anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Telefony obciążone ratami i zagrożone blokadą

MAMY ROZWIĄZANIE!
bonifacur
#7 Wielbiciel#

Witam,

Sprzedawca firma(!) wystawia telefon jako "powystawowy" a nie używany i nie informuje ani słowem o ciążącym na telefonie długu (obciążeniu ratalnym) i zagrożeniu zablokowania telefonu przez operatora.

I to nie jest pojedynczy wypadek, ale nagminne jest nie informowanie o takim stanie telefonu.

Czy w ogóle sprzedaż takich obciążonych telefonów jest legalna?

Czy sprzedawca ma obowiązek sprawdzić telefon po kątem obciążeń?

 

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14
ko_alka
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@bonifacur Sprzedający nie powinien wystawiać na sprzedaż takiego telefonu. Jak najbardziej możesz zgłosić taką ofertę, a jeśli kupiłeś takie urządzenie, to możesz złożyć reklamację. 

oznacz moderatorów
bonifacur
#7 Wielbiciel#

kupiłem i odesłałem a teraz nie mogę się doprosić zwrotu za wysyłkę.

teraz jest wystawiony jako używany, uprzednio był powystawowy ale nadal nie ma ani słowa o ratach na telefonie (wiem o nich bo byłem w salonie i spytałem)
15549444808 alleloombard788
Podobnie ani słowa nie ma w opisie ale na pytanie sprzedawca potwierdza niebezpieczeństwo blokady telefonu
15401521635 alleloombard8
Jeszcze w kilku innych ogłoszeniach potwierdzili mi raty chociaż w opisie an słowa o tym nie ma.
To jest nagminne a nie pojedyncze przypadki.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Coraz więcej takich ofert, ich nie można sprzedawać.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@bonifacur to po co kupujesz w lombardach, po drugie zawsze możesz poprosić przed zakupem o numer imei i sprawdzić na stronie czy nie ma rat 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

W kategorii telefony komórkowe w formularzu wystawiania powinno być do ,zaptaszkowania’ oświadczenie o tym że telefon nie ma obciążeń i odpowiednie kary za błędne oznaczenia. Lombardy w głównej mierze kupują te telefony bo wiedzą że można je pchnąć na allegro (głównie droższe modele). 
@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@komis-bell dziękuję za Twoją sugestię! Przekazuję. 

   Monika
   Moderatorka

   Dołącz do naszych licytacji charytatywnych dla powodzian.
   Razem możemy więcej!
oznacz moderatorów
bonifacur
#7 Wielbiciel#

Wiesz, jakoś nie przyszło mi do głowy, że można sprzedać telefon zagrożony blokadą bez informowania o tym, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorcy, który odpowiada za "wadę prawną" telefonu (obciążenie roszczeniem).

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@bonifacur można i nie można wszystko zależy od tego kto sprzedaje i czy jest o tym informacja. Kc jasno określa że warunki umowy kupna sprzedaży są dowolne o ile obie strony akceptują je to problemu nie ma. Problem sie pojawia jak strona kupująca nie wie w momencie zakupu o wadzie prawnej pt telefon na raty z możliwością blokady wtedy to wada ukryta i umowa kupna sprzedaży jest nieważna. Natomiast jak ktoś wie o ryzyku i świadomie się godzi na zakup bo np liczy że ktoś tel spłaci i cena jest dla niego dużo niższa to wtedy nie ma prawa do podważenia takiej umowy. Co do firm to 1 lombardy albo celowo nie sprawdzają albo rżną głupa nr imei natomiast w teorii podejrzewać mogą ale sprawdzając nie będą mogly sie bronić że sprzedający ich oszukał i odsprzedały świadomie telefon nie będący własnością sprzedającego go im klienta. 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@komis-bell co to znaczy nie ma obciążeń?

to zbyt ogólnikowe, jeżeli w umowie u operatora jest napisane, że sprzęt jest jego własnością

do momentu spłaty należności to sprzęt jest jego własnością

@az1rael jak sprzedać telefon, który jest własnością kogoś innego?

to nie jest roszczenie jak np: przy hipotece

napisać umowę kupna-sprzedaży z opóźnionym przeniesieniem własności?

 

oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@RED Chodzi mi oczywiście o tzw. obciążenia ratalne czyli tak jak piszesz - urządzenie stanowi własność operatora.

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@RED umowa sprzedaży osobno i cesja umowy u operatora, umowa użyczenia, weksel na wypadek jakby rat nie spłacił etc etc 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@RED kolejna rzecz to łamie prawo ten co wziął tel na raty bo to on sprzedajetel z wadą prawna nie informuje o tym nabywcy. Ustawowego obowiązku sprawdzenia po imei nie ma czy tel jest czy nie jest sprzedającego. Lombard może więc na zarzut o oszustwo spokojnie odpowiedzieć że ich oszukano bo tel był zastawiony pożyczki nie spłacono i zgodnie z prawem przeszedł na własność lombardu i został odsprzedany lub nie wiedział że tel jest operatora. Czyli raczej cwaniactwo na uda się lub nie uda ale to nie my winni - lombard

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@az1rael dokładnie, lombard się zabezpiecza stosowną umową.

 

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Dlatego kupując z Lombardu trzeba być ostrożnym.

oznacz moderatorów