anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Automatyczny weryfikator IMEI (weryfikacja urządzeń niespłaconych, zablokowanych)

Kategorie
kupujący
kupujący 871
inne
inne 171
Statusy
new
Nowy pomysł
Pomysł oczekuje na formalną weryfikację
28
needs_info
Wymaga uzupełnienia
Poprosiliśmy autora pomysłu o uzupełnienie go
65
investigating
Weryfikowany
Allegro sprawdza, czy pomysł jest możliwy do wykonania
195
accepted
Zaakceptowany
Pomysł został zaakceptowany i przekazany do realizacji
106
declined
Odrzucony
Pomysł nie będzie mógł zostać zrealizowany...
996
delivered
Zrealizowany
Pomysł został wdrożony i jest już widoczny w Allegro!
508

Automatyczny weryfikator IMEI (weryfikacja urządzeń niespłaconych, zablokowanych)

piimaa
#13 Ambasador#

Pora chyba na "nowy ład" :))) na Allegro   :)))

czyli na wprowadzenie usługi WERYFIKATOR IMEI...

.

Usługi polegającej na dogadaniu się Allegro z operatorami GSM w celu łatwego pozyskiwania danych na temat smartfonów i tabletów. Sieć 5G robi się tańsza, sprzętu jest co raz więcej i powiem wprost - za rok czy dwa z działów SMARTFONY i TABLETY zrobi się na Allegro jedeno wielkie piekło. Już dziś widać że zarówno allegro jak i użytkownicy nie radzą sobie z tym, taka jest prawda. Jest wysyp telefonów zablokowanych u operatorów za niepłacenie rat. Jest wysyp telefonów pochodzących z kradzieży, powiedzmy sobie to wprost bo nie można sprzedawać telefonów których nie jest się właścicielem a właścicielem ich staniemy się dopiero po zapłaceniu ostatniej raty, dlatego są to telefony kradzione.

.

Problem ten nie jest do ogarnięcia bez współpracy z operatorami i będzie narastał, narastał tak długo aż wszyscy przestaną kupować jakikolwiek używany sprzęt. Dzisiaj, telefon jest niby legalny bo nie jest zablokowany ale dotrzeć do informacji czy nadal jest spłacany jest niemożliwym! Telefon blokowany jest często nawet i po 2 misiącach i blokowany już nowemu użytkownikowi. Skupujący telefony np. lombardy nie mają szans bez 'NOWEGO ŁADU" weryfikować tych urządzeń a z czegoś żyć muszą. Potem zaczyna się lawina nerwów, zwrotów i negatywnych komentarzy.

Czy, Allegro mogłoby zacząć dyskusję na ten temat z operatorami GSM? Przecież wielu ich nie ma... dlatego łatwo stworzyć wspólną bazę i małą aplikację a w niej zamieszczać numery IMEI urządzeń oraz dodać wyszukiwarkę. Wyszukiwarka powinna działać tak, że po wpisaniu IMEI dostajemy jedną z niżej wymienionych odpowiedzi:

.

WYSZUKIWANY IMEI NIE FIGURUJE W BAZIE POLSKICH OPEARTORÓW

WYSZUKIWANY IMEI FIGURUJE W POLKOMTEL JAKO URZĄDZENIE SPŁACONE

WYSZUKIWANY IMEI FIFURUJE W BAZIE ORANGE JAKO URZĄDZENIE NADAL SPŁACANE

WYSZUKIWANY IMEI FIGURUJE W BAZIE SPRZĘTU SKRADZIONEGO/ZAGUBIONEGO

.

 

Taką prostą aplikację można byłoby zamontować w dziale PARAMETRY URZĄDZENIA i zmuszać wszystkich do zapodawania numeru IMEI przy wystawianiu aukcji i wtedy aplikacja powinna weryfikować wstępnie urządzenie i umożliwić jego sprzedaż lub zablokować. Umożliwić sprzedaż dopiero wtedy, gdy na zapytanie do bazy sql przyjdzie odpowiedź NIE FIGURUJE W BAZIE lub FIGURUJE JAKO SPŁACONY.

.

Byłby nareszcie święty spokój z tym, co aktualnie dzieje się w portalu i ogólnie mówiąc na rynku.

11 Komentarze
redsector
#8 Zapaleniec#

bardzo dobry pomysl

piimaa
#13 Ambasador#

Mieć tylko nadzieję że pomysł spotka się z większym uznaniem...

Z tym naprawdę powinien ktoś zrobić porządek, bo nie tylko Allegro na tym traci a traci bo ludzie przestaną się interesować używanym sprzętem. Ten sam problem dotyczy wszystkich większych portali ogłoszeniowych.

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka
Status zmieniony na: Odrzucony

@piimaa dziękuję Ci bardzo za Twoją propozycję, bo sprawa rzeczywiście jest istotna, ale ze swojej strony możemy jedynie edukować Kupujących, aby w przypadku  używanych sprzętów sprawdzali numery IMEI przed zakupem. Każdy z operatorów ma swoją bazę danych i nie ma jednego, połączonego systemu dla wszystkich firm świadczących tego typu usługi. Szczegółowe informacje gdzie i jak konkretnie sprawdzić dany numer można łatwo znaleźć w internecie. Ze swojej strony nie możemy udostępniać operatorom informacji z naszych systemów, bo dzięki temu przekazywalibyśmy informacje niedostępne dla innych, np. dotyczące sprzedaży czy popularności wyszukiwania danego modelu telefonu. 

piimaa
#13 Ambasador#

A czy jest możliwość (z czasem) wprowadzenia obowiązku podawania numeru IMEI urządzenia przez sprzedających np. w formie obowiązkowej do wypłenienia rubryki przy wystawianiu aukcji?

Moim zdaniem problem będzie się nasilał albowiem przybywa telefonów używanych i telefonów blokowanych za nie płacenie rat.

PS. A tak naprawdę smartfony i tablety powinny otrzymywać certyfikat lub jakiś dokument gdy zostaną spłacone, wtedy sprzedawcy mogliby nie przyjmować telefonów bez dokumentu do sprzedaży i byłby święty spokój. Ja kilka dni temu odniosłam do komisu taki telefon, działał równe 6dni i po 6 dniach pokazał na ekranie BLOKADĘ oraz stosowny komunikat że telefon pochodzi z Polkomtel i nie został spłacony. Blokada zostało zamontowana tak że telefon przestał działać z każdą kartą.

 

rozynka_alle
#9 Pomysłodawca#

Proszę o zmobilizowanie Sprzedających aby umieszczali w swoich ofertach informacje o danych IMEI.

pckom2140
#9 Pomysłodawca#

Witam, chcę przedstawić potężny problem jaki jest od dłuższego czasu. Dlaczego allegro nie wprowadzi dodatkowego, OBOWIĄZKOWEGO pola z numerem seryjnym urządzenia a zwłaszcza IMEI? 80% telefon jest sprzedawana nielegalnie ! na kązdym telefonie wisi operator, nie są spłacane raty, po prostu plaga. Nie ma szans kupić używanego telefonu nowszego, gdyż 80% jest ryzyka, że zostanie zablokowany za 1,2,5mcy itp. Apeluję do allegro, żeby wprowadzić takie obowiązkowe pole w kategorii telefony komórkowe i pół świata za to podziękuje. Handluję kilka lat i jest to największy problem. Każdy kto wpisze IMEI nie będzie miał niczego do ukrycia, nawet gdy dojdzie do oszustwa, kradzieży to jest podstawa od razu, że kupowałem taki i taki telefon z takim imei i oszustwa by się skończyły. Naprawdę jest to pierwsza rzecz, jaką by trzeba najszybciej wdrożyć.

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@pckom2140 Dziękuję za tę sugestię. Przeniosę Twój wątek do naszego forum "Zgłoś swój pomysł!" 🙂 

pckom2140
#9 Pomysłodawca#

3/4 osób tego nie robi, bo wie, że "wałek" będzie po jakimś czasie. Naprawdę jest wielki z tym problem. Druga sprawa, ile razy kupiłem telefon na allegro i jaki dowód np dla policji, że to akurat z tej aukcji  ? nikt nie podaje numerów imei i policja nic nie zrobi z tym. Naprawdę niech Allegro o tym pomyśli, bo to jest chyba jedna z najważniejszych rzeczy w dziale telefony komórkowe. Problem jest od samego początku. Kupujący kupując telefon od drugiej osoby dalej nie ma żadnych dowodów zakupu, że telefon pochodzi od niego, jeżeli była by ta opcja w allegro to 99% "wałków" się kończy i lepiej dla Allegro i dla sprzedającego - Allegro nie musiałby zwracać pieniędzy za oszustwa ze swojego programu, bo co chwilę korzystam z tego... Masakra. Szkoda po prostu Was, a oszuści się śmieją. Jestem serwisantem od ponad 10lat i jestem na grupie serwisantów i każdy o tym mówi, że to jest podstawa podstaw w dziale telefony komórkowe. Każdy wręcz o tym marzy, by ta opcja była wprowadzona. I teraz tak. Sprzedający sprzedaje telefon, wpisuje IMEI w rubryce, po otrzymaniu sobie go sprawdzam czy się zgadza czy nie i wszystko i każdy jest bezpieczny i ma dowód na wieki.

maxr01
#17 Koryfeusz#

Fakt. Popieram pomysł ochrony kupujących przed ich niewiedzą. Kontakt ze sprzedawcą przed zakupem - to fikcja. Liczy się "pazerność na cenę".

pckom2140
#9 Pomysłodawca#

dokładnie, 2 dni temu także apelowałem do allegro o wdrożenie chociażby OBOWIĄZKOWEGO pola, żeby wprowadzać imei przez sprzedającego tak jak np EAN towaru. Jest plaga oszustw z telefonami komórkowymi. 80% telefonów jest kradziona, niech allegro coś z tym zrobi !

oznacz moderatorów