anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedający podaje nieaktualne dane na allegro

Client:39264755
#8 Zapaleniec#

Witam, kupiłam lampy samochodowe na allegro lokalnie które zwróciłam bo sprzedający nie pochwalił się że je samodzielnie uszczelnia silikonem, dostałam zwrot pieniędzy, odesłałam lampy na adres który dostałam od allegro i po 2 miesiącach sprzedający stwierdził że już tam nie mieszka i nie dostał paczki i żeby było śmiesznie ścigana jestem ja i mam się dogadywać z tym Panem i szukać paczki ,allegro po prostu umywa ręce,  chciałam nawet złożyć reklamację w firmie kurierskiej ale napisali że nie mam podstaw bo paczka dotarła pod wskazany adres. Jak już ktoś pisał allegro lokalnie to pomyłka!

oznacz moderatorów
65 ODPOWIEDZI 65

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Client:39264755 masz potwierdzenie adresu do zwrotu , masz również oświadczenie przewoźnika, dla spokojności porób screeny i pilnuj ich .

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@mdrogeria  Art. 287a "Kto, będąc odpowiedzialnym za informacje zawarte w prospekcie informacyjnym albo w warunkach emisji"
Oferta na allegro nie jest ani prospektem informacyjnym ani tym bardziej warunkami emisji, to jest przepis z ustawy "Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi"

To by co najwyżej mogło być 287 ale chyba tez nie bardzo ... 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek Nie jestem prawnikiem i nie mnie dano prawo do interpretacji zapisów w KK , nie zmienia to faktu ,że sprzedawca jako użytkownik konta na allegro przekazał nie prawdziwe dane kontrahentowi .

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mdrogeria ten przepis kk nie ma tu zastosowania

Art. 287a. - [Podanie nieprawdziwych danych w prospekcie informacyjnym] - Fundusze inwestycyjne i zarządzanie alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

owszem sprzedawca może i nie uaktualnił danych na koncie odnośnie adresu ale w kc nie musiał bo warunki zwrotu powinny strony ustalić między sobą czyli powinno paść pytanie o adres do zwrotu i gdy nie było odpowiedzi kupująca powinna pilic allegro by kontaktowało się ze sprzedającym. Sprzedawca nie jest firmą nie obowiązują go standardy dla ustawy konsumenckiej

 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mdrogeria jest jeszcze druga rzecz na którą odpowiedzi nie znam bo nie zakładałem konta allegro naście lat, czy allegro chce by podać im adres zamieszkania, czy adres zameldowania, czy adres bo to się może bardzo różnić

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@az1rael kij wie , mam firmowe i prywatne od lat ,ale zwykle podaje się adres do korespondencji i to powinno być aktualizowane przez użytkownika.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@az1rael ale @Client:39264755 wykonała zwrot pod adres podany przez allegro czyli ustawiony przez sprzedawcę , od przewoźnika pewnie ma potwierdzenie prawidłowego doręczenia czyli dopełniła swojego obowiązku 

cyt ,,zapytałam allegro na jaki adres odesłać paczkę i dostałam odpowiedź że na adres który widnieje w mailu ,,

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mdrogeria ja tego nie neguję, ale ona odpowiada przed sprzedawcą osobą prywatną za zwrot jemu towaru, a allegro przed nią za podanie adresu, a kurier przed nią za zostawienie paczki pod drzwiami a nie wydanie w ręce adresata. Więc musi wyjaśnić teraz czy adres do zwrotu był czy nie był prawidłowy by pociągnąć allegro do odpowiedzialności zanim pociągnie do odpowiedzialności ją sprzedawca, albo czemu kurier zostawia paczkę nie wydając do ręki adresata zamiast ją przywieźć nazad do nadawcy. Ja nie wnikam w niuanse w rodzaju sprzedawca przeprowadził się zmieniła dres dzień wcześniej a system jeszcze nie przemielił zmiany i poszło na stary. Ani w to że kurier ma na paczce nazwisko iksiński a zostawia nowakowi albo ciepie paczkę pod drzwi i chun go obchodzi bo adres drzwi jest taki co na etykiecie. KC jasno określa art 540 mają sobie zwrócić wszystko tak jakby umowy nie było za zwrot ze swojej strony odpowiada strona czyli kasa na koncie jest za lampy a lamp nie ma taki jest stan faktyczny do art 540

oznacz moderatorów

Client:39264755
#8 Zapaleniec#

Jeszcze zastanawia mnie to dlaczego sprzedający wiedząc że zostanie dostarczona paczka bo dostał sms zawiadamia że  jej nie dostał dopiero po 2 miesiącach

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Kurier ma prawo wydać przesyłkę każdej pełnoletniej osobie zamieszkałej wraz z adresatem (art. 37 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy Prawo pocztowe).

Tak więc wydanie przesyłki innej osobie pod wskazanym adresem jest w pełni legalne, o ile nadawca nie zastrzegł doręczenia do rąk własnych lub nie zgłosił stosownego zastrzeżenia u przewoźnika.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@pecela czyli nie musi sie spytac czy tu mieszka nowak by wydac paczke?

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Nie musi, bo to osoba pod adresem powinna w takim przypadku odmówić przyjęcia przesyłki. Jednakże jeżeli przesyłka została wydana osobie współzamieszkałej pod wskazanym adresem (domyślnie przyjmuje się, że adresat tam mieszka), to kurier ma obowiązek to wpisać do systemu. 
Ważne. Osoba odbierająca zobowiązuje się do przekazania przesyłki adresatowi. 

Teraz OP może zgłosić sprawę na policje lub prokuraturę. Tutaj osoba odbierająca dopuściła się przywłaszczenia mienia (jest to wykroczenie lub przestępstwo w zależności od wartości mienia) oraz naruszenia tajemnicy korespondencji (jest to przestępstwo).
Jak odbiorca podpisał się za adresata, to mamy kolejne przestępstwo.

Za naruszenie tajemnicy korespondenci grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Za podpisanie się za inną osobę grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Za przywłaszczenie mienia o wartości do 500 zł grozi mandat karny, a powyżej tej kwoty do 3 lat pozbawienia wolności.

oznacz moderatorów

Onektus
#7 Wielbiciel#

Chyba wychodzisz z błędnego założenia, sprzedaż prywatna, więc sprzedający nie ustawił adresu do zwrotu. Zatem kupujący powinien go ustalić z sprzedającym jeżeli dogadali się co do zwrotu. Natomiast tu wydaje mi się że zwrot pojechał na dane ustawione przy rejestracji gdzie większość tego nie aktualizuje.

oznacz moderatorów

Client:39264755
#8 Zapaleniec#

Nie dogadałam się że sprzedającym co do zwrotu tylko allegro zleciło zwrot ponieważ sprzedający nie raczył że mną rozmawiać i adres do zwrotu podało allegro

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@Client:39264755 dobrze rozumiem, że skorzystałaś z Allegro Protect i pieniądze zostały Ci wypłacone z tego programu, i to allegro poleciło Ci wysłać przedmiot na wskazany przez ALLEGRO adres? 

oznacz moderatorów

Client:39264755
#8 Zapaleniec#

Dokładnie tak, a sprzedający dostał sms o doręczeniu i możliwości przekierowania przesyłki

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@Client:39264755 🤔 wypłacenie rekompensaty uzależniano od odesłania towaru? 

Co do sprzedawcy to nie On podał Ci błędne dane, skorzystałaś z danych które podał Ci podczas zawierania transakcji, nie kojarzę aby istniał przepis obligujący osobę fizyczną do informowania stron swoich umów cywilnych o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania. (ale mogę się mylić, całego KC w głowie nie mam) 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek skoro był protect to musiała być dyskusja , @Client:39264755 jaki był jej przebieg ?

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@mdrogeria strzelam, sprzedający dyskusję odczytał po 2 miesiącach 😉 

oznacz moderatorów

Client:39264755
#8 Zapaleniec#

Sprzedający włączył się w dyskusję gdy allegro zablokowało mu konto i obciążyło zwrotem, wtedy dopiero zaczął się pieklić

oznacz moderatorów