anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pozycjonowanie ofert po trafności - drastyczne zmiany

Sayus
#9 Pomysłodawca#

Witam,
od grubo ponad miesiąca walczymy z problemem znikających a raczej mocno przemieszczających się ofert w sortowaniu po trafności.
Być może ktoś kiedyś miał podobny problem lub ma jakiś pomysł, bo nam już ręce opadają.
Mianowicie gdy wchodzimy w kategorię w której zamieszczamy nasze oferty i zostawiamy domyślne sortowanie po trafności to dzieją się dziwne rzeczy.
Problem dotyczy 3 aukcji z 6 jakie oferujemy w danej kategorii.

  1. Blisko 400 klientów w 30 dni. - tutaj występuje problem.
  2. Ponad 130 klientów w 30 dni. - brak problemu
  3. Ponad 100 klientów w 30 dni. - występujący problem
  4. Prawie 100 klientów w 30 dni. - występujący problem
  5. Około 30 klientów w 30 dni. - brak problemu
  6.  Około 10 klientów w 30 dni. - brak problemu

Na przykładzie oferty, która ma dosyć pokaźną sprzedaż (2 w kolejności po sortowaniu wg. popularności, blisko 400 osób kupujących w ostatnie 30 dni). Zazwyczaj pokazywała się ona na 3-5 pozycji. Mówimy tutaj tylko o ofertach promowanych. Nie bierzemy pod uwagę ofert sponsorowanych z allegro ads. Od właśnie ponad miesiąca zauważyliśmy, że lubi ona sobie "zniknąć" z tych pozycji i pojawić się uwaga dopiero na 11 stronie listingu, czyli prawie na samym szarym końcu ofert promowanych. We wcześniejszych etapach "znikała" na max 2-3 godziny. Aktualnie jest to większa część dnia. Dzieje się to nagle.

Na przykładzie dnia dzisiejszego o godzinie 10:00 oferta była na 4 pozycji a o 11:00 już na 11 stronie i tam znajduje się nadal. Zaraz za nią pojawiają się pozostałe dwie oferty, w których występuje ten sam problem a również posiadają niemałą sprzedaż. Jeszcze inne oferty, które są w tej samej kategorii widnieją na "normalnych pozycjach" czyli 1 i 2 strona listingu a samą sprzedaż posiadają mniejszą bądź większą od ofert z problemem.
Nie wiem, czy nagle po ofercie przebiega stado słoni i zrzucają ją z 4 pozycji w okolice 600 pozycji czy trafia nagle jakiś kataklizm i ląduje na 11 stronie gdzie wyprzedzają ją oferty z zerową sprzedażą, allegro lokalnie czy inne licytacje z zerowym zainteresowaniem.
Gdy zgłosiliśmy problem do supportu allegro, po ponad tygodniu otrzymaliśmy informację, że "Po wnikliwej analizie przez nasz dział techniczny nie stwierdzono nieprawidłowości systemie pozycjonowania ofert".
Co najlepsze chwilę po wiadomości oferty poleciały z topowych miejsc na 11 stronę 🙂

Wiemy, że na "trafność" przypada wiele czynników więc wysyłanie artykułu allegro dotyczące tego oto sortowania nic nie wniesie.
Nasz poziom jakości sprzedaży na dzień dzisiejszy: Super+ 872 z 1000 pkt
Ogólne statystyki konta również na wysokim poziomie. Wszystkie punkty z artykułu o trafności sprawdzane kilkakrotnie i spełnione. 
W najlepszej ofercie, która sobie znika ponad 100 tys. wyświetleń w ciągu ostatnich 30 dni.

Niestety uważamy to zjawisko za nienormalne i zwyczajnie niesprawiedliwe. Nie wiemy czy nie jest to już jakieś celowe zagranie żeby dawać szansę słabszym ofertom czy zwykły błąd algorytmu.

Jakieś pomysły ?

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

Sayus
#9 Pomysłodawca#
oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Sayus Nie podałeś numeru oferty, zatem trudno mi się odnieść. Wspominasz, że spadki oferty na listingu są po godzinie 11:00, dlatego dopytam — jaką godzinę masz ustawioną jako graniczną? Jeśli godzina graniczna mija, to na początku listingu pojawiają się oferty, w których sprzedający ustawili późniejszą godzinę graniczną. 

Pozycja oferty na liście wyszukiwania może zmieniać się w zależności od pory dnia. Im późniejsza godzina wysyłki tego samego dnia, tym dłużej oferty będą miały oznaczenie o dostawie jutro i dłużej będą się wyróżniać na tle konkurencji.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Sayus
#9 Pomysłodawca#

Numer oferty: 11762735951

Godzina graniczna o 13:01

Czas wysyłki aktualnie przewidywany na pojutrze. Tak samo jak większość sprzedających. O tym że oferty mogą się przemieszczać wiemy ale żeby o 600 miejsc w dół?.

Aktualnie oferta na 10 stronie 

oznacz moderatorów

Sayus
#9 Pomysłodawca#

Kolejny przykład, że w wyświetlanie oferty w kategorii jest "popsute"


Przedstawię to na screenach krok po kroku, prościej się chyba nie da... Screeny wykonane przed chwilą porównując naszą ofertę z ofertą konkurencji, która jest niemalże identyczna (Tytuł, Cena, Ilość sprzedaży, czas wysyłki). 

Wpisując frazę "Kamera Zewnętrzna" w głównej wyszukiwarce allegro nasza oferta (11762735951) pojawia się na 4 pozycji jako promowana. Oferta konkurencji (11105103114) natomiast jest na 11 miejscu.
Screenshot_13.png

 

Screenshot_14.png

 


Następnie wchodząc w kategorię "Kamery IP" ta sama oferta konkurencji jest na 1 stronie na pozycji 14, a nasza oferta na 10 STRONIE. Kilkaset pozycji niżej niż oferta konkurencji. 
Screenshot_12.png

 

Screenshot_11.png

 


Co nagle się zmieniło, że po wpisaniu frazy w wyszukiwarce jesteśmy przed nimi. A po przejściu do kategorii jesteśmy kilkaset pozycji niżej ?
Nie wydaje się to Państwu dziwne ?

 

oznacz moderatorów

Sayus
#9 Pomysłodawca#
oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Sayus Konsultowałam tę sprawę z odpowiednim zespołem i otrzymałam informację, że pozycję na listingu może poprawić zmiana zdjęcia głównego (zgodnie z zasadami). 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Sayus
#9 Pomysłodawca#

Miniaturka od dłuższego czasu była taka sama, dokonaliśmy drobnych zmian gdy to wędrowanie oferty już się zaczęło. No ale oczywiście spróbujemy.

oznacz moderatorów

Sayus
#9 Pomysłodawca#

@ko_alka Dodam, że trochę dziwi mnie ze to kwestia miniaturki. W takim stylu jest ona od początku istnienia ofert czyli pewnie prawie dwa lata. W dodatku 3/4 innych sprzedających w tej kategorii dosłownie "zjechało" z nas ten pomysł i też mają podobne miniatury.

oznacz moderatorów