anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Numer NIP na fakturze za prowizję.

pecela
#16 Inspirator#

Na otrzymanej od Allegro fakturze, nie ma mojego numeru NIP. Zgodnie z art 106e ust. 1 pkt. 5 ustawy o VAT, na fakturze powinien być umieszczony numer na podstawie którego nabywca identyfikowany jest na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. W ustawieniach nie widzę opcji dodania numeru NIP. 

Jestem płatnikiem VAT czynnym i na fakturze musi być mój nr NIP, ale nie mam konta firma (i mieć nie mogę, taka polityka Allegro). Jednakże nie zwalnia to Allegro z obowiązku wystawiania faktur zgodnie z obowiązującym prawem.

oznacz moderatorów
29 ODPOWIEDZI 29

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@pecela Jeśli korzystasz z konta zwykłego uznajemy, że nie korzystasz z niego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, więc sprzedając z takiego konta nie ma możliwości wystawienia faktur z numerem NIP. Informowaliśmy o tym m.in. w komunikacji mailowej oraz w naszych aktualnościach przed wprowadzeniem zmiany regulaminowej, która weszła w życie 28 maja ubiegłego roku. W tej sytuacji proponuję przekształcenie Twojego konta na firmowe, na którym utworzymy rachunek fakturowy dla danego numeru NIP.

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

@_HolaOla_

Konta firma mi odmówiliście, bo niem wpisu w CEIDG lub KRS. Jednakże jestem mimo tego płatnikiem VAT, więc faktura musi mieć mój nr NIP. Numeru NIP nie uzupełnili się zaś notą korygującą.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@pecela skonsultuję sprawę Twojego konta i wrócę do Ciebie z informacjami, gdy tylko dostanę szczegóły. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Coś już wiadomo? Jest 20 marca, a do 25 trzeba złożyć JPK za luty.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@pecela Niestety jeszcze nie, ale pamiętam o Twojej sprawie i jak tylko dostanę odpowiedź, wrócę tutaj natychmiast. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@pecela zgłoś łamanie przepisów przez Allegro do US. Szybciutko znajdą wtedy rozwiązanie problemu. 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

allegro nie zna przepisów

kogo wy tam zatrudniacie?

https://www.infakt.pl/blog/podatek-vat-bez-zarejestrowanej-firmy-kto-musi-go-placic-dlaczego-to-moze...

@pecela złóż oficjalną reklamację do allegro i żądaj poprawnych faktur

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Dzisiaj mi odpisali na zgłoszenie. Na koncie zwykłym nie wystawiają faktur z NIP-em nabywcy, a konta firma mieć nie mogę, bo nie mam zarejestrowanej działalności. Wygląda to jakby Allegro nie interesowało, że ktoś jest czynnym płatnikiem podatku VAT, a tylko ma wpis do KRS lub CEIDG. Jakoś chińczycy mogą mieć konta firma (a część z nich jest zarejestrowana do VAT w Polsce).

A póki co zapłaciłem im kwotę netto z faktury.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@pecela wciąż konsultujemy Twoją sprawę dodatkowo z działem księgowym i podatkowym, więc poproszę Cię jeszcze o trochę cierpliwości. Pamiętam o Twoim problemie i cały czas działam, aby wyjaśnić tę kwestię. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Dostałem odpowiedź na maila, że faktura z NIP może być wystawiona tylko na koncie firmowym, a konto firma można założyć tylko, mając zarejestrowaną działalność gospodarczą (tu ciekawe jak chińscy sprzedawcy założyli konta firma, skoro nie mają zarejestrowanej działalności, tylko sam polski NIP). 

Wychodzi na to, że fakt bycia czynnym płatnikiem podatku VAT jest dla Allegro bez znaczenia. Allegro odmawia wystawienia poprawnej faktury VAT, więc zobaczymy, co powie na to Urząd Skarbowy (art 62 §1 KKS). Póki co wystawiłem wam notę korygującą (jakbym dostał karę z US, to wystawię wam wtedy fakturkę na taką samą kwotę).

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

W ostatnim mailu Allegro stwierdziło, że nie ma czegoś takiego jak działalność nierejestrowana i każda sprzedaż przez osobę nieprowadzącą zarejestrowanej działalności to sprzedaż prywatna. 
Do tego uważają oni, że tylko osoba z zarejestrowaną działalnością może być czynnym płatnikiem podatku VAT.

Wychodzi na to, że Allegro to państwo w państwie.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@pecela wklej numer zgłoszenia naszym moderatorkom, niech podejmą interwencję. Jak nie pomogą, to może jednak skarbówka Allegro zmotywuje lepiej.

@ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  wrzućice tym niepełnosprytnym botom, dla niepoznaki zwanymi konsultantami jasno napisany przewodnik po temacie - https://fakturownia.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-kto-moze-skorzystac-z-tego-rozwiazania

Jak nie zrozumieją, to pozostaje chyba tylko podać im to w formie komiksu...

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

@_HolaOla_  "Jeśli korzystasz z konta zwykłego uznajemy..."

może się myle ale FV wydaje sie na żądanie nieważne czy ktoś coś uznaje czy nie

Art.  62.  [Naruszenie procedury rachunkowej]
§  1. 
Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania,

podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

§  2. 
Kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje,

podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

180 stawek dziennych to maks 8 375 760 zł.

720 stawek dziennym to maks 33 503 040 zł

To jakby ktoś nie widział. Od lipca stawki dzienne idą w górę.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Najlepsze, że te boty nie rozumieją, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną, jest traktowana przez Kodeks Cywilny jak przedsiębiorca i tym samym w relacji z klientem mają zastosowanie przepisy Prawa konsumenckiego.

Tym samym Alllegro wprowadza kupujących w błąd odnośnie przysługującym im praw (ale widocznie lubią oszukiwać kupujących).

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@pecela przepraszam, że musiałeś czekać na naszą odpowiedź, ale dostałam informację, że nota korygująca, którą nam przesłałeś jest błędna, dlatego została odrzucona. W jej treści użyłeś dwóch różnych numerów NIP, bo 3 cyfra od końca jest w nich różna. 

Nie wysyłaj też proszę nowych i kolejnych zgłoszeń w tej sprawie, tylko kontynuuj proszę korespondencję w sprawie 32130671. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Wysłałem tego samego dnia poprawioną notę, po czy dostałem odpowiedź, że jej nie uznajecie. Na ostatniego maila nadal nie dostałem zaś odpowiedzi. 

VAT z ten faktury został już rozliczony, w sobotę wysłałem JPK do US.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@pecela czy możesz podać mi numer zgłoszenia, na który nie dostałeś odpowiedzi? 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Temat maila "Nota korygująca do faktury VAT 00086709/PL/N/PLN/2023/02". Mail wysłany na adres noty_korygujace@allegro.pl

Numeru zgłoszenie tam nie ma.

oznacz moderatorów