anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Numer VAT nadany w kraju rejestracji firmy

MAMY ROZWIĄZANIE!
Alora-Hurtownia
#12 Orędownik#

Witam serdecznie, w związku ze zmianami dyrektywy DAC7 mamy jako sprzedający do uzupełnienia kilka informacji. Jedna z rubryczek to 'Numer VAT'. Może tu głupie pytanie, ale czym on właściwie jest? Zdawałoby się, że jest to po prostu numer NIP. Z pewnych źródeł dowiedziałam się, że jest to numer NIP z przedrostkiem PL, a jeszcze inne twierdzi, że jest to po prostu NIP europejski. Nie mogę znaleźć nigdzie jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo proszę o pomoc doświadczonych kolegów/koleżanek 🙂

Pozdrawiam serdecznie

@RaBarbar_ka @MiMary @w_kiwi @ko_alka @la_nika @ayo80 @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
27 ODPOWIEDZI 27
komis-bell
#21 Demiurg#

Miałem taką samą zagwozdkę. Księgowa powiedziała, że numer VAT to po prostu numer NIP.

oznacz moderatorów
mikeza
#21 Demiurg#

@komis-bell tylko po jakiego grzyba drugi raz go wpisywać skoro allegro ma ten nr na górze strony tego formularza w danych rejestrowych firmy.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

Sam chciałbym wiedzieć 🙉

oznacz moderatorów
TomBanknoter
#17 Koryfeusz#

@Alora-Hurtownia @komis-bell Allegro znów chce być bardziej święte od samego papieża. Po co dwa razy wpisywać to samo, zwłaszcza jeśli ktoś odznaczy, że nie ma rejestracji VAT w innych krajach UE? Po drugie, po co data urodzenia, jeśli jest to konto firmowe?

Na e.Bay.de też wprowadzają DAC-7, ale tam cała procedura ograniczyła się do POTWIERDZENIA danych, które przecież portal i tak posiadał. Allegro też już ma wszelkie niezbędne dane dotyczące kont firma, więc cała ta biurokracja z uzupełnianiem jest zupełnie niepotrzebna

oznacz moderatorów
Alora-Hurtownia
#12 Orędownik#

Co najlepsze jakiś GENIUSZ zablokował wpisywanie daty urodzenia z ręki ... i trzeba spędzić kilka minut na klikaniu strzałki w lewo. Brawa!

Spółka akcyjna z kapitalizacją rynkową na poziomie 38mil zł zatrudnia technicznych, którzy nie znają lub nie potrafią w UX. Wstyd!

Bardzo Was proszę @RaBarbar_ka @MiMary @w_kiwi @ko_alka @la_nika @ayo80 @nat_not @_HolaOla_  wytłumaczcie mi ten case, bo ciężko mi uwierzyć, że tak poważna spółka ma problemy, które potrafi rozwiązać mikro przedsiębiorstwo.

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@Alora-Hurtownia  numer VAT to jest NIP z przedrostkiem PL niemniej nie można go sobie ot tak po prostu wpisac. Trzeba wystąpić o jego "nadaniae" do właściwego US wypełniając odpowiedni formularz ( przynajmniej tak było kilkalat temu). Potem sie otrzymuje pismo z US że został on nadany . Ot i tyle. Generalnie związany jest on wyłacznie ze sprzedażą /zakupem poza Polską i jeśli nie handlujesz z zagranica nie ma obowiązku aby go posiadac.

Natomiast odnośnie klikania strzałek - w podanym kalendarzu rok można zmienić z klawiatury- strałkami ustawiasz tylko dany miesiąc i dzień. Tylko roku nie wpisujemy w rybryczce lecz właśnie na kalendarzu co jest mało intuicyjne.

oznacz moderatorów
w_kiwi
Moderatorka
Moderatorka

@Alora-Hurtownia Numer VAT to NIP używany do celów rejestracji VAT. Uwidoczniony w rejestrze podatników VAT, tzw. Białej liście: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00226

Czyli jesteś polskim sprzedającym, to wprowadź NIP z przedrostkiem PL

Zatem @_Likos_ wskazał Ci prawidłowe informacje. 🙂

Wiktoria
Moderatorka


_____________
Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
oznacz moderatorów
mikeza
#21 Demiurg#

@w_kiwi trochę nie do końca tak, bo @_Likos_ wspominał o nip poprzedzonym PL (nadawanym w celu transakcji poza naszym rynkiem), a taki numer nip nie jest jednoznaczny z gołym nr nip. to może doprecyzujmy, bo zaczyna robić się misz masz.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@mikeza  zdaje mi sie że pisałem ok Bo pisałem o numerza VAT ( Czyli inaczej NIP UE)  który jest taki sam jak polski NIP lecz poprzedzony przedrostkiem krajowym ( u nas PL). I taki numer VAT musi byc nadany/potwerdzony przez właściwy US. Nie mozna go tak sobie wpisac w formularzu.

Oczywuście że nasz krajowy NIP jest traktowany inaczej niz numer NIP EU ( VAT) . Natomiast służy on też do innych celów. Krajowy NIP służy do rozliczania transakcji krajowych numer VAT do transakcji zagranicznych

I oczywiście że polski NIP i numer VAT (NIP EU)  służą do tego samego . Dlatego też w jednym znich jest przedrostek krajowy 

Uff jasniej nie potrafie 😉

oznacz moderatorów
mikeza
#21 Demiurg#

@_Likos_ zgadza się, ale z wypowiedzi moderatorki nie wynika o jaki nr nip chodzi ? czy używany do rejestracji vat krajowej, czy zagranicznej, więc trzeba doprecyzować, bo widzę, że są różne wersje. Jedni twierdzą, że to ma być nr nip PL a inny sam nip, a to przecież nie jest tożsame.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
TomBanknoter
#17 Koryfeusz#

@mikeza Na tzw. Białej Liście VAT są normalne numery krajowe, przez przedrostka. Nie bardzo rozumiem, po co Allegro każe wpisywać dwa razy to samo, ale niech mają.

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@TomBanknoter  to nie to samo

Numer VAT (NIP UE)służy do rozliczania transakcji miedzynarodowych wiec podmioty które mają nadany ten numer są sprawdzane w całej Unii . Natomiast te z Polskim NIPem - tylko w Polsce.

Generalnie chodzi o uszczelnienie Europejkiego systemu podatkowego i przepisy te ( DAC7) są wdrażane nie tylko w Polsce. Oczywiście każdy kraj robi to na swój sposób niemniej pewne wytyczne musza być spełnione.  .

oznacz moderatorów
mikeza
#21 Demiurg#

@_Likos_ zgadza się, że to co innego, ale moderatorka w swojej wypowiedzi nawiązuje raczej do normalnego nr nip, bo takie są między innymi na białej liście VAT. Nadal mamy więc rozdźwięk, bo nie ma doprecyzowania, czy chodzi nam o vatowca krajowego, czy unijnego.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
TomBanknoter
#17 Koryfeusz#

@mikeza Dokładnie tak. Ja mam oba, najpierw wpisałem ten z PL, potem zmieniłem na zwykły NIP (bo taki właśnie jest na Białej Liście MF). W sumie na Allegro nie zawieram żadnych transakcji unijnych, i zlikwidowałem tu wszelkie wysyłki za granicę.

oznacz moderatorów
TomBanknoter
#17 Koryfeusz#

@w_kiwi Nie do końca tak jest. Na Białej Liście umieszcza się normalny numer NIP, bez przedrostka PL. Wymaganie wpisywania go dwa razy w rożnych miejscach pod rożnymi nazwami jest niepotrzebnym robieniem zamieszania.

Żadne przepisy nie wymagają też od firm podawania daty urodzenia, to jakaś Wasza nadgorliwość

oznacz moderatorów
mikeza
#21 Demiurg#

mamy sobie dowolnie wpisać nip z przedrostkiem PL ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
komitywaNet
#7 Wielbiciel#

W okienku z kalendarzem można kliknąć w rok i wpisać go "z palca", nie trzeba klikać kilka minut w strzałkę.

oznacz moderatorów
Mike6630
#7 Wielbiciel#

Ktoś się czegoś więcej dowiedział? Z tego co mi wiadomo Vat eu dostaję się dopiero gdy go zarejestrujemy w urzędzie skarbowym (tak, wygląda jak nip z przedrostem PL) i nie jest z automatu przypisywany. Służy do transakcji międzynarodowych i przedawnia się po 3msc gdy nie zrobimy w tym czasie żadnej takiej transakcji. Więc według tego każdy kto nie ma aktywnego numeru vat powinien zaznaczyć - Nie posiadam numeru VAT. Może to jakiś pracownik allegro potwierdzić?

oznacz moderatorów
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Mike6630 nie wysyłamy tych wiadomości do wszystkich, ale poprosiłam już o sprawdzenie konta Twojej żony. Jak tylko dostanę odpowiedź to wrócę do Ciebie z wyjaśnieniem, dlaczego otrzymała tego maila. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów