Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Dziękujemy za udział w webinarze Pytasz i wiesz!
W tym wątku na Wasze pytania na temat zrównoważonego rozwoju w e-commerce odpowie Ekspertka, Alicja Bieszyńska.
@abiesz pracuje w zespole Delivery Experience i zajmuje się zrównoważonym rozwojem. Dba o to, żeby dostawy realizowane przez Allegro były coraz bardziej przyjazne środowisku.
Poniżej znajdziecie też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru na ten temat.
[Pytanie z webinaru]
Czym jest w ogóle zrównoważony rozwój?
Definicja brzmi “zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”. Praktycznie, zrównoważony rozwój polega na znajdowaniu rozwiązań gwarantujących dalszy wzrost, ale które pozwalają na aktywne włączenie wszystkich grup społecznych, jednocześnie minimalizując swój wpływ na środowisko i klimat.
Termin powstał na przełomie lat 80 i 90, kiedy to duże firmy (głownie produkcyjne) notowały bardzo intensywny rozwój, który powodował degradacje środowiska naturalnego (ścieki).
Początkowo dyskusje wokół zrównoważonego rozwoju ograniczały się do potrzeby zmniejszania negatywnego oddziaływania gospodarek na środowisko przyrodnicze. Z biegiem lat koncepcja nabrała pełniejszego zrozumienia, stawiając na jednej szali trzy czynniki: poszanowanie środowiska, postęp społeczny i wzrost gospodarczy.
[Pytanie z webinaru]
Jaka jest różnica między zrównoważonym rozwojem, a ekologią?
Zrównoważony rozwój to poza ekologią aspekty społeczne i ekonomiczne.
[Pytanie z webinaru]
Na co powinienem zwrócić uwagę jeśli chciałbym być postrzegany jako zrównoważony sprzedawca?
Główne obszary, na które należy zwrócić uwagę to wpływ na klimat/emisje CO2 oraz zużycie zasobów naturalnych i odpady. Oprócz tego abyś był postrzegany jako zrównoważony sprzedawca powinieneś zwrócić uwagę na:
- Łańcuch dostaw:
stosowanie zasad fair trade, czyli np. upewnienie się czy nie kupujesz od organizacji, która łamie prawa człowieka, czy odpowiednio wynagradza pracowników za wykonaną pracę, czy pracownicy są równo traktowani, czy działania firmy nie wpływają negatywnie na zanieczyszczanie środowiska itd.
- Twoja produkcja:
również należy zwrócić uwagę na stosowanie się do zasad Fair Trade, czy bierzesz pod uwagę swój wpływ na środowisko i czy wprowadzasz rozwiązania, które ten wpływ zmniejszą.
[Pytanie z webinaru]
Czym jest gospodarka w obiegu zamkniętym?
Gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy) jest koncepcją w której materiały powinny być używane/przetwarzane tak dużo razy jak jest to możliwe, co niesie za sobą minimalizację odpadów i minimalizację używania surowców pierwotnych na rzecz surowców wtórnych.
Mówimy zatem o odejściu od gospodarki linearnej, opierającej się na zasadzie „weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć”, w której odpady często traktowane są jako ostatni etap cyklu życia. W gospodarce o obiegu zamkniętym istotne jest to, żeby odpady – jeżeli już powstaną – były traktowane jako surowce wtórne.
[Pytanie z webinaru]
Co to znaczy “eko opakowanie”? Co się do tego zalicza?
Eko opakowanie to takie, które ma obniżony wpływ na środowisko np. powstało z surowców wtórnych, albo jego produkcja odbywała się w zrównoważony sposób, lub jest przystosowane do wielokrotnego użytku i dodatkowo, nadaje sie do recyklingu.
[Pytanie z webinaru]
Opakowanie to jedno, ale co z dostawami, które też mogą być bardziej eko? Jak Allegro do tego podchodzi?
Transport odpowiada za 20-25% emisji CO2 na świecie. Generuje też zanieczyszczenie powietrza (smog) oraz hałas.
Jeśli możemy, wybierajmy metody dostawy, które powodują mniejszą ilość kilometrów, która będzie przebyta samochodem - np. odbiór w punkcie czy w automacie paczkowym.
Starajmy się też wybierać dostawy regionalne, czyli z punktów zlokalizowanych bliżej, niż dalej.
Niektóre firmy transportowe oferują dostawę carbon neutral, czyli kompensują emisję CO2 z danej dostawy.
Przyszłością są dostawy realizowane samochodami elektrycznymi i rowerami cargo (rowery transportowe), które są uważane za nisko albo zeroemisyjne.
[Pytanie z webinaru]
Dlaczego ekologiczne rozwiązania są droższe?
Wiem, że jest taka opinia, ale to nie do końca prawda.
Jedzenie - często tak, bo rolnik uprawiając bio nie może używać nawozów, które powodują, że ma mniejsze plony, niż stosując wspomagacze. Dlatego odbija sobie to ceną. Tak będzie, dopóki nie będzie wsparcia systemowego dla takich producentów.
W przypadku środków czystości zamiast kupować drogi produkt eko bio naturalny, można skorzystać z domowych sposobów np. na płyn do podłóg czy zmiękczacz do tkanin.
W przypadku opakowań do e-commerce, warto patrzeć na pełny cykl życia - opakowanie z plastiku może wydawać się tańsze, ale jak dodamy do tego opłatę recyklingową czy opłatę za wprowadzanie opakowania na rynek, to już wygląda inaczej. Użytkownik również zapłaci więcej za odpad plastikowy niż papierowy.
[Pytanie z webinaru]
Czy dajecie jakieś zaświadczenie, że działam zgodnie z wymaganiami zrównoważonego rozwoju aby wyróżnić się pośród innych sprzedających?
Nie, na ten moment Allegro nie daje żadnych zaświadczeń, aczkolwiek myślimy o tym, żeby taki wyróżnik wprowadzić dla naszych sprzedających w przyszłości.
[Pytanie z webinaru]
Dostałem kiedyś pytanie od klienta o CO2 dla paczki. Czy sprzedając na Allegro mam wpływ w ogóle na emisje CO2?
Tak, sprzedający ma wpływ na emisję CO2, ponieważ na sumę emisji CO2 dla przesyłki składa się też rodzaj opakowania, więc tutaj papierowe czy biodegradowalne opakowanie będzie odpowiadało za niższe CO2.
Do tego dojdzie transport - jeśli wysyłamy zamówienia zbiorczo, np. zamawiamy kuriera raz po odbiór wielu przesyłek, to emisje z transportu First Mile będą się dzieliły na ilość paczek, więc ta liczba będzie mniejsza. Istotny jest również sposób ich magazynowania - ilość energii i paliw zużywanych w magazynie itd.
[Pytanie z webinaru]
Czy są jakieś wymogi prawne odnośnie zrównoważonego rozwoju? Co z tego nas dotyczy albo będzie dotyczyć?