anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot przez kupującego

HoganSklep
#8 Zapaleniec#

Witam, kupujący zgłosił zwrot (odstąpienie od umowy) 9 sztuk produktu a zakupił 11 sztuk. Jest to 11 osobnych paczek. Przed zgłoszeniem zwrotu zadzwoniła do mnie Pani i powiedziała że miała słaby internet i kliknęła dwa razy 1 i myślała że będą dwie sztuki a nie 11. Całość miała miejsce zanim paczki dotarły do paczkomatu odbiorcy a były już wysłane, z zapowiedzią że dziewięciu  po prostu nie odbierze.  Moje pytanie dotyczy tego czy muszę zwrócić kupującej całą kwotę?  Problem polega na tym że jest to zamówienie  na grzybnię boczniaka a po tylu dniach w paczkomacie jest w stanie uszkodzonym nadaję się do wyrzucenia. Zamówienie było przez Allegro paczkomaty Inpost bez smarta to też nie wiem czy mi inpost nie doliczy za zwrot. 

@N_Nitka28@RaBarbar_ka@MiMary@w_kiwi@ko_alka@la_nika@ayo80@nat_not@_HolaOla_ 

oznacz moderatorów
56 ODPOWIEDZI 56

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

Sprzedający powinien jak najszybciej wprowadzić do oferty niezbędne informacje i wyłączyć możliwość odstąpienia od umowy. A w czasie upałów powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie grzybni (styropian, wkład chłodzący), inaczej naraża się na roszczenia kupujących z tytułu reklamacji.

oznacz moderatorów

HoganSklep
#8 Zapaleniec#

Ok już zrozumiałem że mam zwrócić pełną kwotę w tym przypadku. Też na początku zastanawiałem się nad wyłączeniem możliwości zwrotu ale powstrzymałem sie z tym ponieważ taka grzybnia jest bardziej traktowana jako artykuł przemysłowy a nie spożywczy, zdania też są podzielone mam dwóch dostawców jeden sprzedaje mi to jako art. przemysłowy i ma 8% VAT, a w przypadku drugiego dostawcy mam to jako art. spożywczy na 7% VAT ze względu na Fakturę RR. Dlatego też nie wiem czy mogę wyłączyć możliwość odstąpienia od umowy .

Do wyłączenia możliwości odstąpienia od umowy wystarczy tylko fakt tego że grzybnia może się zepsuć gdy jest gorąco? 

oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@HoganSklep Wyłączenie nie dotyczy tylko produktów spożywczych. Chodzi o "towar ulegający szybkiemu zepsuciu lub mający krótki termin przydatności do użycia". Sam musisz zdecydować, czy i kiedy grzybnia ulega szybkiemu zepsuciu. Być może zasadne będzie wyłączenie zwrotów tylko podczas upałów.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@HoganSklep jeśli tą grzybnie da się zjeść tzn może ją jeść człowiek to jest to towar spożywczy a jeśli kupujący używa go w inny sposób nie zmienia to faktu że człowiek może go zjeść. Z tego co wiem boczniaki zawierają ogromne ilości soli mineralnych więc jak najbardziej można je zakwalifikować jako spożywkę bo ich jedzenie jest zdrowe. Do wyłączenia wystarczy fakt że psuje się szybko w nieodpowiednich warunkach

oznacz moderatorów

HoganSklep
#8 Zapaleniec#

Grzybni nie da się spożyć, z niej dopiero wyrosną grzyby po 1-2 tygodniach. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

przepisy są i co?

i nic - sprzedawca nie ma możliwości zamieszczenia takiej informacji w serwisie allegro

takich elementów w serwisie allegro są dziesiątki bezpośrednio podlegających pod w/w przepisy

i co i nic - gdzie uokik - nie ma?

a nie jest - wg uokik kupujący może oszukać sprzedawcę do 3 razy by ten mógł mu zablokować sprzedaż

 

90% moich postów tutaj dotyczy praktyk rynkowych ograniczających podejmowanie decyzji przez strony transakcji w serwisie

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@-Sainkho- Nie mieszaj, @mdrogeria ma rację. Pownien odebrać. A co jeśli sprzedający np działa w dropie i ma wpisany inny adres do zwrotów? Obowiązkiem kupującego jest odbiór i zwrot na właściwy adres.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@-Sainkho- Doskonale wiesz że UOKiK i logiczne myslenie to dwie wykluczające się rzeczy. Ale przyjmijmy że masz rację. I paczka wraca do miejsca gdzie była nadana ( paczkomat, punkt wysyłki, hurtownia, cokolwiek). Sprzedający MA na swojej stronie podany punkt do zwrotów (moze być nawet odległy o setki kilometrów) - i co wtedy? Kupujący odesłał przesyłkę "na Berdyczów" ? Mimo że w opisie aukcji jest opisane gdzie powinien zwrócić? tak wiem, odpiszesz że UOKIK nie przewidział - a ja Ci powiem : "Nic nowego". tak czy inaczej wina kupującego bo MIAŁ podane gdzie odesłać ( ps nikt mu nie odbiera prawa do odstąpienia od umowy).

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@pinsplash Zauważ, że w omawianej sytuacji kupująca ustaliła ze sprzedającym, że nie odbierze przesyłek z paczkomatu. Jej decyzja nie miała żadnego wpływu na stan towaru, który wróci do sprzedawcy. 

@mdrogeria starał się usilnie udowodnić, że to kupująca ponosi odpowiedzialność, bo zrobiła coś złego. Niestety trafiał kulą w płot.

Gdybym się tu nie rozpisała, to możliwe, że przekonalibyście sprzedającego do bezprawnego obciążenia kupującej kosztami. Tak niestety działa to forum.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@pinsplash nie tylko w dropie

sprzedawca ma pełne prawo prowadzić biznes jak chce

może mieć osobny oddział do obsługi zwrotów z innym adresem, inny magazyn wysyłkowy i gdzieś indziej biuro

nie musi być to nawet to samo miasto

przykład allegro

Adres do zwrotu
Allegro.pl, A2 Warsaw Park (Panattoni Park Grodzisk IV)
Adamów 50
05-825 Adamów
Polska
 
czy na adres

Dane firmy

oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@pinsplash @mdrogeria 

Aby umowa na odległość została wykonana, strony muszą spełnić swoje obowiązki:

● sprzedający ma obowiązek wysłać towar kupującemu,

● kupujący ma obowiązek odebrać przesyłkę.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 UoPK w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą. Należy przez to rozumieć, że z chwilą odstąpienia od umowy powstaje stan taki, jakby umowa nie została nigdy zawarta.

Skutki odstąpienia od umowy zostały określone precyzyjniej w art. 12 dyrektywy źródłowej 2011/83/UE:

"Wykonanie prawa do odstąpienia od umowy powoduje wygaś­nięcie obowiązków stron, dotyczących wykonania umowy zawieranej na odległość".

A zatem, z chwilą odstąpienia od umowy:

wygasa obowiązek wysłania towaru przez sprzedającego (jeśli jeszcze tego nie zrobił) oraz

wygasa obowiązek odebrania przesyłki przez kupującego.

 

Prościej się nie da tego przedstawić.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@-Sainkho- Nie odpowiedziałaś 🙂 . Sprzedający paczkę wysłał ( swoją część umowy wykonał). Kupujący nie odbiera paczki. Adres zwrotów inny niż nadania a paczka wraca na adres nadania. KTO nie wykonał swoich obowiązków?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@pinsplash Sprzedający paczkę wysłał ( swoją część umowy wykonał). Kupujący nie odbiera paczki. Adres zwrotów inny niż nadania a paczka wraca na adres nadania. KTO nie wykonał swoich obowiązków?

Kupujący nie musi odbierać paczki, bo z chwilą odstąpienia od umowy zobowiązania umowne wygasają. Nie musi się w ogóle interesować tą przesyłką i jej losami. Jest tak, jakby umowa nigdy nie została zawarta. Sprzedający nie może wymagać, żeby kupujący odebrał cudzy towar i brał na siebie odpowiedzialność za przesyłkę.

Odnośnie dropshippingu, to jak widać odpowiednia umowa z hurtownią / magazynem rozwiązuje problem:

https://kreator.legalgeek.pl/dropshipping-a-zwrot-towaru-w-sklepie-internetowym/

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@-Sainkho- znowu tylko to co ci pasuje do terorii 🤣. Sprzedający  i Kupujący zawarli umowę. Sprzedający ją wykonał. I tutaj "zapominasz" że zwroty i ich procedura są częścią umowy. Jeśli są opisane ( a są) i znane przed zawarciem transakcji, to kupujący też musi się do tego stosować. Koniec kropka. Jak podał Ci @RED np Allegro tak robi ( jest inny adres to zwrotów OSA). Odesłanie jest częścią umowy zawartej pomiedzy stronami. Chce zrezygnować? ma takie prawo, ale ma też obowiązki.

ps wiesz że UOKIK to ci co twierdzą że opakowanie nie jest nic warte, ale jednocześnie twierdzą że można rzecz używać tylko tak jakby zrobiło się w sklepie stacjonarnym?  Była tu kiedyś historia że klient odesłał bodajże klocki lego w torebce foliowej, bo pudełko podarł. Jesteś pewna że w sklepie stacjonarnym pozwoliliby Ci porwać na strzępy pudełko od klocków?🤔. To świadczy o UOKIK i ich znajomości realiów.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@pinsplash Zadzwoń na infolinię (czeka się krótko), porozmawiaj z prawnikiem (on tylko udziela porad, nie reprezentuje UOKiK-u). Poda Ci jako podstawę prawną art. 31 ust. 1 UoPK.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@-Sainkho-  Jeżeli konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy zanim przedsiębiorca przyjął jego ofertę, oferta przestaje wiązać.

samozaoranie - dziękuję dobranoc🤣

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Client:124204448
#4 Eksplorator#

@-Sainkho- Widzisz? Oni naprawdę myślą, że na Allegro to kupujący ustawiają się w kolejce, żeby przedstawić swoje oferty sprzedawcom, a sprzedawcy łaskawie te oferty przyjmują. 

A tymczasem

Regulamin Allegro  napisał:

OFERTA

propozycja zawarcia umowy sprzedaży Towaru na warunkach określonych przez Sprzedającego, w szczególności zawierających cenę i opis oferowanego Towaru, przy wykorzystaniu i za pomocą funkcjonalności dostępnych w ramach Allegro


 

oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@pinsplash Tak, @az1rael już się samozaorał dziś (nie po raz pierwszy zresztą) w ten sam sposób, co Ty. Nie zauważyłeś. 

Przykro mi, że odbiorę Ci tę dziecięcą radość. Szukaj dalej.

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/pocz%C4%85tkuj%C4%85cy-sprzedawcy/zwrot-przez-kupuj%C4%85cego/m-p/...

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@-Sainkho- zjadłaś jeszcze taki mały paragraf z ustawy konsumenckiej

1.
W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa umowę uważa się za niezawartą.
 
2.
Jeżeli konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy zanim przedsiębiorca przyjął jego ofertę, oferta przestaje wiązać.
 
jeśli oferta jest realizowana tzn że ma towar odebrać, zapoznać się z nim i zwrócić i dlatego w ustawie masz zapis o 14dniowym terminie odstąpienia dla wydania rzeczy ruchomej od momentu jej doręczenia a nie w dowolnym momencie. Na allegro masz praktycznie same oferty, a akceptacją oferty jest kliknięcie kup teraz i zapłata, przyjęciem oferty jest natomiast jej realizacja w tym wysyłka. Jeśli więc odstąpienie nastąpiło przed wysyłką to nie powinno do niej dojść i umowa jest uznawana za niezawartą. Nieodebranie zaś wysłanego towaru jest niewywiązaniem się z umowy. Tak jak pisałem kupujący mógłby finansowo zrujnować sprzedawcę kosztami wysyłek kilkuset paczek nie ponosząc odpowiedzialności bo kupował dla funu / albo z czystej złośliwości
oznacz moderatorów