anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

UOKIK a prowizja od przesyłki - będzie kontrola

absolut2005
#9 Pomysłodawca#
oznacz moderatorów
51 ODPOWIEDZI 51

LEW433
#21 Demiurg#

No to sprawdzą. Ktoś się poskarżył.Pożyjemy, zobaczymy.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Wątpliwości UOKiK budzą też zasady przyznawania zwrotów prowizji po odstąpieniu od umowy. Moim zdaniem słusznie, bo nie można pobierać prowizji po odstąpieniu w żadnym przypadku, także wtedy, gdy kupujący poda powód odstąpienia typu "towar uszkodzony", "niezgodny z opisem" itp.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@xyz96 to zmienią na opłata za utrzymanie ogłoszenia i będzie po sprawie jak na Lokalnie i nie będzie zwrotów 🙂 

A z drugiej strony postaw się na miejscu właściciela portalu, utrzymujesz serwery, reklama itp. dałeś ofertę portal znalazł Ci klienta a że zrezygnował to Twoja sprawa 🙂 

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@kostas11 No AL nie ma żadnej opłaty za utrzymanie ogłoszenia. Jest za to opłata za obsługę transakcji, uiszczana po sprzedaży.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

temporalis_pl
#11 Animator#

UOKiK znów w allegro, tym razem w sprawie prowizji. Nie wiem, czy mogę wrzucić tu link, ale można poczytać np na stronie rmfu. Znów szykuje się kolejna afera i pewnie kara... 5 tysi 🙂

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@kostas11 Jak zmienią to się będziemy zastanawiać. Teraz, jeśli kupujący robi zwrot konsumencki przez formularz Allegro i zdaniem Allegro ten kupujący nie ma obowiązku wysyłać dodatkowego oświadczenia o odstąpieniu, a sprzedający musi zwrócić wpłatę, to umowa jest niezawarta, więc nie można pobierać prowizji od sprzedaży, a Allegro w wielu takich przypadkach prowizję pobiera.

Na moje pytanie, czy jeśli kupujący dokona zwrotu przez ten formularz, podając powód "towar jest uszkodzony lub niezgodny z opisem", sprzedający musi zwrócić wpłatę, Allegro odpowiedziało, że musi, bo jest to konsumenckie odstąpienie od umowy. Mam to na piśmie.

Podanie powodu odstąpienia nie zmienia podstawy prawnej. Formularz jest dostępny 14 dni od odebrania towaru, czyli zgodnie z ustawą.

 

 

 

oznacz moderatorów

Rad-Stol
#12 Orędownik#

UOKiK w końcu zapukało do allegro 😄 aż popkorn wstawiłem na ten seans. Ciekawe co się zmieni 🙂

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Zgadzam się w pełni z @xyz96. Dodałbym jeszcze, że póki opłata nazywa się 'prowizja od sprzedaży', to powinna być zwracana w każdym przypadku jeśli do sprzedaży nie doszło.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 - masz wpunkt i oczywiście rację

ale przypominam, że ostatnio allegro wygrało w sądzie z uokik i nie przeszło kilka klauzul niedozwolonych

argumentacja sądu była taka, że rozumny człowiek od razu by się do pisu zapisał oraz głosował na ziobrę bo niszczyła logikę i zdroworozsądkowe rozumowanie

ale z wyrokami sądów się nie dyskutuje

tu macie kwiatek do poczytania

https://finanse.wp.pl/allegro-wygrywa-bitwe-o-regulamin-z-uzytkownikiem-chodzilo-o-niedozwolone-klau...

 

oznacz moderatorów

yupiCOMP
#9 Pomysłodawca#

kolejną sprawą jest że nie zwraca opłaty pobranej za SMART - sprzedawca zostaje ze stratą

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@yupiCOMP a czy firma kurierska zwraca Ci koszt wysyłki przy odstąpieniu ? Ty musisz oddać koszt wysyłki konsumentowi jak zakup bez smart 🙂 więc i tak jesteśmy do przodu przy zwrocie w smart !

Wolę zwrotu w smart gdzie jestem w plecy 1 - 4 zł niż oddawać 13 zł bez smart 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

@kostas11tylko zwróć uwagę na ważną rzecz- SMART generuje mnóstwo zakupów z nudów. Ludzie często nawet nie otwierają paczek i zwracają chwilę po odebraniu.

Brak smarta wymusza wysyłkę na własny koszt a co za tym idzie- bardziej przemyślane zakupy i mniejszy odsetek zwrotów.

Koniec końców i tak myślę, że opcja 2 wychodzi dla sprzedających korzystniej.

 

Jedynym logicznym rozwiązaniem byłoby pobieranie od kupujących opłaty za przesyłkę zwrotną w wysokości opłaty SMART a Allegro mogłoby zwrócić ten sam koszt sprzedającemu.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@starling_shop masz racie ale to zależy od branży, pewnie że są zakupu żeby dobić do smarta czy wypożyczalnia.

U mnie mało jest zwrotów ale od wprowadzenia darmowej dostawy wzrosła mi od razu sprzedaż X2 jedyny minus to zmniejszyła mi się wartość koszyka, jak płacili za dostawę to brali więcej, teraz mam klientów co kupują 3 x w miesiącu żeby złapać się na smarka 🙂

Myślę że powinni coś pomyśleć ale pamiętaj że konkurencja rośnie allegro walczy o kupujących a zapomina o sprzedawcach ( klientów nie przybędzie ale będzie migracja między portalami ) mamy już 4 portale z darmową dostawą i u niektórych nawet nie trzeba nic kupować jako kupujący żeby mieć darmową dostawę a w grudniu rusza kolejny portal z branży IT ( wysokie przychody, dużo pracowników, spółka giełdowa ) będzie się działo 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

Narzucaniem coraz więcej i coraz większych opłat na sprzedających strzelają sobie tylko w kolano bo klient pójdzie tam, gdzie będzie najtaniej a sprzedawcy przecież muszą sobie odbić te wszystkie "udogodnienia" w cenach produktów. Prosty przykład- towar który sprzedajemy tutaj za 200 zł u konkurencji możemy sprzedać za 180 albo i jeszcze mniej.

Już sam fakt, że podnoszą dopłaty do smarka i jednocześnie obniżają kwotę pozwalającą na zakup w smarcie jest porażką. Dawniej jeszcze chociaż kwota graniczna 80 zl do wysyłki kurierem miała sens.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@starling_shop kasę ściągają pewnie żeby mieć na walkę z konkurencją, allegro ma swoje statystyki i wie ile może, mam taka nadzieję bo do przegięcia dużo nie trzeba 🙂

tutaj za 200 zł u konkurencji możemy sprzedać za 180 albo i jeszcze mniej.

I tu jest problem czy tam sprzedasz ??? 

Mam konta na kliku portalach i miałem przez rok wystawione produkty taniej niż na allegro, i co i guzik tam kilka zakupów a na allegro wzrost sprzedaży o 30 - 40 % więc jestem pewny że wielu przypadkach nie cena decyduje o zakupie, prosty przykład jeden z portali podniósł mi prowizję do 12,35 % na allegro mam 13 % żeby mieć darmowe dostawy musiałem jako sprzedawca wykupić abonament 39 zł + dopłaty uzależnione od ceny ( identycznie jak na allegro ) wiec podniosłem ceny bo przecież trzeba zarabiać 🙂 i jaki z tego wniosek sprzedaż wzrosła, prawdopodobnie portal się rozwija przyciąga kupujących 😄

Wniosek liczy się portal do puki nie przegną 😞

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

Od 2 lat akcje Allegro na giełdzie ciągle spadają, to raczej nie świadczy aby w tych swoich śmiesznych statystykach mieli cokolwiek pod kontrolą. Wyniki finansowe też mają nieciekawe- można sprawdzić bo to ogólnodostępne dane.

oznacz moderatorów

yupiCOMP
#9 Pomysłodawca#

a już udostepnienie opcji allegro pay gdzie ci kupujący z nudów nie musza nawet wyłożyć ani złotówki to już wogóle porażka, zero wyłożenia własnych pieniążków, smark oferujący bezkosztowy zwrot i używanie przedmiotu za friko, też mam swoje statystyki i widze co się wyrabia

oznacz moderatorów

yupiCOMP
#9 Pomysłodawca#

jeżeli jest to zwrot z winy niezgodności, uszkodzenie itd to rozumiem pokrycie zwrotu ale jeżeli ktoś kupuje i zwyczajnie robi odstąpienie bez przyczyny bo sobie poużywał za darmoszkę 14 dni i kolejne 14 dni bo ma tyle czasu na odesłanie i jeszcze mam pokryc koszta przesyłek to już to jest chore, można sprzedawać w nieskończoność aż towar osiągnie wartość 0 zł a straty sprzedawcy o koszta przesyłek przewyższą początkową wartość przedmiotu ^^ 

oznacz moderatorów