anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwolnienie z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej - kto przerabiał?

MAMY ROZWIĄZANIE!
ozyrys90
#9 Pomysłodawca#

Czy ktoś przerabiał temat zakończenia ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej i przejście na wystawianie wyłącznie faktur elektronicznych?

Na początku naszej przygody z Allegro zamówień nie było wiele i drukowaliśmy normalnie paragony (zresztą część dofinansowania z UP poszła na zakup drukarki fiskalnej). Teraz zamówień (i paragonów) jest coraz więcej i człowiek chciałby to jakoś zautomatyzować. Są do tego odpowiednie rozwiązania, ale nie wiem, czy są możliwości prawne.

Niedawno znalazłem w sieci indywidualną interpretację, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dla jakiegoś przedsiębiorcy, prowadzącego m.in. sprzedaż wysyłkową:

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0113-kdipt1-3-4012-344-2019-2-jm-zwoln...

Stwierdzono w niej, że dla prowadzonej sprzedaży internetowej prawidłowa jest rezygnacja z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy ktoś miał u siebie podobny problem i udało mu się rozwiązać to po swojej myśli (czyli wyrejestrowując kasę / drukarkę fiskalną i przechodząc na wystawianie i wysyłkę do klientów jedynie w-faktur) i w taki sposób, aby US niczego się nie doczepił?

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21
TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@ozyrys90  Najważniejszy w tej interpretacji jest ten fragment:

"Warunkiem zastosowania zwolnienia z obowiązku rejestracji przy użyciu kasy fiskalnej jest łączne spełnienie niżej wskazanych warunków:

* sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych została dokonana w systemie wysyłkowym;

* zapłata za sprzedaż w całości została wpłacona za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek bankowy podatnika (dostawcy) lub na jego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem;

* sprzedawca prowadzi ewidencję i posiada dowody dokumentujące zapłatę, które potwierdzają łącznie, jakiej konkretnie czynności dotyczyła ww. zapłata i na czyją rzecz została dokonana (z dokumentacji muszą wynikać dane nabywcy, w tym jego adres)."

Inaczej mówiąc, CAŁOŚĆ przychodów ze sprzedaży musi trafiać na rachunek bankowy, i każda wpłata musi być identyfikowalna (w przeciwieństwie do paragonów, które są anonimowe).

Szczerze mówiąc, niespecjalnie widzę zalety tego rozwiązania, będzie z tym znacznie więcej roboty niż z kasą.

oznacz moderatorów
ozyrys90
#9 Pomysłodawca#

Czyli uważasz, że nie przejdzie wypłata z Allegro wykonana zbiorczo dla X zamówień? Na Allegro jest przecież zestawienie wpłat od kupujących i wiadomo, w którym przelewie jest czyja kasa...

oznacz moderatorów
TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

Tu bym nie widział problemu, bo jak sam piszesz masz z Allegro wykaz. Chodzi o to, że nie możesz wtedy sprzedawać za gotówkę np. w siedzibie firmy czy na targach. Ale odbiór osobisty po przedpłacie mógłby być.

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@ozyrys90 @TomBanknoter   odbiór osobisty nawet po przedpłacie na konto niestety nie może być oferowany. Sprzedaż musi być prowadzona tylko i wyłącznie wysyłkowo.  Ja nie mam kasy od ładnych paru lat , byłam po drodze już poddawana kontroli US i o dziwo do niczego się nie przyczepili 🙂  No i ta ewidencja szczegółowa , trzeba po prostu umieć przyporządkować każdy zakup do nabywcy ( kto, co , kiedy , za ile +  adres )  .

_____________
Kama
oznacz moderatorów
ozyrys90
#9 Pomysłodawca#

Czyli da się 😀 My akurat nie mamy odbioru osobistego, więc nie byłoby z tym problemu. @Kaliope_Brzeg - czy chwalisz sobie takie rozwiązanie? Czy może jednak wolałabyś stare, dobre paragoniki? 😋

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@ozyrys90   jestem najlepszym przykładem , że się da bo działam już tak blisko 9 lat . Dodatkowo jestem ryczałtowcem więc faktury wystawiam tylko na życzenie kupującego , a tych życzeń nie mam aż tak wiele . Ale chwalę sobie , wrosłam już w to na dobre i pewnie nawet nie chciałoby mi się wdrażać jakiś zmian 🙂

_____________
Kama
oznacz moderatorów
ozyrys90
#9 Pomysłodawca#

Więc cóż, gratuluję 😀 A czy odejście od kasy do była jakaś wielka walka z US? Czy może nikt nie robił większych problemów (nie licząc kontroli US)?

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@ozyrys90  to są Twoje decyzje i US w to się nie miesza. No chyba że ustawa nie pozwala, są towary których sprzedaż trzeba rejestrować na kasie  . Kontrola raczej też nie miała z tym związku .

_____________
Kama
oznacz moderatorów
ozyrys90
#9 Pomysłodawca#

Ale musiałaś dokonać wyrejestrowania kasy fiskalnej w US? Czyli poza tym nie było żadnych pozwoleń, próśb do naczelnika US itp.?

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

Na pewno wniosek o odczytanie kasy i potem o wyrejestrowanie z ewidencji . Najlepiej dopytać w US bo ja to robiłam wieki temu a wszystko się zmienia . A na korzystanie ze zwolnienia przedmiotowego żadnej zgody US nie trzeba , po prostu trzeba spełniać te warunki o których wcześniej pisaliśmy i zwolnienie jest jakby z automatu .

_____________
Kama
oznacz moderatorów
sklepLOL_pl
#8 Zapaleniec#

@Kaliope_Brzeg Czy mogłabyś mi pomóc ? Dopiero zaczynam 🙂 Jeżeli ryczałtowiec wystawia faktury tylko na życzenie to w pozostałych przypadkach wystawia paragon czy nie wysyła kupującemu żadnego potwierdzenia zakupu ? Taką ewidencję szczegółową można prowadzić np. w excelu ? Wpisuje się każdą sprzedaż czy można sumę za cały dzień i robić wydruki potwierdzenia wpłat z Allegro ?

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@sklepLOL_pl   każdy przypadek jest inny . Ja nie jestem Vatowcem i nie mam kasy fiskalnej więc wystawiam tylko faktury na życzenie. W pozostałych przypadkach wysyłam bez żadnego potwierdzenia. Jeśli masz kasę to musisz dołączyć paragon .Ale wtedy nie musisz też prowadzić ewidencji szczegółowej tylko ewidencję przychodów ( czyli podsumowanie każdego dnia sprzedaży )  🙂

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów
sklepLOL_pl
#8 Zapaleniec#

@Kaliope_BrzegDzięki. Też nie jestem Vatowcem i nie mam kasy. Czy ewidencja szczegółowa może polegać tylko na zbieraniu wydruków z banku i z Allegro czy trzeba to gdzieś spisywać ?

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@sklepLOL_pl  Nie ma jakoś konkretnych zaleceń co do sposobu prowadzenia ewidencji . Mamy  ją prowadzić w sposób umożliwiający jej łatwą kontrolę przez organ podatkowy 🙂 Można w excelu, można w zwykłym zeszycie . Każdą wpłatę musisz umieć dopasować do nabywcy . Ja wpisuję datę, kwotę, imię nazwisko i adres. I numeruję .  Do tego ewidencja przychodów . Wypełniasz ją na podstawie dziennych zestawień sprzedaży nieudokumentowanej ( to są te wszystkie transakcje bez potwierdzenia) i wystawionych faktur . Jeśli faktur masz więcej w ciągu dnia to wpisujesz je wszystkie do Dziennego zestawienia sprzedaży udokumentowanej i dopiero do Ewidencji przychodów . Troche jest tej papierologii 🙂

_____________
Kama
oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

@Kaliope_Brzeg  to chyba idzie ogarnąć przy dosyć niewielkiej ilości transakcji, jakoś nie wyobrażam sobie wpisywania do zeszytu codziennie 100-200 zakupów z opisem co, gdzie i kiedy. Pamiętam, że dawno temu tak robiłem, ale to zamierzchłe czasy kiedy nie miałem kasy fiskalnej.

Niestety moja branża obligatoryjnie kasa fiskalna i do tego nie możemy się rozliczać ryczałtem, bo ta opcja nie jest dla każdej branży. A tak z ciekawości zapytam, nie jesteś Vatowcem bo nie przekraczasz limitu ?  czy to jakieś zwolnienie przedmiotowe (produkty bez vat) ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@mikeza  nie przekraczam limitu . To są w większości używane książki i nie jest to jakiś wielki biznes 😋  Ja już tak przywykłam do tego codziennego wklepywania tych danych, że nawet to polubiłam.

_____________
Kama
oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

@Kaliope_Brzeg to zazdroszczę, bo ja przekroczyłem limit Vat już po paru miesiącach prowadzenia firmy. Co prawda wtedy to było chyba 40tys na rok. Mimo wszystko to złodziejski podatek, i Ci to twierdzą, że jest dla firmy neutralny nie wiedzą o czym mówią 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
Xyband
#7 Wielbiciel#

Hej Kama,

A co w przypadku gdy wplata wchodzi od klenta ktory placi a adres wysylki jest na kogos innego (jko prezent). Nie masz w tym wypadku adresu osoby wplacajacej co jest wymagane w warunkach zwolnienia.

 

Czy w takim przypadku adres dostawy byl akceptowalny?

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Xyband  Teraz jest ułatwienie w postaci zestawienia płatności wraz z adresami kupujących, które można wygenerować z Allegro i ja go traktuję jak swoją ewidencję szczegółową. Podejrzewam, że nikt nie będzie wnikał czy to jest adres faktycznego kupującego czy  tylko adres dostawy. Tym bardziej, że wszystkie zapłaty są przez Allegro Finanse i tak naprawdę nie widać kto wpłacał.

_____________
Kama
oznacz moderatorów