anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Startujemy z Allegro w Czechach już w tym roku!

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

Jak zapewne zauważyliście, przygotowania do otwarcia się na czeski rynek trwały już od dłuższego czasu. Jako sprzedający mogliście między innymi korzystać z metod dostawy za granicę i oferować swoje produkty kupującym z różnych krajów. 

Wielu z Was na to czekało, zatem oficjalnie: allegro.cz startuje jeszcze w tym roku! Jest to świetna wiadomość, bo jest to dla Was szansa na dotarcie do nowych kupujących i zwiększenie swojej sprzedaży na Allegro.

Dzięki integracji allegro.pl i allegro.cz będziecie zarządzać sprzedażą w znany Wam już sposób. Czescy klienci będą za to mogli zrobić zakupy na odpowiadającej im potrzebom stronie, a za zamówienia zapłacą swoimi ulubionymi metodami płatności w koronach czeskich. 

Niedługo dodamy nowe opcje do narzędzi, z których już teraz korzystacie. Oczywiście podpowiemy Wam również, jak łatwo udostępnić oferty na allegro.cz. Już teraz możecie odpowiednio się przygotować: 

  • Dodajcie metody dostawy do Czech. Jeśli nie wysyłacie jeszcze zamówień do Czech, uzupełnijcie swoje cenniki o metody dostawy do tego kraju. Zróbcie to już teraz, a szybciej zgłosicie oferty do weryfikacji i – jeśli spełnią wszystkie warunki – udostępnicie je na allegro.cz w dniu startu domeny.
  • Upewnijcie się, że Wasza aplikacja do zarządzania sprzedażą jest gotowa. Swoimi ofertami na allegro.cz możecie zarządzać też przez API Allegro. Sprawdźcie, czy twórca aplikacji, z której korzystacie, jest gotowy na obsługę zapytań dotyczących nowego rynku na Allegro.
  • Sprawdźcie, jak będzie działać allegro.cz. O ważnych nowościach damy Wam znać w Aktualnościach, na stronie Dla sprzedających, mejlowo i na Gadane. Więcej szczegółów zebraliśmy też na specjalnej stronie. Będziemy dodawać tam kolejne wskazówki i informacje – aż do startu allegro.cz.

Czechy.jpg

Serdecznie zachęcamy Was do poznania czeskiego rynku e-commerce. Na początek podrzucamy kilka ważnych informacji: 

  • Walutą obowiązującą w Czechach jest korona czeska. Choć formalnie korony mają swoje grosze – czyli halerze, to w praktyce rzadko się ich używa. Dlatego, zgodnie z dobrymi praktykami czeskiego rynku e-commerce, ceny na allegro.cz będziemy zaokrąglać do pełnych koron.
  • Czesi dbają o swoją prywatność w internecie. Między innymi dlatego często kupują bez zakładania konta w danym sklepie. Na allegro.cz damy im tę możliwość. Zamówienia od niezalogowanych kupujących obsłużysz podobnie do pozostałych.
  • Klienci w Czechach często wybierają też płatność za pobraniem. Szczególnie jeśli kupują w nowym miejscu – a takim będzie dla nich na początku allegro.cz. Jeśli będziesz udostępniać swoje oferty na allegro.cz, opcja płatności przy odbiorze może zachęcić kupujących do Twojej oferty.

Start allegro.cz to ważny krok na naszej drodze do budowania najchętniej wybieranej platformy zakupowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy nadzieję, że będziecie jej częścią i skorzystacie z okazji, by dotrzeć z Waszymi produktami do nowych klientów!

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
81 ODPOWIEDZI 81

Client:110143050
#11 Animator#

@_HolaOla_ "Czesi dbają o swoją prywatność w Internecie. Między innymi dlatego często kupują bez zakładania konta w danym sklepie. Na allegro.cz damy im tę możliwość. Zamówienia od niezalogowanych kupujących obsłużysz podobnie do pozostałych."

Pytanko. Czy w związku z tym komentarze sprzedawców też będą wystawiane przez niezalogowanych użytkowników?

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Client:110143050 nie, dopóki kupujący się nie zarejestruje, nie będzie mógł wystawić komentarza sprzedającemu. Niezalogowany użytkownik będzie mógł ocenić wyłącznie produkt.

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

Client:110143050
#11 Animator#

@_HolaOla_ Znając przykłady z Gadane, kupujący lubią umieszczać oceny sprzedawców w ocenach produktu. Zwłaszcza w tym przypadku to się nasili, bo niezalogowany użytkownik chcąc wydać "wyrok" obrzuci sprzedawcę w ocenie produktu. Moim zdaniem to niestety nierozsądny zabieg.

oznacz moderatorów

AGLOPRIMA2
#13 Ambasador#

"Klienci w Czechach często wybierają też płatność za pobraniem. Szczególnie jeśli kupują w nowym miejscu – a takim będzie dla nich na początku allegro.cz. Jeśli będziesz udostępniać swoje oferty na allegro.cz, opcja płatności przy odbiorze może zachęcić kupujących do Twojej oferty"

a ponieważ Allegro w żaden sposób nie chroni sprzedawców przed brakiem odbioru przesyłek pobraniowych będziemy " w plecy" 2 wysyłki zagraniczne

oznacz moderatorów

rozik2
#11 Animator#

No właśnie 😄 Jeszcze będziemy bulić za zwroty paczek za pobraniem z Czech.

Co to to nie:P

Szukajcie jeleni gdzie indziej.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@AGLOPRIMA2 @rozik2 Jeśli obawiacie się, że kupujący z Czech nie odbiorą wysłanego przez Was  zamówienia i będzie musieli ponieść wysokie koszty odesłania paczki to szykujemy dla Was ułatwienia w tej kwestii. W ramach promocji do końca 2023 roku pokryjemy znaczną część kosztów takiego zwrotu. Wy zapłacicie jedynie symboliczną kwotę 5 koron czeskich – równowartość 1 złotówki. Promocja dotyczyć będzie metod dostawy, które rozliczane są bezpośrednio z nami, czyli sposobem Allegro Standard, ale o szczegółach będziemy Was jeszcze informować. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

AGLOPRIMA2
#13 Ambasador#

Znaczy znowu gdzieś trzeba będzie dopłacić żebyście nas "chronili" 😞

Szkoda, że macie to gdzieś w obrocie na terenie Polski.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@_HolaOla_  myśle że rozsądnym by było zrobic albo na Gadane albo na allegro zakładke dotycząca Czeskich przepisów konsumenckich - zwroty, rękojmia, gwarancje, koszty, przepisy środowiskowe ( opakowania) itp . My pewnie byśmy rozwazali opcje uruchomienia wysyłek do Czech lecz niestety czas goni i nie mamy go tyle aby teraz edukować sie w obowiązujących w innym państwie przepisach.

Oczywiście każdy sprzedajacy w jakichs granicach bedzie musial sprawdzić szczegółowow przepisy dotyczące danego asortymentu czy tez wystawiani faktur do innego kraju , kazdy bedzie musiał zgłosić NIP zagraniczny itp ale ogólne wskazówki zebrane w jednym miejscu dotyczące e commerce w Czechach i tamtejszych przepisów z pewnościa by ułatwiły podjęcie decyzji wielu sprzedającym.

oznacz moderatorów

serwis-texas
#20 Guru#

@_HolaOla_ 

Ola, może i zachęcacie do pobraniówek ale na dziś nie można włączyć takiej opcji na Allegro 🙂

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@_HolaOla_ rozumiem, że przepisy odnośnie ochrony konsumenckiej w Czechach i  ichniejszych zasad odstąpienia od umowy zamieścicie? Z odnośnikami do odpowiednich aktów prawnych?

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@medalik_2009 w jakim sensie dokładnie pytasz? 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@_HolaOla_ żartujesz, prawda?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 593/2008 z 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (tzw. Rzym I), umowa zawarta przez konsumenta z przedsiębiorcą podlega prawu państwa, w którym konsument ma miejsce zwykłego pobytu. Czyli sprzedając do Czech sprzedawcę obowiązuje prawo czeskie.

Rozumiem, że uruchamiając tam portal i namawiając sprzedawców do kierowania oferty na tamten rynek, zamieścicie przepisy czeskie dotyczące podstawowych, potrzebnych zagadnień, tj. ochrona danych osobowych, prawa konsumenta, ale także prawa autorskie czy umowa sprzedaży?

oznacz moderatorów

atechnik_sklep
#13 Ambasador#

No to teraz spowodowałeś przesunięcie terminu wejścia do Czech o kilka miesięcy ;).

Tak na marginesie to Czesi nie lubią wchodzenia Polaków do Czech - taka trauma im została.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@atechnik_sklep cóż, obok 1968, dojdzie druga data - 2023, za którą nie będą nas lubić 🙂

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@medalik_2009  że tak zacytuje:

"Generalnie jako platforma nie mamy obowiązku przekazywania takich informacji, bo to po stronie sprzedającego spoczywa obowiązek, aby dopełnić wszelkich formalności, z jakimi wiąże się sprzedaż towarów na obcy rynek. Wynika to nie tylko z regulaminu Allegro, ale i na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów. Jeśli z jakichś powodów sprzedający nie są w takim wymogom sprostać, to nie muszą brać udziału w allegro.cz  (nie jest obowiązek). "

A teraz po ludzku i jednym zdaniem> "Drogi sprzedawco zrobimy to co zwykle czyli w razie problemów wszystko zwalimy na Ciebie"

I w związku z takim właśnie wsparciem my póki co będziemy sie trzymać z daleka od Allegro .cz 

Moim zdaniem  zamiast przebijac sie przez gąszcz czeskich i przepisów lepiej ten czas i energie zainwestować w inne kanały sprzedaży w Polsce .

Jeśli mielibyśmy handlowac miedzynarodowo to chyba jednak A...zon daje wiecej klientów . Jeśłi generalnie sprzedawcy zostają pozostawienie sami sobie tylko z wiedza z youtuba. To ja póki co podziekuje zagranicznym kupującycm niezaleznie czy na allegro .pl czy na allegro .cz czy też na innej platformie.

A własnie na braku sprzedających z Polski oraz na unijnych przepisach przejechało sie Sh...pee. Sam kilkukrotnie szukałem tam produktów których po prostu nie było. Jesli sprzedajacy z allegro nie dostana odpowiedniego wsparcia odnośnie wiedzy zebranej w pigułce to cóz jakos kiepsko to widze.

oznacz moderatorów

PAJK2020
#7 Wielbiciel#

Jeśli chodzi o **piiip**.pl to we wrześniu 2022 r sprzedałem za ich pośrednictwem 2 przedmioty do Wielkiej Brytanii i do dziś 6.05.2023 r. za żaden z nich nie dostałem zapłaty mimo kilkukrotnego zwracania się do nich o zapłatę. Wykręty, że kupujący nie potwierdził odbioru itp. Nie miałem takich problemów z brytyjskim **piiip**em ale odkąd jest .pl trzymam się od nich z daleka.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@medalik_2009 nie, zapytałam zupełnie poważnie i konsultowałam Twoje pytanie z naszym zespołem prawnym, który potwierdził, że słusznie przywołałeś to rozporządzenie w tym aspekcie. Należy jednak podkreślić, że parę artykułów dalej daje ono sprzedającym w pewnym zakresie swobodę wyboru prawa, w tym prawa polskiego (aczkolwiek w przypadku gdy kupującym jest konsument, prawo to jest mocno ograniczone).

Generalnie jako platforma nie mamy obowiązku przekazywania takich informacji, bo to po stronie sprzedającego spoczywa obowiązek, aby dopełnić wszelkich formalności, z jakimi wiąże się sprzedaż towarów na obcy rynek. Wynika to nie tylko z regulaminu Allegro, ale i na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów. Jeśli z jakichś powodów sprzedający nie są w takim wymogom sprostać, to nie muszą brać udziału w allegro.cz  (nie jest obowiązek). 

Nie chcemy Was jednak zostawiać bez pomocy w gąszczu przepisów i zasad dot. sprzedaży na rynku czeskim, dlatego już teraz Akademia Allegro przygotowała szereg materiałów, które polecamy: 

Te i inne potrzebne materiały zebraliśmy dla Was w jednym miejscu, dokładnie na tej stronie: https://allegro.pl/zobacz/wysylka-miedzynarodowa/centrum-wiedzy i wciąż pracujemy nad kolejnymi. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Jakie w Czechach są warunki zwrotów?

Warunki reklamacji jakieś specjalne... czy na naszych zasadach?

Jakie w Czechach są warunki gwarancji, czy jest ona dobrowolna?

oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Czy będzie można zmienić ceny produktów na dany rynek, czy jedna cena będzie obowiązywać na wszystkich rynkach?

oznacz moderatorów