anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nieodebrana paczka

milena182
#7 Wielbiciel#

Witajcie, jestem osobą prywatna rzecz tyczy się książki i kupującym była osoba prywatna. Pani zakupiła ode mnie książkę, zapłaciła, ja ją wysłałam paczkomatem. Książki nie odebrała i wróciła ona do mnie. Nie dostałam od niej żadnej informacji ani o odstąpieniu od umowy, rezygnacji ani innej informacji. Książka wróciła a ona również nie skontaktowała się o zwrot środków - pomimo iż się loguje. 

Chce więc oddać jej pieniądze, ale pomniejszone o wysyłkę, ja ze swojej strony dokonałam wszelkich formalności zapakowałam przesyłkę, opłaciłam 8,99 ( to nie był smart) i nadałam na podane dane. Allegro jednak chyba nie przewiduje tego, żebym oddała jej tylko kwotę za książkę, bo dlaczego mam pokrywać z własnej kieszeni wysyłkę skoro ja książkę wysłałam a Pani nie odstąpiła od umowy ani przed wysyłką, ani do dzisiaj. Dlaczego to ja miałabym dokładać do tego, że ktoś się nie wywiązał z umowy. 

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

A3dam
#19 Nestor#

@milena182 
Dopóki umowa zakupu nie ulegnie rozwiązaniu - nie masz podstaw (prawnych) aby pozbawiać Kupującą prawa do książki (która nadal jest jej własnością, ale tymczasem będącą w Twoim posiadaniu).
Również dla bezpieczeństwa Twoich pieniędzy wypada powstrzymać się ze zwrotem środków do czasu wyjaśnienia sprawy. Np. oddasz pieniądze, a Kupująca zażąda wydania jej rzeczy i ... co wtedy ?

Jako Sprzedawca prywatny, nie masz obowiązku przyjmować rezygnacji z zakupu dokonanych przez Kupujących. Tzn. nie musisz (ale możesz). W takim przypadku możesz na własnych warunkach uzgodnić z Kupującą kwotę ew. zwrotu. Zacznij jednak od kontaktu, aby ustalić np. faktyczny powód nieodebrania przesyłki.

W tym przypadku nie musisz do niczego "dokładać"
W przypadku braku kontaktu z Kupującą (albo gdyby nie zaakceptowała Twojej propozycji: masz prawo wezwać ją do odbioru zakupu (na jej koszt), a przepisy prawa przewidują nawet możliwość oddania rzeczy na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo Kupującej)

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

Czy kontaktowałaś się z tą panią np. telefonicznie?Może u tej pani wystąpiła sytuacja, że książki odebrać nie mogła (wypadek losowy).Może będzie chciała ją jednak odebrać pokrywając ponownie koszt wysyłki?

oznacz moderatorów

milena182
#7 Wielbiciel#

Tak dzwoniłam pod podany nr nie odpowiadała wysłałam sms ze proszę o kontakt w sprawie książki ( zwrotu) i zwrotu środków na Pani konto. Dziewczyna nie odezwała się, wysłałam jej email również cisza. Finalnie zwróciłam środki ( pomniejszone o wysyłkę) również brak reakcji z strony tej pani wiec chyba ok 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@milena182 Możesz jej zwrócić wpłatę pomniejszoną o koszt wysyłki. Tu masz instrukcję; https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/platnosc-od-kupujacego/jak-zwrocic-wplate-kupujacemu-xG71...

Nie da się, spróbuj w trybie incognito. 

Możesz też poczekać, aż kupująca się odezwie, poda Ci numer konta, a wtedy zwrócisz jej dowolną kwotę, czyli bez kosztów wysyłki. Być może kupująca zapłaci za ponowną wysyłkę i będzie chciała otrzymać książkę. Załatw to w miarę szybko, zanim kupująca otworzy Dyskusję, poprosi o pomoc Allegro i skorzysta z Programu Ochrony Kupujących, bo to może być dla Ciebie spory problem. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Nie pleć bzdur:
"Załatw to w miarę szybko, zanim kupująca otworzy Dyskusję, poprosi o pomoc Allegro i skorzysta z Programu Ochrony Kupujących, bo to może być dla Ciebie spory problem."

W tej sytuacji Kupująca może co najwyżej zwrócić ... się z uprzejmą prośbą o polubowne załatwienie sprawy z rozsądną Sprzedającą. 
Otwierając dyskusję lub eskalując problem przeciwko świadomemu Sprzedawcy - Kupująca ryzykowałaby problemy i poniesienie kosztów być może niewspółmiernie dużych do wartości zakupu oraz prawdopodobnie zaprzepaszczenie swoich szans na udane negocjacje.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Nie podoba się pseudo prawnikowi moja porada? Nie dziwię się. Dyskusja to najlepszy sposób na załatwianie takich problemów i na odzyskanie pieniędzy, bo pseudo prawnik forumowy zaraz doradzi obciążyć klienta składowaniem a nawet sprzedać jego własność. To dopiero są bzdury, to dopiero jest traktowanie klienta jak wroga. A POK, pseudo prawniku, działa zazwyczaj na korzyć kupującego. 

A twoim zdaniem "prawniku" niemal zawsze kupujący jest narażony na problemy i koszty, w niemal każdej sytuacji - wystarczy poczytać twoje "porady", które punktują tacy sprzedawcy, jak ty. Wstyd. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

 

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zaawansowani-sprzedawcy/jak-d%C5%82ugo-nale%C5%BCy-przechowywa%C4%...

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Środki możesz oddać tylko na konto wskazane przez kupującego, oczywiście możesz pomniejszyć o koszt wysyłki.

oznacz moderatorów