anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wyłączona rękojmia dla przedsiębiorców a zakup bez charakteru zawodowego

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry, 16 stycznia 2021 roku kupiłem wielofunkcyjny robot kuchenny na firmę. Zakup nie miał jednak charakteru zawodowego, robot był jedynie wyposażeniem kuchni, firma nie zajmuje się handlem urządzeń AGD, wobec czego w świetle obowiązującego prawa traktowany jestem jak konsument. 1 stycznia br. wykryłem kilka wad, o których poinformowałem sprzedawcę wczoraj. Zgodnie z art. 568 § 1. kodeksu cywilnego Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Zgodnie z § 2 tego samego artykułu Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. 

Wszystko więc odbyło się z zachowaniem terminu, sprzedający jednak nie chce uznać reklamacji, początkowo z powodu wyłączenia rekojmi dla przedsiębiorców, a obecnie z powodu złożenia reklamacji po 2 latach od zakupu. Proszę o pomoc, sprzęt kosztował 2100 złotych, a Allegro nie umożliwia już założenia dyskusji ani złożenia wniosku Allegro Protect.

Nr zamówienia 169a7442-5fc1-11eb-880a-e14a501a5719


Bardzo proszę o pomoc.

@ko_alka@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17

_Likos_
#21 Demiurg#

@Best-Premium  oczywiście rozumiesz że w przypadku wykrycia wady w drugim roku uzytkowania wygasa domniemanie wady i to na konsumencie spoczywa odpowiedzialnośc za wykazanie że wada istniała w chwili zakupu. Wykazaleś lub jesteś w stanie to wykazac?

oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Rozumiem, jednak sprzedawca nie podważa tego z czyjej winy powstała wada tylko zupełnie nie chce przyjąć reklamacji.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Best-Premium  hmm rzeczywiście dzień wczorajszy to juz jes raczej po 2 latach ( mineło 16 01-2023) czyli po okresie rękojmi. Wiec istotnym jest czy jesteś w stanie udokumentować że wadę stwierdziłes akurat 1 stycznia a nie np 17 -tego. Poza tym nadal pozostanie do udowodnienia że wada istnila w dniu zakupu. Myśle że sprzedawca tego póki co nie podnosi poniważ nie ustaliliscie jeszcze terminów i czy jest podstawa do sładania reklamacji

oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Uważam, ze zgodnie z podaną przeze mnie podstawą prawną jest podstawa do złożenia reklamacji. Sprzedawca odpowiedział „Przykro mi ale okres gwarancji 2 letni minął”. Sprzedawca wiec mówi o gwarancji, ja mówię o rekojmi.

Uwazam, ze moja reklamacja została złożona poprawnie, a sprzedawca bezpodstawnie ją odrzucił, nie pytając nawet o dodatkowe szczegóły ani nie odnosząc się do zgłaszanych przeze mnie wad.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Best-Premium  wiec ustalmy coś

1) zakup 16-01-2021

2) termin gwarancji/rękojmi ( to nieistotne jeśli sie pokrywają) - dwa lata

3) termin dwuletni mija 16-01-2023

4) wadę zgłaszasz 05-03-2023

5) czemu uważasz że dwuletni termini nie upłynął ???? Jaka jest ku temu podstawa ??

Bo według mnie upłyneło 26 miesiecy - czyli 2 lata i dwa miesiące.

 

oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Art 568 paragraf 2 kc

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Nie obowiązuje cię kc tylko ustawa konsumencka zakup konsument firma nie konsument konsument lub firma firma powinieneś zglosić w momencie wykrycia nie 2 miesiące później zresztą nie udowodnisz powstania usterki teraz że istniała w momencie zakupu bo co kurzył ci się robot prawie 2 lata na półce? Rzeczoznawca stwierdzi zużycie sprzętu 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Best-Premium  to żle rozumiesz ten artykuł. Mówi on o tym że jeśli np po miesiącu od zakupu stwierdzisz wade to w ciągu roku od jej stwierdzenia możesz ją zgłosić. Jeśłi zrobisz to później niż w rok to nastepuje przedawnienie - nawet jesli nie upłynął całkowity ( 2 letni okres rękojmi).

To nie działa tak że stwiardzasz wade w ponad dwa lata od sprzedaży i w związku tym masz rękojmie przedłużona o kolejny rok bo jest okres przedawnienia 🙂

Rekojmi i zakres odpowiedzialności sprzedawcy trwa dwa lata od momentu zakupu.

Ponieważ Twoje zgłoszenie nastąpiło po tym okresie musiałbys w jakiś sposób udowodnić że wade wykryłeś w momencie trwania rękojmi. To mogłaby byc jakaś podstawa do ewentualnego roszczenia.

A tak swoją drogą to wiedząc że Ci sie konczy rękojmie czemu wady nie zgłosiłes prze 16-01-23 skoro była ona wykryta ????

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Zakup 16 stycznia 2021 rękojmia 2lata czyli do 16 stycznia 2023 zgloszenie reklamacyjne w marcu 2023 czyli 2 miesiące po terminie reklamacja odrzucona słusznie bo wygasła rekojmia czy wygasła gwarancja to patrz w karcie gwarancyjnej i ewentualnie składaj do gwaranta jeśli jeszcze obowiązuje. Zawaliłeś termin ustawowy zgłoszenia i pozamiatane

oznacz moderatorów

PinkRose545
#9 Pomysłodawca#

 tłumaczenie na firmę zakup nie na firmę,kto kiedy się przyznał ze może robot też się zuzywa w ramach wykonywanej pracy ,a póżniej reklamacja ,że niby ma wadę .To zwykłe wyciąganie pieniędzy od sprzedajacego.Jeśli by miał wadę to od poczatku by nie działał jak potrzeba,poprostu weż to na klatę i zanieś do naprawy i zapłać ,nikt za ciebie tego nie zrobi...

oznacz moderatorów

darwik-firma
#12 Orędownik#

Po co naprać najlepiej dostać nowy i zaś po 2 latach reklamacja i zaś nowy i tak wiele razy można

oznacz moderatorów

Roldan
#8 Zapaleniec#

"1 stycznia br. wykryłem kilka wad, o których poinformowałem sprzedawcę wczoraj" - Tutaj jest pies pogrzebany.
Allegro tutaj nie pomoże. Od tego są odpowiednie instytucje, ale bez ubezpieczenia pokrywającego prawnika osobiście był nie ryzykował kosztów 🙂

oznacz moderatorów

PinkRose545
#9 Pomysłodawca#

za jakość wykonania nie odpowiada sprzedawca ,więc po co narzekanie .?

oznacz moderatorów

darwik-firma
#12 Orędownik#

Proponuję dożywotnią gwarancję  na towar plus gratisy co miesiąc dla kupującego bo on to pan wszystko mu wolno  a sprzedający to  ludzie drugiej kategori bez żadnych praw

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Best-Premium dla pewności skonsultowałam tę sprawę z działem prawnym. 
Przykro mi, ale jeżeli rękojmia została wyłączona względem przedsiębiorców to wyłączenie to obejmowało również Jednoosobową Działalność Gospodarczą (nawet tych, dla których zakup nie miał charakteru zawodowego). Jeżeli wada została podstępnie zatajona to wtedy to wyłączenie było bezskuteczne, ale ocenić czy tak było może jedynie sąd.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

@la_nika 
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują zmiany w związku z którymi osoba fizyczna (czyli jednoosobowa działalność gospodarcza), która będzie zawierała z innym przedsiębiorcą umowę związaną bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową, lecz nieposiadającą dla niej charakteru zawodowego będzie objęta przepisami o ochronie konsumentów - czyli rękojmia taką osobę obowiązuje.

 

Zakup odbył się po terminie wejścia w życie zmian, więc niestety informacja z działu prawnego w tym wypadku jest błędna 😔

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Best-Premium od 1 stycznia 2021 osoby prowadzące Jednoosobową Działalność Gospodarczą dokonujące zakupu związanego z działalnością ale niemającego dla nich charakteru zawodowego zyskały część uprawnień przysługujących konsumentom (m.in. prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny), prawo do skorzystania z rękojmi również pod warunkiem, że nie została ona wyłączona dla przedsiębiorców - możliwość wyłączenia rękojmi dla takich klientów była możliwa do końca 2022 roku.

Od 2023 w umowach z konsumentami oraz osobami prowadzącymi JDG dokonującymi zakupu związanego z działalnością, ale niemającego dla nich charakteru zawodowego rękojmia została zastąpiona niezgodnością towaru z umową i wyłączenie tej odpowiedzialności nie jest już możliwe.

Także jeśli zakupu dokonałeś jako JDG przed 2023 rokiem, to jeśli rękojmia została wyłączona dla przedsiębiorców, to dla Ciebie również.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów