anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Ciekawy przypadek z przesyłką. Co dalej?

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

  @w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_ Chciałem podpytać bardziej doświadczonych w tych sprawach użytkowników. Mimo, iż z portalu korzystam od ponad 16 lat, to jeszcze nie miałem doświadczeń z taką sytuacją. Mianowicie zamówiłem sprzęt elektroniczny. Sprzedawca trochę ociągał się z nadaniem, jednak przesyłka do mnie dotarła. Po otwarciu drzwiczek paczkomatu, moim oczom ukazał się niechlujnie oklejony karton z wrzuconą luźno jakąś zawartością o wadze max 0,5kg. Zamówiony sprzęt powinien ważyć co najmniej 3kg. Przesyłki nie odebrałem - od razu wybrałem opcje zwrotu i włożyłem ją do paczkomatu. Przesyłka otrzymała status "zareklamowana". Pomijając oczywiste sprawy jak dyskusja ze sprzedającym itd - jakie właściwe kroki podjąć aby odzyskać poniesione koszty? Bo tutaj ciężko zrzucić winę na przewoźnika... Wrzucam kilka zdjęć.20231031_140629.jpg20231031_140701.jpg20231031_140705.jpg

oznacz moderatorów
22 ODPOWIEDZI 22

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Djdidzejek podaj jeśłi możesz link do oferty lub jej numer .

W pierwszej kolejności musisz się skontaktować ze sprzedawcą i sprawę wyjaśnić  ,a jak będzie pod górkę masz skuteczne narzędzia od allegro .

oznacz moderatorów

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

nr oferty: 4d0631ac-2e04-473f-8697-a057eac38762 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Otworzyłeś dyskusje na Allegro -tak piszesz więc Ja to bym poczekał na rozwój sytuacji.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Nie koniecznie zła wola, może sprzedający tak się zajął pakowaniem paczki, że zapomniał produkt umieścić w jej środku.  Nie każdy na Allegro jest profesjonalistą, niektórzy sprzedają tu coś od czasu do czasu.

Jeśli to nie Ty podmieniłeś paczkę, skontaktuj się ze sprzedającym. Pamiętaj przy paczkomacie jest kamera!

oznacz moderatorów

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

Chciałbym aby to była prawda, jednak stan i sposób pakowania budzi sporo wątpliwości o dobre intencje sprzedającego...

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Djdidzejek nosz kutfa ta paczka wyglada jakby ja pies wszamal i zwrocil. Problem w tym ze tys ta przesylke odebral w momencie otwarcia drzwiczek paczkomatu i nalezy zabezpieczyc film z monitoringu bo ci jeszcze sprzedawca bedzie wmawial ze odeslales nie to co wyslal. Kupiles to od firmy czy prywatnej osoby?

oznacz moderatorów

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

Kupione od osoby prywatnej. Takie też mam obawy, iż sprzedający będzie miał pretensje do firmy przewozowej, bądź do mnie. Co do monitoringu to mam nadzieję, iż można to zabezpieczyć/użyć do dalszych czynności. Z paczką nie odszedłem nawet na metr od paczkomatu - byłem ciągle w "oku" kamery.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Djdidzejek powiem ci co będzie prywatny sprzedawca podniesie zarzut że on ci wysłał prawidłowy towar a odpowiada za paczkę do chwili nadania czyli przekazania przewoźnikowi duga rzecz nie wyrażając zgody na zwrot nie obierze tej paczki i trafi ona do magazynu przewoźnika z rzeczami niedoręczalnymi czyli prawdopodobnie zniknie. Wlaśnie wpakowałeś się sam w kłopoty: 1 nie masz paczki, 2 nie wiesz co bylo w paczce, 3 na oko za mało waży to chlop w szpitalu zmarł bo mu leki na oko dawali, reklamację u przewoźnika składa odbiorca bo zakup od osoby prywatnej a a zgłoszenie i protokół szkody masz 7dni potem odrzucona z automatu a paczka jest w systemie jako odebrana i czas leci. Gratulacje sugeruję zapierniczać do tego paczkomatu po tą paczkę zanim przepadnie u przewoźnika odpakować nagrywając zawartość i dopiero z roszczeniem do przewoźnika i po odpowiedzi reklamacyjnej sprzedającego wystąpić. Inaczej allegro i sprzedawca zalatwią cię na cacy allegro się wypnie a sprzedawca powie że wysłał to co trzeba a paczka u pdzewożnika w magazynach wyparuje albo będziesz ją odzyskiwał własnoręcznie ponosząc koszty dodatkowe jeszcze po odzyskaniu wyjdzie ze zawartosc uszkodzona albo zaginela i sprzedawca sie wypnie ze inpost ukradl. 

oznacz moderatorów

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

Tu się nie do końca zgodzę. Jestem w stanie określić czy paczka mająca ważyć 3-4kg waży 0,5kg. Odbierają taką przesyłkę sprzedający może taki sam zarzut wystosować - wysłał to co powinien.  Jak można odebrać tak wyglądającą paczkę i kliknąć, że wszytko jest ok? Reklamować co? 30dni czekania na oczywistą odpowiedź działu reklamacyjnego? To nie kurier, że w jego obecności mogę otworzyć i sporządzić ewentualny protokół. Chyba, że moje rozumowanie jest błędne...

Całe szczęście zadzwoniła do mnie konsultantka InPost z zapytaniem czemu zwróciłem/nie odebrałem przesyłki. Byłem zaskoczony tym telefonem. Wytłumaczyłem sytuacje, została sporządzona odpowiednia adnotacja.

Zobaczymy co dalej. Bardzo jestem ciekaw jak sprawa się finalnie potoczy i czy daje to sprzedającym furtkę do nadużyć.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Djdidzejek no to się zdziwisz jakie jest pole do nadużyć. Kupiłeś od prywatnego sprzedawcy czyli obowiązuje was kodeks cywilny a nie ustawa konsumencka bo on nie jest firmą ergo jak ci coś nie pasuje to zakładasz mu sprawę w sądzie cywilnym ponosząc ok 1.5k w jego miejscu zamieszkania. I to ty mu masz udowodnić że on ci wysłał nie to co trzeba inaczej przegrasz poniesiesz koszty sądowe. Teraz pomyśl czy masz film z odpakowania? Nie. Czy masz zważoną paczkę i film pokazujący że waga jest 0.5kg a nie 3kg? Nie. Czy w paczce znajdował się zamowiony towar? Skąd masz wiedzieć bo nie otwarłeś. Czy on wedlug prawa ma prawo nie zgodzić się na zwrot i nieodebrać tej paczki? Tak. Czy wedlug prawa odpowiada za paczkę do momentu wydania przewoźnikowi? Tak. Czy masz papier od przewoźnika potwierdzający że u przewoźnika nie doszło do uszkodzenia paczki / zawartości / podmiany zawartości czyli przeszedłeś proces reklamacyjny? Nie. Więc jest słowo przeciw słowu i nie udowodnisz w sądzie że cię oszukał czyli jesteś w czarnej d...ie. tego samego nie udowodnisz w dyskusji allegro. Uwaga otwarcie drzwiczek paczkomatu jest równoznaczne z odebraniem paczki jeśli nie wniesiesz zastrzeżeń w postaci reklamacji i protokołu w terminir do 7dni to paczka jest uznana za doręczoną bez zastrzeżeń czyli przyjmuje się automatycznie że w paczce było to co miało tam być i było całe. Sądy uwalają wtedy takie powództwa nie dociekając stanu faktycznego bo to ty niedopełniłeś obowiązku sprawdzenia co i w jakim stanie zawierała paczka i nie masz dowodów. Szach mat. Nie wiem co za adnotację sobie konsultant przewoźnika spisał ale reklamacją toto mogę się założyć nie jest... jeśli sprzedawca to cwaniak wlaśnie zostaleś zalatwiony bez mydła i jeśli sie allegro zlituje to ci ptotect wypłaci mimo że to patologia obustronna a co się wyszarpiesz i nawkurzasz w dyskusji to już twoje przeżycia za resztę zaplacisz kartą mastercard. Opisuję ci tu oczywiście najgorszy dla ciebie wariant i moze doszlo do zwykłej pomyłki ale jak sam o wlasny zadek nie zadbasz to ci go nikt nie uratuje. Zresztą dopytajmy co na to kilku znajacych się na rzeczy forumowiczów @mdrogeria @pecela @Ziolko39 @kostas11 @medalik_2009 

oznacz moderatorów

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

Czarną wizję mi tu przedstawiłeś ale dziękuje. Póki się człowiekowi dana sytuacja nie przytrafi, to nie wie jak to ugryźć. Chętnie podejdę do tego jak do szkolenia z obecnych przepisów i zagłębie się w temat. Pomoc moderatorów będzie również bardzo przydatna.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Zgodnie z regulaminem pozostawienie paczki w paczkomacie jest tożsame ze zgłoszeniem reklamacji przesyłki (reklamowana przesyłka musi pozostać w paczkomacie, chyba że reklamacja dotyczył uszkodzeń niewidocznych z zewnątrz). W tym celu operator wyśle formularz reklamacyjny na adres e-mail, który w ciągu 14 dni należy wypełnić i przesłać do Inpostu. 

Ponieważ prawo do reklamacji i odszkodowania po dostarczeniu przysługuje obu stronom, jedna musi zrzec się prawa do ewentualnego odszkodowania.

Do czasu rozpatrzenia reklamacji przesyłka magazynowana jest w oddziale. Nieodesłanie formularza jest tożsame z wycofaniem zgłoszenia i skutkuje zwrotem przesyłki do nadawcy.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@pecela w odniesienie do zakupu osoba prywatna vs osoba prywatna?

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Dla operatora pocztowego nie ma znaczenia czy nadawcą była osoba prywatna czy firma. Adresat pozostawił przesyłkę i wg regulaminu traktowane jest to jako zgłoszenie reklamacji, a nie zwrot do nadawcy. Dopiero jak nie wpłynie formalny wniosek, to po 14 dniach paczka zostanie odesłana do nadawcy (a co z nią zrobi nadawca, to już inna para kaloszy), ewentualnie do czasu odesłania, adresat może ją odebrać w oddziale.

Jak kupujący nie odbierze przesyłki, to wróci ona do nadawcy jako nieodebrana w terminie.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Djdidzejek jeśli zgłosiłeś uwagi w paczkomacie to masz problem z głowy, mam nadzieje że nie zrobiłeś zwrotu - odstąpienia allegro i odesłałeś na podstawie kodu? bo będziesz miał problem 😞

Napisz jeszcze czy to zakup od firmy czy osoby prywatnej ? bo samo zgłoszenie uwag nie kończy procedury, przy zakupie od firmy to firma ogarnie resztę a przy zakupie od osoby prywatnej to Ty musisz teraz zgłosić reklamację https://inpost.pl/reklamacja

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Djdidzejek
#9 Pomysłodawca#

Od razu przy paczkomacie zgłosiłem uwagi co do paczki i odesłałem do nadawcy. Był to zakup od osoby prywatnej, więc bez kodów zwrotu itd.

Zastanawia mnie teraz kwestia reklamacji - jako iż nie posiadam fizycznie przesyłki to powinienem sam wystąpić z reklamacją? Nie powinno być to w gestii sprzedającego?

Sprzedający odpowiedział, że jest zdziwiony i się temu przyjrzy...

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Djdidzejek w przypadku zakupu od osoby prywatnej reklamację składa zawsze odbiorca co i jak tłumaczyłem wcześniej, druga rzecz jeśli sprzedawca nie będzie chciał to nie odbierze nie ma obowiązku przyjmować zwrotów

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Nie zawsze. Owszem reklamację mogą zgłosić obie strony, ale w przypadku dodatkowego ubezpieczenia już niekoniecznie (tu trzeba zapoznać się z OWU, bo u różnych operatorów bywa różnie). 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@pecela akurat to piszę z odpowiedzi uokiku na moje zapytanie tj składa odbiorca w przypadku zakupu od osoby prywatnej

oznacz moderatorów