anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy należy mi się częściowy zwrot pieniędzy?

dann000
#7 Wielbiciel#

Cześć, kupiłem na jednej aukcji 15 par skarpet które były podzielone po 5 par(3 opakowania), zwróciłem 10 par czyli 2 opakowania a jedna otwartą zostawiłem u siebie, sprzedający napisał, że nie zwroci mi pieniędzy, bo na aukcji jest napisane 15 par i one stanowią jedną całość i musiałbym zwrócić wszystkie 3 opakowania, czy sprzedający ma rację czy należy mi się częściowy zwrot pieniędzy?

oznacz moderatorów
63 ODPOWIEDZI 63

az1rael
#21 Demiurg#

Jesli nie wystawia osobno aukcji z 5szt a tylko aukcje po 15szt to dla niego to moze byc 1 towar jako calosc ale pomniejszyc tez moze kwote zwrotu adekwatnie do tego za ile pojdzie niepelny zestaw

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@az1rael  "... to dla niego to moze byc 1 towar..."

To nie jest towar dla niego lecz dla kupujących.   Oczywiście jeśli trafi się klient który ma 30 nóg to można to traktować jako komplet.

Wszyscy rozumiemy że są pakowane w zestawy po 5 par więc zwraca 2 zestawy zamiast trzech.

Nie dostał kompletnego zwrotu więc obniża kwotę o niedostarczoną paczkę czyli obniża o 1/3 ale za dwie części zestawu zapłacić powinien.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@az1rael mam do Ciebie słówko , ale nie publicznie .

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mdrogeria nie widzę problemu przez panel wiadomości

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@dann000  powiedza jak była wystawiona oferta? Czy kupiłeś zestaw 15 szt ? Jeśłi tak to jak udało Ci sie zgłosic zwrot cześci zestawu ??????? ( 10szt) bo zdaje śei że system allegro tego nie przyjmie.

Czy też kupiłeś 3 zastewy po 5 szt i zwróciłeś dwa?

Nie chodzi o to jak były spakowane tylko jak była wystaiona oferta. No i jeśłi ofertą była 1x15szt skarpet to jak udąło Ci sie zgłoscić zwrot 10szt?

oznacz moderatorów

fox_paws
#12 Orędownik#

To jest w tej kwestii nieistotne. Zwrócił 10 par, dostaje zwrot 2/3 wartości

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@fox_paws  @br.  nie jestem taki pewien.

1) jeśłi był to pakiet a zostało zgłoszone do zwrotu całość a odesłane 2/3 to znaczy że @dann000  chodzi w nie swoich skarpetkach - odstąpienie od umowy anuluje jej skutek - strony ZWRACAJĄ SOBIE WZAJEMNIE świadczenia w całości

2) ustawa mówi o pomniejszeniu kwoty zwrotu w przypadku nadużycia prawa do sprawdzenia produktu ( zapoznania sie z produktem). Czyli np jeśli kupujacy zwróciłby noszone skarpetki. Nie ma prawnej możliwości zrotu czesci produktu. Wyobrażacie sobie zwrot częsci np mebla ? albo telewizora? A w tym przypadku 15 szt to była jednostka sprzedażowa.

Albo sie odstepuje od umowy w całosci albo...... chodzi sie w nie swoich skarpetkach

Moim zdaniem  jeśli sprzedawca zwróci teraz 1 zl za zdekompletownie ( bo swoją prace czyli przywrócenie pakietu do 15 szt wyceni na pozostałą wartość) to nie naruszy żadnego przepisu. Wcale nie musi zwracać 2/3 wartości zakupu.

Tak to wygląda

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@_Likos_  Zawsze lepiej chodzić w cudzych  skarpetkach niż całkiem bez skarpetek.   A handlując na Allegro  to trzeba się przyzwyczajać  że się zostanie bez skarpetek.

ps. on niczego nie zdekompletował, są paczki po 5 par, tak pakują producenci, a  sprzedający kombinuje jak się wykpić od zwrotu kasy.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@br.  tak wiem ja tylko napisałem jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. Natomiast jeśli sprzedajacy wystawił 15 szt to teraz swoją prace ( dołożenie 5 szt) może wycenić jak zechce.

Może też np zgodnie z ustawą wstrzymac sie ze zwrotem środków do momentu zwrotu całości produktu.

Dla jasności. Pisze o prawnym aspekcie transakcji. Logicznym i najprotszym wyjsciem byłby zwrot tych 2/3 ale pozostałe rozwiązania są prawnie dopuszczalne.

No i jeszcze jedno . Często zakup w pakietach jest bardziej atrakcyjny cenowo i np jeśli pakiet 5 ar kosztuje 50 zł ( 10 zł szt) a zakup w pakiecie 15 par kosztuje 120zł ( 8 zł szt)  to czemu ktoś miałby sobie taką promocje robić? To prowadziłoby do kolejnych nadużyc.

Nie wiem jak do tego ostatecznie podejdzie sprzedający niemniej zgodnie z prawem mogą być różne rozwiązania

 

 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@_Likos_  @dann000   W pewnym zakresie masz rację. Sprzedający  dla większych zestawów dają często cenę promocyjną, może więc tak być że kupujący zapłacił za 3 częściowy zestaw 20 zł a pojedyńcza paczka kosztuje 10 zł. Bo tak sobie sprzedawca wykalkulował.   Jeśli więc kupujący zatrzymał sobie 2 paczki po 10 zł to tak jakby zrezygnował z promocji. Nie  ma czego zwracać bo 2 paczki to również 20 zł.

Ale nie znamy szczegółów więc trudno wróżyć z fusów.   No i koszty obsługi tego interesu są wyższe niż wartość skarpetek.

ps. te ceny które podajesz są zawyżone, chińskie skarpetki są tanie, prawie darmowe, niedawno kupiłem taki pakiet na bazarze (już sie rozpadły).  5 szt=10zł, w tym jest marża sprzedawcy, hurtowni.

oznacz moderatorów

szymela54
Maestra

@br.  Może być jeszcze inaczej: 1 komplet pięciu skarpet ma cenę X. Zestaw 3 kompletów daje cenę 3X, która to cena (prawdopodobnie) już pozwala na skorzystanie przez kupujących ze smarta. Sprzedający, nauczony przykrym doświadczeniem, oferuje zestaw 3 kompletów jako całość, chcąc uniknąć niecnych praktyk ze strony kupujących (dobieranko do smarta z zamiarem częściowego zwracanka).
Można tu różnie gdybać, szkoda, że @dann000 nie dołączył linku do aukcji.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@_Likos_ Logiczne  zgłosił zwrot, tam nie ma różnych opcji..  A co odesłął to inna sprawa.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@dann000  Należy się . Zaraz przyjdzie taki jeden i doradzi ci jak założyć dyskusję.

oznacz moderatorów

musashi2007
#13 Ambasador#

@br. Wróżbita Maciej normalnie 😂 😂😂

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@dann000 Sprzedający nie może odmówić przyjęcia zwrotu, może pomniejszyć Ci jego wysokość, tu jest zasadne że to powinno być 2/3 otwórz dyskusję, tam opisz problem, masz pomoc Allegro:https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/dyskusje/nowa

oznacz moderatorów

dann000
#7 Wielbiciel#

https://allegro.pl/oferta/15-par-skarpety-meskie-skarpetki-bawelniane-sportowe-czarne-40-43-15467749... aukcja wygląda tak, zaznaczyłem, że zwracam całość, bo nie było możliwości wybrać coś innego

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@dann000 zaznaczyłem, że zwracam całość, - powinieneś oddać całość 

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@dann000 W świetle przepisów nie masz prawa własności do tych skarpet 🙉
Są one własnością sprzedającego i powinieneś je odesłać.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

Typowy zakup dla smarta. Tak możesz wysłać nawet jedną skarpetkę a sprzedający zwróci ci te 1,50 za sztukę, ale na pewno dopisze cię do listy nieaktywnych. Wiem nie wolno, ale znajdzie sposób, jeśli nie w Allegro to zapisze se w kapowniku.

oznacz moderatorów