anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zapytanie o dyrektywę DAC7

Client:44881572
#7 Wielbiciel#

Dobry wieczór,

Czy ktoś wie, jaki wpływ będzie miała dyrektywa DAC 7 dla osób, które okazjonalnie sprzedają swoje ubrania w ramach tzw."wietrzenia szafy"? . Czy Allegro będzie miało obowiązek raportować takie osoby  do odpowiedniego Urzędu Skarbowego?. Nie ukrywam, że trochę się jej obawiam, zwłaszcza, iż sprzedaję ubrania nie tylko na tej platformie. Dodam, iż w tym roku dokonałam już 29 transakcji, a podobno przy 30 trzeba złożyć jakiś raport do US. Jak traktować transakcję tego samego przedmiotu sprzedanego dwa razy( za pierwszym razem zwróciłam wpłatę kupującej i ponownie przedmiot został wystawiony oraz sprzedany). Czy allegro zaliczy to jako jedną transakcję czy dwie?.

Dodam, że ta dyrektywa jeszcze nie weszła, ale w styczniu 2024r i tak platformy usługowe będą musiały złożyć raport za cały rok 2023r.

 

Jeżeli ktoś ma szczegółową wiedzę na ten temat to bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

oznacz moderatorów
27 ODPOWIEDZI 27

milka1234567890
#17 Koryfeusz#

Oczywiście że Allegro prześle do US, o tym było pisane tu od dawna. Sam musisz pilnować żebyś nie przekroczył limitów.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:44881572 napisali stos bzdurnych artykułów co by przyciągnąć czytających i teraz takie posty 😞

Niczym się nie musisz martwić, nawet jak zrobisz 100 transakcji czy sprzedasz za 20 000 zł o ile będzie to Twoja prywatna sprzedaż używanych rzeczy które masz dłużej niż 6 miesięcy i będziesz w stanie to udowodnić, tu do celów podatkowych nic się nie zmienia o ile nie jest to sprzedaż zarobkowa ( tu nie ma żadnych limitów i podatek płaci się od pierwszej transakcji o ile kupujesz i odsprzedajesz zarobkowo po to to wprowadzili żeby takich wyłapać ) jedyne co po wysłaniu raportu mogą poprosić Cię o wyjaśniania.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

godar456
#10 Popularyzator#

"które masz dłużej niż 6 miesięcy i będziesz w stanie to udowodnić" ..... w jaki sposób to udowodnić ? 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Najlepiej na podstawie dowodu zakupu.

Pamiętaj, że podatek płaci się od dochodu (czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu, a sprzedaży i pozostałych kosztów). Niestety bez dowodu zakupu ciężko będzie udowodnić kiedy i za ile daną rzecz została kupiona.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Zgadza się że nic Ci nie powinno grozić ale Allegro przesłać do US musi.

oznacz moderatorów

godar456
#10 Popularyzator#

Jeżeli przekroczy 30 szt. nie ominie ją podatek .

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@godar456 30 transakcji to sygnał dla portali żeby wysłali dane delikwenta do US, nie jest to granica od której płaci się podatek !!!

________
Κώστας
oznacz moderatorów

koval21koval21
#8 Zapaleniec#

Trafiłem na informację medialną, z której wynika, że jednak w tym roku żadnych raportów nie będzie.  Allegro blokuje linki zewnętrzne, więc wygoglujcie sobie artykuł "Fiskus bez raportów z **piiip**, **piiip**, Allegro, Facebooka czy Instagrama". Najlepiej jakby Allegro potwierdziło tą informację.

 

oznacz moderatorów

koval21koval21
#8 Zapaleniec#

cenzura allegrowa zadziałała... wygoglujcie frazę "Fiskus bez raportów Allegro, Facebooka czy Instagrama"

oznacz moderatorów

godar456
#10 Popularyzator#

Sprzedaje na innej platformie na literę V i tam do końca tego roku trzeba wypełnić raport , który oni muszą przesłać do US .

oznacz moderatorów

Ohohostudio
#7 Wielbiciel#

Podobno tak, chociaż ja takiej wiadomości jeszcze nie mam a też tam sprzedaje. Co natomiast jeśli użytkownik tego raportu nie wypełni? Konto zostanie zablokowane zapewne a co z raportem o sprzedaży,zostanie wysłany? Jakie dane są do uzupełnienia w raporcie przez użytkownika?

oznacz moderatorów

godar456
#10 Popularyzator#

Musisz wysłać pesel , bo inne twoje dane już mają. 

oznacz moderatorów

archimed
#11 Animator#

A jak PESEL jest zastrzeżony, bo jest taka opcja wprowadzona przez tych rządowych cym****łów???

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

Wpływ będzie miała taki, że większość osób prywatnych będzie się bała sprzedawać, albo będzie chciała dokonywać transakcji poza allegro (lub poza innymi serwisami), bo czytają tylko tytuły artykułów w necie i uważają, że można sprzedać do 30 przedmiotow.

oznacz moderatorów

Client:44881572
#7 Wielbiciel#

Z jednej strony rozumiem sens tej dyrektywy, ponieważ pozwala ona na ograniczenie nielegalnego, stałego handlu lub innych usług będących jednocześnie nieuczciwą konkurencją dla firm, które rzetelnie odprowadzają podatki do państwa. Jednocześnie z tej dyrektywy powinny być wykluczone osoby, które sprzedają, ale  często za grosze swoje rzeczy, aby zwyczajnie pozbyć się z ich ze swojej szafy. Mam nadzieję, że ten Sejm mimo wszystko wzniesie jakieś poprawki do tej dyrektywy. Obecnie nic nie sprzedaje, bo wolę mieć święty spokój. Pozdrawiam serdecznie.

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

@Client:44881572 ale przecież jestes wykluczona z tej dyrektywy, możesz sprzedawać swoje prywatne, niepotrzebne rzeczy z szafy, nawet jak przekroczysz 30 przedmiotów:)

oznacz moderatorów

Client:113024475
#7 Wielbiciel#

Jak udowodnić ze ubrania za 5zl mam 10 lat?? 

oznacz moderatorów

godar456
#10 Popularyzator#

No właśnie.... kto trzyma paragony 5,7,10 lat , to jest poroniony pomysł....

oznacz moderatorów

Client:44881572
#7 Wielbiciel#

No właśnie nie  jestem do końca wykluczona, ponieważ mimo wszystko dokonuję sprzedaży towaru. Nawet jeśli są to moje prywatne rzeczy. Ta kwestia jest niesprecyzowana. Co dla mnie niezrozumiałe to czytałam również, iż nawet jeśli ta dyrektywa wyjdzie w życie w 2024r to fiskus będzie miał prawo zażądać danych za cały 2023r. A podobno prawo nie działo wstecz. Tylko mogę się mylić, bo na prawie się nie znam:).  Dlatego mam rozkminę, czy ten limit 30 transakcji dotyczy tylko jednego portalu czy ogólnie ze wszystkich?.

oznacz moderatorów