anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Uszkodzona moneta mennicznie?

szkolne14
#2 Obserwator#

Pare dni temu kupiłem legendarną monetę którą chciałem mieć od dziecka. Oczywiście jako dziecko po ponad roku zbierania straciłem zapał bo wiadomo te droższe monety które chciałem mieć były nieosiągalne. Teraz powoli wracam do hobby. Przedwczoraj przyszła do mnie przesyłka. Moneta jak widać z przodu i z tyłu ok (zdjęcie umieszczam tylko z przodu). No ale na rancie zobaczyłem coś co mnie zaniepokoiło czyli ubytek metalu w 2 miejscach. Raczej nie jest to ubite bo ślad wyglądałby inaczej. Zastanawia mnie czy powstało to w procesie bicia monet w mennicy czy jednak potem? No i czy obniża to wartość monety? Przez to wszystko zastanawiam się czy nie zwrócić egzemplarza sprzedającemu (czego wolałbym nie robić bo za dużo babraniny z tym) bo to uszkodzenie strasznie mnie irytuje.

Jakieś pomysły?

Jest jeszcze kwestia jednego elementu który mnie zastanawia. Po lewej stronie (na wprost jak stoi) wzdłóż głowy  Dąbrówki ku górze ciągnie się ledwo widoczna ciemna kreska. Idzie ona po całej powierzchni włącznie z tą wypukłą co mniej bardzo dziwi. Co to jest????? No i mówię odrazu że moneta raczej jest orginalna bo waga się zgadza c od ograma.

 

p.s

Dotykałem tylko rant monety czystymi paluchami więc monecie nie stała się żadna krzywda podczas pisania tego posta 🙂

IMG_20230120_150512.jpgIMG_20230120_150530.jpgIMG_20230120_150638.jpg

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

mdrogeria
#21 Demiurg#

@szkolne14 tu jest potrzebny fachowiec @kolekcjoner608  zapraszamy 😀

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

To co widać na rancie to według mojej opinii ślad po uderzeniu monety o twarde podłoże (mogła komuś wypaść z ręki na podłogę) .ślad w taki sposób powstały na pewno zmniejsza jej wartość kolekcjonerską zwłaszcza w śród zbieraczy którzy chcą mieć kolekcję w stanach idealnych . Jest to jednak niewielka skaza (nieduży procent powierzchni monety jest uszkodzony) która nie pozbawia jej tak bardo uroku a jej stan choć nie jest idealny można ocenić na około 2 (dokładniej może ocenić ktoś na miejscu oglądając ją na żywo).

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Tylko fachowiec może powiedzieć czy to dyskwalifikuje tą monetę, z wyglądu niefajnie!!!

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@szkolne14 wrzuć zdjęcie rewersu na płasko, kiepska jakość zdjęć tych uszkodzeń spróbuj bardziej ostre to trzecie zdjęcie, ale mam wrażenie że ktoś nadcinał monetę do sprawdzenia czy to srebro 😞 Chodź może być to uderzenie ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

szkolne14
#2 Obserwator#

Co do hipotetycznego celowego wycięcia to jak się przejedzie paluchem to niby w ogóle nie czuć tej różnicy ale w jednym miejscu gdzie się zaczyna ten moment jak się jedzie w jego kierunku to czuć na końcu lub jak kto woli początku tego PUNKT W KTÓRYM ZATRZYMUJE SIĘ OPUSZEK PALCA CZY PAZNOKIEĆ.

Poniżej link do aukcji. Tam są dokładne zdjęcia monety. Tak będzie najprościej. Zresztą teraz jest już kiepskie światło więc kiepskie zdjęcia.

100 zł - Mieszko i Dąbrówka - 1966 - srebro 13099777029 - Allegro.pl

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@szkolne14 to są uderzenia, obicia @kolekcjoner608 miał rację 🙂

Widać wybrzuszenia na rewersie 🙂

11dfff.png

A znasz historię kupowania tej monety, trzeba było wydać 100 zł i 50 gram czystego srebra 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

szkolne14
#2 Obserwator#

Dzięki. Skoro uderzenia to powstałe po wybiciu zapewne. To są dokładnie te 2 uderzenia. Drugiego nie sfotografowałem bo 3 zdjęcia można było dać a że jest zdecydowanie mniejsze to nie rzuca się tak w oczy to sobie odpuściłem.

Zastanawiam się czy po takim uderzeniu ślad który został i widać na zdjęciach to ubytek kruszca czy po prostu wgniecenie wyglądające jak wypolerowane.....any idea?

Właśnie słyszałem, że nie była ona tak łatwo dostępna. Nie każdy miał srebro by do niej jeszcze dokładać by ją zdobyć. Tą historyjkę znam ale przypadkiem się na nią natknąłem 🙂

Ok pora spadać na 12h do pracy bez internetu. Mam nadzieję, że do jutra jeszcze coś się tu wykluje i na podstawie tego podejmę decyzję co dalej 😄

oznacz moderatorów

szkolne14
#2 Obserwator#

IMG_20230120_150620.jpg

oznacz moderatorów