anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wystawianie faktury po prawie 3 miesiącach

dawal50
#14 Krzewiciel#

Napisał do mnie klient który zrobił u mnie zakup w kwietniu. W mailu "sprzedałeś" widnieją dane osoby prywatnej, a w mailu "nowa wpłata" widnieje nazwa firmy bez nip. Nie było w zamówieniu prośby o fakturę. Minęły prawie 3 miesiące i klient zgłasza się do tego zamówienia jako firma i prosi o fakturę.

Dodam że nie mam kasy fiskalnej, jestem na ryczałcie i jestem zwolniony z VAT.

Czy powinienem wystawić fakturę bez vat po 3 miesiącach od zakupu? Czy to zgodne z prawem? Pytam Was, bo pierwszy raz mam taką sytuację. Sprzedaję produkty cyfrowe i do tej pory odkąd weszło JPK_FA nikt nie chciał ode mnie faktury, dlatego czuję się teraz jak we mgle.

Mam od dawna program e-mikrofirma ale nigdy nie musiałem wystawiać w nim JPK_FA, bo nikt nie chciał faktury. Problem w tym, że jeśli ustawię datę księgowania kwietniową, datę wystawienia 18 lipca, to w płatność nie mogę ustawić terminu płatności wcześniej niż dzisiaj. Co z tym fantem zrobić?

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

LEW433
#21 Demiurg#

@dawal50 Wg prawa skarbowego ma kupujący na to 3 miesiące.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

lew433 skąd masz takie wiadomości , większej bzdury nie słyszałem .

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@LEW433 nie mam kasy fiskalnej i nie wystawiam paragonów

kupujący tak to argumentuje:

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 43, art. 113 ustawy oraz w przepisach wykonawczych do ustawy.

Jednak na żądanie nabywcy podatnik ten ma obowiązek wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę (art. 106b ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

Chcę wystawić fakturę bez vat tylko nie wiem jak to zrobić bo jeśli ustawię datę wystawienia faktury 18 lipca to nie mogę w „termin płatności” ustawić wcześniejszy dzień niż dzisiejszy

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@dawal50 Ja w firmie moglem bo wówczas robiona była korekta rozliczenia z danego miesiąca.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@dawal50 Ale musisz dowiedzieć się kogoś co wie więcej.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Coś mi się nie zgadza w tym co przedstawiasz. Nie znam programu e-mikrofirma, który jak mówisz używasz, ale data wystawienia faktury nie powinna być powiązana z datą płatności. Bardzo często wystawia się fakturę po zapłacie. Może mylisz datę wystawienia z datą sprzedaży.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@annas14-firma mam takie coś:

Data wystawienia daję 19 lipca

Data księgowania daję datę kwietniową bo wtedy był zakup i zapłata

Data dostawy/świadczenia usługi daję datę kwietniową bo wtedy był zakup i zapłata

Termin płatności autentycznie nie mogę ustawić wcześniejszy niż data wystawienia faktury. Chodzi mi o termin płatności czyli dzień do którego ma klient zapłacić, bo jest on skorelowany z "Liczba dni na płatność"

Sytuacja o której piszesz że bardzo często wystawia się fakturę po zapłacie to mogę wybrać "zapłacono" z tym że wtedy na fakturze widnieje że zapłacono dnia w którym wystawiono fakturę

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@annas14-firma Nie mam w kreatorze faktury takiego pola jak "data sprzedaży". Jest data wystawienia, data księgowania, data dostawy/świadczenia usługi oraz termin płatności. Wydaje mi się że mylisz datę płatności (u mnie data płatności to najprędzej data księgowania) z terminem płatności, termin to chyba deklaracja, że do tego dnia klient ma zapłacić. Zapłacone w kwietniu ale nie mogę dać opcji "zapłacono" bo wtedy będzie że zapłacono dzisiaj.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

 data dostawy/świadczenia jest to to samo data sprzedaży.

Jeżeli wystawiasz fakturę dziś do transakcji przeszłej zapłaconej w przeszłości, to jest ona zapłacona i tak ją oznaczasz. Na fakturze nie ma informacji kiedy zapłacono. Jest tylko czy zapłacono.

Termin płatności jest tylko informacją dla odbiorcy i na pewno nie wchodzi do JPK ani KPR więc tym nie ma co się przejmować.

Sprowadziłem w iFirmie że nie ma możliwości wystawienia faktury VAT po 15 miesiąca następnego po dacie dostawy/świadczenia. Dla takiej opcji trzeba użyć faktury do paragonu fiskalnego. Dla faktury nie VAT'owej (uproszczonej, rachunku) może nie ma takich ograniczeń, ale tego nie jestem pewien bo zawsze byłem płatnikiem VAT.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@annas14-firma wystawiając fakturę sprawdzałem wszystkie opcje końcowe w pdf i jak pisałem tutaj kilkukrotnie - zaznaczając zapłacono jest napisane na fakturze "Zapłacono: 2020-07-19", nie jest napisane tylko "zapłacono". Mam nadzieję że termin płatności nie wchodzi do JPK_FA.

E-mikrofirma to oficjalny darmowy program ministerstwa finansów, zapewniali że można tym programem generować JPK_VAT oraz JPK_FA. Jednak ja widzę tylko opcję JPK_VAT. Będę musiał poszukać informacji jak tym programem stworzyć JPK_FA, bo niby można, a nigdzie nie ma informacji jak to zrobić.

No właśnie, ja nie mam kasy fiskalnej a transakcja była w kwietniu, może ten warunek że można wystawić do 3 miesięcy dotyczył tylko jak ktoś miał paragon? To wtedy by się okazało że wystawiłem fakturę której nie mogłem wystawić. No cóż, fiskusa nie oszukałem bo mając ryczałt nie odliczam kosztów, więc jeśli nawet postąpiłem niezgodnie z prawem to nie postąpiłem z korzyścią dla siebie a to ma chyba największe znaczenie.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Nigdy nie interesowałem się obowiązkami dokumentowania sprzedaży przy rozliczaniu się jako ryczałtowiec. Domyślam się że musisz prowadzić Książkę Przychodów i Rozchodów a może jeszcze bardziej uproszczoną ewidencję.

Wiem jednak na pewno, że składane obowiązkowe co miesiąc raportów JPK_VAT i na wyraźne żądanie Urzędu Skarbowego raportów JPK_FA dotyczą wyłącznie podatników VAT czynnych.

Wydaje mi się, że możesz napisać fakturę odręcznie (byle by zawierała obowiązkowe elementy określone ustawą o rachunkowości (np tutaj)

 

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@annas14-firma obowiązkowa jest ewidencja sprzedaży, ale zanoszę do księgowej także dowody zakupu.

No właśnie to mnie martwi, że nie wiem jak wystawić JPK_FA w tym programie, ale żądania od US nigdy nie miałem, JPK_VAT nie generuję.

Wystawić odręcznie fakturę chyba można tylko w przypadku jeśli całą swoją działalność prowadzi się bez użycia programów komputerowych. Obowiązek przesyłania plików JPK na żądanie dotyczy chyba tylko przedsiębiorców, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@dawal50 

Prowadzę działalność gospodarczą od 1990 roku. Proszę więc przyjmuj, że jak piszę że JPK dotyczy tylko VAT-owców to tak jest. Nie masz z tym nic wspólnego jeżeli nie jesteś czynnym podatnikiem VAT.

To w jakiej formie prowadzona jest księgowość nie ma nic wspólnego z formą dokumentów. Księgowej możesz nanieść fakturę na serwetce z restauracji i stanie się ona dokumentem księgowym jeżeli spełnia wymogi formalne i zostanie wpisana do księgi rachunkowej luk książki przychodów i rozchodów lub ewidencji sprzedaży. Każda z tych ksiąg może być prowadzona w formie elektronicznej lub w zeszycie w kratkę. Istotne jest czy zawiera odpowiednie informacje.

Przypomnij sobie jakie dokumenty zakupowe zanosiłeś księgowej. Sam możesz wystawiać identyczne.

Zapomnij o JPK jeżeli nie jesteś VAT-owcem.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@annas14-firma nigdzie nie napisałem że JPK_VAT mnie dotyczy. Od początku pisałem o JPK_FA które jest obowiązkowe niezależnie od tego czy jestem czynnym VATowcem czy nie https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jpk-dla-podatnika-zwolnionego-z-vat

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Ja też ci napisałem że JPK_FA dotyczy tylko płatników VAT i to tylko na żądanie US.

Z reguły nie piszę publicznie rzeczy, których nie jestem pewien, ale jeżeli wiesz lepiej, to pewnie nie mam racji.

Dziękuję za pomoc.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

Z  tego co czytam JPK_FA nie muszę nigdzie wysyłać, jedynie na żądanie US

@LEW433 Zaznaczam zgodnie z prawdą datę wystawienia faktury 19 lipca, z tym że wtedy nie mogę ustawić terminu płatności kwietniowego. Mogę zaznaczyć że "zapłacono", z tym że wtedy w końcowym efekcie jest napisane na fakturze "Zapłacono: 2020-07-19" mimo że zapłacono w kwietniu, więc wtedy jest to kłamstwo. Wydaje mi się że najlepiej będzie jak ustawię termin zapłaty dzisiejszego dnia, wtedy na fakturze jest "Termin płatności: 2020-07-19" Niby też kłamstwo bo zapłacone było w kwietniu, ale chyba jest to mniejsze kłamstwo niż "Zapłacono: 2020-07-19". Termin to coś zobowiązującego klienta, a jak bym dał że zapłacono to znaczy że twierdzę że dzisiaj mi klient zapłacił czyli bym skłamał. Dziwne to wybieranie między kłamstwami, bo tak program wymaga.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

-nie mogę dać "zapłacono" bo na fakturze będzie "Zapłacono: 2020-07-19" mimo że zapłacono w kwietniu

-nie mogę ustawić terminu płatności na dzisiaj bo na fakturze będzie "Termin płatności: 2020-07-19"

-nie mogę zaznaczyć "Termin płatności wg umowy" bo wtedy na fakturze będzie "Termin płatności: wg umowy" a nie podpisywałem żadnej umowy z terminami

Najmniejsze zło i najmniejsze kłamstwo to chyba ustawienie terminu płatności na dzisiaj, bo jeśli termin jest 19 lipca to wcale by nie znaczyło że klient nie zapłacił kiedyś

Zresztą chyba nie mam się czym przejmować, bo nie jestem czynnym vatowcem i choćby źle była ustawiona data, to i tak będąc na ryczałcie nie mogę sobie tego wsadzić w koszty więc nikt mi nie zarzuci krętactwa i próby oszukania US

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

dawal50 nie ustawiaj terminu płatności , ustaw forma zaplaty - ,,przedpłata ,,

oznacz moderatorów