez taki formularz, ktoś próbuje mi odstąpić od umowy w trybie konsumenckim przy zakupie towaru na firmę
i do tego twierdzi że wprowadzam go w błąd bo mam darmowe zwroty (zakup przez paczkomat i smart)
wołam allegro @nat_not @msniezek @cloudcloud - posprzątajcie ten serwis z tych bzdur i nieścisłości !!!
Ps. Twierdzenia klienta-firmy jest nierzeczowe, przecież Allegro to portal B2C, a nie B2B (wobec czego głównym jego odbiorcą jest konsument) i jeśli tylko zaznaczyłeś w zakładce zwroty wyłączenie rękojmi dla firm to niech się buja.
Zwrot dla US to zwrot, nie ma znaczenia na jakiej podstawie. Przecież ty możesz przyjmować zwroty w większym zakresie niż przewiduje to ustawa, jeśli tylko przyjmujesz i zwracasz pieniądze to w czym problem?
Spotkałem się z gotowym dokumentem do wydruku w przypadku odstąpienia od umowy, napisany z wszystkimi szykanami. Taki druczek dołącza częśc sprzedawców do powiadomienia dla klienta. Klient zawsze może wydrukowac, podpisac i wsadzić do paczki. Identycznie w przypadku niektórych e-sklepów. Są dostarczone gotowe egzmeplarze odstapienia od umowy oraz instrukcja wypełnienia.
np. np. www.officeshoes.pl
Więc jak chcesz się zabezpieczyć na wszystkie strony, sporządź taki duczek (można pobrac gotowe z sieci) i automatycznie dołaczaj do maila jaki wysyłaśz do klienta.
pierwszy z brzegu : https://sklep-marusha.pl/wp-content/uploads/2018/03/odstapienie-od-umowy.pdf
http://www.federacja-konsumentow.org.pl/n,45,865,12,1,wzor-oswiadczenia-o-odstapieniu-od-umowy-zawar... i śpisz spokojnie, nie martwiąc się o to czy użyto odpowiedniego słowa.