anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nowy okazał się używanym - co robić ?

anicia32
#9 Pomysłodawca#

Dzień dobry.

Mam już kilka pomyslów ale może wasz będzie lepszy?

Kupiłam na aukcji jako NOWY telefon w dniu 08.03.2023 - sprzedający wstawił nawet wpis że wszystkie telefony są oryginalne i nie skupują telefonów. Telefon widniał jako nowy.

Przy okazji usterki okazało się, że mój telefon nie jest wcale nowy bo używany był już  od pażdziernika 2021 kiedy to nastąpiło pierwsze uruchomienie i telefon nie podlega już gwarancji. Mam pismo z Xiaomi. 

Otworzyłam spór, oświadczyłam że odstępuję od umowy  i chciałabym dostać zwrot pieniędzy. Nie chcę używanego telefonu. Według prawa a jest na to odpowiedni artykuł w ustawie o prawach konsumenta, mam prawo zwrócić towar do dwóch lat w wypadku stwierdzenia niezgodności z umową. Sprzedający upiera się, że naprawi, ja nie chcę naprawianego , dlaczego ma mi naprawiać telefon, który był używany 1,5 roku przede mną  a ja w dobrej wierze kupiłam nowy ? Sprzedający ma w swoich komentarzach bardzo dużo takich uwag, że sprzedał jako nowe okazało się stare. Allegro trzyma stronę kupującego i każe odesłać telefon do sprzedającego do naprawy . Ja czuję się oszukana. No ale może jednak nie jestem oszukana .

Co myślicie i jakie mam prawa wg was ? 

oznacz moderatorów
32 ODPOWIEDZI 32

LEW433
#21 Demiurg#

Od tego roku wg prawa przy pierwszej reklamacji sprzedający może naprawić i jak Ci zapewni że telefon będzie zgodny z opisem czytaj nowy.

oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

nie rozumiem tej odpowiedzi

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@anicia32 niestety ale nie masz racji o sposobie załatwienia reklamacji decyduje sprzedawca a nie kupujący to raz, a dwa nie jest to wada istotna która skutkowałaby odstąpieniem od umowy wadą istotną byłoby jakbyś zamiast telefonu dostała np konsolę ps4 albo podróbkę tego telefonu. to że telefon był włączany w 2021 roku nie oznacza że nie jest nowy chyba że potrafisz udowodnić że ktośpółtora roku go używał kupujący ma prawo sobie towar rzetestować tak jak to moze zrobić w sklepie i jak nie pasuje zwrócić może akurat ten kupujący wtedy sobie konto założył czego zrobić nie powinien i zwrócił a to oznacza że pierwsze uruchomienie było rzeczywiście w 2021roku a nie że telefon jest używany bóg wie ile 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@anicia32 odstąpić od umowy byś mogła jakby to była wada prawna o której nie wiedziałaś np telefon wzięty na raty u operatora i odsprzedany w komis a ten wystawił i sprzedał na allegro i nagle blokują ci telefon bo ktoś nie płaci rat

oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

Czyli kupujesz nówka samochód i po 8 miesiącach dowiadujesz się że ma cofnięty licznik o 300000 km i nie możesz zwrócić bo to nie istotne ?

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@anicia32 Ja to doradzam spokój, masz opis że nowy i teraz odpisz w dyskusji że zgadzasz się na przywrócenie- naprawy telefonu do tego stanu, niech sprzedający sprawi że telefon ten będzie zgodny z opisem. Ciekawe czy to spełni!

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

z samochodem jest inaczej zresztą nie wiem co ty masz udokumentowane jako używany telefon masz jakąś ekspertyzę z ilością przepracowanych godzin? bo jak został włączony i był nieużywany to jest nowy ale nie fabrycnie nowy więc zapis z aukcji się kłania do analizy @anicia32 

oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

Na aukcji było napisane wyraźnie nowy. Czy musi być napisane "fabrycznie nowy " ? Nie rozumiem tego.

Sprzedający ma mnóstwo komentarzy typu że sprzedał jako nowy a gdy telefon przyszedł to były na nim stare smsy.  Czym się różni telefon nowy od fabrycznie nowy ?

I dlaczego allegro pozwala na takie wprowadzanie kupujących w błąd ?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

To sprzedający wprowadza w błąd i j Allegro nie jest wstanie wszystkich ofert sprawdzić. Żądaj w dyskusji do przywrócenia telefonu do takiego stanu jak był w ofercie. Niech sprzedający Ci to zapewni w dyskusji, jak zażąda w dyskusji odesłania to odeślij bo inaczej może odrzucić Ci reklamację. Pisz w dyskusji że składasz reklamację z tytułu niezgodności z opisem, rękojmi, tu nie ma znaczenia żadna gwarancja, sprzedający odpowiada 2lata na telefon i ma 14dni na rozpatrzenie reklamacji.

oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

No właśnie 

Przecież regulamin allegro mówi że nowy to :

zgodnie z Regulaminem parametr Nowy "oznacza Towar całkowicie nowy, nieużywany, nieotwarty, nieprzepakowywany, nieuszkodzony bez jakichkolwiek śladów użytkowania, znajdujący się w oryginalnym opakowaniu (tam, gdzie ma to zastosowanie) wraz z nieuszkodzonymi oznaczeniami producenta (takie jak plomby na pudełkach czy metki na ubraniach)." (punkt 1.4.b.) 

Szkoda że w sporze allegro tego nie pilnuje

oznacz moderatorów

milka1234567890
#17 Koryfeusz#

Za ofertę odpowiada sprzedający.

oznacz moderatorów

w_kiwi
Moderatorka
Moderatorka

@anicia32 Sugeruję, abyś zastosowała się do prośby w dyskusji i odesłała telefon. Sprzedawca ma  do tego prawo - w tym wypadku nie ma możliwości wydania decyzji reklamacyjnej, na przykład na podstawie zdjęć towaru. 

Wiktoria
Moderatorka


_____________
Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

Ja nigdzie nie napisałam że go nie odeśle. Oczywiście że odeśle.

Przy okazji dlaczego nie mogę liczyć na pomoc allegro ? Sprzedający wystawił przedmiot jako nowy który nowym nie jest. Sprzedający nie zastosował się do regulaminu. Wystawił telefon jako nowy, ja w dobrej wierze kupiłam telefon jako nowy i zostałam wprowadzona w błąd. Mam używany telefon a myślałam że kupuje nowy.

 

Dlaczego Allegro nic nie robi z takim  sprzedającym ?. On ma mnóstwo komentarzy z których wynika że nie tylko mnie wprowadził w błąd.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@anicia32 regulamin allegro to nie ustawa i nie ma mocy prawnej i w tym przypadku ten zapis to brednie 
zgodnie z Regulaminem parametr Nowy "oznacza Towar całkowicie nowy, nieużywany, nieotwarty, nieprzepakowywany, nieuszkodzony bez jakichkolwiek śladów użytkowania, znajdujący się w oryginalnym opakowaniu (tam, gdzie ma to zastosowanie) wraz z nieuszkodzonymi oznaczeniami producenta (takie jak plomby na pudełkach czy metki na ubraniach)." (punkt 1.4.b.) 
gdyby zgodnie z tym zapisem potraktować go jako prawnie wiążący to każdy towar dostarczony do kupującego które ten wyciągnął z pudełka zrywając np plombę nie byłby już nowy mimo że taki kupujący wyciągnąłby sobie telefon z pudełka by go sobie w ręce potrzymać i odesłał wiec zgodnie z prawem możnaby mu potrącić zgodnie z ustawą konsumencką kwotę zwrotu o różnicę miedzy nowym towarem a wystawianym używanym bo pudełko zostało otwarte i plomby naruszone. Kwik konsumentów w tym momencie byłoby słychać na antarktydzie...

oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

Mam pismo z Xiaomi, że telefon nie podlega już gwarancji. Telefon nie działa. Nie powinien  tak zrobić ale zrobił i tak robi dużej częsci swoich kupujących. Jest nie uczciwy  i nikt z nim nic nie robi.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Może wymieni Ci na nowy! Jak będziesz stawiał sprawę na ostrzu to może wyjść odwrotnie, uważam że tylko domagać się że telefon ma być zgodny z opisem- nowy, i tak pisz w dyskusji- nowy.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@anicia32 ale gwarancja cię nie interesuje masz 2 lata rękojmi z tytułu niezgodność towaru z umową według prawa z stycznia 2023 od dnia zakupu i na podstawie tego parawa składasz reklamację. Gwarancję się składa do gwaranta czli xiaomi a rękojmie do sprzedawcy. O rozpatrzeniu reklamacji decyzduje sprzedawca może ci wymienic telefon na taki sam nowy oddać kase lub naprawić aczkolwiek nie wiem jak się cofa przebiegi na telefonie albo czy się da i wcale nie musi się godzić na odstąpienie

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

OK, po co to piszesz? tak rękojmia i tak zgodny z opisem - nowy niech przywróci do tego stanu sprzedający.

oznacz moderatorów

anicia32
#9 Pomysłodawca#

Do tego będę dążyć

oznacz moderatorów