anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Program Ochrony Kupujących

ineris
#8 Zapaleniec#

W styczniu na Allegro Lokalnie kupiłam telefon Iphone, który zepsuł się w terminie objętym gwarancją. Niestety sprzedający nie odpowiada na moje wiadomości, więc zgłosiłam sprawę do Programu Ochrony Kupujących - odpowiedź którą otrzymałam to chyba jakiś żart. Allegro poinformowało mnie, że mam zgłosić doniesienie o popełnieniu przestępstwa na policję, że telefon był niezgodny z ofertą. Słowem Allegro namawia mnie do popełnienia przestępstwa, bo składanie fałszywego doniesienia o przestępstwie jest karalne. Telefon był zgodny z ofertą, a nieodpowiadanie na wiadomości to raczej jeszcze nie przestęptwo. Czyli żeby odzyskać pieniądze, które straciłam mam złożyć fałszywe doniesienie? Czy ja tu czegoś nie rozumiem?

oznacz moderatorów
43 ODPOWIEDZI 43

pinsplash
#21 Demiurg#

@ineris Chyba coś nie tak...Policja nie zajmuje się reklamacjami...

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@ineris Dział prawny Allegro chyba w całości na urlopie. Zostali jak zwykle tylko stażyści. Poziom odpowiedzi żenujący.

oznacz moderatorów

auto_sfera2000
#10 Popularyzator#

No jak to... Przecież to normalne. Ja ostatnio sokowirówkę zanosiłem z reklamacją na pobliski posterunek, żeby do tesco na drugi koniec miasta nie jechać 😉

A tak poważnie, to z tego co widzę POK, to raczej rzadko działa, choć przy prowizjach jakie allegro pobiera od sprzedających, to za co 15 zakup mogłoby oddawać kasę kupującemu a i tak byłoby na plusie, ale i tak bronią się jak mogą.

W razie jak ci się nie uda, a telefon jest nowy, to chyba możesz próbować uderzać prosto do "apple".

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

@auto_sfera2000 Tutaj na forum wszyscy twierdzą, że POK działa bardzo dobrze a nawet nadgorliwie (można powiedzieć, że w tej sprawie TWA sprzedających i bojownicy o prawa kupujących są zgodni ;))

oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

@ineris Allegro może, ale nie musi wymagać zgłoszenia sprawy na policję. Odwołaj się od tej decyzji, poproś aby Cię zwolniono z obowiązku zgłoszenia. Jeśli mimo to Allegro zdania nie zmieni - zgłoś. Wzór zgłoszenia jest dostępny tu; https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/zawiadomienie_o_popelnieniu_przestepstwa.pdf Jest tam opcja niezgodności z opisem. Za taką niezgodność można uznać to, że telefon nie działa, a miał działać. Także to, że sprzedawca nie reaguje na złożoną reklamacje. Nie będziesz pierwszą osobą, która złoży takie zawiadomienie. Pamiętam sprawę uszkodzonego silnika do samochodu, który miał być sprawny. Kupujący zgłosił to na policję i otrzymał zwrot z POK. Być może wystarczy samo zgłoszenie i potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Gdyby policja Ci odmówiła przyjęcia, wyślij zgłoszenie pocztą, wtedy będą Ci musieli pisemnie odpowiedzieć, a takie pismo już może wystarczyć do wypłaty rekompensaty przez Allegro.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  a co ma zgłaszac na policje ???? Reklamacje że telefon sie zepsuł?????

Produkt był zgodny z opisem wedlug kupującej . Policje nie rozpatruje reklamacji na uszkodzone telefony 🙂

@ineris  moim zdaniem powinnas odwołać sie od decyzji allegro . Po drugie spróbować złożyc REKLAMACJE z tytułu rękojmi zarówno mailowo ale także PISEMNIE  listem poleconym za potwierdzniem odbioru. Opisując problem i wzywając sprzedającego do usuniecia usterek lub zwrotu wpłaty w terminie ........ Potwierdzenie tych czynnosći możesz załaczyć w odwolaniu do allegro. A to powinno pokazać sprzedającemu ze to nie są juz zarty.

Czasem sprzedajacy może inaczej spojrzec na sprawe kiedy bedzie mu grozic sprawa z powództwa cywilnego. Musisz próbować

oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

@_Likos_ To, co piszę w moim poście wyżej!!!!!!!!! Znowu coś ci się nie podoba???????

W formularzu zgłoszenia znajduje się powód "niezgodność z opisem" Telefon jest niezgodny, BO NIE DZIAŁA!!!!!

Będziesz zniechęcał do POK, bo to zadziała na niekorzyść sprzedawcy??????

Złoży zawiadomienie i otrzyma rekompensatę, zamiast bujać się z reklamacjami w nieskończoność u kogoś, kto ma to gdzieś.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  czepiam sie bo do tego namawiasz kupującą:

Art.  238.  [Fałszywe zawiadomienie o przestępstwie]

Kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

PRZEDMIOT BYŁ ZGODNY Z OPISEM tak napisała kupujaca !!!!!!

A POK moim zdaniem w tym przypadku jak najbardziej sie należy. Jesli sprzedawca unika odpowiedzialności i kontaktu to allegro powinno ją przejąć po to jest POK

Ale z tytuły reklamacji usterki a nie niezgodności z opisem !!!!!!! W momencie zakupu przedmiot był zgodny z opisem zepsuł sie miesiąc później.

oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

@_Likos_ Piszesz nieprawdę, nie namawiam do żadnych fałszywych zgłoszeń. Przedmiot teraz nie jest zgodny z opisem i sprzedawca nie reaguje na zgłoszenie reklamacyjne. Nie utrudniaj kupującej uzyskać rekompensatę z POK!!!!!!

Aby ją otrzymała, zgłoszenie na policję w tym przypadku jest jednak konieczne!!!!!!

Znowu czepisz się mnie, zamiast udzielić swojej rady i skończyć temat.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  Oczywiscie doczytałalas/es juz ile dalo zgłoszenie na policje prawda ??

Tyle że policja NIE PORZYJEŁA ZGLOSZENIA. Nie pomyślałas/es że jesłi policja by przyjeła zgłoszenie to by musiała wyciągnąc konsekwencje wobec zgłaszającej???

Sprawa cywilna tak , policja - nie  co zreszta potwierdziła sama policja.,

 

 

oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

@_Likos_ Policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. To, że posterunkowy odmówił nie oznacza, że po odwołaniu do przełożonego zgłoszenie nie zostanie przyjęte. Trzeba umieć sobie radzić, a nie tulić uszy i pozwalać się zbywać.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  oczywiscie że ma obowiązek. Lecz w przypadku rozpoczęcia sledztwa w przypadku stwierdzenia nieprawdziwego zgloszenie ma też obowiązek wyciągnąc konsekwencje wobec zgłaszającego z art 238KK

Rzeczywiscie tutaj sie z Toba zgodze. RADZIĆ TRZEBA UMIEC nie tylko sobie ale komus innemu także a może nawet przede wszystkim

A rozsądek i przewidywanie konsekwencji to nie jest "tulenie uszu po sobie"

O ile nie ma innych okolicznosci niz opisała to klientka to nie ma podstaw do zgłaszania przestępstwa z art 286KK.

oznacz moderatorów

Paint_Box
#12 Orędownik#

@_Likos_ Polemizuj dalej do upadłego, ale już sam ze sobą. Zastraszaj kupującą konsekwencjami zgłoszenia sprawy na policje, zastraszaj z premedytacją czym jeszcze chcesz. Nawet Allegro radzi zgłosić, a ty zastraszaj. Niech nie zgłasza, niech się boi twoich porad, niech zrezygnuje z POK, bo to przecież zaszkodzi sprzedawcy.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Paint_Box  akurat POK moim zdaniem sie klientce należy w 100%

Za takiego sprzedawce po prostu MI WSTYD gdyż psuje opinie wszystkim sprzedawcom i portalowi i sam bym był za zgłoszeniem na policje JEŚLI BY BYLA CHOĆ NAJMNIEJSZA PODSTAWA.

Spójrz poniżej napisałem moderatorce z pytaniem czy sa jakieś inne okoliczności o których my nie wiemy bo byc może są. Lecz jeśli nie ma to NIE MOGE kupującej doradzać zgłoszenia na policje jeśłi ona sama mówi że przedmiot otrzymała i on działał a transakcja przebiegła zgodnie z oczekiwaniami.

Tego że przedmiot sie zepsuł nikt nie uzna za oszustwo bo taka jest natura skomplikowanych przedmiotów.

A co do sprzedawc to akurat tutaj w 100% PODZIELAM TWOJĄ OPINIE. Tacy sprzedawcy powinni byc bardzo mocno piętnowani bo prze nich cierpi cały e-handel.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@ineris A dlaczego nie? Może allegro wie więcej i może dlatego nie możesz się skontaktować ze sprzedawcą, bo już siedzi? 😉 Skoro allegro uzależnia zwrot o zgłoszenia to możesz zgłosić zgodnie ze wskazówkami allegro, motywując to zgłoszenie informacją od allegro. Oni sobie już tam przesłuchają allegro w tej sprawie 😉 A zgłoś możliwość popełniania przestępstwa, bo wygląda na to, ze tylko allegro wie o przestępstwie a Ty od nich, ewentualnie dopytaj z jakiego art kk masz to zgłosić 😉 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@ineris 

Najpierw odwołaj się od decyzji Allegro o konieczności złożenia doniesienia - z powodu braku podstaw.

Jeśli to nic nie da, złóż doniesienie, opisując dokładnie stan faktyczny (telefon działał, potem się zepsuł, brak kontaktu ze sprzedawcą i możliwości złożenia reklamacji). Zaznacz w doniesieniu, że Allegro kazało tak zrobić - policja będzie wściekła na nich, nie na Ciebie za dodatkową robotę bez sensu.

Masz rację - złożenie fałszywego doniesienia jest karalne. Ale złożenie prawdziwego doniesienia w sytuacji, gdy nie doszło do przestępstwa, karalne już nie jest. Poza tym możesz - i chyba powinnaś - zrzucić winę na Allegro, pisząc coś w stylu "jeżeli pracownik Allegro zobowiązał mnie do złożenia doniesienia to znaczy, że z punktu widzenia serwisu doszło do przestępstwa".

Na szczęście Allegro wymaga potwierdzenia złożenia doniesienia, nie postanowienia o wszczęciu dochodzenia. Bo szanse na wszczęcie czegokolwiek w tej sytuacji są minimalne.

oznacz moderatorów

meble-marus
#7 Wielbiciel#

Po co do sprzedającego piszesz? Nie lepiej do Apple serwisu iść niech naprawią ? 🙂 

oznacz moderatorów

ineris
#8 Zapaleniec#

Uścislając - od samego początku sprzedawca wprowadzał mnie w błąd - lokalizacja Warszawa, po zapłacie okazała się Chinami. Trzykrotnie sprzedawca pisemnie zapewniał mnie że telefon dotrze w 14 dni, oczywiście nie dotarł. Miał być ze słuchawkami bezprzewodowymi - nie był. Sprzedawca nie podał żadnego adresu zwrotnego i według Allegro, jest to przyczyna dla której wymagane jest złożenie doniesienia.

Z tym że przed chwilą na komisariacie poinformowano mnie że to podpada pod prawo konsumenckie a nie karne i wniosku nie przyjmą. Zdaniem oficera dyżurnego z którym rozmawiałam przedstawiona przeze mnie korenspondencja ze sprzedającym jest dostateczna do zwrotu pieniędzy.

Pytanie do Allegro - co ja mam zrobić w takiej sytuacji?

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@ineris A czy to aby na pewno jest iphone???? 😅

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów