anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro przesyłka polecona - nie można nadawać nią towarów (co na to Allegro?)

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź Poczty dotyczącą Allegro przesyłka polecona - pytałem z powodu doręczania tych przesyłek tak jak listów tj. poprzez wrzucenie do skrzynki. Jak się okazuje Poczta w sposób jednoznaczny określą tę przesyłkę jako przesyłkę listową, której zgodnie z prawem "nie można umieszczać innych przedmiotów niż: przesyłka z korespondencją lub druk." 

Ponadto Poczta informuje, że "Allegro jest klientem Poczty Polskiej, korzysta z naszych usług i nadaje przesyłki na podstawie zawartej umowy. Zatem wybierając tą metodę dostawy, przesyłka zostanie nadana jako list polecony, który aktualnie może zostać doręczony do skrzynki adresata."

Myślę, że Allegro powinno ustosunkować się do tego.

 

oznacz moderatorów
26 ODPOWIEDZI 26

__RPM_
#14 Krzewiciel#

@Wyd_Eurograf  Poczta jest nieco zacofana ale to że allegro podpisało z nimi nie korzystną dla Sprzedających umowę mnie nie dziwi.

Dodatkowo Poczta ma teraz takie cenniki że gruby list kosztuje tyle co mała paczka. To nie przypadek. Wcześniej cennik listów był uzależniony od wagi. Teraz od rozmiarów.

Oni po prostu nie chcą dostarczać większych listów i nic nie poradzisz.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@msniezek - pytaj wewnętrznie !

przesyłka zostanie nadana jako list polecony, który aktualnie może zostać doręczony do skrzynki adresata

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

w tytule oczywiście powinno być "nią" zamiast "ją" - być może administrator może to poprawić. Z góry dziękuję.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf  Od zawsze listem nie można było nadawać niczego poza drukami i korespondencją a ludzie nadawali cuda na kiju i nikt się nie czepiał.  I tak jest do dzisiaj, byle gabaryty się zgadzały.

Teraz przynajmniej mam do wyboru i list i paczkę. Wcześniejsze umowy jakie miałam listów nie miały bo wymagania były zbyt wygórowane. Kombinowałam z jakimiś mini paczkami albo nadawałam tradycyjnie w okienku. 

To wrzucanie do skrzynki na pewno generuje problemy, choć z drugiej strony ja od lat mam podpisaną zgodę na wrzucanie poleconych bez podpisu i nie narzekam. Wręcz przeciwnie mój listonosz jak magik wszystko upchnie w skrzynce i duże i małe 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Kaliope_Brzeg sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Teraz to Allegro firmuje tę usługę i pobiera za nią płatność od Sprzedawców. Przesyłka musi być opłacona przez Allegro płatności i posiadać dodany mail Kupującego, więc ciężko zakładać, że chodziło o wysyłkę korespondencji i druków...

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf  Ja w umowie mam :

1. Zasady określają sposób korzystania z usługi pocztowej niepowszechnej „Przesyłka firmowa eCommerce”, świadczonej przez Pocztę w obrocie krajowym, na podstawie pisemnej umowy z Nadawcą.
2. Usługa przeznaczona jest dla podmiotów prowadzących wysyłkową sprzedaż towarów.
3. Nadawca zobowiązuje się do nadawania przesyłek zgodnie z Zasadami, o których mowa w niniejszym Załączniku.

Mowa jest o towarach a nie o drukach. Widocznie to jest nowy twór-  Allegro list towarowy 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Kaliope_Brzeg Przecież umowa dotyczy przesyłek, które opłaca się Poczcie Polskiej, a nie Allegro. Choćby opłata za przesyłkę jest inna. Przesyłka firmowa e-commerce nie może być traktowana jako przesyłka listowa i w umowie nie ma pada ani razu to słowo. Zmiany w prawie zw. z koronawirusem nie pozwalają Poczcie doręczać innych przesyłek niż listowe do skrzynek pocztowych adresatów.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf   Szukasz dziury w całym. Ten aneks był podpisywany po to by nadawać przesyłki Allegro. Allegro polecony Smart gdy widnieje kilka przesyłek nadaję właśnie jak przesyłkę firmową e- commerce i rachunek nadal wystawia Allegro . I rzeczoną przesyłkę firmową e - commerce niesie listonosz w teczce.

Reasumując przesyłka firmowa e- commerce to inaczej list polecony.  I tak naprawdę to nie do końca rozumiem o co Ci naprawdę chodzi.

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Hmm głównie o to, że mam cały czas nadzieje, że jednak nie żyjemy w kraju trzeciego świata i mój następny klient nie będzie musiał samodzielnie szukać przesyłki, bo Poczta nieprawnie uznała ją sobie za prawidłowo doręczoną wrzucając do skrzynki kogoś innego...

 

A to, że sobie nazwiesz tę przesyłkę firmową e-commerce nic nie zmienia, bo regulamin tej usługi mówi: 

W ramach usługi mogą być nadawane: 
a) przesyłki z korespondencją lub 
b) druki, których zwykła wartość nie przekracza 10 złotych (dziesięciu złotych).

 

Wracamy więc do punktu wyjścia.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf  To może trzeba się skupić na tym, by doręczanie odbywało się jak dawniej z podpisem a nie na drążeniu co można w nim wysyłać a czego nie można ?  Dla mnie zapisy w umowie są wiążące i tego się trzymam.

No chyba, że zależy Ci na tym by orzekli, że w liście faktycznie tylko druki albo, żeby w ogóle zniknął z oferty.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Kaliope_Brzeg No to właśnie skupiam się na tym, bo po zmianach w prawie pocztowym doręczać do skrzynki można tylko i wyłącznie listy. Gdyby Poczta traktowała Allegro przesyłki polecone jako paczki polecone (czyli tak jak trzeba je zakwalifikować, aby nie naruszać prawa), to doręczenie byłoby także uproszczone, ale zachowujące granice normalności (bez podpisu, ale po okazanie dokumentu z odległości itd.). Ponadto ze względu na to, że do przesyłki dodawany jest nr. tel to zgodnie z rozporządzeniem Poczty przed doręczeniem mogliby kontaktować się telefonicznie z Klientami.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf  Listonosz zawsze dzwoni dwa razy 😊

Na cuda za 6 zł nie liczyłabym.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Ja też liczę na cuda za 6zł, ale choćby łatwo dostępny dla klientów Allegro regulamin usługi to powinien być standard, a nieosiągalne marzenie. Choć w tym momencie bliższe prawdy jest stwierdzenie, że regulaminu w ogóle nie ma.

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@Kaliope_Brzeg 

Aż się boję co będzie, jak wprowadzą listy osobowe i zmuszą sprzedawców, żeby się sami nadawali razem z towarem...

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Wyd_Eurograf Konsultujemy tę sprawę.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf listy polecone nie mają prawa trafiać do skrzynki bez zgody adresata, to że nie wymagają podpisu nie znaczy że mogą zostawić gdzie chcą, powinni dać do rąk adresata bez podpisu 🙂 Jak będzie problem zrezygnuj z tej usługi, a to że nie można nadawać produktów było od dawna ale kto na po patrzy 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Wyd_Eurograf
#10 Popularyzator#

Od zmiany Prawa Pocztowego w kwietniu br. mają prawo (istnieją wyjątki dla np. listów z sądów). Brak możliwości nadawania produktów być może był jasny kiedy chodziło o zwolnione z VATu listy. Jeśli chodzi o przesyłki firmowe nie jest to już takie jasne: w mojej umowie z Pocztą nie ma słowa o tym, że jest to przesyłka listowa, jest za to deklaracja wartości do 100zł, ubezpieczenie do 500zł, nalicza się VAT...  A teraz dodatkowo w tym pośredniczy Allegro, które chyba nie jest platformą wymiany korespondencji i druków;)

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Wyd_Eurograf ale to nie są listy polecony tylko przesyłka polecona albo jest to źle sprecyzowane w regulaminie 😞

ggg.jpg

________
Κώστας
oznacz moderatorów

ANTYK1958
#7 Wielbiciel#

Nie wysyłajcie nic listami poleconymi, ani ekonomicznymi, przesyłki są wrzucane do skrzynek bez potwierdzenia, mnie zginęła przesyłka polecona priorytet, kupujący twierdzi, że nie otrzymał, a poczta wpisała, że doręczono, reklamacji poczta nie uznała bo w/g nich doręczone i straciłam 149 zł, a wyjaśnienie czy zabrał kupujący czy doręczyciel jest niemożliwe, wysyłajcie małe rzeczy paczka+ za 10,50

oznacz moderatorów