anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot i wysyłka towaru po upływie 14 dni od zgłoszenia chęci odstąpienia od umowy kupna na odległoś

MAMY ROZWIĄZANIE!
wdowki
#10 Popularyzator#

Witam

Klient odesłał towar do mnie 16 dnia od dnia zgłoszenia. Klient bez proboemu odesłał przesyłkę za pomocą etykiety od Allegro która powinna po 14 dniach od zgłoszenia wygasnąć.

Teraz Allegro pisze mi takie rzeczy

"Kupujący powinien złożyć oświadczenie dotyczące zwrotu, w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Następnie, będzie On miał kolejne 14 dni na odesłanie przedmiotu do Pana, jednak termin ten nie jest ostateczny. Jeśli otrzyma Pan przedmiot po upływie powyższego terminu, odstąpienie od umowy wówczas nadal jest wiążące."

A ustawa oczywiście mówi tak

"

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem"

 

Allegro jednak potrafi samo pisać sobie ustawy i dostałem informację następującą:

"

Kupujący powinien odesłać towar w terminie 14 dni od daty złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Jeśli jednak Kupujący odeśle towar po upływie tego terminu nie spowoduje to unieważnienia złożonego przez niego oświadczenia. Odstąpienie od umowy nadal obowiązuje.

W chwili złożenia przez Kupującego oświadczenia o odstąpieniu od umowy towar staje się na powrót własnością Sprzedającego. Jeśli jednak Kupujący odesłałby towar po bardzo długim czasie, to Pan jako Sprzedający mógłby obciążyć go kosztami bezumownego korzystania z towaru.

Podstawa prawna: Art. 34. 1. Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta"

i znów komentarz Allegro

:Odstąpienie nadal pozostaje wiążące nawet jeśli Kupujący przekroczy termin do odesłania towaru, ponieważ najważniejszy jest fakt, że Kupujący poinformował o odstąpieniu od umowy w ustawowym terminie. 
"

 

Proszę więc o wykładnie prawa – konkretną ustawę, która tak właśnie podaje co Państwo piszą – na którą się powołujecie – Paragraf.

Ja nic takiego w ustawie nie znalazłem.

Dodam że odesłane produkty są zużyte zniszczone i zostały z nich usunęte wszystkie znaki fabryczne, istrukcji również brak.

 

pozdrawiam

 

 

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21
xyz96
#21 Demiurg#

@wdowki Nie kombinuj, oddaj pieniądze, Allegro ma rację.

Po odstąpieniu od umowy, jest ona niezwarta zgodnie z art. 31 Ustawy konsumenckiej nawet wtedy, gdy kupujący przekroczył 14 dni na odesłanie towaru. Towar należy więc do sprzedawcy.

oznacz moderatorów
wdowki
#10 Popularyzator#

Szukam podstawy prawnej - konkretnego paragrafu. Ustawa tego nie uwzględnia.

Nie chodzi o zwrot dla klienta bo wartość jest śmiesznie niska - chodzi o to aby klient nie zrobił tego samego komuś s Was w przszłości.

 

oznacz moderatorów
dravires
#1 Nowicjusz#

Nie ma takiego zapisu mówiący o przekroczeniu terminu . NIE MA. Jedyny zapis o terminie odesłania jest następujący 

Ustawa o prawach konsumenta Dz. U. 2014 poz. 827 U S T AWA z dnia 30 maja 2014 r

 

(podaję Link)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000827/U/D20140827Lj.pdf

 

bardzo precyzyjnie określa czas na odesłanie towaru przez konsumenta. Cytuję

 

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar.

oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

Niestety ale allegro ma rację.
Odstąpienie jest wiążące nawet jeśli kupujący odeśle przedmiot np miesiąc po zgłoszeniu zwrotu. Jako sprzedający masz jednak prawo obciążyć kupującego za bezumowne korzystanie z towaru. Wiadomo, że jeśli odeśle przedmiot np dzień/dwa/tydzień po to problem nie jest duży i dla świętego spokoju warto oddać to co się kupującemu należy i o sprawie zapomnieć ale jeśli towar faktycznie jest zniszczony/zużyty/uszkodzony i/lub termin był przekroczony znacznie to wtedy można walczyć o swoje.

oznacz moderatorów
wdowki
#10 Popularyzator#

Masz do tego jakieś paragrafy - konretne z ustawy. Ja tego szukam a nie lania wody i pisania co ktoś kiedyś gdzieś usłyszał i powiela.

 

oznacz moderatorów
chandler_bing12
#9 Pomysłodawca#

No tak w zasadzie to jest 14 dni na zgłoszenie i drugie 14 na wysyłkę. Tu masz link do ustawy:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000827/U/D20140827Lj.pdf [Rozdział 4]

oznacz moderatorów
chandler_bing12
#9 Pomysłodawca#

Dopiero teraz doczytałem:

 

"Dodam że odesłane produkty są zużyte zniszczone i zostały z nich usunęte wszystkie znaki fabryczne, instrukcji również brak." - jeśli tak to jednak nie jesteś zobowiązany do zwrotu pieniędzy. Poinformuj o tym kupującego.
Swoją drogą ja też miałem sytuacje gdzie jako kupujący chciałem zwrócić towar a sprzedający go nie przyjął. Co prawda użyłem produktu {To był obcinak do rur}

oznacz moderatorów
dravires
#1 Nowicjusz#

Nie prawda Zapis na który się powołujesz  NIE ISTNIEJE. Nie ma żadnej ustawy o odesłaniu towaru po miesiącu. 

Ustawa o prawach konsumenta Dz. U. 2014 poz. 827 U S T AWA z dnia 30 maja 2014 r(podaję Link) precyzuje termin jasno

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000827/U/D20140827Lj.pdf

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar.

oznacz moderatorów
Halfrunt
#18 Luminarz#

Ja mam telefon za 4 tysiaki, odstąpiłem od umowy i przez przymus Allegro  w dyskusji otrzymałem zwrot kasy, a telefon zwrócę po 2 latach, gdy nie będzie mi już potrzebny.

Też tak róbcie, sprzedawcy na Allegro to fraj......

oznacz moderatorów
chandler_bing12
#9 Pomysłodawca#

A to ciekawe jak zwrócisz 🙂

Nie kantuj człowieku.

oznacz moderatorów
dravires
#1 Nowicjusz#

Twój pomysł jest tragiczny. Sugeruję Tobie nie propagować tak poronionych pomysłów. 

oznacz moderatorów
maxr01
#17 Koryfeusz#

Niestety, nasze prawo nie jest precyzyjne. Oglądałem kiedyś w TV odpowiedzi jakiejś Pani, chyba uważała się za "ekspertkę" od sprzedaży przez internet. Osobiście "zagiąłbym " ją na każdej wypowiedzi. Tym bardziej, że zbyt często używała słów "wydaje mi się". Czyli po prostu nie wiedziała co odpowiedzieć.

1. - Generalnie - zawarcie transakcji na Allegro jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Całkowicie tutaj pomijam fakt rożnej interpretacji tej sytuacji przez serwis Allegro dla różnych celów.

2. - Czy otrzymałeś od kupującego skuteczne oświadczenie o odstąpieniu od zawartej umowy? Sam formularz zwrotu nie jest równoznaczny z "odstąpieniem od umowy" - brak w nim takiej informacji. Z Allegro z tym nie wygrasz, w sądzie tak. Celowo pogrubiłem słowo "skuteczne" - pogmeraj sobie w necie...

3. - Zarówno Allegro jak i inni odpowiadający mają tu rację - ustawa jest pro-konsumencka - nigdzie nie jet napisane, co się dzieje po tych 14 dniach. Wiec należy zakładać, że jest tak jak piszą - to zgodne z prawem.

4. -  xyz96 - "Nie kombinuj, oddaj pieniądze, Allegro ma rację."  - może warto jeszcze napisać przy takiej odpowiedzi ile tej kasy ma sprzedawca oddać ?

5. - Osobiście - ja nie robię problemów ze zwrotami kilka dni po terminie. Inna sprawa to zwrot towaru używanego - masz prawo do zmniejszenia kwoty zwrotu o stopień jego zużycia.

6. - Dodatkowo Allegro Ci pisze: Jeśli jednak Kupujący odesłałby towar po bardzo długim czasie (ten czas jest niesprecyzowany, czyli czyt. jako czas wynikający z obowiązującego prawa ), to Pan jako Sprzedający mógłby obciążyć go kosztami bezumownego korzystania z towaru.

Ani prawo, ani Allegro nie precyzuje "kosztów bezumownego korzystania z towaru". Więc zgodnie z decyzją Allegro - możesz zażądać od kupującego dowolnej kwoty, np. 100zł za dobę - i będzie to zgodne z odpowiedzią serwisu Allegro.

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów
_Likos_
#20 Guru#

@maxr01  generalnie sie zgadzam z tym co piszesz poza jednym:

"Ani prawo, ani Allegro nie precyzuje "kosztów bezumownego korzystania z towaru". Więc zgodnie z decyzją Allegro - możesz zażądać od kupującego dowolnej kwoty, np. 100zł za dobę - i będzie to zgodne z odpowiedzią serwisu Allegro." i tutaj także po części masz racje mógłbyś nawet zażądać 1000 za dobę. Oczywiście przy zbyt wysokich kosztach sprawa skończyłaby się sądzie który po prostu powołałby biegłego . Tenże poczytałby ogłoszenia, wziął dane z GUS i wyliczył średnią cenę korzystania z takiego towaru. I tyle też byś w sądzie otrzymał.

Dlatego właśnie przepisy nie muszą tego precyzować.

oznacz moderatorów
dravires
#1 Nowicjusz#

Nie prawda, ustawa bardzo precyzyjnie określa czas na odesłanie towaru. 

Ustawa o prawach konsumenta Dz. U. 2014 poz. 827 U S T AWA z dnia 30 maja 2014 r

 

(podaję Link) precyzuje termin jasno

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000827/U/D20140827Lj.pdf

bardzo precyzyjnie określa czas na odesłanie towaru przez konsumenta. Cytuję

 

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@wdowki 
Klient odesłał towar do mnie 16 dnia od dnia zgłoszenia. [...]
Dodam że odesłane produkty są zużyte zniszczone i zostały z nich usunęte wszystkie znaki fabryczne, istrukcji również brak.

Jeżeli Kupujący zwrócił towar jako konsekwencja złożenia oświadczenia o odstąpieniu od Umowy (z Art 27 UoPK) to:
a) Kupujący odpowiada za zmniejszenie wartości rzeczy w wyniku używania rzeczy przez Kupującego (możesz tę kwotę potrącić z należnego Kupującemu zwrotu). W przypadku (odstąpienie z Art. 27) tej regulacji nie ma znaczenia czas (liczony od daty złożenia oświadczenia o odstąpieniu) po jakim Kupujący zwrócił rzecz.
oraz jednocześnie, dodatkowo:
b) Kupujący może być obciążony opłatą za bezumowne korzystanie z rzeczy przez okres od upływu 14-go dnia od złożenia oświadczenia o odstąpieniu do daty nadania przesyłki ze zwrotem.
Przepisy nie wskazują, że roszczenie o ww. opłatę należy się Sprzedającemu wyłącznie "po bardzo długim czasie" - jej naliczenie może być zasadne (i jest prawnie dopuszczalne) nawet już po 1 dniu.


*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

jest różnie w zależności, kto i jak interpretuje przepisy

https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/naruszenie-terminu-do-zwrotu-w-przypadku-konsumenckiego-od...

 

 

oznacz moderatorów
Client:109607958
#7 Wielbiciel#

Zapis nie mówi o zwrocie towaru i nie obarcza go terminem. Zapis dotyczy kwestii formalnej,  a ta odnosi się tylko i wyłącznie do umowy. To ta winna być w myśl przepisu złożona jako odstąpienie w terminie 14 dni roboczych licząc od dnia jej podpisania, lub otrzymania towaru. Z założenia, na odstępującym od umowy, nakłada się konieczność zwrotu towaru niezwłocznie po złożeniu deklaracji odstąpienia od umowy. W momencie kiedy kupujący, odstępuje od umowy, towar z urzędu staje się ponownie własnością sprzedającego. 

oznacz moderatorów
Monika__L
#15 Entuzjasta#

Konsument ma 14 dni od dnia odstąpienia na zwrot towaru

art 34 ust1 upk

oznacz moderatorów
Lisi0
#1 Nowicjusz#

Przesyłam odpowiedz UOKIK

 

Do zachowania 14-dniowego terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem. Jeżeli konsument nie uczyni tego w tym czasie, odpowiada przed przedsiębiorcą za skutki swojej zwłoki, ale nie rzutuje to na skuteczność samego rozwiązania umowy w wyniku złożonego oświadczenia o odstąpieniu od niej (czyli opóźnienie zwrotu nie wpływa na skuteczne rozwiązanie umowy)

oznacz moderatorów