anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Aktualizacja PayU - konieczność weryfikacji i przedstawienia skanów dokumentów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Chyba jakos ostatnio ktos poruszał ten temat, ale nie mogłam znaleźć, stąd nowy wątek.

PayU zażądało weryfikacji i przesłania skanów dokumentów , no fakt maja do tego prawo, ale z drugiej strony, hakerzy, pishing, inne podobne ewolucje informatyczne nakazuja daleko posunietą ostrożność przy przesyłaniu skanów dokumentów zwłaszcza typu dowód osobisty.

Dlaczego, w sumie taki "gigant"  nie może przeprowadzić weryfikacji firmy za pomocą np formularza podpisanego profilem zaufanym czy podpisem elektronicznym? 

Odmówiłam przesłania skanów, no i dostałam "groźbę" że jak tego nie zrobie, to zablokuja mi mozliwośc korzystania z PayU.  Aż nie chce mi się wierzyc, że nie mogą przeprowadzic weryfikacji innym sposobem niz własnie przesłanie dokumentów, głupota jak nie wiem, a potem czyta sie o kredytach wzietych bez wiedzy właściciela dokumentu.

Mogłabym osobiście, ale do Poznania nie pojadę, a jak dwa lata temu jakas pani z call-center PayU kazała mi jechac na Kruczą w Warszawie, to mnie tam obsmieli, że szukam PayU.  Rozumiem, pranie pieniędzy to powazna sprawa, ale dbanie o bezpieczeństwo chyba nie mniej ważna. Powtarzam więc, czemu nie profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym?

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

TATLOK
#15 Entuzjasta#

Bo to wymagało by myślenia, zaangażowania, chciejstwa - a tak jest prościej, to ty masz zrobić wszystko.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

nie mają do tego prawa

przepisy na które sie powołują nie wymagają skanów dokumentów typu dowód osobisty

to nadinterpretacja przepisów

ja się postawiłem przy weryfikacji przelewy24 i zostało to załatwione w inny sposób

pisałem o tym w innym poście podając formularz jaki wypełniałem

nigdy nie wiesz kto będzie w payu czytał twoje dokumenty i gwarantuje ci że zostaną zaarchiwizowane w postaci ogólnie dostępnych plików

męcz ich o rodo i żądaj listy osób, które będą miały do nich dostęp

oraz ewentualnie jak ulegniesz zrób dopiski np: paintem - tylko do użytku operatora payu

oraz usuń dane wrażliwe - by nikt nie mógł w pełni kolekcjonersko skopiować twojego dowodu

mnie to zastanawia dlaczego allegro @msniezek nie informuje w regulaminie jakie firmy przetwarzają dane użytkownika - bo jak się analizuje co gdzie idzie z allegro to jest to wiele firm - np: teraz pisząc te słowa blokuję 7 skryptów firm trzecich

 

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@cloudcloud

Klaudio, bardzo prosze o zabranie głosu w tej sparwie ze strony Allegro , a moze jest jakis decydent od PayU?

 

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@AptekaNatolinska Nie mogę odpowiedzieć Ci na pytanie dlaczego PayU przeprowadza weryfikację tak, a nie inaczej, ponieważ nie znam procedur i zasad panujących w tej firmie. Jednak zgodnie z informacją, którą dostałaś w wiadomości mailowej, PayU jako instytucja płatnicza zobowiązana jest na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu do posiadania aktualnych dokumentów, danych oraz informacji dotyczących swoich klientów. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@_HolaOla_

To zapytam inaczej, czy jest jakis przedstawiciel PayU w ramach portalu allegro? Ktoś kto odpowiada za łącze wspólpracy allegro/PayU?

Bo skoro mamy dostep i kupujący maja do płatności za pośrednictwem PayU to jakas umowa o wzajemnej wspólpracy musi istnieć, to oczywiste. czy zatem przypadkiem w tej umowie nie ma opcji, że skoro uzytkownik jest zweryfikowany przez wpłate do banku kwoty 1,01 w celu zwolnienia środków zgromadzonych na PayU, czy nie jest to równoznaczne z weryfikacja uzytkownika?

Albo np dokonac ponownie takiej weryfikacji poprzez ponowną wpłatę ze swego konta owej kwoty 1,01?

Prosze o rzeczową odpowiedź. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@AptekaNatolinska  I po co zadajesz niewygodne pytania, na które nikt tu nie może, albo nie potrafi odpowiedzieć.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@AptekaNatolinska Tak, współpracujemy z PayU, które jako instytucja płatnicza posiada licencję na pośredniczenie w transakcjach podmiotów trzecich wydaną przez KNF. Posiadanie tej licencji czyni ich podmiotem zobowiązanym, ale procedury weryfikacji są co do zasady odgórnie narzucone. Dokładny opis obowiązków każdej instytucji płatniczej znajduje się w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ustawa została znowelizowana 1 marca 2018r. a jej postanowienia weszły w życie 1 lipca 2018r. Tym samym na PayU jak i innych operatorów płatności został nałożony obowiązek  własnego weryfikowania tożsamości każdego Reprezentanta podmiotu, któremu udostępniają swoje usługi.

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@_HolaOla_

Niestety to nie jest rozwiązanie, napisałam w tej sprawie zapytanie do Biura Prawnego .

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Cd.

No i rozmawiałam, fakt - maja prawo prosić o skany dokumentów osobistych, ale też  nie do końca, bo  może PayU dokonac weryfikacji za pomoca środkow elektronicznych, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014

w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającym dyrektywę 1999/93/WE, w tym za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Istnieje również możliwość weryfikacji tożsamości za pomocą wideoweryfikacji.

W ww. rozporządzaniu są wskazane następujące środki identyfikacji elektronicznej:

1) podpis elektroniczny.

2) zawansowany podpis elektroniczny.

3) kwalifikowany podpis elektroniczny.

4) pieczęć elektroniczna.

No to czas jutro na rozmowę z PayU....

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@AptekaNatolinska I jaki był jej skutek?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@AptekaNatolinska  Według mnie to takie " na granicy prawa" i dopóki ktoś się nie wkurzy i nie zgłosi do właściwych organów i nie zapadnie wyrok - będa tak robić ( z wyjątkami dla tych którzy się uprą 🙂  ). Bo Ty jako firma masz podpis zaufany, ale mnóstwo szarego ludu - go nie ma. A nie chcą wysyłać zdjęć dowodów ( w necie i tv jest pełno ostrzeżeń przed tym). I ja się nikomu takiemu nie dziwię - bo potem można się obudzić z kredytem na pralkę, czy telefonem w jakiejś sieci komórkowej...

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Ale podpis zaufany to nic wuielkiego załatwic, wystarczy wizyta w ZUSie, banku i juź, szary lud też ma sój rozumek i gdyby chciał to byłby poszedł.

oznacz moderatorów