anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Używana elektronika samochodowa - Kupujący uszkadzają towar i zwracają

AR_Auto_Czesci
#13 Ambasador#

Witam, cześć

 

Mam niemały problem, z którym za bardzo nie wiem jak sobie poradzić...

Mianowicie sprzedaję używane części samochodowe w tym m.in elektronikę samochodową, elementy te pochodzą jak wiadomo z demontażu używanych samochodów, części demontuje osobiście, gdzie samochód przed demontażem jest dokładnie sprawdzany w tym sprawność elektroniki...

Problem polega na tym że Kupujący robią sobie na Allegro wypożyczalnie z takich części... działa to na zasadzie, może to jest przyczyną, kupują, w zaciszu domowego garażu montują na własną rękę, nie działa, zwrot, a ja dostaję uszkodzoną elektronikę, osobiście nie jestem w tego sprawdzić gdyż z reguły samochód po demontażu ląduje na hucie, a musiałbym mieć drugi taki aby dany element sprawdzić...

 

Wiadomo czasem coś mogę pominąć a Klient to wykryje, ale zdarza się mega rzadko... jednak w tym miesiącu miałem apogeum takim zwrotów, w tym jeden element aż całą firmę zasmrodził typowym smrodem spalonej elektroniki gdzie klient oczywiście montował na swoją rękę i on nic nie czuł, ja tylko paczkę zwrotną otworzyłem i smród...

 

Pytanie... czy mogę takie elementy elektroniczne plombować na złączach, zerwana plomba = brak możliwości zwrotu bez podania uzasadnionej przyczyny zwrotu?

Czy mogę taką informację umieścić w opisie aukcji ?

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

krejzole
#14 Krzewiciel#

Napisz że produkt do użytku tylko przez profesjonalistów i że dobór i montaż wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie mechaniki samochodowej. Jak odeślą Ci spalony moduł możesz spróbować powołać się żeby klient przedstawił Ci rachunek że element montował zawodowy mechanik.

Ale wtedy być może nikt tego od Ciebie nie kupi.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

sprzedawać jako prywatny na AL
nie przyjmujesz zwrotów to raz, dwa możesz wyłączyć rękojmię
jeśli jako przedsiębiorca chcesz sprzedawać na allegro to sprawdzenie towaru kupujący ma tylko na tej zasadzie co w sklepie stacjonarnym więc zakładaj plomby widzisz, że plomba złamana tzn towar używany i jak zepsuty reklamacja odrzucona, bo zwroty tak musisz przyjąć ale możesz pomniejszyć o utratę wartości

oznacz moderatorów

Client:109199213
#12 Orędownik#

Cześć, @AR_Auto_Czesci.

Handlujesz towarem, który nie podlega wyłączeniom z prawa do zwrotu na mocy art. 38. ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Umieszczając taki zapis w ofercie naruszysz art. 10.1. regulaminu Allegro, mówiący o tym, że "wszelkie działania podejmowane przez Użytkownika w ramach Allegro powinny być zgodne z Regulaminem, dobrymi obyczajami oraz obowiązującymi przepisami prawa, w tym dotyczącymi ochrony praw konsumenta. i narazisz się na sankcje ze strony serwisu.

Dużo surowsze sankcje grożą Ci za naruszenie zbiorowego interesu konsumentów, a to dlatego, że zapis w rodzaju: "Towar nie podlega zwrotowi, jeśli Zamawiający rozpakował towar lub naruszył plomby zabezpieczające towar" jest klauzulą abuzywną z rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK. Wszyscy, którzy radzą Ci umieszczenie czegoś takiego w Twoich ofertach albo o tym nie wiedzą i plotą bez sensu, albo wręcz przeciwnie - doskonale wiedzą, co robią i próbują Ci zaszkodzić.

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

rozwiązanie jest proste, nie sprzedawaj towarów konsumentom, sprzedawaj towary na allegro biznes

 

@Client:109199213 niestety ma rację, nie można odmówić konsumentowi swoich praw czyli możliwości odstąpienia od umowy

ale można pomniejszyć wartość zwrotu jeżeli produkt był używany i jego wartość została zmniejszona lub towar został uszkodzony -gdyż to konsument odpowiada za produkt

niestety ustawodawca zignorował fakt, że ktoś może podszywać się pod konsumenta -np: mechanicy samochodowi pracujący na czarno

 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

I po to mu te plomby by wiedzial ze ktos mu przy towarze specjalnie gmeral by miec podstawy do pomniejszania wartosci zwrotu albo ze kupujacy celowo cos zepsul czy podmienil czesc 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@az1rael 

tak robią sieci duże handlowe, np: umieszczając na odzieży duże metki

https://www.elle.pl/artykul/zalando-wprowadza-duze-metki-przy-ubraniach-czy-pomoze-to-zapobiec-masow...

 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Pierwsze co przyszlo mi na mysl to babka w kreacji na wesele z metka na kiecce wielkosci deski do krojenia 😄

oznacz moderatorów