anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

SMART a rozliczenia podatkowe

agatesklep
#7 Wielbiciel#

Witam,

mam pytanie o sposób rozliczania przesyłek w ramach SMART. Nie ma problemu w przypadku gdy całość przesyłki mieści się w pakiecie SMART, np. paczkomat. Ale co w przypadku, gdy Allegro dopłaca tylko część kwoty, np. kurier - wpływa od Allegro kwota 8 zł a resztę pokrywamy sami. Czy wtedy ujmujemy tę wartość na paragonie/fakturze? Mamy obowiązek to wykazać.

A przy zwrocie to już w ogóle jest ciekawie. Bo skoro klient dostaje paragon lub fakturę z nabitą przesyłką i chce odstąpić od umowy, to tak paragon jak i faktura powinna być wyzerowana, również o wartość przesyłki. Powstaje paradoks, w którym klient nie zapłacił za przesyłkę w tym konkretnym przypadku tej własnie kwoty a dostaje jej zwrot?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16

DrapexPL
#12 Orędownik#

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupujących/allegro-smart-a-kwota-transportu-na-paragonie/...

 

Współfinansowanie dostawy kurierskiej z Allegro na paragonie lub na fakturze

Na fakturze/paragonie należy uwzględnić końcowy koszt dostawy w wysokości równowartości dopłaty od Allegro, czyli do 8 lub do 6 zł. Na pozostałą kwotę dostawy udzielasz kupującemu rabatu.

Na przykład: dla zamówienia z ceną za dostawę 12,99 zł, jako koszt dostawy wskaż 8zł (wysokość dopłaty od Allegro).

 

oraz info z:

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/dostawa-z-allegro-smart/dlaczego-na-fakturze-za-zakup-przedm...

 

Dlaczego na fakturze za zakup przedmiotu z Allegro Smart! sprzedający wykazał koszt wysyłki?

W zależności od tego jaki koszt wysyłki sprzedający przypisze do swojej oferty lub zaproponuje darmową dostawę, otrzymasz od niego fakturę bez kosztów wysyłki lub zawierającą takie koszty, które zostały pokryte w ramach kupionej przez Ciebie usługi Allegro Smart!

Ze względu na różne sposoby rozliczeń poszczególnych sprzedających, nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć w jaki sposób należy rozliczać daną fakturę.

Zawierane transakcje należy dokumentować zgodnie z ich faktycznym przebiegiem gospodarczym. Sprzedający powinni wykazać całkowitą sprzedaż, jaką zrealizowali i za jaką otrzymali należne wynagrodzenie.

W praktyce gospodarczej często na fakturach zakupu znajdują się pozycje, których nie można odliczyć w rozliczeniach podatkowych. Wówczas kwoty te powinny być wydzielane i nie ujmowane przez firmy w księgach podatkowych. W przypadku faktur związanych z zakupami realizowanymi w ramach Allegro Smart! jak i innych przypadkach, należałoby jednak indywidualnie ocenić możliwość odliczenia tych pozycji lub skontaktować się z biurem rachunkowym, czy doradcą podatkowym.

Transakcje z dostawą współfinansowaną z Allegro, sprawdzisz w zakładce Zamówienia. Znajdziesz w niej podsumowanie z ceną dostawy, wysokością dopłaty od Allegro i różnicą. Informacje te znajdziesz także w mailu o wpłacie od kupującego.Ceny za dostawy są niezależne od Allegro i regulują je odrębne umowy sprzedających z przewoźnikami.

oznacz moderatorów

agatesklep
#7 Wielbiciel#

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jak to wygląda w przypadku zwrotów właśnie? 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

Przy smarcie nie oddajesz za wysyłkę 🙂 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

agatesklep
#7 Wielbiciel#

Czyli koryguję fakturę tylko na wartość towaru, pozostawiając koszt przesyłki? (Czyli po korekcie faktura będzie opiewać na samą przesyłkę w kwocie 8 zł?)

oznacz moderatorów

RLis
#10 Popularyzator#

@kostas11  ale czy na pewno tak we wszystkich przypadkach ?

Przykład bodajże z piątku: klient kupił towar za 50zł, wybrał ze smartem allegro polecony za 5,90zł i wpłacił 50zł ja jednak otrzymałem 55,90zł

Następnie kupujący anulował zamówienie to mu zwróciłem 55,90zł - wszystko co otrzymałem, wniosek: kupujący "zarobił" 5,90zł, ciekawe kiedy się to upowszechni i niektórzy zrobią z tego maszynkę do zarabiania ?

Co prawda w czerwcu, po zmianach allegro-pocztowych to chyba zniknie, ale teraz jeszcze to działa

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@RLis Czasem nie dołożyłeś z własnej kieszeni? 5,90 będzie na fv z poczty czy poczta wysłała gratis?

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@akcesoria-net-pl  wygląda, że anulacja była przed wysyłką. na fv będzie dopiero jak paczka wyjdzie do skanowania. Wygenerowane etykiety nie są liczone do fv, dopiero przesyłki nadane masz na fv z poczty. Podobnie jest z DPD, na fv są dopiero paczki zeskanowane przez kuriera, a nie wygenerowane etykiety.

W sumie pytanie, czy allegro odda mu całość, na chłopski rozum, to w takiej sytuacji powinni oddać 50zł, a te 5,90zł powinno wrócić na konto allegro, ale jak jest w praktyce, to trudno wyczuć ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@mikeza No tak, przeoczyłem, że to anulowanie.

Ale skąd się wzięło to 5,90? Bo mnie allegro nie daje takich prezentów.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@akcesoria-net-pl  jak idzie przez pocztę, to cała kwota wpływa na konto sprzedawcy. Wybrał smarta i zapłacił 50zł + 5,9zł pokryło mu allegro i całość przekazało sprzedawcy. W momencie anulowania trzeba było to zwrócić, gdzie trafiło 5,9zł trudno powiedzieć, myślę, że jednak allegro to odebrało. Nie chce mi się wierzyć, że daliby za free kupującemu.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@mikeza  Też mi się nie chce wierzyć, ale może warto sprawdzić.

Można by sobie napukać tarczy antykoronowej od naszego dobrego wujaszka 🤣  

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@RLis przy odstąpieniu i smarcie jak odeśle oddajesz klientowi za towar, przy anulowaniu przed wysyłką zwracasz klientowi za towar a allegro za wysyłkę którą opłacił za klienta 🙂

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/informacje-dla-sprzedajacych/czy-w-przypadku-odstapienia-...

________
Κώστας
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Podstawowa zasada: na fakturze (paragonie) wykazujesz kwotę transakcji między Tobą, a klientem, tzn. klient dostaje dokument na taką kwotę jaką zapłacił. 

oznacz moderatorów

agatesklep
#7 Wielbiciel#

Idąc tym tokiem rozumowania, klient dostaje np. paragon na kwotę towaru, np. 50 zł, a wspomniany wpływ 5,9 zł za przesyłkę wystawiamy na paragonie... komu? Mamy przecież obowiązek dokumentować każdy wpływ, również za przesyłkę, chociaż klient jej nam nie uiścił.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@agatesklep Nabijasz to co dostajesz 🙂 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

agatesklep
#7 Wielbiciel#

I znów wracamy do pytania: Czy przy zwrocie koryguję fakturę tylko na wartość towaru, pozostawiając koszt przesyłki? (Czyli po korekcie faktura będzie opiewać na samą przesyłkę w kwocie 8 zł?)

oznacz moderatorów

agatesklep
#7 Wielbiciel#

Dzwoniłam na infolinię podatkową ale dowiedziałam się tylko tyle, że jest to niejednoznaczne i należy wystąpić o indywidualną interpretację. Ktoś z Was to zrobił?

oznacz moderatorów