W związku z tematami pojawiającymi się na Gadane o zakupach przedmiotów po cenach rażąco odbiegających od cen rynkowych proponuję wprowadzić zabezpieczenie przed obniżką ceny przedmiotu powyżej 85% aktualnej ceny przedmiotu.
Doskonale wiemy, że takie obniżki są nierealne i niemożliwe do wprowadzenia i są tylko i wyłącznie wynikiem omyłkowych edycji, więc funkcja zmiany ceny nie powinna pozwolić na takie obniżki lub wymagać potwierdzenia.
Podwyżka ceny odrzuci edycję powyżej 50zł dla przedmiotów tańszych niż 50zł lub 100% dla przedmiotów droższych niż 50zł.
Dlaczego w takim razie nie ma zabezpieczeń przed obniżkami? Dlaczego nowy przedmiot o wartości 9999zł można obniżyć do 1zł? ^^'
Przykładowa sytuacja z pewnym tematem o Smartbandzie za 18zł~~:
Podczas edycji grupowej setek ofert, jeżeli sprzedający zmienia grupowo cenę opasek zamiennych, może nie przyuważyć, że zaznaczając wszystkie wyszukane oferty będzie mieć również zaznaczony przedmiot za 300zł, który w nazwie ma słówko opaska. Jest to 94% obniżka, która nie powinna mieć miejsca - taka obniżka (a nawet 70%) nie jest możliwa prze przedmiotach nowych, legalnie nabytych w cenach producenta.
Proszę o konkrety, a nie odpowiedzi typu: "za błędy się płaci", "sprzedawca odpowiada za treść oferty", "sprzedawca pewnie dostał przedmiot po złotówce 🙂 " - takie raczej zignoruję z oczywistych powodów 🙂
Rozwiązanie
Proponuję wprowadzić zabezpieczenie przed obniżką 80%+ przy edycji grupowej, dodać komunikat, żeby sprzedający ręcznie zmienił cenę w edycji oferty.
W edycji oferty, podczas wpisywania kwoty proponuję również dodać walidacje ceny, jeżeli sprzedający przekroczy jakiś próg cenowy i wyświetlić okno potwierdzające zmianę. Bez tego potwierdzenia sprzedający nie zatwierdzi zmiany ceny w ofercie.
W ten sposób Allegro częściowo, uchroniłoby sprzedającego przed niekorzystnymi zmianami, eliminując błędy cenowe, gdyż sprzedający musi sam zatwierdzić wprowadzaną zmianę.
Przecież to sprzedający sam wpisał cenę, więc chyba wiedział co robi?!!?!?! Po co to??!
Nie, nie jest to wystarczające. Istnieje wiele sytuacji, kiedy sprzedający może podać cenę złego przedmiotu, źle wstawić przecinek lub po prostu może nie przyuważyć błędu.
Co w przypadku nowych ofert?
Problem tego nie dotyczy. Jedynym rozwiązaniem byłoby jedynie wyświetlenie dodatkowego tekstu. W jaki sposób, to nie wiem, może w konkretnych kategoriach, może dodatkowe potwierdzenie przy ręcznym wystawianiu nowej oferty. Przedmioty mogą być wystawiane przez aplikacje, więc błędy systemowe i tak będą się zdarzać