anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupujący chce otrzymać fakturę lub dowód zakupu od sprzedawcy prywatnego

rafal_janus1
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry, 

Sprzedałem z początkiem lipca 2szt NBU 15 (płyn do łożysk) jako sprzedawca prywatny (nie posiadam firmy). Dnia wczorajszego kupujący z początkiem stwierdził że nie otrzymał produktu, gdy wysłałem mu nr listu przewozowego oraz status odebranego. Gdy mu to udowodniłem to chce otrzymać od mnie dowód zakupu, albo fakturę ( "proszę więc pilnie przesłać FV", "obowiązkiem dostawcy jest dołączenie dowodu zakupu, a takiego zabrakło przy dostawie"), więc chciałbym się dowiedzieć co mam zrobić? Bo nie jestem w stanie wystawić faktury i nigdy jako sprzedawca prywatny nie dołączałem dowodu zakupu. Oczywiście sprawa jest jako dyskusja. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. 

oznacz moderatorów
23 ODPOWIEDZI 23

mdrogeria
#21 Demiurg#

@rafal_janus1 odpisz grzecznie ,że sprzedajesz prywatnie , potwierdzeniem transakcji jest karta zakupu w zakładce ,, moje zakupy ,, oraz potwierdzenie przelewu / płatności . Jak się będzie ciskał napisz na kartce odręcznie co sprzedałeś , numer transakcji , data  ,zrób fotkę i prześlij klientowi na maila.

oznacz moderatorów

drekenzes
#17 Koryfeusz#

@rafal_janus1 Poszukaj sobie na wujciu google najprostszego wzoru umowy kupna-sprzedaży, wypełnij, podpisz i podeślij mu na maila. Sprzedając jako osoba prywatna, zawierasz z nim właśnie taką umowę i to jest dowód zakupu dla niego.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów

rafal_janus1
#8 Zapaleniec#

Większość tych umów bazuje na tym, żeby podać pesel. Nie widzi mi się obcej osobie wysłać czegokolwiek czego nie muszę. A prawnie jak to wygląda, bo przeczytałem że teoretycznie nie muszę jako osoba prywatna. Jak to wygląda na allegro? 

oznacz moderatorów

rafal_janus1
#8 Zapaleniec#
oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

@rafal_janus1

Możesz wystawić rachunek jako osoba prywatna (chyba że jesteś VAT-owcem, to wtedy wystawiasz normalną FV). Taki rachunek wygląda prawie identycznie jak faktura dla nievatowca. 

Inną opcją jest "potwierdzenie sprzedaży" lub umowa sprzedaży. 

Wystawienie takiego dokumentu jest obowiązkowe, jak rząda tego kupujący.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@pecela ja bym się kłócił - jest umowa kupna-sprzedaży zawarta w serwisie

po co mnożyć byty?

 

oznacz moderatorów

SpeedyGonzalezz
#10 Popularyzator#

@RED @rafal_janus1 Dokładnie. Większości normalnych ludzi wystarcza wydruk z Allegro, tam są wszystkie niezbędne dla księgowości dane: co kupiono, od kogo i za ile. Nie ma żadnego przepisu, który by nakazywał zawieranie umowy sprzedaży na piśmie (z wyjątkiem sprzedaży nieruchomości). 

--------------------------------------------------
Najszybsza mysz w całym Meksyku
oznacz moderatorów

rafal_janus1
#8 Zapaleniec#

Jednak najlepiej będzie poczekać na ocenę tej sytuacji przez moderatorów. To jak to u was jest w tym serwisie?  @N_Nitka28 @RaBarbar_ka @MiMary @w_kiwi @la_nika @ayo80 @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@rafal_janus1 dowodem zakupu może być potwierdzenie przelewu albo informacje z zakładki Moje zakupy. Natomiast poczekaj proszę jeszcze chwilkę, upewnię się z Działem prawnym i dam Ci znać! 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

@RED

Bo niestety takie mamy w tym kraju prawo. Jak kupujący chce potwierdzenie na piśmie, to trzeba mu je wystawić.

Podstawą prawną jest art 87. Ordynacji Podatkowej.

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@pecela "Bo niestety takie mamy w tym kraju prawo. Jak kupujący chce potwierdzenie na piśmie, to trzeba mu je wystawić." 

To dotyczy przedsiębiorców a opisany tutaj przypadek dotyczy sprzedaży jako prywatny sprzedawca. 

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

Działalność gospodarcza w ordynacji ma pojecie inne i szersze niż w ustawie o vat więc wg ordynacji rachunek (nie fakturę) można wystawić ze sprzedaży prywatnej

działalności gospodarczej – rozumie się przez to każdą działalność zarobkową
w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo
przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221, 641, 803, 1414 i 2029), w tym
wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową
wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy
inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub
osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców;

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@Monika__L czyli chcesz aby wystawił "fakturę" i potraktował tę sprzedaż jako przedsiębiorca (oczywiście nie trzeba mieć firmy aby coś sprzedawać). 

W przypadku takiego produktu chyba konieczna jest rejestracja do VAT ponieważ nie można korzystać ze zwolnienia. 

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

Nie

pisze wyraźnie że nie fakture

rachunek czyli zwykła kartka papieru o nazwie rachunek niemająca elementów faktury

oznacz moderatorów

N_Nitka28
Moderatorka
Moderatorka

@rafal_janus1  dowód zakupu może wystawić tylko przedsiębiorca. Osoba prywatna sprzedająca na Allegro Lokalnie nie ma takiej możliwości ani obowiązku.

 
oznacz moderatorów

WTMDobrowolski
#7 Wielbiciel#

@N_Nitka28 

Czy w momencie kiedy jestem na allegro zarejestrowany jako firma, to czy moim obowiązkiem jest wystawienie takiego dowód zakupu jeśli klient o to poprosi ?

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@WTMDobrowolski wówczas masz ustawowy obowiązek wystawienia faktury. 

oznacz moderatorów

q3qPL
#13 Ambasador#

@WTMDobrowolski Dowodem zakupu jest mail z allegro o kupnie przedmiotu, jeśli tak nalega, prześlij mu maila, którego otrzymałeś Ty od allegro o sprzedaży przedmiotu. Jeśli mu się coś nie podoba, niech idzie do urzędu skarbowego i tam mu wyjaśnią co to jest dowód zakupu i w jakiej formie może wystąpić.

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@q3qPL przedsiębiorca ma ustawowy obowiązek wystawienia faktury nawet jeżeli sprzedaż rejestruje kasą fiskalną i nie może tego odmówić. 

oznacz moderatorów